REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek dla bezrobotnych. Jaka kwota od 1 czerwca 2023 r.?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Czy w 2023 r. wzrośnie zasiłek dla bezrobotnych?
Czy w 2023 r. wzrośnie zasiłek dla bezrobotnych?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych wzrośnie od 1 czerwca 2023 r. Ile będzie wynosiło świadczenie po waloryzacji? Jak długo bezrobotny otrzymuje zasiłek?

Czy w 2023 r. wzrośnie zasiłek dla bezrobotnych?

Od 1 czerwca 2023 r. wzrośnie kwota zasiłku dla bezrobotnych. Świadczenie to będzie wynosiło:

REKLAMA

 • 1491,90 zł – w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku,
 • 1171,60 zł – w okresie kolejnych dni posiadania prawa do zasiłku.

Obecnie kwoty te wynoszą odpowiednio 1304,10 zł i 1024,10 zł (brutto).

REKLAMA

Warto pamiętać, iż bezrobotny nie zawsze otrzymuje 100 procent zasiłku. Obniżony do 80 procent zasiłek otrzymuje osoba, która ma mniej niż 5 lat stażu pracy. Od czerwca tego roku będzie to zatem 1193,52 zł w okresie pierwszych trzech miesięcy, a w kolejnych – 937,28 zł.

Bezrobotny, którego okres uprawniający do zasiłku wynosi co najmniej 20 lat, dostaje zasiłek podwyższony do 120%. Po waloryzacji kwoty te wyniosą 1790,28 zł w pierwszych 90 dniach pobierania zasiłku i 1405,92 zł w ciągu dni.

Waloryzacja zasiłku dla bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnych co do zasady podlega waloryzacji z dniem 1 czerwca o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwoty zasiłków po waloryzacji ogłasza w Monitorze Polskim minister właściwy do spraw pracy.

Waloryzacji nie dokonuje się jednak, gdy średnioroczny poziom cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem nie zmienił się lub uległ zmniejszeniu.

Jak długo można otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych?

Zasiłek bezrobotny może otrzymywać przez okres 180 lub 365 dni.

Zasiłek przez rok wypłaca się bezrobotnym:

 • zamieszkałym w okresie pobierania zasiłku na obszarze powiatu, jeżeli stopa bezrobocia na tym obszarze w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju lub
 • powyżej 50 roku życia oraz posiadającym jednocześnie co najmniej 20-letni okres uprawniający do zasiłku, lub
 • którzy mają na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, a małżonek bezrobotnego jest także bezrobotny i utracił prawo do zasiłku z powodu upływu okresu jego pobierania po dniu nabycia prawa do zasiłku przez tego bezrobotnego, lub
 • samotnie wychowującym co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat.

Okres 180 dni przewidziano dla osób bezrobotnych zamieszkałych w okresie pobierania zasiłku na obszarze powiatu, jeżeli stopa bezrobocia na tym obszarze w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku nie przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju.

Podstawa prawna:

Obwieszczenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 2 maja 2023 r. w sprawie wysokości zasiłku dla bezrobotnych (M. P. z 2023 r., poz. 496)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(5)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Takie życie.
  2023-08-15 11:58:47
  Mój sąsiad od wielu, wielu lat niepracujący ma się dobrze. Ma troje dzieci a czwarte w drodze. Stać go jednak na papieroski, piwko, winko, na niekończące się gadki telefoniczne, czynszu nie opłaca bo kto go się ośmieli wyrzucić 3 drobiazgu i żną w ciąży. Żona też będzie więc miała zapewnioną emeryturę chociaż nie pracowała nawet 1 godziny. Nie wiem kto mu opłaca media, ale po żarcie i wszelkie możliwe "plusy" biega do MOPR co uwidacznia się w zakupach w pobliskim sklepiku monopolowym.
  1
  pokażodpowiedzi (2)
 • Luki
  2023-07-28 10:52:32
  Jednym słowem mówiąc weźta się do roboty bo socjal w w tym kraju, przepraszam jaki socjal tu nic takiego niema i no będzie pozdro dla kumatych😁
  1
 • Chory
  2023-12-02 21:12:47
  A mnie zus zabral rente kielce w wieku 56lat i na lekarstwa nawet nie mam a daja 500 plus i pija ja mialem male dzieci i nie bylo zadnych 500plus trzeba bylo zyc jakos rzygac mnie sie chce na te zusy i tych orzecznikow
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NSZZ "Solidarność" przyłącza się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Zarzuty wobec premiera

NSZZ "Solidarność" przyłączył się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Równolegle NSZZ RI "Solidarność" wystąpiła przeciwko wypowiedzi premiera D. Tuska. Kontrowersyjne słowa premiera padły w związku z zapowiedzią uznania przejść drogowych i dróg do nich za infrastrukturę krytyczną.

Jakie świadczenia i obowiązki ma obywatel Ukrainy w Polsce w 2024 roku? PESEL UKR, samochód, karta pobytu, praca, świadczenia i pomoc socjalna

Dzіsiaj, 22 lutego 2024 r. weszła w życie Ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, Ukraińcy i członkowie ich rodzin, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., będą mogli korzystać z ochrony tymczasowej do 30 czerwca br., a dodatkowo do końca roku przedłużono ulgi podatkowe dla osób niosących pomoc humanitarną.

Sejm za nowelizacją Prawa farmaceutycznego zakładającą dostępność bez recepty tzw. tabletki dzień po

Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat.

Branża opieki senioralnej w Polsce na progu przełomu

Podjęcie przez premiera Donalda Tuska osobiście tematu polityki senioralnej w Polsce jako jednego z kluczowych dla agendy jego nowego rządu koalicyjnego w Polsce pokazuje dobitnie, przed jakimi problemami stoi branża opieki senioralnej w kontekście wyzwań związanych z presją nieuchronnych zmian demograficznych, skutkujących dynamicznie rosnącym zapotrzebowaniem na kwalifikowane usługi opiekuńcze w grupie wiekowej 60+. Z podobną sytuacją jak w Polsce mamy do czynienia w całej starzejącej się w zastraszającym tempie Europie Zachodniej. Jednakże wielorakie społeczno-polityczne przyczyny tego procesu nie są tematem tej krótkiej analizy dotyczącej status quo opieki senioralnej w Polsce.

REKLAMA

Kompensacja szkód wynikających ze zdarzeń medycznych w pytaniach i odpowiedziach

Począwszy od 6 września 2023 roku w przypadku zaistnienia zdarzenia medycznego, pacjenci mogą ubiegać się o świadczenie kompensacyjne z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, którego dysponentem jest Rzecznik Praw Pacjenta. Postępowanie w sprawie świadczenia kompensacyjnego przed Rzecznikiem Praw Pacjenta zastępuje dotychczas funkcjonujące postępowanie o ustalenie zdarzenia medycznego, przeprowadzane przez wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które ostatecznie zakończą swoje działania z dniem 1 lipca 2024 roku.

Narodowe Święto Niepodległości zmieni datę? Będziemy je obchodzić 7 października zamiast 11 listopada? Sejm rozpatruje petycję w tej sprawie

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada. Do Sejmu trafiła petycja, której autor proponuje, by to święto obchodzić 7 października. Tego dnia przypada rocznica wydania w 1918 r. przez Radę Regencyjną orędzia do Narodu Polskiego, w którym proklamowano  Polskę Zjednoczoną Niepodległą. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

Świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińców. Nowelizacja rozporządzenia zmieni wniosek o to świadczenie

Zmieni się wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Jest to konsekwencja przedłużenia okresu legalnego pobytu Ukraińców na terytorium Polski do 30 czerwca 2024 r.

Zmiana miejsca głosowania w wyborach samorządowych w 2024 roku

Jak zmienić miejsce głosowania w w wyborach samorządowych w 2024 roku? Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych - powiedział w 22 lutego w Sejmie wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Ma ona przyspieszyć wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym.

REKLAMA

Elastyczna organizacja czasu pracy nie tylko dla rodziców. Sprawdź, kto jeszcze może z niej skorzystać zgodnie z przepisami.

Elastyczna organizacja czasu pracy ma na celu umożliwienie pracownikom pogodzenia obowiązków zawodowych i związanych z pracą. Jednak prawo do niej mają nie tylko rodzice. Sprawdź, kto jeszcze.

Świadczenie honorowe – założenia projektu ustawy

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały opublikowane główne założenia do projektu ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Projekt określa zasady i tryb postępowania w sprawie przyznawania prawa do ww. świadczenia.

REKLAMA