| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Dowody > Jak napisać wniosek dowodowy?

Jak napisać wniosek dowodowy?

Konstrukcja wniosku dowodowego nie jest skomplikowana. Aby napisać taki wniosek niezbędne jest zawarcie w jego treści dwóch elementów: formalnych (oznaczenie strony, podanie sygnatury oznaczenie adresata pisma, data i podpis wnoszącego pismo) oraz merytorycznych (tj. określających jaki dokładnie dowód ma być przeprowadzony i na jaką okoliczność). Istotne jest to, iż strona nie musi podawać podstawy prawnej swojego wniosku.

Postępowanie dowodowe ma kluczowe znaczenie dla kwestii rozstrzygnięcia odpowiedzialności karnej oskarżonego (bądź ustalenia w postępowaniu przygotowawczym, iż dana osoba powinna być w ogóle oskarżona). Należy wskazać, iż dowody można przeprowadzać na podstawie autonomicznej decyzji sądu (jest to tzw. dowód przeprowadzany z urzędu) lub na wniosek strony. Wskazany wniosek może być ustny lub pisemny. Wniosek może być złożony ustnie jeśli jest składany bezpośrednio przed organem (w toku rozprawy, w toku przesłuchania w prokuraturze) i wówczas jest umieszczany w protokole. Jego złożenie nie wydaje się być problematyczne, w przeciwieństwie do tego, jak napisać prawidłowy pisemny wniosek dowodowy.

Konstrukcja wniosku dowodowego (wbrew pozorom) nie jest złożona. Ważne jest to, iż nie ma formalnego wymogu podawania podstawy prawnej zgłaszanych wniosków. Aby napisać prawidłowy wniosek dowodowy wystarczy przestrzegać kilku prostych ustalonych reguł. Pismo to musi zawierać dwa rodzaje elementów, które można umownie podzielić na „formalne” i „merytoryczne”.

W zakresie wymogów formalnych wniosku dowodowego, należy wskazać iż są one takie same jak wymogi dla każdego innego pisma procesowego (ustanawia je art. 119 Kodeksu postępowania karnego). Oznacza to, iż w takim piśmie muszą znaleźć się następujące elementy:

  • oznaczenie organu do którego wnoszony jest wniosek
  • oznaczenie strony, czyli osoby wnoszącej dany wniosek (wraz z podaniem jej adresu)
  • oznaczenie sygnatury sprawy
  • podpis i data wnoszącego wniosek

W aspekcie elementów merytorycznych wniosku dowodowego pismo musi zawierać precyzyjne oznaczenie dowodu, który ma być przeprowadzony oraz podawać na jaką okoliczność dowód ma być przeprowadzony (czyli innymi słowy – co może ten dowód wykazać).

W zakresie kwestii oznaczenia dowodu należy wskazać, iż w przypadku wniosku o przesłuchanie danej osoby niezbędne jest podanie jej imienia i nazwiska oraz adresu tej osoby. Wyjątkowo w razie niemożności podania adresu tej można podać inne dane umożliwiające zlokalizowanie tej osoby (np. Andrzej Andrzejewski, prezes firmy X z siedzibą w Y).

Zobacz również serwis: Kodeks karny

Wnoszę o przesłuchanie w charakterze świadka mojego sąsiada Andrzeja K. (ul. Mała 1/2, 00-000 Warszawa) na okoliczność tego, iż jako barman w klubie XXX pracował tam w dniu bójki (13.03.2010) i potrafi odtworzyć jej przebieg, w szczególności zaś wskazać kto ją zaczął i kto wybił szyby w lokalu.

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wniosek dowodowy musi zawierać dwa rodzaje elementów: „formalne” i „merytoryczne”.
Wniosek dowodowy musi zawierać dwa rodzaje elementów: „formalne” i „merytoryczne”.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »