REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawy oddalenia wniosku dowodowego

Subskrybuj nas na Youtube
Oddalenie wniosku dowodowego następuje w formie postanowienia wydawanego przez organ prowadzący postępowanie.
Oddalenie wniosku dowodowego następuje w formie postanowienia wydawanego przez organ prowadzący postępowanie.

REKLAMA

REKLAMA

W procedurze karnej istnieje ściśle określony katalog przyczyn pozwalających na oddalenie wniosku dowodowego. Oddalenie wniosku dowodowego następuje niezaskarżalnym postanowieniem, które musi być uzasadnione. Należy pamiętać również o tym iż raz udzielona odmowa nie stoi na przeszkodzi aby taki wniosek przeprowadzić w późniejszej fazie postępowania. Nieuzasadniona odmowa przeprowadzenia danego dowodu może być również poddana kontroli sądu wyższej instancji w razie wniesienia przez stronę apelacji.

Wnioski dowodowe zgłaszane przez strony

REKLAMA

REKLAMA

Procedura oddalenia wniosku dowodowego dotyczy naturalnie wniosków dowodowych zgłaszanych przez stronę. Należy wskazać, iż oddalenie wniosku dowodowego następuje w formie postanowienia wydawanego przez organ prowadzący postępowanie (odpowiednio prokuratora lub sąd) i jest to decyzja niezaskarżalna zażaleniem, która każdorazowo musi być uzasadniona. Podkreślenia wymaga fakt, iż brak możliwości zaskarżenia takiego postanowienia nie oznacza, iż może być ono całkowicie dowolne, albowiem podlegać ono będzie kontroli w toku procesu na etapie wyższej instancji. Chodzi o to, że sąd może uwzględnić wnioski dowodowe uprzednie oddalone przez prokuraturę w postępowaniu przygotowawczym, natomiast w razie gdy to sąd pierwszej instancji oddala wniosek dowodowy to słuszność tej decyzji można podważać w apelacji od wyroku sądu pierwszej instancji.

Należy mieć również na uwadze zasadę, zgodnie z którą fakt oddalenia danego wniosku dowodowego nie oznacza, iż nie będzie mógł on być uwzględniony w przyszłości (i to nawet przez ten sam organ, który uprzednio wniosek ten oddalił). Jest to naturalną konsekwencją tego, że w miarę jak w sprawie zbierany jest materiał dowodowy i ustalane są okoliczności sprawy, może zaistnieć nowa sytuacja, w której zachodzi konieczność przeprowadzenie dowodu uprzednio zbytecznego.

W odniesieniu do przyczyn oddalenia wniosku dowodowego, należy wskazać iż przepis art. 170 Kodeksu postępowania karnego przewiduje 5 przesłanek uzasadniających taką decyzję organu prowadzącego postępowanie:

1) przeprowadzenie dowodu jest niedopuszczalne
2) okoliczność, która ma być udowodniona nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy albo jest już udowodniona zgodnie z twierdzeniami wnioskodawcy
3) dowód jest nieprzydatny do stwierdzenia danej okoliczności
4) dowodu nie da się przeprowadzić
5) wniosek dowodowy w sposób oczywisty zmierza do przedłużenia postępowania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niedopuszczalność przeprowadzenia dowodu

REKLAMA

Wskazany powyżej katalog przyczyn jest zamknięty. W odniesieniu do pierwszej przesłanki oddalenia wniosku dowodowego, tj. niedopuszczalność przeprowadzenia danego dowodu wskazać należy iż istnieją w procedurze karnej tzw. zakazy dowodowe. Wskazane zakazy mogą być bezwzględne (tj. tego typu, iż nigdy nie mogą być przeprowadzone dane dowody) lub względne (aby dowód mógł być przeprowadzony muszą zaistnieć pewne szczególne przesłanki. Przepisy procedury karnej określają i wskazują jakie obowiązują zakazy dowodowe.

Przykładowo zakazem dowodowym bezwzględnym jest zakaz przesłuchania obrońcy co do faktów o jakich dowiedział się prowadząc sprawę lub udzielając poradę oraz zakaz przesłuchania duchownego na okoliczność faktów, o których dowiedział się udzielając spowiedzi (tajemnica spowiedzi). Wśród zakazów względnych znajduje się tajemnica państwowa, służbowa, które wiążą daną osobę, chyba że zostanie z niej zwolniona przez odpowiedni podmiot.

Zobacz również: Jak napisać wniosek dowodowy

Okoliczność która nie ma znaczenia

W odniesieniu do przesłanki drugiej, wskazać należy iż wniosek dowodowy można oddalić z 2 przyczyn: tego, iż okoliczność nie ma znaczenia dla okoliczności sprawy oraz, iż okoliczność jest już udowodniona zgodnie z twierdzeniem wnioskodawcy. Należy wskazać, iż istnieje reguła nakazująca nie oceniać znaczenia dowodu przed jego przeprowadzeniem (tzw. zakaz antycypacji dowodu), stąd też oddalenie wniosku dowodowego na tej podstawie, iż okoliczność nie ma znaczenia dla sprawy może nastąpić wyjątkowo, w sytuacji oczywistości tej sytuacji. Z kolei brak konieczności przeprowadzania dowodów na okoliczność już udowodnioną ma sprzyjać ekonomice i szybkości procesu karnego.

Dowód jest nieprzydatny

W odniesieniu do trzeciej przesłanki oddalenia wniosku dowodowego, należy wskazać iż jego ustanowienie przez ustawodawcę również spowodowane było chęcią zapobieżenia przewlekłości procesu i zapewnieniu mu dynamicznego charakteru. Chodzi o naturalną i logiczną zasadę, w myśl której jeśli za pomocą danego dowodu nie da się udowodnić tezy proponowanej przez wnioskodawcę, to jego przeprowadzanie nie ma sensu. Należy wskazać jednak, iż organy stosując tę regułę zobowiązane są zachować szczególną ostrożność, w tym znaczeniu iż muszą ocenić czy dany dowód może być przydatny do stwierdzenia innych okoliczności w procesie (wówczas sąd na te okoliczności może go dopuścić z urzędu). Dodatkowo należy wskazać, iż zgodnie o orzecznictwem Sądu Najwyższego nie powinno się stosować tej przesłanki w odniesieniu do dowodów mających wykazać alibi oskarżonego, gdyż naruszać to może jego prawo do obrony (tak wyrok SN z dnia 4 lutego 2003 r., V KK 88/02, niepubl.)

Dowodu nie da się przeprowadzić

W odniesieniu do przesłanki czwartej należy wskazać, iż przesłanka braku możliwości przeprowadzenia danego dowodu dotyczy sytuacji, gdy nie jest to faktycznie (fizycznie) możliwe. Przykładowo nie jest możliwe przesłuchanie świadka, który nie żyje albo przeprowadzenie dowodu z nagrania monitoringu danego pomieszczenia w sytuacji, w której taśma z nagraniem jest uszkodzona.

Wniosek dowodowy w sposób oczywisty zmierza do przedłużenia postępowania

W odniesieniu do piątej przesłanki oddalenia wniosku dowodowego (dotyczącej konieczności zapobiegania przewlekłości procesu) należy wskazać, iż jest to przesłanka budząca najwięcej kontrowersji. Wynika to z faktu, iż sąd podejmując decyzję o oddaleniu danego wniosku dowodowego de facto dokonuje tym samym jego oceny, bo wskazuje iż nie przyniesie on dla procesu nic oprócz jego niepotrzebnego przedłużenia.

Można jednakże wyobrazić sobie sytuacje życiowe, w których skorzystanie z wskazanej przesłanki zabezpieczy proces przed jego sztucznym wydłużeniem. Przykładowo można sobie wyobrazić sytuację, w której w przypadku zaistniałego na drodze wypadku samochodowego oskarżony (w podeszłym wieku) zgłosiłby wniosek o ustalenie statystyki wypadków drogowych w kraju pod kątem ustalenia wieku sprawców próbując tym samym wykazać, iż generalnie winę ponosi młody wiekiem pokrzywdzony bo zasadą generalną jest, iż młodzi ludzie jako niedoświadczeni kierowcy powodują więcej wypadków.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkanie Plus dla 9,9 mln seniorów - nowy rządowy program bez kryterium dochodowego oraz bez zmian w prawie dziedziczenia. Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać lokal mieszkalny?

Rząd przygotowuje nowe rozwiązanie mieszkaniowe dla 9,9 mln seniorów – tzw. najem senioralny. Dzięki niemu starsze osoby, nawet posiadające własne mieszkanie, będą mogły zamieszkać w lokalu gminnym dostosowanym do ich potrzeb - bez żadnych barier oraz bez konieczności spełniania kryterium dochodowego. Celem projektu jest zapewnienie seniorom większej niezależności i poprawa warunków życia bez konieczności przeprowadzki do domu opieki.

Ponad 500 zł dodatkowo za staż, co miesiąc. Jest ustawa, wypłaty w III kwartale 2025 r. [dla kogo, przez ile?]

Od 1 czerwca 2025 r. zaczęła obowiązywać ustawa z 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia (Dz.U. 2025 poz. 620). Regulacja wprowadza szereg uprawnień dla pracowników, osób bezrobotnych, pracodawców, urzędów pracy oraz osób z niepełnosprawnościami. Nowa ustawa daje możliwość otrzymania ponad 500 zł za staż. Poniżej szczegóły, bo trzeba wiedzieć, że regulacja nie jest skierowana dla tak wielu, jakby się mogło wydawać i na tak długo, jakby chciano.

Obowiązkowe windy w każdym budynku mieszkalnym, który ma co najmniej dwie kondygnacje. To tylko jedna ze zmian, która nas czeka

Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało projekt zmian w przepisach technicznych dotyczących budynków. Chodzi o to, by były one lepiej dopasowane do dzisiejszych potrzeb – zarówno jeśli chodzi o bezpieczeństwo, efektywność energetyczną, jak i dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Trwają konsultacje publiczne, a dokument jest już dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Od 1 do 30 tys. złotych kary grzywny dla pracodawcy za pracę w upał. Ale zasady będą jeszcze ostrzejsze. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Od 1 do 30 tys. złotych kary grzywny dla pracodawcy za pracę w upał przekraczający 32 lub 35 st. Ale zasady będą jeszcze ostrzejsze. Kiedy zmiany wejdą w życie? Miały zacząć obowiązywać od 1 czerwca 2025 r. Okazuje się, że wejdą ale najwcześniej po 1 stycznia 2027 r.

REKLAMA

ZUS: Kolejne prawomocne orzeczenie sądu II instancji. SA w Katowicach stanął po stronie emerytki [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20]

Przybywa prawomocnych orzeczeń w sprawach po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20. Przedstawię wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

MRPiPS wprowadza bezwzględny zakaz pracy w czasie upałów. Kara do 3 lat pozbawienia wolności dla pracodawcy, który nie zwolni pracowników do domów

W związku ze zmianą klimatu i wynikającymi z niej coraz częstszymi falami upałów, w czasie których temperatury niejednokrotnie przekraczają 30 st. C – MRPiPS zdecydowało się na dookreślenie w przepisach o BHP maksymalnych progów temperatury (wynikającej z warunków atmosferycznych), których przekroczenie skutkować będzie zakazem wykonywania pracy przez pracowników. Projekt resortu pracy nie obejmuje jednak, na tych samych zasadach, wszystkich pracowników – ochroną przed pracą w upalnych warunkach, nie zostaną objęci m.in. pracownicy gastronomii, hoteli czy opiekunowie małych dzieci. Pracodawcę łamiącego nowe zakazy – czekać będą natomiast surowe konsekwencje.

ARiMR: premie finansowe dla rolników. Wnioski do 31 lipca 2025 r.

Do 31 lipca 2025 r. można się ubiegać o 200 tys. zł przypomina prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi o premie z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Pieniądze można przeznaczyć na wiele celów.

O ile niższe raty kredytów hipotecznych po obniżce stóp procentowych NBP w lipcu 2025 r.?

W dniu 2 lipca 2025 r. (ze skutkiem od 3 lipca) Rada Polityki Pieniężnej obniżyła podstawową stopę procentową NBP (stopę referencyjną) do poziomu 5,00%. Z wyliczeń Rankomat.pl wynika, że tylko w wyniku lipcowej obniżki rata kredytu na 500 000 zł na 30 lat spadnie o 85 zł. Połączony efekt dwóch tegorocznych obniżek stóp zmniejszy ratę o 257 zł – z 3 651 zł do 3 394 zł. Z kolei wraz z każdą obniżką rośnie zdolność kredytowa. W przyszłym roku część osób może liczyć na wzrost dostępnej kwoty o ponad 100 000 zł. Prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek ocenił, że ok 70 zł mniej w miesięcznej racie kredytu zyskają kredytobiorcy z pożyczką 400 tys. zł na okres 20 lat dzięki decyzji Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych w lipcu.

REKLAMA

Komisja Europejska: 90% redukcji gazów cieplarnianych w UE do 2040 r.; pełna neutralność klimatyczna netto do 2050 r. Jak ochronić gospodarkę?

W dniu 2 lipca 2025 r. Komisja Europejska zaproponowała wyznaczenie celu klimatycznego na 2040 r. Zgodnie z propozycją emisje gazów cieplarnianych powinny wówczas wynieść o 90 proc. mniej względem poziomu z 1990 r. Pomocą w dojściu do celu ma być możliwość wliczania projektów sfinansowanych w krajach trzecich.

Rewolucja w rozwodach: koniec z alimentami od eksmałżonka za jego winę i ocenianiem przez sądy intymnych aspektów życia małżeńskiego. „Co do zasady każdy z małżonków powinien utrzymywać się samodzielnie”

W dniu 23 czerwca 2025 r. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego, będąca organem działającym przy Ministrze Sprawiedliwości przyjęła projekt nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który zakłada eliminację orzekania o winie rozkładu pożycia w sprawach o rozwód i separację. Z powyższym, ściśle związana jest również zmiana zasad alimentacji po rozwodzie i separacji – na przyznanie alimentów nie ma już mieć wpływu odpowiedzialność byłego współmałżonka za rozpad małżeństwa. Nadrzędnym celem wprowadzenia zmian, jest ochrona dzieci przed negatywnymi konsekwencjami spierania się ich rodziców.

REKLAMA