reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Usługi > Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych w 2017 r.

Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych w 2017 r.

Dnia 8 lutego 2017 r. wchodzi w życie znowelizowana ustawa o usługach płatniczych. Jest to akt prawny implementujący dyrektywę PE i Rady nr 2014/92/UE w sprawie porównywalności opłat związanych z rachunkami płatniczymi, przenoszenia rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego.

Darmowy rachunek bankowy

Zmiany, które wprowadza nowelizacja zapewnią możliwość posiadania darmowego rachunku podstawowego. Będzie to niezwykłe ułatwienie dla osób, które dotychczas nie miały rachunków, ponieważ obawiały się opłat za ich prowadzenie. Chodzi głównie o ludzi starszych i inne osoby, które korzystać będą z rachunków bankowych tylko w celach podstawowych, np. przelew opłaty za prąd, czynsz, usługi telekomunikacyjne. Udostępnione w przyszłości bezpłatne rachunki bankowe będą spełniać podstawowe funkcje, zaś liczba darmowych przelewów i transakcji wpłaty/wypłaty gotówki na rachunek przy użyciu wpłatomatów/bankomatów będzie limitowana (miesięczny bezpłatny limit tych transakcji to po 5 dla przelewów i transakcji wpłaty/wypłaty gotówki).

Zobacz: Pułapki w umowach

Przenoszenie rachunków bankowych do innego dostawcy usług płatniczych

Kolejna zmiana wprowadzona nowelizacją ureguluje przenoszenie rachunków bankowych do innego dostawcy usług płatniczych głównie przez klientów indywidualnych. Nowe przepisy realizują założenia Rekomendacji Związku Banków Polskich z 2010 r. w zakresie powyższej tematyki. W ustawie nowelizującej określone są obowiązki informacyjne dostawcy przekazującego i przyjmującego m. in. przejrzyste i nieodpłatne poinformowanie o trybie przeniesienia rachunku płatniczego oraz o opłatach związanych z przeniesieniem rachunku płatniczego, o ile są pobierane, wskazanie terminów zakończenia poszczególnych czynności w ramach przeniesienia rachunku płatniczego, wskazanie danych, które konsument będzie musiał przedstawić w celu przeniesienia rachunku płatniczego oraz określenie pozasądowych procedur rozstrzygania sporów, w tym właściwych sądów polubownych.

Rzetelne porównywarki ofert dostawców usług płatniczych

Nowelizacja przewiduje również stworzenie witryn internetowych stanowiących rzetelne źródło informacji w zakresie porównywania ofert proponowanych przez dostawców usług płatniczych. Takie witryny internetowe będą zatwierdzane przez KNF i zamieszczane na stronie Komisji. Oferty dostawców usług płatniczych zostaną porównane w zakresie opłat pobieranych w związku z prowadzonymi rachunkami płatniczymi. Podmiot prowadzący taką porównywarkę będzie musiał spełnić szereg obowiązków przewidzianych przez nowe przepisy m. in. umieścić na stronie ofertę rachunków płatniczych obejmującą powyżej 50% ofert występujących na rynku usług płatniczych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz określić jednoznacznie i obiektywnie kryteria porównywania ofert.

Zobacz serwis: Finanse

Podstawa prawna:

  1. Dyrektywa PE i Rady nr 2014/92/UE z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie porównywalności opłat związanych z rachunkami płatniczymi, przenoszenia rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego
  2. Ustawa z dnia 30 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r., poz. 1997)
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 03.02.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych w 2017 r. /fot. Fotolia
Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych w 2017 r. /fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

BG TAX & LEGAL

Spółka BG TAX & LEGAL od 2015 r. świadczy usługi profesjonalnego doradztwa podatkowego na rzecz średnich i dużych przedsiębiorstw, specjalizując się w bieżącym doradztwie podatkowym, jak i transakcyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama