REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany dla rodziców na rynku pracy i osób bezrobotnych

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Zmiany dla rodziców na rynku pracy i osób bezrobotnych
Zmiany dla rodziców na rynku pracy i osób bezrobotnych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ważne zmiany w działaniach urzędów pracy zakłada projekt ustawy o aktywności zawodowej. Jakie rozwiązania przewidziano dla osób bezrobotnych? Co z rodzicami powracającymi na rynek pracy?

Projekt ustawy o aktywności zawodowej

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu ustawy o aktywności zawodowej (UD399). Przyjęcie projektu przez Radę Ministrów zaplanowano na IV kwartał 2022 r.

REKLAMA

„Dotychczasowy system funkcjonowania urzędów pracy i aktywizacji bezrobotnych nie odpowiada w pełni na potrzeby rynku pracy” – czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Najważniejsze zmiany dotyczą:

 • wprowadzenia ubezpieczenia zdrowotnego dla osoby niemającej innego tytułu do tego ubezpieczenia;
 • ułatwień dla rodzin i kobiet powracających na rynek pracy:
 • powiązania bezrobotnego z urzędem pracy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania;
 • aktywizacji osób biernych zawodowo;
 • podwyżki stypendium stażowego i rezygnacji z niektórych instrumentów wsparcia
 • zmniejszenia obciążeń przy składaniu ofert pracy;
 • działań Ochotniczych Hufców Pracy (OHP).

Jakie instrumenty przewidziano dla rodzin i kobiet powracających na rynek pracy?

REKLAMA

Nowe przepisy mają zachęcać do podejmowania pracy przez rodziców sprawujących opiekę nad dziećmi w takim wymiarze, który będzie umożliwiał pogodzenie tych ról. Jako przykład podano pracę na pół etatu za wynagrodzenie równe wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jak wskazano w wykazie „praca na pół etatu będzie podstawą do ubiegania się o prawo do zasiłku w wysokości połowy tego zasiłku”.

Ponadto pierwszeństwo w skierowaniu do udziału w formach pomocy określonych w projektowanej ustawie mają mieć m.in. bezrobotni członkowie rodzin wielodzietnych posiadający Kartę Dużej Rodziny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne zmiany dla osób bezrobotnych

Projekt zakłada oddzielenie statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego.

Jednocześnie zostanie wprowadzone rozwiązanie polegające na dokonywaniu zgłoszenia do tego ubezpieczenia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ma to umożliwić uzyskanie uprawnień do świadczeń zdrowotnych przez osoby nieaktywne zawodowo i niezarejestrowane w urzędzie pracy. ZUS będzie udostępniał wniosek o uzyskanie uprawnień do świadczeń zdrowotnych. Ma też odpowiadać za jego weryfikację w zakresie danych dostępnych z rejestrów prowadzonych w ZUS, a także tych, do których ma prawny dostęp.

Wyższe stypendium stażysty

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zwraca uwagę na zbyt niskie stypendium oferowane stażystom. Projekt zakłada podniesienie stypendium stażowego do wysokości 140% zasiłku dla bezrobotnych. Ponadto skrócony ma zostać czasu odbywania stażu przez bezrobotnego „(minimalny i maksymalny okres odbywania stażu – 3 i 6 miesięcy) wraz z rezygnacją z różnicowania długości stażu w zależności od wieku”.

Polecamy: „Pomoc społeczna. Komentarz do ustawy”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Bolo
  2022-06-15 19:37:17
  Podoba mi się to, każdy obywatel Rzeczypospolitej musi mieć ubezpieczenie zdrowotne.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

REKLAMA

Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

MS przygotowuje zmiany w postępowaniu spadkowym. Mają zapobiegać rozbieżnym decyzjom sądów

Rozbieżne postanowienia spadkowe uniemożliwiają spadkobiercom podjęcie działań takich jak podział majątku czy sprzedaż. Jakie zmiany proponuje resort sprawiedliwości?

Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

REKLAMA

Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

Domański: dwie niedziele handlowe w miesiącu oznaczałyby większe wpływy z VAT; jestem również zwolennikiem przywrócenia możliwości handlu w niedzielę

Wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oznaczałoby nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy budżetowe z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), ocenił minister finansów Andrzej Domański

REKLAMA