REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek dla bezrobotnych w 2022 r.

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Zasiłek dla bezrobotnych w 2022 r.
Zasiłek dla bezrobotnych w 2022 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek dla bezrobotnych w 2022 r, jest jedną z form wsparcia osób bezrobotnych. Ile wynosi to świadczenie i kto może je otrzymać?

Zasiłek dla bezrobotnych 2022 - komu przysługuje?

Zasady przyznawania zasiłku dla bezrobotnych zostały określone w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

REKLAMA

Zgodnie z tymi przepisami prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu zarejestrowanemu we właściwym urzędzie pracy po spełnieniu określonych warunków.

Zasiłek dla bezrobotnych w 2022 r. - warunki

Bezrobotny może się starać o zasiłek, jeżeli nie ma dla niego propozycji odpowiedniej pracy, propozycji stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych lub robót publicznych.

REKLAMA

Kolejny warunek dotyczy wykonywania pracy w okresie 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni. Chodzi tu o zatrudnienie i osiąganie wynagrodzenia w kwocie co najmniej wynagrodzenia minimalnego, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy. Do okresu tego nie zalicza się okresów urlopów bezpłatnych, które łącznie trwają łącznie dłużej niż 30 dni.

Zasiłek przysługuje też m.in. bezrobotnemu, który świadczył usługi na podstawie umowy zlecenia, a podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, w przeliczeniu na okres pełnego miesiąca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto pamiętać, iż istnieją wyjątki, gdy nie ma obowiązku opłacania składki na Fundusz Pracy. Przykładowo pracodawcy są zwolnieni z obowiązku opłacania składki na Fundusz Pracy za zatrudnione osoby, które mają co najmniej 55 lat w przypadku kobiet oraz 60 lat w przypadku mężczyzn. W takich wyjątkowych sytuacjach zasiłek również będzie przysługiwał.

Przepisy określają też wymagania do uzyskania zasiłku dla bezrobotnych, którzy m.in. prowadzili pozarolniczą działalność czy byli zatrudnieni w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych.

Zasiłek dla bezrobotnych w 2022 r. – ile wynosi?

Ile wynosi zasiek dla bezrobotnych w 2022 r. Aktualne kwoty obowiązują od 1 czerwca 2021 r.

Zasiłek dla bezrobotnych wynosi:

  • 1240,80 zł - w okresie pierwszych 90 dni,
  • 974,40 zł - w okresie kolejnych dni.

Są to kwoty brutto.

REKLAMA

Nie w każdym przypadku bezrobotny otrzymuje 100% zasiłku. Jeżeli ma mniej niż 5 lat stażu pracy, to wypłaca się zasiłek obniżony do 80% (992,70 zł brutto w okresie pierwszych 90 dni i 779,60 zł brutto w okresie kolejnych dni posiadania prawa do zasiłku).

Podwyższony do 120% zasiłek przysługuje bezrobotnemu, którego okres uprawniający do zasiłku wynosi co najmniej 20 lat. Obecnie jest to kwota 1 489,00 zł brutto w okresie pierwszych trzech miesięcy i 1 169,30 zł brutto w okresie pozostałych miesięcy posiadania prawa do zasiłku.

Zasiłek dla bezrobotnych w 2022 r. – jak długo przysługuje?

Co do zasady prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy. Jednak pracownik, który rozwiązuje umowę za porozumieniem stron lub ją wypowiada będzie mógł otrzymać świadczenie dopiero po 90 dniach od daty rejestracji. W przypadku zwolnienia dyscyplinarnego okres ten jest jeszcze dłuższy i wynosi 180 dni (przy czym zasiłek może nie zostać wypłacony).

Okres pobierania zasiłku wynosi 180 dni, gdy bezrobotny mieszka na obszarze powiatu, którego stopa bezrobocia w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku nie przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju.

Przez 365 dni zasiłek mogą otrzymywać bezrobotny, jeżeli:

  • zamieszkuje na obszarze powiatu, którego stopa bezrobocia w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju lub
  • ma powyżej 50. roku życia oraz posiada co najmniej 20-letni okres uprawniający do zasiłku lub
  • ma na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, a małżonek jest także osobą bezrobotną i utracił prawo do zasiłku z powodu upływu okresu jego pobierania po dniu nabycia prawa do zasiłku przez bezrobotnego lub
  • samotnie wychowuje co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2021 r., poz. 1100; ost. zm. Dz.U. z 2022 r., poz. 91)

Obwieszczenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii  z dnia 19 maja 2021 r. w sprawie wysokości zasiłku dla bezrobotnych (Dz. U. z 2021 r., poz. 486)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA