REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezrobotni, Zasiłek dla bezrobotnych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasiłek dla bezrobotnych: Ile wynosi świadczenie od czerwca 2023 r.

Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przysługujące osobom zarejestrowanym w urzędzie pracy jako bezrobotne, spełniającym określone warunki. Jakie to warunki? Ile wynosi wysokość zasiłku dla bezrobotnych po waloryzacji w 2023 r.? Odpowiadamy. 

Fundusz Pracy: Czym się zajmuje i jaką rolę pełni

Fundusz Pracy jest państwowym funduszem, w ramach którego gromadzone są środki na cele wskazane w ustawie o promocji zatrudnienia. Jakie to cele i jakie znaczenie ma Fundusz Pracy? Sprawdź! 

Poradnictwo zawodowe. Urzędy pracy robią to zawodowo

Urzędy pracy świadczą usługi poradnictwa zawodowego, z których mogą korzystać zarówno osoby bezrobotne oraz poszukujące pracy, jak i pracodawcy. Na czym dokładnie polega ta usługa? W jakich formach może być realizowana? Wyjaśniamy. 

Zasiłek dla bezrobotnych. Jaka kwota od 1 czerwca 2023 r.?

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych wzrośnie od 1 czerwca 2023 r. Ile będzie wynosiło świadczenie po waloryzacji? Jak długo bezrobotny otrzymuje zasiłek?

REKLAMA

Skrócony okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych

W przepisach czytamy, że okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych ulega skróceniu m.in. o okres zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych oraz o okres odbywania stażu, szkolenia lub przygotowania zawodowego dorosłych przypadających na okres, w którym przysługiwałby zasiłek. Jak rozumieć ten zapis? Wyjaśniamy.

Prowadziłeś działalność gospodarczą? Sprawdź, czy otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych

Nie każdy były przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych po zamknięciu lub zawieszeniu działalności gospodarczej. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać prawo do zasiłku? Jaki wpływ na zasiłek ma zamknięcie lub zawieszenie działalności? Odpowiadamy.

Osoba bezrobotna - składki

Rejestrujesz się w urzędzie pracy? Sprawdź, jakim składkom będziesz podlegać.

Odmowa podjęcia pracy a status osoby bezrobotnej

Jednym z obowiązków osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna jest przyjmowanie propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie. Co się kryje pod pojęciem odpowiedniej pracy i co się stanie, gdy bezrobotny nie przyjmie oferty takiego zatrudnienia? Odpowiadamy.

REKLAMA

Zasiłek dla bezrobotnych w PIT-37 - rozliczenie PIT za 2022 rok

Bezrobotni, którzy otrzymali w zeszłym roku zasiłek dla bezrobotnych lub dodatek aktywizacyjny muszą uwzględnić je w zeznaniu podatkowym. Te otrzymane w 2022 roku świadczenia z urzędu pracy należy rozliczyć w części D formularza PIT-37 składanego w 2023 roku - przypomina zielonalinia.gov.pl. Inne formy wsparcia z urzędu pracy są zwolnione z PIT.

Ustawa o aktywności zawodowej - jakie rozwiązania przewiduje?

Chcemy, by dzięki nowej ustawie o aktywności zawodowej, urzędy pracy lepiej się kojarzyły i realnie pomagały w znalezieniu zatrudnienia - powiedział PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Resort chce m.in. przenieść ubezpieczenie zdrowotne z urzędów pracy do ZUS.

Szacowana stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 5,5 proc.

Szacowana przez MRiPS stopa bezrobocia na koniec stycznia 2023 r. wyniosła 5,5 proc. – poinformowała PAP w poniedziałek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Jest wyższa o 0,3 pkt. proc. niż w grudniu 2022 r.

Samotne wychowywanie dziecka a zasiłek dla bezrobotnych

Czy fakt samotnego wychowywania dziecka ma wpływ na okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych? Czy jeżeli w trakcie pobierania zasiłku bezrobotny stanie się osobą samotnie wychowującym dziecko, zmieni się czas pobierania zasiłku? 

DGP: Ubezpieczanie bezrobotnych na wniosek w ZUS doprowadzi do nadużyć

Wprowadzenie możliwości ubezpieczenia się „na wniosek” to otwarcie furtki do nadużyć – uważa resort zdrowia. A eksperci alarmują, że ich konsekwencji finansowych nadwątlony budżet NFZ może nie wytrzymać.

Zmiana wysokości zasiłku dla bezrobotnych w 2023 - czy nastąpi?

Resort finansów jest przeciwny rozszerzaniu prawa do zasiłku dla bezrobotnych oraz podwyższeniu tego świadczenia dla osób, które pracowały krócej niż pięć lat. Jego zdaniem spowoduje to wzrost wydatków Funduszu Pracy.

Zasiłek dla bezrobotnych w 2023

Zasiłek dla bezrobotnych w 2023 roku - ile wynosi i komu przysługuje?

Zasiłki w 2023 - lista

Kto, jaki i w jakiej kwocie będzie mógł uzyskać zasiłek w 2023 roku? Poniżej przedstawiam listę stawek pomocy społecznej w nowym roku.

DGP: Rząd chce zmusić bezrobotnych do składania co 180 dni wniosku o ubezpieczenie zdrowotne

W myśl najnowszych poprawek do projektu ustawy o aktywności zawodowej część bezrobotnych może stracić prawo do darmowego ubezpieczenia zdrowotnego. To może grozić tym, że za leczenie zapłacą z własnej kieszeni.

Bezrobotni rozczarowani. Ubezpieczenie zdrowotne nadal wymaga rejestracji w PUP

Od 1 stycznia 2023 r. nie jest opłacana składka na ubezpieczenie osób bezrobotnych. Pomimo, to przysługuje im ubezpieczenie zdrowotne. Rejestracja w PUP w dalszym ciągu jest warunkiem skorzystania z ubezpieczenia zdrowotnego.

Zasiłek dla bezrobotnych a zmiana miejsca zamieszkania

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje zarejestrowanej osobie bezrobotnej po spełnieniu wymogów formalnych. Okres pobierania zasiłku zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest stopa bezrobocia na terenie powiatu, w którym zarejestrowana jest osoba bezrobotna. Co w przypadku zmiany miejsca zamieszkania bezrobotnego? Czy będzie to miało wpływ na okres pobierania zasiłku? Podpowiadamy.

Stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 5,1 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce nie zmieniła się w porównaniu z październikiem i w listopadzie pozostała na poziomie 5,1 proc. – podało we wtorek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Pod koniec ubiegłego miesiąca w urzędach pracy zarejestrowanych było 801,5 tys. bezrobotnych.

Europejski Filar Praw Socjalnych – 5 lat obowiązywania

W listopadzie 2023 r. minęło 5 lat od ogłoszenia Europejskiego Filaru Praw Socjalnych (EFPS). Jakie są najważniejsze wytyczne EFPS? Czy UE poradziła sobie z ich wdrożeniem, czy też może trzeba zmienić zasady dostosowując je do aktualnych realiów na rynku pracy?

Rekordowo niska liczba osób bezrobotnych w październiku

W październiku w urzędach pracy zarejestrowanych 796 tys. bezrobotnych, czyli o 5,7 tys. mniej niż we wrześniu br. To wynik, jakiego nie widzieliśmy od ponad trzech dekad. „Te dane potwierdzają skuteczność naszych działań” – podkreśliła minister rodziny Marlena Maląg.

Bezrobocie w październiku 2022. Znamy dane GUS

Bezrobocie w Polsce. GUS zaprezentował dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu października 2022 roku.

Zasiłek dla bezrobotnych 2023 - planowane zmiany

Zasiłek dla bezrobotnych od 2023 r. według zmienionych zasad? To jedno z założeń projektu nowej ustawy o aktywności zawodowej.

Wykaz osób, za które nie będzie w 2023 r. opłacana składka zdrowotna. Bezrobotni, żołnierze, uczniowie, studenci, doktoranci [projekt ustawy, Word]

Rząd proponuję rezygnację z opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne finansowanej obecnie z budżetu państwa w ramach działu 851 – Ochrona zdrowia. Projekt przewiduje zaprzestanie opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne z tytułów wskazanych w zmienianym art. 67 ust. 1 ustawy o świadczeniach. Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego tych osób nadal będzie istniał i będą miały one status osoby ubezpieczonej.

Maląg: stopa bezrobocia w październiku wyniosła 5,1 proc.

W październiku stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,1 proc. – poinformowała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. W porównaniu z poprzednim miesiącem liczba osób poszukujących pracy, spadła o 4,2 tys. i wyniosła 797,5 tys.

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych - na co zwrócić uwagę?

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych - na co zwrócić uwagę? Rejestracja w urzędzie pracy nie oznacza automatycznego przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Jakie warunki należy spełniać, aby go otrzymać? Od kiedy jest on naliczany?

Podkarpacie - nadal spada liczba bezrobotnych

Podkarpacie - nadal spada liczba bezrobotnych - mówi dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasz Czop.

Rozwiązanie umowy a prawo do zasiłku

Rozwiązanie umowy - jaki ma wpływ na prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

Zawieszenie lub zamknięcie działalności gospodarczej a zasiłek dla bezrobotnych

Jaki wpływ na prawo do zasiłku i okres jego wypłacania ma zawieszenie działalności gospodarczej, a jaki zamknięcie działalności? Odpowiadamy.

Niskie bezrobocie coraz bardziej wpisuje się w obraz polskiej gospodarki

Niskie bezrobocie coraz bardziej wpisuje się w obraz polskiej gospodarki. Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu września br. wyniosła 4,8 proc., a więc pozostała na niezmienionym poziomie - powiedziała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

DGP: Osoby bezrobotne będą miały ubezpieczenie zdrowotne w 2023 r. Muszą tylko złożyć wniosek do ZUS

Od 2023 r. 2,8 mln osób bez pracy zyska prawo do ubezpieczenia zdrowotnego na wniosek złożony w ZUS.

Kiedy przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Zasiłek dla bezrobotnych - ile wynosi w 2022 r. i komu przysługuje? Na jaki okres jest przyznawane prawo do zasiłku? Kiedy może przypadać okres pobierania zasiłku? Czy musi wyłącznie następować po ostatnim zatrudnieniu ubezpieczonego oraz po rozwiązaniu umowy o pracę z przyczyn ekonomicznych, czy też może przypadać w innym termie?

Czy ma miejsce dyskryminacja bezrobotnych związkowców?

Dnia 18 sierpnia 2022 r. na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelski (RPO) ukazała się informacja o wystąpieniu RPO do Głównego Inspektora Pracy (GIP). Chodzi o prawa członków związków zawodowych. Zdaniem RPO związkowcy powinni mieć zapewnioną ochronę ciągłości członkostwa w związku zawodowym w okresie między rozwiązaniem stosunku pracy a formalnym uzyskaniem statusu osoby bezrobotnej.

Jakie jest w Polsce bezrobocie?

Kim jest bezrobotny? Jakie są rodzaje bezrobocia? Jaka jest stopa bezrobocia w Polsce w porównaniu z innymi krajami UE? Co robi Polska, aby dążyć do pełnego produktywnego zatrudnienia? Poniżej najważniejsze dane i informacje.

Liczba bezrobotnych w lipcu najniższa od 1990 r.

W porównaniu z poprzednim miesiącem liczba bezrobotnych w lipcu br. spadła o 6,5 tys., a w urzędach pracy zarejestrowanych było 811,5 tys. bezrobotnych. – Po raz ostatni w rejestrach urzędów pracy mniej bezrobotnych zarejestrowanych było w lipcu 1990 r. – informuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Czy bezrobotny ma prawo do opieki zdrowotnej? Zmiany na rynku pracy w 2022 r.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o aktywności zawodowej (UD399), której wejście w życie jest planowane na IV kwartał 2022 r. Głównym celem ustawy są zmiany w funkcjonowaniu urzędów pracy, aktywizacji bezrobotnych, zmiany w uzyskiwaniu bonu na zasiedlenie, oddzielenie statusu osoby bezrobotnej od prawa do ubezpieczenia zdrowotnego, jak i rozszerzenie Centralnej Bazy Ofert Pracy.

Zmiany dla rodziców na rynku pracy i osób bezrobotnych

Ważne zmiany w działaniach urzędów pracy zakłada projekt ustawy o aktywności zawodowej. Jakie rozwiązania przewidziano dla osób bezrobotnych? Co z rodzicami powracającymi na rynek pracy?

Stopa bezrobocia w maju wyniosła 5,1 proc.

Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego pod koniec maja wyniosła 5,1 proc. To o 0,1 pkt. proc. mniej niż w kwietniu. Według danych resortu, w maju w urzędach pracy zarejestrowanych było 852 tys. bezrobotnych.

Waloryzacja zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2022 r.

Kwota zasiłku dla bezrobotnych podlega corocznej waloryzacji. Ile wyniesie świadczenie od 1 czerwca 2022 r.?

Czy rezerwista może nabyć status osoby bezrobotnej lub go zachować?

Czy bezrobotny wstępujący w szeregi rezerwistów może nabyć status osoby bezrobotnej albo go zachować? Sprawdź czy ewentualna wypłata uposażenia za ćwiczenia spowoduje zawieszenie prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Wsparcie dla rolników zwalnianych z pracy

Rolnicy, co do zasady, nie mogą się rejestrować jako bezrobotni. Jednak ci, którzy pracowali i zostali zwolnieni z pracy mogą liczyć na wsparcie z urzędu pracy. Jakie warunki musi spełnić rolnik, by uzyskać wsparcie? Co obejmują świadczenia przysługujące rolnikom zwalnianym z pracy? Odpowiadamy.

Status bezrobotnego a staż pracy

Jakie okresy zaliczają się do uprawnień pracowniczych, które z nich można zaliczyć do wysługi lat, nagrody jubileuszowej, emerytury czy urlopu? U nas znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Pomoc dla obywateli Ukrainy z urzędu pracy

Jaką pomoc dla obywateli Ukrainy można uzyskać z urzędu pracy? Ukraińcy mogą dzwonić na infolinię, spotkać się z pracownikiem urzędu pracy i otrzymać porady zawodowe. Możliwe jest również zarejestrowanie się jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy. Gdzie znaleźć oferty pracy dla Ukraińców?

Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 5,5 procent

Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia w Polsce w lutym wyniosła 5,5 procent. W porównaniu z bezrobociem w styczniu pozostała bez zmian. O 4,3 tys. spadła liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy.

Zasiłek dla bezrobotnych w 2022 r.

Zasiłek dla bezrobotnych w 2022 r, jest jedną z form wsparcia osób bezrobotnych. Ile wynosi to świadczenie i kto może je otrzymać?

Świadczenie aktywizacyjne 2022

Świadczenie aktywizacyjne dla pracodawców z PUP - czym jest? Ile wynosi w 2022 roku? Ile czasu można je otrzymywać?

Szacowana stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 5,4 proc.

Szacowana stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 5,4 proc. i w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 0,1 pkt. proc. – poinformowało w poniedziałek PAP Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Sytuacja na rynku pracy jest lepsza, niż przed pandemią - komentuje minister Marlena Maląg.

Bon na zasiedlenie - działalność gospodarcza i ZUS

Bon na zasiedlenie przysługuje także na nową działalność gospodarczą poza miejscem dotychczasowego zamieszkania. Jak wygląda kwestia składek ZUS?

Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

REKLAMA