REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Powołanie biegłego może być na wniosek strony lub sądu.
Powołanie biegłego może być na wniosek strony lub sądu.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z treścią przepisu art. 193 Kodeksu postępowania karnego, biegłego (lub biegłych) powołuje się wówczas gdy w sprawie konieczne jest stwierdzenie okoliczności wymagających wiadomości specjalnych. Powołanie biegłego może nastąpić na wniosek strony lub nastąpić wskutek postanowienia sądu wydanego z urzędu. Opinia może być udzielona pisemnie lub ustnie.

Kiedy powołuje się biegłego?

REKLAMA

Przeprowadzenie dowodu z treści opinii biegłego nie jest czynnością dowodową przeprowadzaną powszechnie tj. w każdym procesie karnym. Zgodnie z treścią przepisu art. 193 Kodeksu postępowania karnego, biegłego (lub biegłych) powołuje się wówczas gdy w sprawie konieczne jest stwierdzenie okoliczności wymagających wiadomości specjalnych. Przykładowo takimi okolicznościami może być dokonanie wyceny danej rzeczy przez biegłego rzeczoznawcę, przeprowadzenie specjalistycznego badania lekarskiego (np. z zakresu neurochirurgi czy kardiologii) czy też dokonanie rekonstrukcji wypadku przez biegłego specjalistę z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych. Należy dodatkowo wskazać, iż wskazane wiadomości specjalne nie mogą dotyczyć prawa ani jego wykładni (bowiem z założenia sąd zna je z urzędu).

Dowód z opinii biegłego

Przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego może nastąpić albo na wniosek stron (na przykład pokrzywdzonego, oskarżyciela posiłkowego, obrońcy oskarżonego) lub z urzędu wskutek samodzielnej decyzji sądu (lub prokuratora na etapie postępowania przygotowawczego). Z formalnego punktu widzenia istotne jest aby decyzja o powołaniu biegłego w sprawie nastąpiła w formie postanowienia sądu. W przeciwnym wypadku zeznania świadka nawet jeśli posiada on wiedzę specjalną (np. jest profesorem medycyny) nie mają charakteru wypowiedzi biegłego.

Zgodnie z treścią przepisu art. 194 KPK wskazane postanowienie powinno zawierać 3 niezbędne elementy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) imię, nazwisko i specjalność biegłego lub biegłych, a w wypadku opinii instytucji, w razie potrzeby, specjalność i kwalifikacje osób, które powinny wziąć udział w przeprowadzeniu ekspertyzy

2) przedmiot i zakres ekspertyzy ze sformułowaniem pytań szczegółowych

3) termin dostarczenia opinii.

REKLAMA

W opisanym powyżej postanowieniu sąd musi dodatkowo wskazać czy dana opinia ma być udzielona pisemnie czy ustnie, oraz czy ma ją przeprowadzić jeden czy wielu biegłych. W przypadku powołania biegłych z zakresu różnych specjalności, sąd musi zdecydować o tym, czy mają oni przeprowadzić badania wspólnie i wydać jedną wspólną opinię, czy opinie odrębne, rozstrzyga organ procesowy powołujący biegłych

Biegłym w sprawie może być osoba wpisana na listę biegłych prowadzoną przez sądy okręgowe lub może to być osoba spoza tej listy, jeżeli jest bezsporne i udokumentowane iż posiada ona wiedzę specjalistyczną na dany temat. Dodatkowo należy zauważyć, iż o wydanie opinii w sprawie można zwrócić się do instytucji naukowej lub specjalistycznej.

Zobacz również serwis: Kodeks karny

REKLAMA

W odniesieniu do treści opinii biegłego stronie przysługuje prawo do zapoznania się z nią (w tym do zrobienia z niej kopii dla strony) i ustosunkowania się do niej. Zgodnie z treścią przepisu art. 201 Kodeksu postępowania karnego strona może wnosić o uzupełnienie opinii biegłego powołanego w danej sprawie jeżeli treść opinii tego biegłego jest niepełna, niejasna albo gdy zachodzi w niej sprzeczność. Oznacza to, iż w przypadku pisemnej opinii biegłego (która zawiera wskazane wady) można wnosić o uzupełniające przesłuchanie biegłego na rozprawie lub nawet o powołanie nowego (drugiego biegłego). Jeżeli opinie dwóch biegłych w sprawie są ze sobą sprzeczne to możliwe jest również przeprowadzenie konfrontacji wskazanych biegłych.

Podsumowując powyższe ustalenia należy dodać, iż dowód z treści opinii biegłego podlega tzw. swobodnej ocenie dowodów dokonywanej przez sąd, co oznacza iż z mocy prawa taki dowód nie jest ważniejszy od innych dowodów i automatycznie nie ma pełnego waloru przekonywalności (wiarygodności) dla Sądu. Sąd każdorazowo dokonuje oceny treści takiej opinii i analizuje czy uznać ją za wiarygodną w kontekście całego zebranego w sprawie materiału dowodowego.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA