Jak napisać wniosek o wykreślenie hipoteki
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z prawem, hipoteka jako taka wygasa wraz ze spełnieniem zobowiązania - automatycznie. Jednak ta automatyka nie działa w Sądzie Wieczystoksięgowym – musimy wnieść o jej wykreślenie… a także zapłacić za to. |
Stopień trudności: niski
REKLAMA
Koszt: 100 zł
Wymagane dokumenty:
- oświadczenie banku o spłacie kredytu
- formularz KW-Wpis
POBIERZ: Wniosek o wpis w księdze wieczystej
Krok 1: wnosimy o zaświadczenie
Nasze samodzielne oświadczenie o chęci wykreślenia hipoteki nie jest wystarczające. Musimy mieć potwierdzenie (zaświadczenie) wierzyciela (zazwyczaj banku) o spłacie zadłużenia.
Jeśli naszym wierzycielem nie jest bank, dla skuteczności oświadczenia o spłacie długu, musi ono być sporządzone pisemnie z podpisem notarialnie poświadczonym - nie jest to wymagane dla dokumentów bankowych.
REKLAMA
Dla dokumentów bankowych potrzebnych do wykreślenia hipoteki wymagana jest taka sama forma jak dla dokumentu o wpis hipoteki, a więc oświadczenie o zgodzie na wykreślenie hipoteki zawierające podpisy dwóch osób uprawnionych do składania oświadczeń w imieniu banku, a także pieczęć banku. Oświadczenie musi wskazywać, czy cała wierzytelność (kredyt) wygasła, czy tylko w części, co ma znaczenie dla dalszego istnienia zabezpieczenia. Przedmiot zabezpieczenia (mieszkanie) musi dokładnie odpowiadać lokalowi dla którego jest prowadzona księga wieczysta.
Jeżeli wierzytelność została zabezpieczona na rzecz osoby fizycznej lub prawnej, ważne jest wykazanie prawidłowej reprezentacji tej osoby - (np. poprzez załączenie odpisu z KRS spółki).
POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej
Krok 2: wnosimy o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej
Wniosek o wykreślenie hipoteki jest analogiczny do tego o jej wpis (porównaj). Wniosek składamy używając tego samego wzoru.
Od strony „technicznej” wykreślenie jest równoznaczne z wpisem i jest tak samo traktowane proceduralnie. |
Zobacz: Księga wieczysta i hipoteka
W tym samym miejscu na formularzu w którym wnosiliśmy o wpis hipoteki wnosimy o :
REKLAMA
„wnoszę o wykreślenie hipoteki …. W kwocie …. Ustanowionej na rzecz …… . Podstawą do wykreślenia jest spłacenie długu zabezpieczonego hipoteką i tym samym jej wygaśnięcie. Na dowód załączono (np.) zaświadczenie o spłacie kredytu z dnia …… sporządzone przez ….. .
Jeśli ustanowiliśmy dwie hipoteki (np. umowną i kaucyjną) – od naszej woli zależy, czy w tym przypadku zostaną wykreślone obie hipoteki czy tylko jedna z nich. W przypadku, gdy oświadczenie banku dotyczy obu hipotek, ale złożyliśmy wniosek o wykreślenie tylko jednej, tylko ta przez nas wskazana zostanie wykreślona.
Pamiętaj by wniosek wypełnić tak samo jak przy wpisie, w szczególności chodzi o:
- numer KW,
- dane wnioskodawcy,
- dane uczestników.
Krok 3: załączniki
Analogicznie do wpisu hipoteki, w ostatniej części formularza podajemy załączniki. W naszym przypadku: zaświadczenie o spłacie zadłużenia (i ewentualnie dowód uiszczenia opłaty – przy przelewach). Jeśli musieliśmy skorzystać z dodatkowych formularzy (np. przy dużej ilości uczestników) musimy je również wskazać.
Krok 4: opłata
Opłata za wykreślenie hipoteki wynosi połowę opłaty za jej wpis - 100 zł. Można ją wnieść za pomocą znaków sądowych, opłacić w kasie sądu, lub przelewem na rachunek (wówczas do wniosku musimy załączyć dowód polecenia przelewu, przy czym może to być ksero).
Jeśli wykreślamy kilka hipotek - każde wykreślenie musimy oddzielnie opłacić. W sytuacji, gdy opłaciliśmy wykreślenie tylko jednej hipoteki (100 zł) a żądamy wykreślenia obu hipotek, praktyka sądu może być różna. Może nastąpić zwrot całego wniosku z pouczeniem o możliwości uzupełnienia opłaty w terminie 7 dni, albo sąd wykreśli jedną hipotekę a co do pozostałej nastąpi zwrot wniosku.
Zobacz serwis: Nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat