REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Odwrócony kredyt hipoteczny – dla kogo?/ Fot. Fotolia
Odwrócony kredyt hipoteczny – dla kogo?/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Odwrócony kredyt hipoteczny to zupełnie nowa instytucja finansowa, z której będzie można korzystać już od 15 grudnia 2014 roku. Dla kogo jest przeznaczona usługa finansowa oferowana przez banki? Jak zgodnie z prawem i bezpiecznie skorzystać z odwróconego kredytu hipotecznego?

10 listopada 2014 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 23 października 2014 r. o odwróconym kredycie hipotecznym (Dz. U. poz. 1585). Wprowadza ona do polskiego porządku prawnego nową usługę finansową, która pozwala na uzyskanie dodatkowych środków pieniężnych. Często się bowiem zdarza, że osoby te posiadają ”zamrożone” aktywa w postaci własności nieruchomości lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

REKLAMA

Zobacz również: Odwrócony kredyt hipoteczny 2014

Odwrócony kredyt hipoteczny - definicja

Przez umowę odwróconego kredytu hipotecznego bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas nieoznaczony określoną sumę środków pieniężnych, których spłata nastąpi dopiero po śmierci kredytobiorcy. Jednocześnie kredytobiorca zobowiązuje się do ustanowienia zabezpieczenia spłaty tej sumy wraz z odsetkami i innymi kosztami.

Do kogo jest skierowany odwrócony kredyt hipoteczny?

REKLAMA

Kredytobiorcą, czyli podmiotem, który skorzysta z dodatkowych źródeł finansowania, może być wyłącznie osoba fizyczna, która jest właścicielem nieruchomości lub której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub prawo użytkowania wieczystego. Kredytobiorcą może być także osoba fizyczna, będąca współwłaścicielem nieruchomości lub której przysługuje udział w ww. prawach.

Wierzytelność banku może być zabezpieczona wyłącznie poprzez ustanowienie hipoteki na nieruchomości, spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu lub prawie użytkowania wieczystego, a następnie ujawnienie w księdze wieczystej roszczenia o przeniesienie własności nieruchomości lub ww. praw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wartość nieruchomości a kredyt hipoteczny

REKLAMA

Należy mieć na uwadze fakt, iż zgodnie z art. 6 ustawy, podstawą do ustalenia kwoty odwróconego kredytu hipotecznego jest wartość rynkowa nieruchomości lub lokalu, do którego kredytobiorcy przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Do określenia wartości rynkowej nieruchomości lub lokalu, stosuje się przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2014 r., poz. 518 z późn. zm.). Jak wskazuje się w orzecznictwie „już z samego określenia ‘wartość rynkowa nieruchomości’ jednoznacznie wynika, że jest to wartość określona na podstawie czynników rynkowych. Tym samym przy wyliczaniu wartości rynkowej nieruchomości, brane są pod uwagę ceny transakcyjne będące efektem wzajemnego oddziaływania na siebie sił popytu i podaży" (wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 sierpnia 2011 r., sygn. I SA/Wa). Przy określaniu wartości rynkowej nieruchomości uwzględnia się w szczególności jej rodzaj, położenie, sposób użytkowania, przeznaczenie, stan nieruchomości oraz aktualnie kształtujące się ceny w obrocie nieruchomościami.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Odnosząc się do kwestii wypłaty kwoty kredytu, to należy mieć na uwadze, iż może ona nastąpić jednorazowo albo w ratach. Okres wypłat i wysokość poszczególnych rat określa się w umowie z kredytodawcą.

Odwrócony kredyt hipoteczny - umowa

Umowę odwróconego kredytu hipotecznego zawiera się w formie pisemnej.

Zobacz również: Odwrócony kredyt hipoteczny - ustawa

1. Formularz informacyjny

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że bank, w terminie co najmniej 14 dni przed zawarciem umowy, ma obowiązek dostarczenia kredytobiorcy formularza informacyjnego zawierającego ofertę odwróconego kredytu hipotecznego. Dostarczenie formularza może nastąpić – według wyboru kredytobiorcy – w formie pisemnej lub elektronicznej. W ofercie tej bank wskazuje, m. in. kwotę kredytu i sposób jej ustalenia, termin i sposób wypłaty kredytu, sposób ustalenia wysokości oprocentowania, wszelkie koszty związane z kredytem (prowizje, opłaty, koszty wyceny itd.), a także zasady rozliczania odwróconego kredytu hipotecznego.

2. Ocena kredytobiorcy oraz nieruchomości

Przed zawarciem umowy bank ma prawo dokonania oceny stanu i historii zobowiązań kredytobiorcy oraz stanu prawnego nieruchomości lub lokalu. Jednocześnie kredytobiorca jest zobowiązany do przedstawienia na żądanie banku wszelkich dokumentów i informacji niezbędnych do dokonania oceny.

3. Wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy

Warto pamiętać, że bank ma obowiązek dołączenia do umowy wzoru oświadczenia o odstąpieniu od umowy, zawierający w szczególności adres, pod który należy je złożyć.

4. Zgoda na zbycie nieruchomości

W umowie odwróconego kredytu hipotecznego kredytobiorca może dodatkowo zobowiązać się do niezbywania własności nieruchomości lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu bez zgody banku.

Wydaje się, że można koncepcję odwróconego kredytu hipotecznego można oceniać pozytywnie. Aczkolwiek rzeczywiste skutki ustawy będzie można oceniać dopiero po paru miesiącach od jej wejścia w życie (co nastąpi z dniem 15 grudnia 2014 roku).

Polecamy serwis: Sprawy rodzinne

Autor: Mateusz Słodczyk – aplikant adwokacki związany z kancelarią Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. Izabella Żyglicka i Wspólnicy z siedzibą w Katowicach. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 2010 r. zajmuje się obsługą prawną klientów korporacyjnych. Specjalizuje się w prawie własności intelektualnej, prawie spółek oraz w postępowaniach sądowych.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 października 2014 r. o odwróconym kredycie hipotecznym (Dz. U. poz. 1585).

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 sierpnia 2011 r., sygn. I SA/Wa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA