REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wniosek dowodowy musi zawierać dwa rodzaje elementów: „formalne” i „merytoryczne”.
Wniosek dowodowy musi zawierać dwa rodzaje elementów: „formalne” i „merytoryczne”.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Konstrukcja wniosku dowodowego nie jest skomplikowana. Aby napisać taki wniosek niezbędne jest zawarcie w jego treści dwóch elementów: formalnych (oznaczenie strony, podanie sygnatury oznaczenie adresata pisma, data i podpis wnoszącego pismo) oraz merytorycznych (tj. określających jaki dokładnie dowód ma być przeprowadzony i na jaką okoliczność). Istotne jest to, iż strona nie musi podawać podstawy prawnej swojego wniosku.

Złożenie wniosku dowodowego

REKLAMA

Postępowanie dowodowe ma kluczowe znaczenie dla kwestii rozstrzygnięcia odpowiedzialności karnej oskarżonego (bądź ustalenia w postępowaniu przygotowawczym, iż dana osoba powinna być w ogóle oskarżona). Należy wskazać, iż dowody można przeprowadzać na podstawie autonomicznej decyzji sądu (jest to tzw. dowód przeprowadzany z urzędu) lub na wniosek strony. Wskazany wniosek może być ustny lub pisemny. Wniosek może być złożony ustnie jeśli jest składany bezpośrednio przed organem (w toku rozprawy, w toku przesłuchania w prokuraturze) i wówczas jest umieszczany w protokole. Jego złożenie nie wydaje się być problematyczne, w przeciwieństwie do tego, jak napisać prawidłowy pisemny wniosek dowodowy.

Jak napisać wniosek dowodowy?

REKLAMA

Konstrukcja wniosku dowodowego (wbrew pozorom) nie jest złożona. Ważne jest to, iż nie ma formalnego wymogu podawania podstawy prawnej zgłaszanych wniosków. Aby napisać prawidłowy wniosek dowodowy wystarczy przestrzegać kilku prostych ustalonych reguł. Pismo to musi zawierać dwa rodzaje elementów, które można umownie podzielić na „formalne” i „merytoryczne”.

W zakresie wymogów formalnych wniosku dowodowego, należy wskazać iż są one takie same jak wymogi dla każdego innego pisma procesowego (ustanawia je art. 119 Kodeksu postępowania karnego). Oznacza to, iż w takim piśmie muszą znaleźć się następujące elementy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • oznaczenie organu do którego wnoszony jest wniosek
  • oznaczenie strony, czyli osoby wnoszącej dany wniosek (wraz z podaniem jej adresu)
  • oznaczenie sygnatury sprawy
  • podpis i data wnoszącego wniosek

W aspekcie elementów merytorycznych wniosku dowodowego pismo musi zawierać precyzyjne oznaczenie dowodu, który ma być przeprowadzony oraz podawać na jaką okoliczność dowód ma być przeprowadzony (czyli innymi słowy – co może ten dowód wykazać).

W zakresie kwestii oznaczenia dowodu należy wskazać, iż w przypadku wniosku o przesłuchanie danej osoby niezbędne jest podanie jej imienia i nazwiska oraz adresu tej osoby. Wyjątkowo w razie niemożności podania adresu tej można podać inne dane umożliwiające zlokalizowanie tej osoby (np. Andrzej Andrzejewski, prezes firmy X z siedzibą w Y).

Zobacz również serwis: Kodeks karny

Sentencja wniosku dowodowego:

REKLAMA

Wnoszę o przesłuchanie w charakterze świadka mojego sąsiada Andrzeja K. (ul. Mała 1/2, 00-000 Warszawa) na okoliczność tego, iż jako barman w klubie XXX pracował tam w dniu bójki (13.03.2010) i potrafi odtworzyć jej przebieg, w szczególności zaś wskazać kto ją zaczął i kto wybił szyby w lokalu.

Należy wskazać, iż w przypadku składanego wniosku o przeprowadzenie dowodu z treści określonego dokumentu należy precyzyjnie wskazać ten dokument (data dokumentu, sygnatura jeśli jest) i jak najdokładniej spróbować określić jego położenie. Można naturalnie załączyć dokument do wniosku dowodowego. Z formalnego punktu widzenia nie ma przeciwwskazań aby załączyć kserokopię danego dokumentu lub poświadczoną notarialnie kopię dokumentu (zachowując oryginał). Jeżeli zaistnieje taka potrzeba procesowa organ wezwie stronę do okazania oryginału lub zdobędzie oryginalny dokument samodzielnie (np. zwracając się o jego nadesłanie do danego urzędu)

Zobacz: Wszystko o postępowaniu dowodowym

W przypadku składania wniosku o powołanie biegłego wskazane jest zaznaczenie jakiej specjalności ma to być biegły i podanie okoliczności które ma on poddać analizie. Dopuszczalne jest również sformułowanie propozycji gotowych pytań, które organ procesowy uznając za trafne może oznaczyć jako główny przedmiot opracowania biegłego lub fragment tego opracowania (w tym znaczeniu, iż sąd może zadać również zadać biegłemu kilka własnych pytań).

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 600 euro odszkodowania za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA