Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak napisać wniosek dowodowy?

Wniosek dowodowy musi zawierać dwa rodzaje elementów: „formalne” i „merytoryczne”.
Wniosek dowodowy musi zawierać dwa rodzaje elementów: „formalne” i „merytoryczne”.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Konstrukcja wniosku dowodowego nie jest skomplikowana. Aby napisać taki wniosek niezbędne jest zawarcie w jego treści dwóch elementów: formalnych (oznaczenie strony, podanie sygnatury oznaczenie adresata pisma, data i podpis wnoszącego pismo) oraz merytorycznych (tj. określających jaki dokładnie dowód ma być przeprowadzony i na jaką okoliczność). Istotne jest to, iż strona nie musi podawać podstawy prawnej swojego wniosku.

Złożenie wniosku dowodowego

REKLAMA

Postępowanie dowodowe ma kluczowe znaczenie dla kwestii rozstrzygnięcia odpowiedzialności karnej oskarżonego (bądź ustalenia w postępowaniu przygotowawczym, iż dana osoba powinna być w ogóle oskarżona). Należy wskazać, iż dowody można przeprowadzać na podstawie autonomicznej decyzji sądu (jest to tzw. dowód przeprowadzany z urzędu) lub na wniosek strony. Wskazany wniosek może być ustny lub pisemny. Wniosek może być złożony ustnie jeśli jest składany bezpośrednio przed organem (w toku rozprawy, w toku przesłuchania w prokuraturze) i wówczas jest umieszczany w protokole. Jego złożenie nie wydaje się być problematyczne, w przeciwieństwie do tego, jak napisać prawidłowy pisemny wniosek dowodowy.

Jak napisać wniosek dowodowy?

REKLAMA

Konstrukcja wniosku dowodowego (wbrew pozorom) nie jest złożona. Ważne jest to, iż nie ma formalnego wymogu podawania podstawy prawnej zgłaszanych wniosków. Aby napisać prawidłowy wniosek dowodowy wystarczy przestrzegać kilku prostych ustalonych reguł. Pismo to musi zawierać dwa rodzaje elementów, które można umownie podzielić na „formalne” i „merytoryczne”.

W zakresie wymogów formalnych wniosku dowodowego, należy wskazać iż są one takie same jak wymogi dla każdego innego pisma procesowego (ustanawia je art. 119 Kodeksu postępowania karnego). Oznacza to, iż w takim piśmie muszą znaleźć się następujące elementy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • oznaczenie organu do którego wnoszony jest wniosek
 • oznaczenie strony, czyli osoby wnoszącej dany wniosek (wraz z podaniem jej adresu)
 • oznaczenie sygnatury sprawy
 • podpis i data wnoszącego wniosek

W aspekcie elementów merytorycznych wniosku dowodowego pismo musi zawierać precyzyjne oznaczenie dowodu, który ma być przeprowadzony oraz podawać na jaką okoliczność dowód ma być przeprowadzony (czyli innymi słowy – co może ten dowód wykazać).

W zakresie kwestii oznaczenia dowodu należy wskazać, iż w przypadku wniosku o przesłuchanie danej osoby niezbędne jest podanie jej imienia i nazwiska oraz adresu tej osoby. Wyjątkowo w razie niemożności podania adresu tej można podać inne dane umożliwiające zlokalizowanie tej osoby (np. Andrzej Andrzejewski, prezes firmy X z siedzibą w Y).

Zobacz również serwis: Kodeks karny

Sentencja wniosku dowodowego:

REKLAMA

Wnoszę o przesłuchanie w charakterze świadka mojego sąsiada Andrzeja K. (ul. Mała 1/2, 00-000 Warszawa) na okoliczność tego, iż jako barman w klubie XXX pracował tam w dniu bójki (13.03.2010) i potrafi odtworzyć jej przebieg, w szczególności zaś wskazać kto ją zaczął i kto wybił szyby w lokalu.

Należy wskazać, iż w przypadku składanego wniosku o przeprowadzenie dowodu z treści określonego dokumentu należy precyzyjnie wskazać ten dokument (data dokumentu, sygnatura jeśli jest) i jak najdokładniej spróbować określić jego położenie. Można naturalnie załączyć dokument do wniosku dowodowego. Z formalnego punktu widzenia nie ma przeciwwskazań aby załączyć kserokopię danego dokumentu lub poświadczoną notarialnie kopię dokumentu (zachowując oryginał). Jeżeli zaistnieje taka potrzeba procesowa organ wezwie stronę do okazania oryginału lub zdobędzie oryginalny dokument samodzielnie (np. zwracając się o jego nadesłanie do danego urzędu)

Zobacz: Wszystko o postępowaniu dowodowym

W przypadku składania wniosku o powołanie biegłego wskazane jest zaznaczenie jakiej specjalności ma to być biegły i podanie okoliczności które ma on poddać analizie. Dopuszczalne jest również sformułowanie propozycji gotowych pytań, które organ procesowy uznając za trafne może oznaczyć jako główny przedmiot opracowania biegłego lub fragment tego opracowania (w tym znaczeniu, iż sąd może zadać również zadać biegłemu kilka własnych pytań).

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wybory 2023: Jak prawidłowo wypełnić kartę do głosowania

  By głos został uznany za ważny, należy postawić znak “x” przy konkretnym nazwisku na karcie. Zanim postawisz krzyżyk sprawdź czy karta, którą otrzymałeś, spełnia wymogi formalne dokumentu. 

  Wybory 2023: Zgłaszanie nieprawidłowości. Dezinformacja, naruszenie ciszy wyborczej, nieprawidłowe działanie obwodowej komisji wyborczej, nielegalne treści

  Jak zgłosić nieprawidłowości podczas wyborów 2023 r.? Chcesz powiadomić np. o naruszeniu ciszy wyborczej? Sprawdź jak to zrobić!

  Czy wprowadzenie 60 tys. kwoty wolnej oznacza brak trzynastej i czternastej emerytury? D. Tusk odpowiada

  Kwota wolna 60 tys. zł, czyli zniesienie podatku dla emerytów i emerytek, nie oznacza, że nie będzie "trzynastki" i "czternastki"; nasza propozycja dotyczy też dwukrotnego w ciągu roku waloryzowania emerytur, jeśli inflacja przekracza 5 proc. - powiedział w Mińsku Mazowieckim, szef PO Donald Tusk.

  Im więcej dzieci, tym niższe podatki. Padła propozycja PIT-u rodzinnego

  Władysław Kosiniak-Kamysz: nasza propozycja – im więcej dzieci, tym niższe podatki. Co proponuje PSL?

  REKLAMA

  Wybory 2023: Głosowanie spoza miejsca zamieszkania

  Osoby, które w dniu wyborów będą przebywać poza miejscem swojego stałego zamieszkania, również mogą oddać głos. Chęć głosowania w innym obwodzie niż ten, w którym jesteśmy zameldowani lub mieszkamy można zgłosić zarówno przez internet, jak i w urzędzie.

  Wybory 2023: Głosowanie zza granicy

  Niezależnie od tego, czy Twój pobyt za granicą jest stały, czy czasowy, możesz przystąpić do głosowania. Warunkiem jest posiadanie czynnych praw wyborczych.

  14 października 2023 r. mija termin na udzielenie dotacji. Wysokość uzależniona od klasy do której uczęszcza uczeń. Klasy IV - 185 zł na ucznia, klasy V i VI - 238 zł na ucznia, klasy VII i VIII - 330 zł na ucznia

  14 października 2023 r. mija termin na udzielenie dotacji. Wysokość uzależniona od klasy do której uczęszcza uczeń. Klasy IV - 185 zł na ucznia, klasy V i VI - 238 zł na ucznia, klasy VII i VIII -  330 zł na ucznia. Podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, podręczniki do zajęć z zakresu danego języka obcego nowożytnego lub materiały edukacyjne w przypadku klas I–III wynosi 99 zł na ucznia, materiały ćwiczeniowe w przypadku klas I–III  - 55 zł na ucznia.

  Darmowe muzea, wystawy, spektakle, projekcje filmów, koncerty, warsztaty od 29 września do 1 października 2023 r. w całej Polsce. Sprawdź kto i gdzie wejdzie za darmo w Twoim województwie!

  Darmowe muzea, wystawy, spektakle, projekcje filmów, koncerty, warsztaty dla seniorów. „Weekend seniora z kulturą” potrwa od 29 września do 1 października 2023 r. Sprawdź co możesz zobaczyć bezpłatnie w swoim miejscu zamieszkania. 

  REKLAMA

  W Dorohusku po polskiej stronie granicy w 32-godzinnej kolejce stoi ok. 800 tirów

  Około 32 godzin czekają w niedzielę kierowcy tirów na wyjazd z Polski na Ukrainę przez przejście w Dorohusku (Lubelskie). W kolejce stoi ok. 800 ciężarówek – poinformowała Izba Administracji Skarbowej w Lublinie.

  W Bielsku-Białej powstanie 205 lokali komunalnych. Na ten cel przeznaczono ponad 13 mln zł

  Bielsko-Biała otrzyma ponad 13 mln zł wsparcia na budowę mieszkalnictwa komunalnego. Z tych środków powstanie 205 lokali mieszkalnych, które są w zasobach gminnych. Dzięki temu będziemy mieć w mieście więcej mieszkań dla osób z niskimi dochodami i zagrożonych wykluczeniem społecznym – mówił w piątek (22 września 2023 r.) minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

  REKLAMA