| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Świadczenia przedemerytalne > Jak prawidłowo złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne

Jak prawidłowo złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne

Osoba, która spełnia warunki do otrzymania świadczenia przedemerytalnego, aby je otrzymać musi dopełnić pewnych formalności. Uzyskanie świadczenia nie jest bardzo skomplikowane. Warto jednak poznać podstawowe zasady dotyczące wypełniania wniosku o świadczenie.

Odpowiedni wybór wniosku

Otrzymanie świadczenia przedemerytalnego uzależnione jest od złożenia właściwego wniosku.

Wniosek składany jest na specjalnym formularzu ZUS Rp- 26. Do formularzu dołączona jest dodatkowa informacja, wyjaśniająca sposób wypełniania wniosku.

Ubiegający się o świadczenie przedemerytalne składa wniosek w oddziale ZUS właściwym ze względu na jego miejsce zamieszkania. Za miejsce zamieszkania uważa się miejsce ostatniego zameldowania na pobyt stały.

Terminy złożenia wniosku

Prawidłowe złożenie wniosku o świadczenie przedemerytalne jest uzależnione od, złożenie go we właściwym terminie. Terminy są następujące:

- 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych,

- 14 dni od ustania zatrudnienia, w tym w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych albo innej pracy zarobkowej

Termin 30­dniowy na złożenie wniosku ZUS może zostać przywrócony. Nastąpi to tylko w szczególnie uzasadnionych wypadkach. Termin 14­dniowy na złożenie wniosku o świadczenia przedemerytalnego nie podlega przywróceniu.

Potwierdzenie uprawnień

Warto wiedzieć, że samo złożenie wniosku o świadczenie przedemerytalne nie wystarczy. Oznacza to, że oprócz samego wypełnionego dokumentu musimy dołączyć odpowiednie dokumenty.

Dokumenty mają potwierdzić nasze prawo do świadczenia przedemerytalnego.

Wymagane dokumenty:

  • Zaświadczenia wystawione przez urząd pracy. Poświadczające co najmniej 6­miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz fakt aktualnego zarejestrowania osoby jako bezrobotne. Zaświadczenie to potwierdza także fakt, że osoba ubiegająca się o świadczenie w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych, bez uzasadnionej przyczyny, nie odmówił przyjęcia propozycji zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Ponadto zaświadczenie z urzędu pracy potwierdza wykonywanie innej pracy zarobkowej.
  • Oświadczenia wnioskodawcy o okolicznościach mających wpływ na przyznanie świadczenia
    • oświadczenie, że jest, albo nie jest właścicielem lub posiadaczem nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe,
    • oświadczenie, że jest, albo nie jest współwłaścicielem takiej nieruchomości, jeżeli jej udział przekracza 2 ha przeliczeniowe,
  • Dokumenty wymagane do ustalenia w przyszłości prawa do emerytury i jej wysokości.

Złożenie wniosku o świadczenie przedemerytalne bez złożenia dodatkowych wymaganych dokumentów znacznie opóźni wydanie decyzji ZUS w sprawie świadczenia przedemerytalnego.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »