REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dowód, Wniosek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Procedura odwołania biegłego

Zgodnie z treścią przepisu art. 193 Kodeksu postępowania karnego, biegłego (lub biegłych) powołuje się wówczas gdy w sprawie konieczne jest stwierdzenie okoliczności wymagających wiadomości specjalnych. Powołanie biegłego może nastąpić na wniosek strony lub nastąpić wskutek postanowienia sądu wydanego z urzędu. Opinia może być udzielona pisemnie lub ustnie.

Jak napisać wniosek dowodowy?

Konstrukcja wniosku dowodowego nie jest skomplikowana. Aby napisać taki wniosek niezbędne jest zawarcie w jego treści dwóch elementów: formalnych (oznaczenie strony, podanie sygnatury oznaczenie adresata pisma, data i podpis wnoszącego pismo) oraz merytorycznych (tj. określających jaki dokładnie dowód ma być przeprowadzony i na jaką okoliczność). Istotne jest to, iż strona nie musi podawać podstawy prawnej swojego wniosku.

Podstawy oddalenia wniosku dowodowego

W procedurze karnej istnieje ściśle określony katalog przyczyn pozwalających na oddalenie wniosku dowodowego. Oddalenie wniosku dowodowego następuje niezaskarżalnym postanowieniem, które musi być uzasadnione. Należy pamiętać również o tym iż raz udzielona odmowa nie stoi na przeszkodzi aby taki wniosek przeprowadzić w późniejszej fazie postępowania. Nieuzasadniona odmowa przeprowadzenia danego dowodu może być również poddana kontroli sądu wyższej instancji w razie wniesienia przez stronę apelacji.

Eksperyment procesowy

Eksperyment to specyficzna czynność dowodowa, która jest podejmowana wówczas gdy na jej podstawie można ustalić okoliczności istotne dla sprawy. Eksperyment może być przeprowadzony w postaci doświadczenia albo odtworzenia przebiegu zdarzenia lub jego fragmentów. Można jego przebieg połączyć z oględzinami, przesłuchaniami świadków oraz innymi czynnościami dowodowymi.

REKLAMA

Dowód osobisty utracony w powodzi

Szkolenia z zarządzania kryzysowego

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło konkurs na unijne dopłaty do szkoleń z zarządzania kryzysowego. Uczestnikami mogą być urzędy niebędące częścią administracji rządowej. Do podziału jest 20 mln zł.

Konsekwencje nieprawidłowości w projektach unijnych

Przy realizacji projektów unijnych zdarzają się sytuacje niedozwolone, które skutkują określonymi karami. Warto zapoznać się z tym, jakie sankcje czekają beneficjenta, który naruszy np. umowę o dofinansowaniu.

Pozwolenie na wywóz za granicę krajowych środków płatniczych

Kwestię sposobu dokonywania wywozu za granicę krajowych środków płatniczych oraz wzoru zgłoszenia wywozu za granicę tych środków określa Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 czerwca 2007 r. w sprawie sposobu dokonywania potwierdzenia przywozu do kraju oraz wywozu za granicę wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych oraz wzoru zgłoszenia przywozu do kraju i wywozu za granicę tych wartości lub środków.

REKLAMA

Warunki przeprowadzenia dowodu na odległość

Od 23 marca 2010 r. obowiązuje rozporządzenie ministra sprawiedliwości, które reguluje sposób przeprowadzenia dowodów na odległość w postępowaniu cywilnym.

Jak zostać detektywem?

Korzystanie z usług agencji detektywistycznych stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Detektywi oferują bardzo szeroki wachlarz swoich usług. Prywatny detektyw pomoże przygotować między innymi dowody w sprawie rozwodowej, odzyskać majątek, odnaleźć zaginioną osobę czy wykryć podsłuch.

Zmiana danych w dowodzie osobistym

Dowód osobisty jest podstawowym dowodem tożsamości. Na jego podstawie władze publiczne ustalają tożsamość osób oraz ich miejsce zamieszkania (zameldowania). Dokument ten też jest szalenie przydatny przy zawieraniu wszelkiego rodzaju umów, zaciąganiu kredytów czy braniu towaru na raty. Dlatego też jest ważne aby znajdujące się w dowodzie osobistym dane były aktualne.

Co należy zrobić w wypadku zniszczenia dowodu osobistego

Każda osoba pełnoletnia będąca obywatelem polskim ma obowiązek posiadać dowód osobisty. Wynika to wprost z ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych z dnia 10 kwietnia 1974 r. Problem pojawia się jednak gdy dowód uległ zniszczeniu lub został zgubiony. Co wtedy należy zrobić? O tym również stanowi przywołana ustawa.

Co zrobić gdy dowód osobisty utracił ważność

Dowodem osobistym posługujemy się na co dzień. Jest to bowiem podstawowy dowód stwierdzający naszą tożsamość. Dowodem osobistym legitymujemy się przed organami władzy publicznej (Policja, straż miejska), okazujemy go również w banku a także przy zawieraniu większości umów. Dowód osobisty musi dlatego zawierać nasze aktualne dane a także być ważny.

Zgubienie dowodu osobistego

Zagubienie dowodu osobistego to niemały problem. Jak wiadomo jest on dokumentem niezbędnym do załatwienia podstawowych spraw w urzędach czy bankach, dla złodzieja jest też szansą na wzięcie kredytu czy towarów na raty, za które oczywiście będziemy płacić my.

Stwierdzenie nabycia spadku

Stwierdzenie nabycia spadku to postępowanie, którego celem jest stwierdzenie, kto nabył prawa do spadku po określonym spadkodawcy. Sprowadza się ono do tego, że sąd określa krąg podmiotów uprawnionych do dziedziczenia majątku po zmarłej osobie, w drodze spadku. Jak uzyskać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku?

Jakich dokumentów potrzebuje dziecko do wyjazdu zagranicznego

Wybierając się z dzieckiem za granicę należy mieć przy sobie dokumenty uprawniające do przekraczania granic zarówno dla siebie, jak i dla dziecka. Takimi dokumentami są paszport i w ograniczonym zakresie dowód osobisty.

Jak prawidłowo złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne

Osoba, która spełnia warunki do otrzymania świadczenia przedemerytalnego, aby je otrzymać musi dopełnić pewnych formalności. Uzyskanie świadczenia nie jest bardzo skomplikowane. Warto jednak poznać podstawowe zasady dotyczące wypełniania wniosku o świadczenie.

Czym jest proces poszlakowy?

W potocznym znaczeniu poszlaką, czy też dowodem poszlakowym jest dowód obciążający jednak nie przeświadczający jednoznacznie o czyjeś winie.

Jak napisać wniosek o uznanie za zmarłego?

Osobę zaginioną przez dłuższy czas, lub z którą nie udało się nawiązać kontaktu np. po katastrofie lotniczej – można sądownie uznać za zmarłą. Co musi zawierać wniosek o uznanie za zmarłego?

Wzory pozwów i wniosków


Przedstawiamy wzory pozwów i wniosków.

Domniemanie

  Domniemanie to założenie przez organy wymiaru sprawiedliwości – a także ustawodawcę, że niektórych rzeczy nie trzeba udowadniać – zważywszy na częstość ich występowania.

Domniemanie

  Domniemanie to założenie przez organy wymiaru sprawiedliwości – a także ustawodawcę, że niektórych rzeczy nie trzeba udowadniać – zważywszy na częstość ich występowania.

Czym się różni pozew od wniosku

Sprawa cywilna w Polsce może toczyć się bądź w postępowaniu procesowym bądź w postępowaniu nieprocesowym. Do jednego i drugiego stosuje się przepisy kodeksu postępowania cywilnego. Obydwa postępowania wykazują jednak pewne różnice.

Co może być dowodem w sprawie

Strona dochodząca roszczeń przed sądem, lub broniąca się przed nimi, musi swoje racje co do zasady udowodnić. Dowody mogą mieć różną postać – od dokumentów, przez zeznania świadków, po badania DNA.

Jak napisać wniosek o dział spadku?

Odziedziczony spadek zazwyczaj należy do kilku osób. Jeśli spadkodawca w testamencie nie rozdzielił pomiędzy nich konkretnych przedmiotów - wówczas każdy ze spadkobierców jest współwłaścicielem wszystkich przedmiotów spadkowych. W takiej sytuacji należy dokonać działu spadku.

Jak napisać wniosek o wykreślenie hipoteki

Wykreślenie hipoteki zabezpieczającej spłacony kredyt co do zasady spoczywa na właścicielu nieruchomości, nie na banku.

Jak napisać wniosek o wpisanie hipoteki

Ustanowienie hipoteki na rzecz banku nie wymaga aktu notarialnego. Wystarczą do tego dokumenty opatrzona pieczęcią banku.

Jak napisać wniosek o założenie księgi wieczystej

Jeśli nabycie odrębnej własności lokalu nastąpiło na drodze sądowej, lub sami chcemy założyć księgę wieczystą dla mieszkania własnościowego - wówczas musimy złożyć właściwy wniosek do sądu wieczystoksięgowego. Jak prawidłowo napisać wniosek o założenie księgi wieczystej?

Jak napisać wniosek o ustanowienie drogi koniecznej?

Jeżeli działka nie ma połączenia z drogą, konieczny będzie przejazd przez działkę sąsiednią. Jeśli nie ma zgody właściciela sąsiedniej nieruchomości konieczny będzie wniosek o ustanowienie drogi koniecznej.

Jak konstruować projekty wspierane w ramach PO Kapitał Ludzki

Czy Program Operacyjny Kapitał Ludzki jest adresowany tylko na realizację zadań w kierunku szkolenia urzędników? Jak będą dzielone dotacje i według jakiego systemu?

REKLAMA