Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Upoważnienie do przekazania danych objętych tajemnicą bankową

Sadkowski i Wspólnicy
Kancelaria prawna
Upoważnienie do przekazania danych objętych tajemnicą bankową/ fot. Fotolia
Upoważnienie do przekazania danych objętych tajemnicą bankową/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Bank, osoby w nim zatrudnione oraz osoby, za których pośrednictwem bank wykonuje czynności bankowe, są obowiązane zachować tajemnicę bankową. Obejmuje ona wszystkie informacje dotyczące danej czynności bankowej, np. zaciągniętego kredytu lub prowadzonego rachunku bankowego. Osoba, której dotyczą te dane może jednak upoważnić bank do ich przekazania wskazanemu przez siebie podmiotowi.

O obowiązku zachowania tajemnicy bankowej oraz możliwości i zakresie zwolnienia z niej stanowi art. 104 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz.U. z 2016 r. poz. 1988). Wśród szeregu ustawowych zwolnień z obowiązku zachowania przez bank tajemnicy bankowej, ustawodawca przewidział możliwość upoważnienia banku przez osobę, której informacje konfidencjonalne dotyczą, do przekazania danych objętych tajemnicą bankową wskazanemu podmiotowi (art. 104 ust. 3).

REKLAMA

Upoważnienie do przekazania informacji objętych tajemnicą bankową powinno:

 • mieć formę pisemną, a jeżeli zostało złożone w formie elektronicznej powinno ono zostać utrwalone przez bank na informatycznym nośniku danych;
 • być skierowane do banku (a nie do osoby, która miałaby otrzymać informacje objęte tajemnicą);
 • wskazywać podmiot, który udziela upoważnienia;
 • indywidualizować podmiot, któremu mają zostać udostępnione informacje,
  w szczególności poprzez podanie jego imienia i nazwiska bądź nazwy, adresu zamieszkania lub siedziby;
 • wskazywać czynność bankową, z którą związane są informacje objęte tajemnicą bankową;
 • precyzować zakres danych objętych tajemnicą bankową, do których przekazania bank zostaje upoważniony.

Przykład:

Ja niżej podpisany XY, zamieszkały w Warszawie ul. XYZ 1/1, PESEL 00000000001, legitymujący się dowodem osobistym seria ABC numer 990099, działając na podstawie art. 104 ust. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe, niniejszym upoważniam Bank ABC S.A. z siedzibą
w Warszawie do przekazywania YZ Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, KRS 00009999, wszelkich informacji objętych tajemnicą bankową dotyczących umowy kredytu zawartej z Bankiem
o numerze AAA/00001/16 z dnia 1 stycznia 2016 roku, w szczególności informacji o zadłużeniu wymagalnym oraz niewymagalnym wynikającym z wyżej wymienionej umowy, terminach oraz kwotach zapadłych i niezapadłych rat. Upoważnienie udzielone jest na czas nieokreślony.

           30 stycznia 2017 roku, XY

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Beneficjentem tajemnicy bankowej jest nie tylko strona czynności bankowej, ale również podmiot z którym bank prowadził negocjacje w celu dokonania takiej czynności, nawet jeśli do jej dokonania ostatecznie nie doszło. W stosunkach wielopodmiotowych beneficjentów może być kilku, np. współposiadacze rachunku bankowego. Jednakże, za beneficjenta nie będzie uznany małżonek posiadacza rachunku bankowego, niezależnie od ustroju majątkowego małżonków. W takim wypadku aby mógł on uzyskać od banku informacje objęte tajemnicą bank musi posiadać w tym zakresie upoważnienie, o którym mowa w art. 104 ust. 3. Jeżeli jednak małżonek jest współposiadaczem rachunku bankowego, współkredytobiorcą lub poręczycielem ma on, jako strona czynności bankowej, legitymację do uzyskania informacji objętych tajemnicą.

Upoważnienie do przekazywania informacji objętych tajemnicą bankową może być udzielone osobiście, bądź też przez przedstawiciela ustawowego, pełnomocnika lub prokurenta. Jednakże w przypadku pełnomocnika, zakres udzielonego pełnomocnictwa powinien obejmować również udzielanie upoważnień dla banku do przekazywania informacji objętych tajemnicą bankową.

W praktyce bardzo często upoważnienie do przekazywania informacji objętych tajemnicą bankową nie stanowi odrębnego dokumentu, ale jest częścią indywidualnych umów bankowych (np. w formie jednej klauzul w umowie kredytowej czy umowie rachunku bankowego). Klauzule upoważniające bank do przekazywania informacji objętych tajemnicą bankową nie mogą być jednak zawarte w ogólnych warunkach umowy czy regulaminach. Decyzja o udzieleniu upoważnienia musi być bowiem pojęta suwerennie przez beneficjenta i musi mieć on realną możliwość odmowy udzielenia takiego upoważnienia.

Upoważnienie do udzielenia informacji objętych tajemnicą bankową może być w każdym czasie odwołane. Beneficjent może również zmienić zakres podmiotowy i przedmiotowy upoważnienia. Co więcej Bank nie może odmówić przyjęcia upoważnienia, co per analogiam stosować należy także do zmiany lub odwołania upoważnienia.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz.U. z 2016 r. poz. 1988).

www.sadkowskiiwspolnicy.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Inflacja w II połowie 2023 r. i kolejnych latach. Jaka?

  Zdaniem RPP inflacja w II połowie 2023 r. oraz w kolejnych latach będzie się nadal obniżać. Sprawdź szczegóły!

  1200 zł dla ucznia za napisanie opowiadania, reportażu lub pamiętnika. Prace można składać do 15 listopada 2023 r.

  Nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele mogą przesyłać zgłoszenia do konkursu pod patronatem MEiN „This Game of Mine”. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 listopada 2023 r. Uczeń może otrzymać nawet 1200 zł, a nauczyciel 3000 zł.

  Kredyty frankowe. Prawa frankowiczów – pracowników banków

  Zapadł właśnie kolejny korzystny wyrok TSUE  dla „frankowiczów” w sprawie polskiej. Czy pracownicy banków, którym banki udzieliły tzw. kredytów frankowych, mogą domagać się ich unieważniania przez sąd?

  Głosowanie przez pełnomocnika

  Kto może głosować przez pełnomocnika, a kiedy nie jest to możliwe? Czy prawo określa wymagania, dla osoby, ktora chce zostać pełnomocnikiem?

  REKLAMA

  4000 zł z ZUS po śmierci członka rodziny. Komu i kiedy przysługuje zasiłek

  O 4000 zł zasiłku pogrzebowego wnioskować mogą członkowie rodziny niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu. Nie jest to jednak jedyna grupa, która może ubiegać się o zasiłek pogrzebowy. Zasiłek przysługuje również osobie obcej lub pracodawcy, domowi pomocy społecznej,  gminie,  powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego do wysokości poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 4000 zł.

  Głosowanie korespondencyjne

  Głosowanie korespondencyjne zaliczane jest przez Kodeks wyborczy do głosowania osobistego. Kto może głosować korespondencyjnie? Gdzie nie jest to możliwe? Co zawiera tzw. pakiet wyborczy?

  Norma Euro 7. Rada UE przyjęła stanowisko w sprawie projektu

  Wprowadzenie normy Euro 7. Rada UE przyjęła w swoje stanowisko negocjacyjne w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego homologacji pojazdów i silników. Celem projektu jest obniżenie emisji substancji zanieczyszczających powietrze w transporcie drogowym.

  Wybory 2023. Jak sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców?

  Jakie nasze dane są przetwarzane w Centralnym Rejestrze Wyborców (CRW)? Możemy to sprawdzić online lub zamówić informację w urzędzie.

  REKLAMA

  Najnowsze sondaże wyborcze. PiS już nie ma się kogo bać? Czy to efekt "Zielonej granicy"?

  Gdyby wybory odbywały się w minioną niedzielę, zwyciężyłaby w nich Zjednoczona Prawica uzyskując 37,3 proc; KO uzyskałaby 29,8 proc. – wynika z sondażu pracowni Estymator przeprowadzonego dla DoRzeczy.pl w dniach 22-23 września. Na trzecim miejscu uplasowała się Konfederacja z wynikiem 10,6 proc. głosów. Natomiast sondaż wyborczy Instytutu Badań Pollster, wykonany dla "Super Expressu” 21 i 22 września pokazuje, że liderem pozostaje Zjednoczona Prawica (36,76 proc. głosów), a na drugim miejscu utrzymuje się Koalicja Obywatelska (30,44 proc.). Oba sondaże pokazują mniej więcej takie samo poparcie obu czołowych komitetów wyborczych.

  Jak przyspieszyć uzyskanie rozwodu?

  Zakończenie małżeństwa jest sytuacją stresującą i trudną, szczególnie, jeśli w małżeństwie są dzieci. Czy jest recepta na przyspieszenie postępowania rozwodowego?

  REKLAMA