REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa domu, Prawo budowlane

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Budowa w czasach koronawirusa – zmiany relacji między uczestnikami procesu budowlanego

Jeśli trzepot skrzydeł motyla w Ohio, może po trzech dniach spowodować w Teksasie burzę piaskową, to huragan w Chinach wywołany wirusem COVID-19 może doprowadzić do zapaści niewidzianej w Europie co najmniej od kryzysu finansowego z 2008 r. a może nawet od czasów podnoszenia się ze zgliszcz po II Wojnie Światowej. Wszystko wskazuje na to, że fala kryzysu wkrótce uderzy w rynek budowlany, który jest w pewnym sensie zwierciadłem wszelkich problemów, z jakimi w danym momencie mierzy się polska gospodarka - pisze Jacek Ziembiński, aplikant adwokacki z Departamentu Nieruchomości Kancelarii RK LEGAL.

Pandemia koronawirusa a roboty budowlane

Trwająca pandemia koronawirusa odciska piętno w wielu obszarach naszego życia. Jak obecna sytuacja wpływa na prawo budowlane, w szczególności przy budowie lub przebudowie obiektów celem ich dostosowania do pełnienia funkcji szpitali lub izolatek? Co z wysokością wynagrodzenia za roboty budowlane w związku z realizowanymi inwestycjami?

Zmiany w prawie budowlanym 2020-2021 - projekt budowlany, pozwolenie na budowę

Zmiany w prawie budowlanym, które wejdą w życie w 2020 i 2021 r. mają na celu uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego oraz zapewnienie większej stabilności rozstrzygnięć. Dotyczą m.in. projektu budowlanego i pozwolenia na budowę. Prezydent RP podpisał ustawę dnia 3 marca 2020 r.

Podatek od budowli - wyrok TK a orzecznictwo sądów

Sądy administracyjne w dalszym ciągu orzekają, że o tym, czy dany obiekt należy opodatkować jako budowlę, decyduje jego funkcja. Co innego wynikało z wyroku Trybunału Konstytucyjnego (TK) z 13 grudnia 2017 r.

REKLAMA

Kiedy będę mógł skorzystać z oszczędności zebranych w PPK?

Co do zasady celem oszczędzania w PPK jest zabezpieczenie finansowe na czas obniżonej aktywności zawodowej i wypłata po 60 roku życia. Można jednak wypłacić te środki wcześniej. Kiedy będę mógł skorzystać z oszczędności zebranych w PPK?

Zmiany w prawie geodezyjnym i prawie budowlanym w 2020 roku

Ułatwiony dostęp do danych planistycznych przy pomocy internetu (cyfryzacja dokumentów planistycznych), przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego oraz upowszechnienie zbiorów danych przestrzennych dotyczących dokumentów planistycznych. Takie mają być efekty uchwalonej 13 lutego 2020 r. ustawy o zmianie ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz niektórych innych ustaw (w tym m.in. Prawa budowlanego). Większość przepisów tej ustawy ma wejść w życie 3 miesiące od daty publikacji w Dzienniku Ustaw.

Utrudnienia w prowadzeniu działalności na rynku budowlanym

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców podnosi kwestię możliwości istnienia istotnych barier i utrudnień w wykonywaniu działalności gospodarczej, wynikających z przepisów tzw. specustawy mieszkaniowej. Rzecznik zwrócił się do Minister Rozwoju z prośbą o rozważenie ewentualnych zmian legislacyjnych w opisanym zakresie.

Zasadność roszczenia o zwrot bezpodstawnego wzbogacenia w przypadku decyzji wydanej z naruszeniem prawa

Decyzja o stwierdzeniu wydania decyzji z naruszeniem prawa różni się zasadniczo od decyzji stwierdzającej nieważność nie tylko na gruncie prawa administracyjnego, lecz również rodzi inne skutki w sferze stosunków cywilnoprawnych. Pierwsza z nich bowiem umożliwia odzyskanie korzyści majątkowej uzyskanej kosztem innej osoby bez podstawy prawnej, co stanowi konieczną przesłankę powstania zobowiązania z bezpodstawnego wzbogacenia (art. 405 k.c.). Druga z kolei uzasadnia wystąpienie z roszczeniem odszkodowawczym z tytułu czynu niedozwolonego (art.4171 § 2 k.c.). Wyrok Sądu Najwyższego zapadł na tle następującego stanu prawnego i faktycznego.

REKLAMA

Sprzedaż niedokończonej inwestycji budowlanej - stawka VAT

W wyroku z 28 listopada 2019 r. (sygn. akt I FSK 1235/17) Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że preferencyjna stawka VAT w wysokości 8% stosowana dla celów budownictwa mieszkaniowego, nie znajdzie zastosowania w przypadku sprzedaży niedokończonej inwestycji budowlanej. Zatem właściwa jest tu stawka podstawowa VAT - 23%. W tej sprawie chodziło o sprzedaż rozpoczętej budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z działką gruntu, na której budynek jest budowany.

Zmiany w prawie budowlanym w 2020 r.

Zmiany w prawie budowlanym zostały przyjęte przez Radę Ministrów. Najprawdopodobniej wejdą w życie w 2020 r. Dotyczą m.in.: łatwiejszej legalizacji samowoli budowlanej, uproszczenia projektu budowlanego, wprowadzenia 5-letniego terminu na stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

Wątpliwości na tle kary pieniężnej za nielegalne użytkowanie obiektu budowlanego

Nielegalne użytkowanie obiektu budowlanego lub jego części obarczone jest sankcją w postaci kary pieniężnej. Wątpliwości budzi jednak kwestia, czy kara ta dotyczy także obiektów zrealizowanych bez pozwolenia na budowę lub zgłoszenia (w ramach tzw. samowoli budowlanej).

Ważne zmiany w prawie budowlanym w 2020 r.

W 2020 r. wejdą w życie ważne zmiany w prawie budowlanym. Będą dotyczyły: legalizacji samowoli budowlanej, uproszczenia projektu budowlanego, zmniejszenia liczby dokumentów składanych przy budowie, podłączenia nowych inwestycji do sieci ciepłowniczej, wprowadzenia terminu na stwierdzenie nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, braku pozwolenia na budowę dla biletomatów, wpłatomatów, paczkomatów, wzmocnienia bezpieczeństwa pożarowego.

Małżonkowie budują wspólny dom na działce żony lub męża

Czyją własnością będzie dom wybudowany wspólnie przez małżonków na działce żony lub męża? Do jakich rozliczeń dojdzie między małżonkami po rozwodzie?

Likwidacja obowiązku stosowania pieczątek

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju poinformowało o kolejnych przepisach usuwających obowiązek stosowania pieczątek w procedurach z obszaru budownictwa. Wszyscy członkowie Rady Ministrów są zobowiązani, zgodnie z właściwością, do przeglądu aktów prawnych, stosowanych druków lub formularzy pod kątem przepisów nakładających obowiązek stosowania pieczęci/pieczęci przez obywatela lub przedsiębiorcę oraz do podjęcia działań zmierzających do deregulacji ww. obowiązku.

Paczkomaty bez obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę

Projekt nowelizacji prawa budowlanego znosi obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku paczkomatu. Konfederacja Lewiatan uznaje to za dobre rozwiązanie.

II Polski Kongres Prawa Budowlanego

Kwartalnik Prawo Budowlane zaprasza na II edycję Polskiego Kongresu Prawa Budowlanego, która odbędzie się w dniach 11-13 grudnia 2019 r. w Warszawie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Remont a pozwolenie na budowę

Zakres robót budowlanych niewymagających uzyskania pozwolenia na budowę rodzi wątpliwości nie tylko niezależnych wykonawców, ale również inwestorów i zarządców budynków. Czy do przeprowadzenia remontu wymagane jest pozwolenie?

Procedura legalizacji samowoli budowlanych 2019 i 2020 r.

Przepisy obowiązującego prawa tworzą dwie odrębne procedury dotyczące samowoli budowanych polegających na budowie obiektu budowlanego, uregulowane w art. 48-49 i art. 49b prawa budowlanego. Najnowszy projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, z racji podobieństwa owych procedur, zakłada ich ujednolicenie i stworzenie jednej wspólnej procedury uwzględniającej występujące obecnie różnice.

Zakończenie budowy a podatek od nieruchomości

Co do zasady opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają budynki od kolejnego roku po zakończeniu budowy. Oznacza to, że przy opodatkowaniu nieruchomości istotne jest prawidłowe ustalenie daty zakończenia budowy.

Wypłata środków z PPK na wkład własny – 4 najważniejsze pytania

Ustawa o PPK przewiduje możliwość wypłaty środków z PPK na wkład własny przy zakupie lub remoncie mieszkania bądź kupnie domu, lokalu czy gruntu. Jak wygląda egzekucja wypłaconej kwoty? Kto ustala raty i kontroluje ich spłatę? Czy będzie kontrola faktycznego przeznaczenia tych środków na wkład własny?

Co się zmieni w ustawie Prawo budowlane?

Kolejne zmiany w ustawie Prawo budowlane już niedługo. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego przepisy o ograniczeniach uprawnień budowlanych zostaną przeniesione do ustawy.

Decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego - kluczowe problemy

Decyzje o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego to jeden z instrumentów polityki przestrzennej. Zasadniczo powinien to być instrument uzupełniający względem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. W praktyce jednak w wielu gminach bywa inaczej. Taki stan należy ocenić negatywnie, ponieważ tylko plan miejscowy pozwala w pełni chronić ład przestrzenny. Ponadto posługiwanie się decyzją o ustaleniu inwestycji celu publicznego rodzi wiele problemów.

Dom energooszczędny, termomodernizacja – ulga podatkowa, dotacje i pożyczki w 2019 roku

Osoby budujące lub modernizujące swój dom mogą uzyskać prawie 17 tys. zł z tytułu nowej ulgi termomodernizacyjnej w PIT zawartej w programie “Czyste Powietrze”. Do ulgi uprawniają wydatki np. na zakup pieca, ocieplenie budynku lub montaż pompy ciepła. Łącząc korzyści z tytułu dotacji, pożyczki (przeznaczonych na wymianę źródła ciepła oraz prace związane z termomodernizacją) i ww. ulgi podatkowej można otrzymać wsparcie w wysokości nawet 47 tys. zł - podpowiadają eksperci serwisu domiporta.pl.

Solidarna odpowiedzialność inwestora a uprzednie wpłacenie wynagrodzenia

Jeżeli podwykonawca z różnych powodów nie otrzyma od wykonawcy wynagrodzenia z tytułu wykonanych przez niego robót budowlanych, to inwestor ponosi solidarną odpowiedzialność za jego wypłacenie. Czy z solidarnej odpowiedzialności zwalnia uprzednia wypłata dla wykonawcy?

Polskie Domy Drewniane - projekt ustawy w Sejmie

Powołanie spółki Polskie Domy Drewniane (PDD), której celem będzie wspieranie budownictwa mieszkaniowego przy wykorzystaniu technologii energooszczędnego budownictwa drewnianego - zakłada projekt nowelizacji ustawy o lasach, który został skierowany do Sejmu.

Zmiany w ustawie OZE oraz Prawie budowlanym 2018 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 7 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Co się zmieni?

Przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego

Art. 55 Prawa budowlanego określa przypadki, w których przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego konieczne jest uzyskanie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Zobacz jak uzyskać taką decyzję.

Opóźnienie a zwłoka na placu budowy

Opóźnienie na budowie to nie to samo co zwłoka. Opóźnienie oderwane jest od przyczyny, natomiast zwłoka to opóźnienie zawinione. Jakie ma to konsekwencje prawne?

Dbałość o otoczenie budowy w interesie inwestorów

Obowiązek zachowania ładu na terenie budowy wynika z przepisów prawa. Często jednak inwestorzy od wykonawców oczekują również przestrzegania dobrych praktyk, których nie wynikają wprost z przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Dlaczego inwestorom opłaca się dbać o otoczenie budowy?

Program Dostępność Plus - architektoniczne wsparcie dla niepełnosprawnych

W kwietniu Premier Morawiecki zapowiedział wprowadzenie Paktu na rzecz programu Dostępność Plus 2018-2025. W ramach tej koncepcji w najbliższych latach aż 23 mld zł zostanie przeznaczonych na inwestycje mające na celu likwidację barier w przestrzeni publicznej. Pieniądze będą pochodzić z funduszy krajowych, unijnych oraz tak zwanych funduszy norweskich i EOG. W zamierzeniu rządu program ten ma ułatwić życie osobom starszym, niepełnosprawnym oraz matkom z małymi dziećmi. Co ważne, plany usprawnień dotyczą także mieszkań.

Rynek nieruchomości – zmiany w 2018 roku

Rynek nieruchomości w mijającym rok był rekordowy pod wieloma względami. Czy kolejny rok będzie równie dobry? W 2018 roku rynek nieruchomości czekają zmiany, m.in. w prawie budowlanym. W jaki sposób nowe regulacje wpłyną na deweloperów? Czy przyszły rok przyniesie wzrost cen mieszkań?

Jak powinien być usytuowany dom na działce?

W przypadku planowanej budowy domu na działce jedną z najważniejszych rzeczy jest właściwe usytuowanie go względem stron świata. Szczególnie istotna jest prawidłowa lokalizacja salonu, który przez większą część dnia powinien być dobrze nasłoneczniony. Na co jeszcze zwrócić uwagę, budując dom na działce?

Zanim starosta odmówi pozwolenia na budowę

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego z 7 kwietnia 2017 r. wprowadziła wiele nowych instytucji i rozwiązań prawnych. Duża część nowych przepisów ma charakter ramowy. To zaś powoduje trudność w ich dostosowaniu do rozwiązań obowiązujących w ustawach szczególnych. Ponadto sytuacja, w której mamy do czynienia zdublowaniem się rozwiązań w ustawie ogólnej oraz w ustawach szczegółowych, wprowadza chaos zamiast porządkować stan prawny wokół postępowań administracyjnych.

Podział nieruchomości a plan miejscowy

Podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli nie jest sprzeczny z przepisami odrębnymi albo jest zgodny z warunkami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Zmiany w zasadach opodatkowania elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości

Opodatkowanie elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości zmieniło się już w styczniu 2017 r. Jak interpretować obecnie obowiązujące przepisy?

Pozwolenie na budowę a nowelizacja Kpa

Czy nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego wpłynie na zasady wydawania pozwolenia na budowę? Okazuje się, że tak. Najważniejszą zmianą ma być uniknięcie przewlekłości rozpatrywania spraw. Na uwagę zasługuje również wprowadzenie zasady przyjaznej interpretacji prawa. Dzięki tej zasadzie przepisy, które są niejednoznacznie sformułowane należy interpretować na korzyść stron.

Wydanie decyzji o warunkach zabudowy bez opłaty skarbowej

Wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla budynków mieszkalnych nie podlega opłacie skarbowej – poinformował minister finansów w interpretacji ogólnej. Wyjaśnił jednocześnie, że nie ma znaczenia rodzaj zabudowy, może być ona zagrodowa, mieszkaniowa, a także innego rodzaju.

Zdolność kredytowa – jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt na mieszkanie

Wśród społeczeństwa największą popularnością cieszą się kredyty gotówkowe i kredyty na mieszkanie. Jest to szybki sposób na zdobycie pieniędzy na remont lub zakup mieszkania. Co oznacza zdolność kredytowa i jakich formalności możemy się spodziewać podpisując umowę kredytu?

Jakie roboty budowlane nie wymagają zezwolenia na budowę

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców, która weszła w życie 1 stycznia 2017 r., zwolniła niektóre roboty budowlane z pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. Jakie rodzaju roboty budowlane nie wymagają obecnie zezwolenia?

Zmiany w prawie budowlanym od 2017 r.

Sejm przyjął ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Celem ustawy jest poprawa warunków prawnych wykonywania działalności gospodarczej w Polsce. Zmiany objęły również prawo budowlane, zwalniając niektóre roboty budowlane z pozwolenia na budowę lub zgłoszenia.

Systemy smart home - do czego służą?

Systemy smart home zdobywają coraz większą popularność na światowym, ale także na polskim rynku. Wiele osób wciąż błędnie zakłada, że rozwiązania smart home są przeznaczone jedynie do domów, a nie do mieszkań. Wyjaśniamy o co w tym chodzi.

Nowe zasady planowania i zagospodarowania przestrzennego

Trwają prace nad nowym Kodeksem urbanistyczno-budowlanym, który zakłada zlikwidowanie prawnych i proceduralnych barier realizacji inwestycji. Kodeks zastąpi kilka obowiązujących obecnie ustaw: o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, Prawo budowlane, specustawy branżowe, a także część ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Zmiana ustawy o nieruchomościach

Zgodnie z planami, zmiana ustawy o gospodarce nieruchomościami powinna uwzględniać wywłaszczenie prywatnych właścicieli terenów, na których znajdują się odpady niebezpieczne.

Koncesje na roboty budowlane na nowych zasadach

Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi. Nowe przepisy wdrażają do polskiego prawa pakiet dyrektyw unijnych dotyczących zamówień publicznych.

Koncesja na roboty budowlane - zmiany 2016/2017

Ustawa o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi wprowadza nowe zasady udzielania zamówień w drodze umów koncesji. Ustawa ma na celu implementację do polskiego prawa dyrektywy koncesyjnej. Część przepisów wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia z wyjątkiem kilku artykułów, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.

Rozpoczął się sezon planowania domów 2016/2017

Jesienią Polacy przygotowują się do rozpoczęcia budowy domu – tworzą kosztorys, wybierają projekt i wykonawcę – tak, aby prace mogły ruszyć wiosną.

Odniesienie do prawa budowlanego utrudnia obliczanie podatku od nieruchomości

Przepisy dotyczące podatku nieruchomości są na tyle skomplikowane, że nie tylko podatnicy, ale również organy podatkowe mają problemy z ustaleniem, co powinno podlegać opodatkowaniu. Obliczanie podatku od nieruchomości utrudniają regulacje zawarte w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, które odwołują się do przepisów prawa budowlanego.

Budowa domu na cudzym gruncie - skutki w PCC

Budowa budynku na cudzym gruncie jest prawnie możliwa, jeżeli inwestor posiada zgodę właścicieli gruntu. Przy odkupieniu gruntu trzeba jednak zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych także od wartości tego budynku. Zatem podatkowo znacznie korzystniej jest przenieść własność gruntu przed budową.

Kodeks urbanistyczno-budowlany ureguluje proces inwestycyjny

Resort infrastruktury i budownictwa opracował projekt kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Projekt zakłada wprowadzenie sześciu kategorii inwestycji i jedną zintegrowaną zgodę inwestycyjną.

Umowa o roboty budowlane - odpowiedzialność inwestora i wykonawcy

Zgodnie z Kodeksem cywilnym w umowie o roboty budowlane, zawartej między inwestorem a generalnym wykonawcą, strony ustalają zakres robót, które wykonawca będzie wykonywał osobiście lub za pomocą podwykonawców. Jak kształtuje się odpowiedzialność inwestora i wykonawcy wobec podwykonawców?

REKLAMA