REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek dla bezrobotnych 2023 - planowane zmiany

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Zasiłek dla bezrobotnych 2023 - planowane zmiany
Zasiłek dla bezrobotnych 2023 - planowane zmiany
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek dla bezrobotnych od 2023 r. według zmienionych zasad? To jedno z założeń projektu nowej ustawy o aktywności zawodowej.

Projekt ustawy - etap legislacyjny

Ustawa o aktywności zawodowej ma zastąpić obecnie obowiązującą ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Aktualnie projekt jest na etapie uzgodnień. Przebieg procesu legislacyjnego można sprawdzić na stronie: https://legislacja.gov.pl/projekt/12364850.

REKLAMA

Ubezpieczenie zdrowotne

Jedna z najważniejszych zmian zawartych w projekcie ustawy o aktywności zawodowej dotyczy oddzielenia statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego. „Rozwiązanie to ma na celu umożliwienie uzyskania uprawnień do świadczeń zdrowotnych przez osoby nieaktywne zawodowo i niezarejestrowane w urzędzie pracy” – wskazano w Ocenie Skutków Regulacji. Wniosek o uzyskanie uprawnień do świadczeń zdrowotnych będzie można złożyć za pośrednictwem PUE ZUS.

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych w 2023 r.

REKLAMA

W zakresie przyznawania zasiłku dla bezrobotnych ważna zmiana dotyczy kwoty wynagrodzenia za pracę, którą powinien uzyskać bezrobotny, aby nabyć prawo do zasiłku. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami jest to wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy. Jeśli nowe przepisy weszłyby w życie, to byłaby to połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego również istniałby obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy.

Dla bezrobotnych, którzy osiągnęli co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę (lub podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę) zasiłek ma wynosić:

  • 1304,10 zł w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa;
  • 1024,10 zł w okresie kolejnych dni jego posiadania.

W przypadku bezrobotnych, którzy osiągnęli wynagrodzenie za pracę w wysokości poniżej minimalnego wynagrodzenia za pracę (lub podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota niższa niż minimalne wynagrodzenia za pracę) zasiłek ma wynosić:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • 652,05 zł w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa;
  • 512,05 zł w okresie kolejnych dni jego posiadania.

Zasiłek dla bezrobotnych a pół etatu

REKLAMA

Jak podkreśla Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, praca na pół etatu będzie podstawą do ubiegania się o prawo do zasiłku w wysokości połowy tego zasiłku. Zmiana wysokości wynagrodzenia, od której uzależnione jest przyznanie prawa do zasiłku, ma być rozwiązaniem powszechnym skierowanym do wszystkich uprawionych. Rząd zakłada jednak, iż ułatwi to aktywizację zawodową rodziców mających na wychowaniu dzieci.

W projekcie zrezygnowano z zasiłku dla bezrobotnych przysługującego w wysokości 80% zasiłku podstawowego, który przysługuje bezrobotnym, posiadającym okres uprawniający do zasiłku wynoszący mniej niż 5 lat. Nadal będzie można otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych w wysokości 120% zasiłku podstawowego. Będą mogły się o niego ubiegać osoby legitymujące się okresem uprawniającym do zasiłku wynoszącym co najmniej 20 lat. Wysokość otrzymywanego zasiłku również będzie uzależniona od osiąganego wynagrodzenia za pracę.

Zgodnie z założeniami projektowanej ustawy nie zmienią się okresy aktywności zawodowej uprawniające do uzyskania prawa do zasiłku i okresy pobierania tego świadczenia (180 i 365 dni).

Planowane zmiany od 2023 r.

Nowa ustawa z określonymi wyjątkami ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.

Zasiłki, przyznane przed dniem wejścia w życie ustawy będą wypłacane w wysokości i przez okresy wynikające z przepisów dotychczasowych. Zasiłki przyznane do dnia 31 grudnia 2009 r. nie będą podlegały waloryzacji.

Podstawa prawna:

Projekt ustawy o aktywności zawodowej (etap legislacyjny: uzgodnienia)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA