REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak prawidłowo złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne

Ewa Ryś
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoba, która spełnia warunki do otrzymania świadczenia przedemerytalnego, aby je otrzymać musi dopełnić pewnych formalności. Uzyskanie świadczenia nie jest bardzo skomplikowane. Warto jednak poznać podstawowe zasady dotyczące wypełniania wniosku o świadczenie.

Odpowiedni wybór wniosku

Otrzymanie świadczenia przedemerytalnego uzależnione jest od złożenia właściwego wniosku.

REKLAMA

Wniosek składany jest na specjalnym formularzu ZUS Rp- 26. Do formularzu dołączona jest dodatkowa informacja, wyjaśniająca sposób wypełniania wniosku.

Ubiegający się o świadczenie przedemerytalne składa wniosek w oddziale ZUS właściwym ze względu na jego miejsce zamieszkania. Za miejsce zamieszkania uważa się miejsce ostatniego zameldowania na pobyt stały.

Terminy złożenia wniosku

Prawidłowe złożenie wniosku o świadczenie przedemerytalne jest uzależnione od, złożenie go we właściwym terminie. Terminy są następujące:

- 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- 14 dni od ustania zatrudnienia, w tym w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych albo innej pracy zarobkowej

Termin 30­dniowy na złożenie wniosku ZUS może zostać przywrócony. Nastąpi to tylko w szczególnie uzasadnionych wypadkach. Termin 14­dniowy na złożenie wniosku o świadczenia przedemerytalnego nie podlega przywróceniu.

Potwierdzenie uprawnień

Warto wiedzieć, że samo złożenie wniosku o świadczenie przedemerytalne nie wystarczy. Oznacza to, że oprócz samego wypełnionego dokumentu musimy dołączyć odpowiednie dokumenty.

Dokumenty mają potwierdzić nasze prawo do świadczenia przedemerytalnego.

Wymagane dokumenty:

  • Zaświadczenia wystawione przez urząd pracy. Poświadczające co najmniej 6­miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz fakt aktualnego zarejestrowania osoby jako bezrobotne. Zaświadczenie to potwierdza także fakt, że osoba ubiegająca się o świadczenie w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych, bez uzasadnionej przyczyny, nie odmówił przyjęcia propozycji zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Ponadto zaświadczenie z urzędu pracy potwierdza wykonywanie innej pracy zarobkowej.
  • Oświadczenia wnioskodawcy o okolicznościach mających wpływ na przyznanie świadczenia
    • oświadczenie, że jest, albo nie jest właścicielem lub posiadaczem nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe,
    • oświadczenie, że jest, albo nie jest współwłaścicielem takiej nieruchomości, jeżeli jej udział przekracza 2 ha przeliczeniowe,
  • Dokumenty wymagane do ustalenia w przyszłości prawa do emerytury i jej wysokości.

Złożenie wniosku o świadczenie przedemerytalne bez złożenia dodatkowych wymaganych dokumentów znacznie opóźni wydanie decyzji ZUS w sprawie świadczenia przedemerytalnego.

Warunek ten nie dotyczy dokumentów koniecznych do ustalenia wysokości przyszłej emerytury. Bowiem zainteresowany do wniosku o przyznanie świadczenia przedemerytalnego zobowiązany jest dołączyć dokumenty, które pozwolą w przyszłości ustalić prawo do emerytury i jej wysokości. Oznacza to, że w przyszłości wnioskodawca powinien dostarczyć dokumenty do ZUS:

  • zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (druki ZUS Rp-7) lub legitymację ubezpieczeniową zawierającą odpowiednie wpisy, kserokopie kart wynagrodzeń, inne dokumenty potwierdzone przez archiwum,
  • informację o tym, czy ma ustalony kapitał początkowy ze wskazaniem oddziału, który ustalił jego wysokość oraz numeru sprawy.

Decyzja ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje, albo odmawia przyznania świadczenia przedemerytalnego w formie decyzji.

Decyzja przyznająca prawo do świadczenia przedemerytalnego, jest decyzją na którą czeka wnioskodawca. W takiej ZUS podaje podstawę prawną przyznania oraz termin płatności świadczenia przedemerytalnego oraz jego wysokość. Ponadto nadaje numer świadczenia, na który należy się powoływać w razie korespondencji z oddziałem.

W sytuacji gdy ZUS wydał decyzję odmowną ma on obowiązek wskazać podstawę prawną i uzasadnienie odmowy.

Od decyzji w sprawie świadczenia przedemerytalnego osobie niezadowolonej z jej rozstrzygnięcia przysługuje odwołanie do sądu.

Pani Halina otrzymała z ZUS decyzję odmawiającą przyznania jej świadczenia przedemerytalnego. Może ona wnieść odwołanie do sądu okręgowego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, właściwego ze względu na jego miejsce zamieszkania. Pani Halina musi wnieść odwołanie w terminie miesiąca od doręczenia decyzji, za pośrednictwem oddziału ZUS, który decyzję wydał. Odwołanie może wnieść na piśmie albo ustnie - do protokołu sporządzonego przez oddział ZUS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA