REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Internet, Praca zdalna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Praca zdalna wskutek wystąpienia siły wyższej. Kiedy pracodawca może polecić wykonywanie pracy zdalnej

Praca zdalna może okazać się rozwiązaniem, kiedy w zakładzie pracy dochodzi np. do awarii, której skutki stawiają pod znakiem zapytania bezpieczeństwo i higienę pracy. W takiej sytuacji pracodawca może polecić, by pracownicy wykonywali czasowo pracę zdalną. Co mówi na ten temat Kodeks pracy? Wyjaśniamy.

Dobrowolne wpłaty od internautów. Co z podatkiem od darowizn?

Dobrowolne wpłaty internautów będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn w zależności od przyporządkowania darczyńcy (internauty) do odpowiedniej grupy podatkowej oraz od wysokości darowanej kwoty. Jakie są dokładne zasady postępowania w przypadku takich darowizn?

Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej?

Praca zdalna od 2023 roku uregulowana została w Kodeksie pracy. Jak przepisy regulują odmowę pracy zdalnej? Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży, rodzicom dziecka do 4 roku życia albo pracy zdalnej okazjonalnej?

Czy PIP może sprawdzić powody, dla których pracodawca odrzucił wniosek o pracę zdalną

Pracodawca przewiduje, że będzie otrzymywał od pracowników wnioski o pracę zdalną. Wychodzi z założenia, że w szczególnych przypadkach będzie odmawiał ich uwzględnienia. Czy w razie ewentualnej kontroli ze strony PIP inspektorzy zbadają, dlaczego pracodawca nie uwzględnił wniosku o pracę zdalną?

REKLAMA

Praca zdalna: Wyzwania i korzyści dla pracodawców i pracowników

W ostatnich latach jednym z najbardziej widocznych trendów na rynku pracy stało się przyspieszone przyjmowanie modelu pracy zdalnej. W miarę postępu technologicznego i zmieniających się oczekiwań pracowników, coraz więcej firm decyduje się na elastyczne podejście do organizacji pracy. Praca na odległość niesie ze sobą zarówno korzyści, jak i wyzwania zarówno dla pracodawców, jak i pracowników.

Utrzymywanie silnych relacji pracowników zdalnych: Klucz do efektywnej współpracy

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, praca zdalna stała się nieodłączną częścią wielu organizacji. Choć niewątpliwie przynosi ona liczne korzyści, to utrzymanie silnych relacji między pracownikami staje się kluczowym wyzwaniem. Jak zatem efektywnie budować współpracę i wzmacniać więzi, gdy zespół rozproszony pracuje na odległość?

Kim chce zostać w przyszłości dzisiejsze dziecko? Influencerem

Internet to już naturalne środowisko pokolenia Z i młodszych. Na pytanie, kim chciałyby zostać w przyszłości, dzisiejsze dzieciaki odpowiadają, że influencerami. 

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody osiągane za pośrednictwem portalu internetowego za umożliwienie pobrania i korzystania z gry?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że osiągane przez podatnika przychody otrzymywane za pośrednictwem portalu internetowego za umożliwienie pobrania gry i korzystania z gry podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5% w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

REKLAMA

Wniosek o pracę zdalną – dziecko do lat 8 [WZÓR]

Jak napisać wniosek o pracę zdalną dla rodziców dziecka do 8 lat? Pracownik wychowujący dziecko do ukończenia 8 roku życia składa wniosek o zastosowanie elastycznej organizacji pracy. Jak wygląda wzór wniosku o pracę zdalną dla rodziców dzieci do 8 lat?

Praca zdalna: dziecko do lat 4 i 8. Czy pracodawca może odmówić? [Kodeks pracy]

Rodzice dzieci do lat 4, a nawet 8 mogą starać się o pracę zdalną na preferencyjnych zasadach. Ile dni pracy zdalnej przysługuje rodzicom małych dzieci? Czy pracodawca może odmówić? Kiedy wniosek składa pracownik wychowujący dziecko do ukończenia 4 roku życia?

Zmiany w prawie pracy: Monitor stacjonarny i szkła kontaktowe dla pracownika [od 17 listopada 2023 r.]

Pracownik pracujący na laptopie ma prawo zażądać od pracodawcy wyposażenia stanowiska pracy w monitor stacjonarny. Dzięki temu podepnie laptopa do monitora zwiększając komfort swojej pracy. Dotyczy to także stanowiska pracy w domu pracownika zdalnego. Takie jego doposażenie w praktyce pozwoliłoby pracownikowi tanio odkupić od pracodawcy monitor (po kilku latach użytkowania). 

Praca zdalna. Co trzecia firma w Polsce ułatwia swoim pracownikom zgłoszenie pracy zdalnej

Od wdrożenia nowelizacji Kodeksu pracy regulującej kwestię pracy zdalnej minęło ponad pół roku. Jak wynika z badania Webcon, obecnie 32 proc. firm w Polsce używa elektronicznych systemów do obsługi i zgłaszania wniosków o pracę zdalną. Pozostałe przedsiębiorstwa nadal nie zautomatyzowały tego procesu. W 42 proc. organizacji informację o pracy zdalnej przekazuje się osobiście, podczas rozmowy, w 27 proc. mailem, a w 10 proc. przypadków w formie papierowej.

Praca zdalna: Wyzwania i rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym coraz więcej firm decyduje się na przeniesienie swoich pracowników do świata pracy zdalnej. Praca zdalna i mobilna stały się nieodłącznymi elementami współczesnego rynku pracy, pozwalając pracownikom na elastyczność i równocześnie wspierając przedsiębiorstwa w obniżaniu kosztów operacyjnych. Niemniej jednak, wraz z rozwojem pracy zdalnej pojawiają się nowe wyzwania związane z bezpieczeństwem pracowników, które wymagają uwagi i odpowiednich rozwiązań. 

Czy ryczałtowe refundacje związane z pracą zdalną podlegają opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymane przez pracowników świadczenia związane z pracą zdalną, takie jak ryczałtowe refundacje za internet czy energię elektryczną, nie są traktowane jako przychód pracownika i nie podlegają opodatkowaniu.

Czy użytkownicy mediów społecznościowych wreszcie nie będą śledzeni?

Scrollowanie może mieć negatywne skutki dla psychiki, zwłaszcza ludzie młodych, zwłaszcza, że internetowe platformy mogą podrzucać treści niskiej jakości, żerując na emocjach. Czy nowe unijne prawo Digital Services Act, które do 25 sierpnia br. zobowiązało platformy do wdrożenia zmian umożliwiających użytkownikom korzystanie z lepszych feedów działa? 

Okazjonalna praca zdalna – czy pracodawca powinien pokryć koszty poniesione przez pracownika

Zgodnie z art. 67(33) § 1 Kodeksu pracy, każdy pracownik ma prawo wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o okazjonalne wykonywanie pracy zdalnej poza stałym miejscem wykonywania swoich obowiązków. Co z kosztami poniesionymi przez pracownika podczas wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej? Czy pracodawca ma obowiązek je pokryć? Wyjaśniamy. 

Home Office: Nowa rzeczywistość pracy zdalnej

Home office (dosł. domowe biuro), znane również jako praca zdalna czy praca na odległość, to termin coraz częściej pojawiający się w dzisiejszym świecie pracy. Definiuje on pracę, która jest wykonywana poza tradycyjnym miejscem pracy, czyli biurem lub zakładem pracy. Oznacza to, że pracownik może wykonywać swoje obowiązki zawodowe z wygodnego, domowego środowiska.

Podczas transakcji w internecie zeskanował kod QR i stracił 7600 zł. Na co uważać kupując i sprzedając on line

Na jednej z platform internetowych 29-letni mieszkaniec powiatu płońskiego wystawił na sprzedaż komputerową kartę graficzną, następnie zeskanował kod QR, który wysłała mu kobieta, rzekomo zainteresowana kupnem. Mężczyzna stracił 7600 zł. Policja ostrzega przed tego typu oszustwami.

Praca zdalna na polecenie pracodawcy. Jak to możliwe?!

Praca zdalna może być co do zasady wykonywana przez pracownika na podstawie uzgodnienia pomiędzy stronami umowy o pracę dotyczącego pracy zdalnej. Kodeks pracy dopuszcza jednak możliwość wykonywania pracy zdalnej również na polecenie pracodawcy. W jakich sytuacjach pracodawca ma prawo wydać polecenie wykonywania pracy zdalnej?

Czy sprzedaż online podlega podatkowi od sprzedaży detalicznej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody uzyskane przez spółkę z tytułu sprzedaży online, zawieranej na odległość, nie kwalifikują się jako przychody ze sprzedaży detalicznej według art. 5 ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej (PSD).

Telepraca transgraniczna. Jak skorzystać z Porozumienia ramowego, którego stroną jest ZUS

Telepraca transgraniczna to praca zdalna świadczona przez pracownika na rzecz pracodawcy, którego siedziba znajduje się w innym państwie niż państwo zamieszkania pracownika. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest stroną porozumienia ramowego instytucji zabezpieczenia społecznego krajów Unii Europejskiej w sprawie telepracy transgranicznej. Porozumienie umożliwia ustalenie, prawo jakiego kraju stosuje się w danym przypadku telepracy transgranicznej. Co trzeba zrobić, żeby zostać objętym działaniem Porozumienia ramowego?

Praca zdalna. Pracownicy zdalni i pracujący stacjonarnie są sobie równi. W razie dyskryminacji pracownik od nowego roku dostanie co najmniej 4242 zł!

Praca zdalna, po wygaśnięciu możliwości świadczenia pracy na warunkach telepracy to jedyna przewidziana przepisami forma wykonywania pracy poza siedzibą pracodawcy. Sytuacja, w której część pracowników zatrudnionych u pracodawcy pracuje zdalnie, a część – stacjonarnie może prowadzić do podziałów wśród personelu, a nawet nierównego traktowania pracowników przez pracodawcę. Kodeks pracy zawiera przepisy, które mają zapobiegać dyskryminacji ze względu na wykonywanie pracy zdalnej. Pracodawca, który dopuści się dyskryminacji zapłaci dyskryminowanemu pracownikowi ponad 4 tys. zł!

Praca zdalna. Koszty musi ponieść pracodawca

Praca zdalna wykonywana jest poza siedzibą pracodawcy, zazwyczaj w mieszkaniu lub domu pracownika, często z użyciem narzędzi i urządzeń należących do niego. Zasady ponoszenia kosztów związanych z pracą zdalną określa Kodeks pracy. Jakie koszty pracy zdalnej musi pokryć pracodawca? W jaki sposób ustala się zasady pokrywania tych kosztów? Jakie świadczenia przysługują pracownikowi za korzystanie z należących do niego narzędzi i urządzeń?

Czy ryczałt wypłacany pracownikom świadczącym pracę zdalną będzie stanowił przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że ryczałt wypłacany pracownikom spółki świadczącym pracę zdalną, nie będzie stanowił przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji na firmie, jako płatniku, nie ciąży i nie będzie ciążył obowiązek obliczania i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Czy osoba nagrywająca podcasty i zarabiająca na reklamach podlega opodatkowaniu VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochody uzyskiwane przez podatnika pochodzące z wyświetlania reklam podlegają opodatkowaniu VAT.

Czy Polacy są zadowoleni ze zmian dotyczących pracy zdalnej? Niektórzy nawet nie mieli okazji skorzystać

Jak Polacy oceniają zmiany w Kodeksie pracy? Czy chętnie korzystają z możliwości pracy zdalnej? A co ze szkoleniami z przydatnych narzędzi. Kto nigdy nie miał okazji pracować zdalnie lub hybrydowo? 

Czy oznaczenie GTU 12 jest obowiązkowe przy fakturowaniu za udostępnianie powierzchni reklamowej online?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że faktury wystawiane z tytułu udostępniania powierzchni reklamowej na stronie internetowej nie muszą być oznaczone symbolem GTU 12.

Czy sprzedawca akcesoriów samochodowych przez internet jest zwolniony z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przedsiębiorca prowadzący sklep internetowy z akcesoriami samochodowymi może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej, jeśli spełni określone warunki. Istotne jest posiadanie dokumentów i ewidencji umożliwiających jednoznaczną identyfikację każdej transakcji.

Praca zdalna

Praca zdalna to forma wykonywania zadań zawodowych, w której pracownik nie musi być fizycznie obecny w siedzibie pracodawcy lub innym tradycyjnym miejscu pracy. 

Praca zdalna znacząco zmniejsza ślad węglowy, ale tylko w określonych warunkach

Pracownicy zdalni mogą zostawiać aż o 54 proc. mniejszy ślad węglowy niż osoby pracujące stacjonarnie, jednak tylko przy spełnieniu pewnych warunków - informuje „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Kluczowe są ich prywatne wybory dotyczące stylu życia i organizacja pracy.

Workation czyli pracowakacje. Sposób na przedłużenie wakacji?

Jesień, nawet jeśli przysłowiowo złota, jest początkiem mało przyjaznej części roku. Krótkie dni, brak słońca, deszcz, chłód... Dla wielu osób jest to trudny okres, w czasie którego zmagają się z brakiem energii do pracy. Na szczęście mogą to zmienić, decydując się na pracowakacje. 

Czy usługi nauki języka angielskiego online są zwolnione z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi edukacyjne polegające na nauce języka angielskiego online, są zwolnione z VAT.

Czy sprzedaż domen internetowych może być opodatkowana stawką ryczałtu 3%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że przychody ze sprzedaży domen internetowych, odsprzedawanych w niezmienionej formie, mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych z 3%-ową stawką.

Tylko do 7 października 2023 r. można wykonywać telepracę [Monitor księgowego]

Pracownicy mogą świadczyć telepracę do 7 października 2023 r.

Praca zdalna szansą dla osób z niepełnosprawnościami

Upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej może ułatwić zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza na stanowiskach biurowych czy specjalistycznych, niewymagających fizycznej obecności w biurze - przekonują eksperci w raporcie „Uwarunkowania i korzyści zatrudniania osób z niepełnosprawnościami” przygotowanym przez Lewiatana.

Czy sprzedaż używanych gier wideo na optycznych nośnikach podlega podatkowi VAT?

Dyrektor KIS potwierdził możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowego w podatku VAT, w związku z rozpoczęciem działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży używanych gier wideo oraz komputerowych na optycznych nośnikach danych DVD, CD, BLURAY.

Wellbeing. Czy pracodawcy i pracownicy liczą na poprawę swojego dobrostanu?

Pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją dobrostan. Niezależnie jednak od różnic obie grupy mają duże nadzieje na jego poprawę w związku z nowymi przepisami, które zaczęły obowiązywać wiosną 2023 roku – wynika z raportu Koalicji Bezpieczni w Pracy „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”. 

Czy producenci gier komputerowych mogą opodatkować swoje przychody 8,5% ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wnioskodawca, prowadzący działalność związaną z wydawaniem gier komputerowych dostępnych do pobrania przez internet, może opodatkować swoje przychody ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%.

7 października 2023 koniec z telepracą!

7 października 2023 koniec z telepracą - tak, ale nie z pracą zdalną. W dniu 7 kwietnia 2023 r. telepraca została całkowicie uchylona z Kodeksu pracy, ale został dodany rozdział IIc regulujący pracę zdalną. Mija właśnie 6. miesięczny okres przejściowy.

Czy koszty wysyłki towarów zamawianych przez internet są opodatkowane PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwoty otrzymane od kupujących na pokrycie kosztów wysyłki nie stanowią dla sprzedającego towar przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym (PIT).

Tylko do 30 IX praca zdalna w związku z pandemią. Tylko do 7 X 2023 r. telepraca. Sprawdź, czy dotyczy to Twojej umowy o pracę

Praca zdalna zlecona z powodu COVID-19 możliwa tylko do 30 września 2023 r. Telepraca tylko do 7 października. Czy w Twojej firmie zmieniono już dokumenty?

Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo to dziedzina zajmująca się zapobieganiem atakom, ochroną systemów informatycznych, danych oraz infrastruktury cyfrowej przed zagrożeniami pochodzącymi z przestrzeni internetowej. 

Czy sprzedaż wirtualnych przedmiotów w grach komputerowych podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym?

Dyrektor KIS potwierdził, że przychody uzyskiwane ze sprzedaży wirtualnych przedmiotów, jako przychody z działalności usługowej w zakresie handlu, mogą zostać opodatkowane 3% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy zbiórki charytatywne prowadzą do obowiązku podatkowego w kontekście darowizn?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że środki zebrane w ramach zbiórki charytatywnej stanowią dla beneficjenta darowiznę, a zobowiązanie do zapłaty podatku od darowizny pojawia się tylko w sytuacji, gdy suma otrzymanych darowizn od jednego darczyńcy przekroczy określoną kwotę wolną od podatku.

Jak rozliczyć przychód z programu partnerskiego w zeznaniu podatkowym?

Dyrektor KIS potwierdził, że osiągnięty przez Wnioskodawcę przychód z tytułu odtwarzania reklam należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychody te należy wykazać w zeznaniu podatkowym PIT-36.

Praca zdalna kontra praca stacjonarna: Jakie są efekty długotrwałej pandemii

W ciągu ostatnich kilku lat świat doświadczył drastycznych zmian w sposobie, w jaki ludzie pracują. Długotrwała pandemia COVID-19 wpłynęła na wiele aspektów życia społecznego i gospodarczego, a jednym z najbardziej widocznych skutków była ekspansja pracy zdalnej. 

Czy wychowanie dziecka o specjalnych potrzebach daje prawo do wniosku o pracę zdalną

Pracownica wychowuje dziecko o specjalnych potrzebach dotyczących jego rozwoju. Chce przejść na pracę zdalną. Czy mamy obowiązek uwzględnić jej wniosek?

Nowe regulacje ZUS dotyczące transgranicznej pracy zdalnej. Co z ubezpieczeniem i podatkami?

Praca zdalna stała się powszechnym modelem pracy, również zza granicy. Należy jednak pamiętać, że wykonywanie obowiązków służbowych w innym kraju niż ten, gdzie znajduje się siedziba pracodawcy, wiąże się z ważnymi konsekwencjami podatkowymi zarówno dla pracowników, jak i przedsiębiorstw. Od początku lipca 2023 roku obowiązują też nowe regulacje ZUS dotyczące transgranicznej pracy zdalnej. Dzięki nim można dłużej pracować za granicą, nie tracąc jednocześnie prawa do ubezpieczenia w Polsce.

Wieloetatowość, czyli zarobić więcej dzięki pracy zdalnej

Wieloetatowość, czyli szukanie dodatkowych źródeł utrzymania staje się popularnym zjawiskiem. Czynnikiem dającym szansę na maksymalne wykorzystanie potencjału okazuje się praca zdalna, a zwłaszcza wiążąca się z nią szeroko rozumiana elastyczność.

Grant na pracę zdalną. Ponad 10000 zł. Od nowego roku – prawie 13000 zł

Grant na pracę zdalną dla rodzica powracającego na rynek pracy oraz dla opiekuna osoby niepełnosprawnej. Dofinansowanie do utworzenia stanowiska pracy zdalnej dla młodych pracowników. Ile mają wynosić? Kiedy wejdą w życie?

REKLAMA