REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Upoważnienie do przekazania danych objętych tajemnicą bankową

Sadkowski i Wspólnicy
Kancelaria prawna
Upoważnienie do przekazania danych objętych tajemnicą bankową/ fot. Fotolia
Upoważnienie do przekazania danych objętych tajemnicą bankową/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Bank, osoby w nim zatrudnione oraz osoby, za których pośrednictwem bank wykonuje czynności bankowe, są obowiązane zachować tajemnicę bankową. Obejmuje ona wszystkie informacje dotyczące danej czynności bankowej, np. zaciągniętego kredytu lub prowadzonego rachunku bankowego. Osoba, której dotyczą te dane może jednak upoważnić bank do ich przekazania wskazanemu przez siebie podmiotowi.

O obowiązku zachowania tajemnicy bankowej oraz możliwości i zakresie zwolnienia z niej stanowi art. 104 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz.U. z 2016 r. poz. 1988). Wśród szeregu ustawowych zwolnień z obowiązku zachowania przez bank tajemnicy bankowej, ustawodawca przewidział możliwość upoważnienia banku przez osobę, której informacje konfidencjonalne dotyczą, do przekazania danych objętych tajemnicą bankową wskazanemu podmiotowi (art. 104 ust. 3).

REKLAMA

Upoważnienie do przekazania informacji objętych tajemnicą bankową powinno:

  • mieć formę pisemną, a jeżeli zostało złożone w formie elektronicznej powinno ono zostać utrwalone przez bank na informatycznym nośniku danych;
  • być skierowane do banku (a nie do osoby, która miałaby otrzymać informacje objęte tajemnicą);
  • wskazywać podmiot, który udziela upoważnienia;
  • indywidualizować podmiot, któremu mają zostać udostępnione informacje,
    w szczególności poprzez podanie jego imienia i nazwiska bądź nazwy, adresu zamieszkania lub siedziby;
  • wskazywać czynność bankową, z którą związane są informacje objęte tajemnicą bankową;
  • precyzować zakres danych objętych tajemnicą bankową, do których przekazania bank zostaje upoważniony.

Przykład:

Ja niżej podpisany XY, zamieszkały w Warszawie ul. XYZ 1/1, PESEL 00000000001, legitymujący się dowodem osobistym seria ABC numer 990099, działając na podstawie art. 104 ust. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe, niniejszym upoważniam Bank ABC S.A. z siedzibą
w Warszawie do przekazywania YZ Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, KRS 00009999, wszelkich informacji objętych tajemnicą bankową dotyczących umowy kredytu zawartej z Bankiem
o numerze AAA/00001/16 z dnia 1 stycznia 2016 roku, w szczególności informacji o zadłużeniu wymagalnym oraz niewymagalnym wynikającym z wyżej wymienionej umowy, terminach oraz kwotach zapadłych i niezapadłych rat. Upoważnienie udzielone jest na czas nieokreślony.

           30 stycznia 2017 roku, XY

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Beneficjentem tajemnicy bankowej jest nie tylko strona czynności bankowej, ale również podmiot z którym bank prowadził negocjacje w celu dokonania takiej czynności, nawet jeśli do jej dokonania ostatecznie nie doszło. W stosunkach wielopodmiotowych beneficjentów może być kilku, np. współposiadacze rachunku bankowego. Jednakże, za beneficjenta nie będzie uznany małżonek posiadacza rachunku bankowego, niezależnie od ustroju majątkowego małżonków. W takim wypadku aby mógł on uzyskać od banku informacje objęte tajemnicą bank musi posiadać w tym zakresie upoważnienie, o którym mowa w art. 104 ust. 3. Jeżeli jednak małżonek jest współposiadaczem rachunku bankowego, współkredytobiorcą lub poręczycielem ma on, jako strona czynności bankowej, legitymację do uzyskania informacji objętych tajemnicą.

Upoważnienie do przekazywania informacji objętych tajemnicą bankową może być udzielone osobiście, bądź też przez przedstawiciela ustawowego, pełnomocnika lub prokurenta. Jednakże w przypadku pełnomocnika, zakres udzielonego pełnomocnictwa powinien obejmować również udzielanie upoważnień dla banku do przekazywania informacji objętych tajemnicą bankową.

W praktyce bardzo często upoważnienie do przekazywania informacji objętych tajemnicą bankową nie stanowi odrębnego dokumentu, ale jest częścią indywidualnych umów bankowych (np. w formie jednej klauzul w umowie kredytowej czy umowie rachunku bankowego). Klauzule upoważniające bank do przekazywania informacji objętych tajemnicą bankową nie mogą być jednak zawarte w ogólnych warunkach umowy czy regulaminach. Decyzja o udzieleniu upoważnienia musi być bowiem pojęta suwerennie przez beneficjenta i musi mieć on realną możliwość odmowy udzielenia takiego upoważnienia.

Upoważnienie do udzielenia informacji objętych tajemnicą bankową może być w każdym czasie odwołane. Beneficjent może również zmienić zakres podmiotowy i przedmiotowy upoważnienia. Co więcej Bank nie może odmówić przyjęcia upoważnienia, co per analogiam stosować należy także do zmiany lub odwołania upoważnienia.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz.U. z 2016 r. poz. 1988).

www.sadkowskiiwspolnicy.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odprawa emerytalna i rentowa 2024 r.

Komu należy się odprawa emerytalna i rentowa? Ile wynosi w 2024 r.? Kto może otrzymać większą odprawę? 

Powiązanie wypłat 800 plus z obowiązkiem szkolnym. Projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w Sejmie

 Powiązanie wypłat 800 plus z obowiązkiem szkolnym. Projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w Sejmie. Sprawdź szczegóły!

Matura 2024 okazała się łatwa: Maturzyści upublicznili arkusze z matematyki przed CKE. I rozwiązania zadań

Infor.pl opublikuje o godz. 14 oficjalne arkusze egzaminacyjne. Ale maturzyście postanowili nie czekać. I opublikowali na Twiterze swoje arkusze egzaminacyjne. I odpowiedzi na zadania.

TSUE: Prawo UE nie daje stowarzyszeniom sędziów lub prokuratorów ogólnego prawa kwestionowania decyzji związanych z ich powołaniem

W wyroku z 8 maja 2024 r. w sprawie C-53/23 [Asociaţia „Forumul Judecătorilor din România” (Stowarzyszenia sędziów i prokuratorów rumuńskich)], Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że prawo Unii nie nakłada obowiązku przyznania stowarzyszeniom zawodowym sędziów lub prokuratorów prawa kwestionowania decyzji związanych z ich powoływaniem. A zatem państwa członkowskie UE nie muszą gwarantować stowarzyszeniom zawodowym sędziów lub prokuratorów prawa kwestionowania każdej decyzji dotyczącej ich powoływania.

REKLAMA

Czy sama prawda wystarczy w postępowaniu cywilnym?

Dowody są ważnym zagadnieniem w postępowaniu przed sądem. Samo istnienie dowodów może jednak nie wystarczyć do tego, by uzyskać określone świadczenie, wygrać sprawę. Potrzebnym jest również wykazanie, przedstawienie ich sądowi.

500 plus z NFZ. Jak wykorzystać pieniądze wpłacone do ZUS? Może to zrobić każdy, kto opłaca składkę zdrowotną. Sprawdź.

500 plus z NFZ. Zęby można leczyć bez płacenia. I choć nie da się wtedy skorzystać ze skomplikowanych i nowoczesnych zabiegów, to jednak są sposoby na to, by odciążyć domowy budżet i wykorzystać swoje pieniądze przeznaczone na składki zdrowotne.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Do 10 maja można zgłaszać kandydatów do pracy w komisji wyborczej. Można zarobić od 500 do 700 zł nieopodatkowanej diety

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 2024 r. w dniu 9 czerwca 2024 r. w godzinach od 7:00 do 21:00. Zgodnie z kalendarzem wyborczym do 10 maja pełnomocnicy komitetów wyborczych mogą zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych. Diety dla członków komisji wynoszą od 500 do 700 zł.

Jakie zadania na maturze z matematyki? Jaki poziom w tym roku? Ściągnij arkusze egzaminacyjne i odpowiedzi [RELACJA 8 V 2024 r.]

Trwa egzamin maturalny z matematyki. Arkusze egzaminacyjna na Infor.pl o 14.00. I kilkanaście minut później odpowiedzi do zadań. 

REKLAMA

Matury 2024. 8 maja pisemny egzamin z matematyki na poziomie podstawowym

Dziś kolejny dzień egzaminów. Maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Jest on obowiązkowy dla wszystkich maturzystów.

Nowe prawo UE ma zapewniać m.in. przejrzystość finansowania mediów

Europejskie Prawo o Wolności Mediów (ang. European Media Freedom Act, EMFA) weszło w życie. Wcześniej Unia Europejska nie miała wspólnych przepisów chroniących media.

REKLAMA