reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Sądy polubowne > Polubowne sposoby rozstrzygnięcia sporu z bankiem

Polubowne sposoby rozstrzygnięcia sporu z bankiem

W przypadku roszczeń o mniejszej wartości, może się okazać, że angażowanie sądu cywilnego jest po prostu nieopłacalne. Wówczas ciekawym rozwiązaniem może być polubowny sposób rozstrzygnięcia sporu. Warto sprawdzić, jakie możliwości w tym zakresie ma przeciętny klient banku, SKOK-u, firmy pożyczkowej albo ubezpieczyciela.

Spory konsumentów z bankami lub pozostałymi instytucjami finansowymi (np. zakładami ubezpieczeń), w praktyce są bardzo częste. Wiele osób posiadających produkty finansowe (np. konta, kredyty lub ubezpieczenia), obawia się jednak przeniesienia sporu na drogę sądową. Jednym z powodów jest przewlekłość postępowań przed sądami cywilnymi. Warto również pamiętać o kosztach związanych z powództwem i późniejszym procesem.

Mediacje lub arbitraż w sprawach finansowych przy KNF

Spore doświadczenie w rozstrzyganiu sporów konsumenckich, posiada m.in. Sąd Polubowny przy Komisji Nadzoru Finansowego – tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Wspomniana instytucja działa już od 2008 roku i jest dostępna dla osób toczących spór z podmiotem nadzorowanym przez KNF (np. bankiem, zakładem ubezpieczeń, SKOK-iem) albo inną instytucją finansową (przykład: firma pożyczkowa). Sąd Polubowny przy Komisji Nadzoru Finansowego, zajmuje się roszczeniami o prawa niemajątkowe lub majątkowe (uwaga: minimalna wartość sporu o prawa majątkowe to 500 zł).

Warto zwrócić uwagę, że Sąd Polubowny przy KNF oferuje trzy warianty rozstrzygnięcia sprawy. Pierwsze rozwiązanie to mediacja, która kosztuje tylko 50 zł i może być przeprowadzona zdalnie. W ramach mediacji, przeszkolony ekspert zachęca strony do kompromisu i przedstawia im niewiążącą propozycje ugody, którą później potwierdzi sąd cywilny.

Zobacz: Sprawy urzędowe

Jeżeli mediacja jest bezskuteczna albo strony nie chcą się w nią angażować, to do wyboru pozostaje uproszczona lub tradycyjna forma arbitrażu. W ramach postępowania arbitrażowego, niezależny ekspert (arbiter) wydaje orzeczenie, które po zatwierdzeniu przez sąd cywilny będzie miało identyczną moc prawną jak wyrok.

Uproszczone postępowanie arbitrażowe co do zasady jest prowadzone, gdy wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10 000 zł. W ramach takiego postępowania przy KNF, jeden arbiter bada dokumenty i rozstrzyga sprawę bez rozprawy. Dlatego koszt uproszczonego arbitrażu jest niewielki (150 zł za wniosek).

Tradycyjne postępowanie arbitrażowe kosztuje więcej (np. 250 zł dla roszczeń do 50 000 zł) ze względu na zaangażowanie trzech arbitrów i konieczność przeprowadzenia rozprawy. Warto zwrócić uwagę, że wszystkie koszty arbitrażu (w tym również dodatkowe wydatki np. na opłacenie biegłych), później są dzielone między strony w orzeczeniu kończącym postępowanie. 

POLECAMY: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Postępowanie polubowne z udziałem Rzecznika Finansowego

Osoby pozostające w sporze z bankiem lub innym podmiotem rynku finansowego powinny wiedzieć, że Rzecznik Finansowy (RF) też proponuje postępowanie polubowne. Takie postępowanie ma formę mediacyjną i jest wszczynane, gdy odpowiedź na reklamację nie zadowoliła klienta. Warto zwrócić uwagę, że przed rozpoczęciem postępowania polubownego, klient instytucji finansowej może najpierw zwrócić się do Rzecznika Finansowego z prośbą o interwencje.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 25.04.2017

Ekspert:

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Polubowne sposoby rozstrzygnięcia sporu z bankiem/fot. ShutterStock
Polubowne sposoby rozstrzygnięcia sporu z bankiem/fot. ShutterStock

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria transportowa ITD-PIP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama