REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych w 2017 r.

Elżbieta Chojnowska
Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych w 2017 r. /fot. Fotolia
Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych w 2017 r. /fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dnia 8 lutego 2017 r. wchodzi w życie znowelizowana ustawa o usługach płatniczych. Jest to akt prawny implementujący dyrektywę PE i Rady nr 2014/92/UE w sprawie porównywalności opłat związanych z rachunkami płatniczymi, przenoszenia rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego.

Darmowy rachunek bankowy

Zmiany, które wprowadza nowelizacja zapewnią możliwość posiadania darmowego rachunku podstawowego. Będzie to niezwykłe ułatwienie dla osób, które dotychczas nie miały rachunków, ponieważ obawiały się opłat za ich prowadzenie. Chodzi głównie o ludzi starszych i inne osoby, które korzystać będą z rachunków bankowych tylko w celach podstawowych, np. przelew opłaty za prąd, czynsz, usługi telekomunikacyjne. Udostępnione w przyszłości bezpłatne rachunki bankowe będą spełniać podstawowe funkcje, zaś liczba darmowych przelewów i transakcji wpłaty/wypłaty gotówki na rachunek przy użyciu wpłatomatów/bankomatów będzie limitowana (miesięczny bezpłatny limit tych transakcji to po 5 dla przelewów i transakcji wpłaty/wypłaty gotówki).

REKLAMA

Zobacz: Pułapki w umowach

Przenoszenie rachunków bankowych do innego dostawcy usług płatniczych

Kolejna zmiana wprowadzona nowelizacją ureguluje przenoszenie rachunków bankowych do innego dostawcy usług płatniczych głównie przez klientów indywidualnych. Nowe przepisy realizują założenia Rekomendacji Związku Banków Polskich z 2010 r. w zakresie powyższej tematyki. W ustawie nowelizującej określone są obowiązki informacyjne dostawcy przekazującego i przyjmującego m. in. przejrzyste i nieodpłatne poinformowanie o trybie przeniesienia rachunku płatniczego oraz o opłatach związanych z przeniesieniem rachunku płatniczego, o ile są pobierane, wskazanie terminów zakończenia poszczególnych czynności w ramach przeniesienia rachunku płatniczego, wskazanie danych, które konsument będzie musiał przedstawić w celu przeniesienia rachunku płatniczego oraz określenie pozasądowych procedur rozstrzygania sporów, w tym właściwych sądów polubownych.

Rzetelne porównywarki ofert dostawców usług płatniczych

Nowelizacja przewiduje również stworzenie witryn internetowych stanowiących rzetelne źródło informacji w zakresie porównywania ofert proponowanych przez dostawców usług płatniczych. Takie witryny internetowe będą zatwierdzane przez KNF i zamieszczane na stronie Komisji. Oferty dostawców usług płatniczych zostaną porównane w zakresie opłat pobieranych w związku z prowadzonymi rachunkami płatniczymi. Podmiot prowadzący taką porównywarkę będzie musiał spełnić szereg obowiązków przewidzianych przez nowe przepisy m. in. umieścić na stronie ofertę rachunków płatniczych obejmującą powyżej 50% ofert występujących na rynku usług płatniczych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz określić jednoznacznie i obiektywnie kryteria porównywania ofert.

Zobacz serwis: Finanse

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna:

  1. Dyrektywa PE i Rady nr 2014/92/UE z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie porównywalności opłat związanych z rachunkami płatniczymi, przenoszenia rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego
  2. Ustawa z dnia 30 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r., poz. 1997)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. 54 800 zł (niestety bez odsetek). Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA