REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Koszty, Samochód

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Leasing a najem samochodu – co wybrać, co się opłaca?

Wziąć samochód w leasing, czy wynająć? To pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców, którzy zamierzają pozyskać auto do swojej firmy. Jeśli naszym celem jest zminimalizowanie miesięcznych kosztów, lepiej wybrać abonament. Jeśli zależy nam natomiast na wykupie auta, lepszym rozwiązaniem będzie leasing– podpowiadają eksperci firmowego Auto Concierge z platformy carsmile.pl.

Jak rozliczać czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów

Jeśli koszty dotyczą przyszłych okresów sprawozdawczych, to „zawiesza się” je na koncie czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Sposób i okresy rozliczania kosztów w czasie powinny być określone w polityce rachunkowości jednostki.

Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów

Jednostki dokonują biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy, wynikających m.in. z obowiązku wykonania, związanych z bieżącą działalnością, przyszłych świadczeń na rzecz pracowników, w tym świadczeń emerytalnych. Zobowiązania te wykazuje się w bilansie jako rezerwy na zobowiązania.

Koszty bilansowe a koszty podatkowe - wybrane zagadnienia

Na potrzeby bilansowe koszty generalnie przypisywane są, zgodnie z zasadą memoriału, do okresu, którego dotyczą, niezależnie od terminu ich zapłaty. Odnosząc tę zasadę do ewidencjonowania kosztów w trakcie roku, należałoby uznać, że koszty dotyczące danego miesiąca powinny, co do zasady, zostać przypisane do miesiąca, którego dotyczą.

REKLAMA

Uwaga! Rusza akcja "Telefony"; na drogi wyjedzie około 5 tys. policjantów

Około 5 tys. policjantów wyjedzie w piątek na drogi w całej Polsce w ramach akcji "Telefony" - poinformował w rozmowie z PAP podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP. Policjanci będą kontrolować kierowców pod kątem używania telefonów bez zestawów głośnomówiących.

Niemieckie autostrady z limitem prędkości?

Nie tak dawno publikowaliśmy komunikat o podpisaniu ustawy z dnia 30 grudnia 2018 roku dotyczącej wprowadzenia opłat za jazdę po Niemieckich autostradach od października 2020 roku, a teraz na domiar złego wiadomość jest jeszcze gorsza. Niemcy, rozważają wprowadzenie limitów prędkości na wszystkich swoich autostradach.

Skoda Kodiaq RS – polski cennik

Skoda Kodiaq RS jest nie tylko najmocniejszym samochodem w gamie Skody ale również najdroższym. Suv dostępny jest już w Polskich salonach sprzedaży, a jego cena startuje od pokaźnej kwoty.

Reklama na samochodzie a prawo do odliczenia VAT

Od kilku już lat obowiązują przepisy ustawy VAT, które przewidują 50% oraz 100% odliczenie podatku VAT od samochodów osobowych. Większość podatników wybiera możliwość częściowego pomniejszenia podatku należnego, gdyż zwalnia ich to z wykonywania szeregu uciążliwych obowiązków ustawowych. Niektóre podmioty gotowe są jednak realizować dodatkowe wymogi dokumentacyjne wymagane ustawą, aby korzystać z pełnego odliczenia VAT dla kosztów związanych z nabyciem i eksploatacją pojazdu.

REKLAMA

Zmiany w opodatkowaniu akcyzą samochodów osobowych, w tym z dużymi silnikami

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pracuje nad wypracowaniem szczegółowych rozwiązań dotyczących uszczelnienia obowiązującego systemu opodatkowania akcyzą samochodów osobowych, w tym z dużymi silnikami. Zmiany mają zapobiec nieprawidłowościom polegającym na unikaniu płacenia podatku akcyzowego od samochodów.

Uproszczona ewidencja przychodów i kosztów kół gospodyń wiejskich

Minister Finansów w drodze rozporządzenia określił zasady prowadzenia przez koła gospodyń wiejskich uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów oraz warunki, jakim powinna odpowiadać ta ewidencja w celu prawidłowego określenia zobowiązań podatkowych. Regulacje zawarte w rozporządzeniu obowiązują od 15 stycznia 2019 r.

Oto odświeżone BMW serii 7

Na salonie samochodowym w Detroit, BMW oficjalnie zaprezentowało odświeżoną serię 7, która zyskała oryginalny wygląd i wiele nowych elementów.

Nowa Toyota GR Supra zaprezentowana

Toyota Supra to samochód legenda, powróciła po 17 latach nieobecności. Światowa premiera nowej generacji Supry odbyła się podczas salonu samochodowego w Detroit.

Ford i Volkswagen oficjalnie łączą siły

Na salonie samochodowym w Detroit oficjalnie ogłoszono o bliskiej współpracy Forda z Volkswagenem. Sojusz ten, ma na celu stworzenie średniej wielkości pickupów oraz samochodów dostawczych.

Zwolnienie z akcyzy pojazdów ekologicznych nie stanowi pomocy publicznej

Zwolnienie od podatku akcyzowego stosuje się do pojazdów elektrycznych, hybrydowych typu plug-in lub napędzanych wodorem, dla których obowiązek podatkowy powstał po 18 grudnia 2018 r. Zwolnienie to nie stanowi pomocy publicznej.

Nowy raport TÜV. Który samochód okazał się najmniej awaryjny?

Niemieckie Stowarzyszenie Dozoru Technicznego TÜV opublikowało nowy raport awaryjności samochodów, który tworzony jest w Niemczech na podstawie danych z obowiązkowych przeglądów technicznych.

Awaryjny rozruch samochodu kablami, krok po kroku.

Ujemne temperatury panujące zimą nie służą akumulatorowi. Nawet stosunkowo nowe baterie mogą się rozładować, a to się wiąże z unieruchomieniem naszego samochodu. Odpalenie samochodu za pomocą kabli rozruchowych to nic trudnego, należy jednak zastosować się do kilku zasad aby cała operacja przebiegła pomyślnie.

Tworzenie projektów, ekspertyz, opinii budowlanych a 50% koszty uzyskania przychodu

Czy do świadczenia pracy twórczej, która polega na wykonywaniu, opracowywaniu oraz tworzeniu projektów, koncepcji obliczeniowej i inżynierskiej dotyczącej tych projektów, ekspertyz i opinii można zastosować 50% koszty uzyskania przychodu?

Działalność nierejestrowana a rozliczenie podatkowe 2018/2019

Działalność nierejestrowana uregulowana jest przepisami z kwietnia 2018 r. Forma ta stwarza możliwość dodatkowego zarobku. Często korzystają z niej mamy sprawujące opiekę nad małymi dziećmi. Działalność nieewidencjowana nie zwalnia jednak z obowiązku rozliczenia PITu. Jak rozliczyć dochód uzyskany z prowadzenia działalności nierejestrowanej?

Koszty na przełomie roku w interpretacjach podatkowych

Rozliczenie kosztów wywołuje wątpliwości w trakcie czynności zamknięcia roku obrotowego. Warto więc sprawdzić, co mówią na ten temat interpretacje podatkowe, w których już w wielu aspektach akceptuje się zasady stosowane w ramach polityki rachunkowości.

Koszty samochodu osobowego w firmie – zmiany od 2019 r.

Od 2019 r. zmienią się zasady rozpoznawania kosztów z tytułu wydatków poniesionych na nabycie i użytkowanie samochodów osobowych w firmie. Wprowadzone zmiany obejmą przede wszystkim tych przedsiębiorców, którzy wykorzystują firmowe auta do celów prywatnych i służbowych, jak również korzystają z formy finansowania w postaci leasingu.

Świąteczne wydatki w firmie – co można ująć w kosztach?

W okresie świąt większość przedsiębiorców organizuje spotkania okolicznościowe, a także wręcza upominki swoim pracownikom i kontrahentom. Wiąże się to oczywiście z konkretnymi wydatkami po stronie firmy. Które z poniesionych wydatków można uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów? Co z podatkiem VAT?

Święta w kosztach uzyskania przychodów przedsiębiorcy

Miesiąc grudzień to dla przedsiębiorcy ostatni moment na obniżenie podatku, poprzez uwzględnienie niektórych wydatków w kosztach uzyskania przychodów. Jest to czas gdy właściciele firm organizują świąteczne spotkania, obdarowują prezentami, a także dokonują „pospiesznych” zakupów, aby uchronić się przed nadchodzącym zmianami przepisów podatkowych.

Zmiany w rozliczeniach kosztów nabycia i użytkowania samochodów osobowych od 1 stycznia 2019 r. w zakresie PIT i CIT

W związku z uchwaleniem przez Sejm zmian w Ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych od 1 stycznia 2019 r. nastąpią duże zmiany w zakresie rozliczenia kosztów nabycia i użytkowania samochodów osobowych.

Limit kosztów zamiast kilometrówki od 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorcy, którzy do tej pory rozliczali koszty używanych w działalności gospodarczej samochodów na zasadzie kilometrówki, nie będą już mogli korzystać z tego rozwiązania. W zamian za to ustawodawca przewidział możliwość rozliczenia kosztów takich samochodów w zaledwie 20%.

Kary za cofanie licznika w samochodzie od 2019 r.

Od 2019 r. wysokie kary z cofanie licznika mają grozić nie tylko mechanikowi, ale również osobie zlecającej taką usługę. Projekt zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym oraz Kodeksie karnym jest na etapie opiniowania.

Czy rekompensata za przedterminowe rozwiązanie umowy jest kosztem

Wydatki poniesione na zapłatę rekompensaty (odstępnego) za wcześniejsze rozwiązanie umów nie wypełniają wszystkich przesłanek zawartych w przepisach podatkowych dotyczących możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów. Wydatki tego rodzaju nie mają bowiem ani pozytywnego wpływu na przychód podatkowy, ani charakteru prewencyjnego, tj. nie chronią źródła przychodów przed jego zmniejszeniem.

Uszczelnienie akcyzy od samochodów osobowych

Ministerstwo Finansów szykuje zmiany w opodatkowaniu akcyzą samochodów osobowych. Nowe przepisy mają dotyczyć przede wszystkim aut z dużymi silnikami. Resort finansów zapewnia jednocześnie, że nie przewiduje się zwiększenia stawek akcyzy na samochody.

Jakie koszty może uwzględniać początkujący przedsiębiorca?

Jakie wydatki można ujmować w kosztach uzyskania przychodów? Takie pytanie zadają sobie przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie własnej działalności gospodarczej, którzy często nie są pewni do czego mają prawo zgodnie z przepisami prawa podatkowego.

Umowa kupna sprzedaży samochodu w 2019 r. – najważniejsze informacje, wzór

Jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży samochodu? Prezentujemy najważniejsze informacje oraz prosty wzór.

Opłaty licencyjne w kosztach uzyskania przychodów

Wydatki na opłaty licencyjne firma ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ spełniają one przesłanki zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Przedsiębiorstwo ponosi je bowiem zarówno w celu osiągnięcia, zachowania, jak i zabezpieczenia źródła przychodów.

Jak rozliczyć transport samochodu za granicę dla osoby prywatnej

Osoba prywatna z Rosji nabyła w Polsce specjalnie dla niej sprowadzony i dostosowany samochód sportowy. Firma, która przygotowała ten samochód, wynajęła naszą firmę transportową do przewiezienia pojazdu do nabywcy. Jak mamy rozliczyć tę usługę?

Zmiany w PIT i CIT od 2019 r. - co z kilometrówką?

Na podstawie kilometrówki nadal będą rozliczać się z firmą pracownicy, którzy użytkują do celów służbowych samochód prywatny. Od 2019 r. z prowadzenia kilometrówki zwolnieni będą tylko prowadzący działalność gospodarczą.

Jakie podatki płacą artyści?

Czy warto być twórcą i prowadzić działalność artystyczną? Ze względów podatkowych na pewno tak, ponieważ w świetle prawa podatkowego twórcy mogą korzystać z preferencyjnych 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu.

Schronienie dla samochodu

Aura panująca za oknami powoli przypomina o zbliżającej się zimie. Jest to czas, w którym kierowcy przypominają sobie o wymianie opon, a kupujący mieszkania baczniej zwracają uwagę na oferty lokali z miejscami postojowymi.

Czy wydatki na spotkania z klientami można ująć w kosztach

Wydatki poniesione przez podatnika będą stanowiły dla niego koszty uzyskania przychodu, jeżeli zostaną spełnione określone warunki, m.in., że pozostają w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. A zatem, czy wydatki poniesione na aktywność marketingową, takie jak spotkania z klientami, szkolenia, wyjazdy do fabryki, wydarzenia specjalne, testy można zaliczyć do kosztów?

Rośnie liczba kierowców prowadzących pod wpływem narkotyków

Biuro Ruchu Drogowego opublikowało dane, z których wynika że w latach 2014-2017 znacząco wzrosła liczba kierowców prowadzących pod wpływem narkotyków. Do najczęściej wykrywanych substancji należy marihuana, amfetamina oraz benzodiazepina czyli składnik leków uspokajających. Niepojące jest również przyzwolenie pasażerów na prowadzenie samochodu przez odurzonego kierowcę.

Ponad ćwierć wieku sukcesów

Nominowana do Symbolu Rozwoju Biznesu 2018 rodzinna firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. jako jeden z liderów branży świętuje pobicie rekordu finansowego i rozbudowę zakładu   

Zasady leasingu luksusowych samochodów dla firm - zmiany od 2019 r.

Droższe auto w firmie warto wyleasingować jeszcze w tym roku. Od 1 stycznia wejdą bowiem zmiany w przepisach. Co się zmieni?

Usługi na rzecz podmiotów powiązanych a koszty

Od początku tego roku obowiązują przepisy ograniczające możliwość uwzględniania w kosztach uzyskania przychodów usług wykonywanych na rzecz podmiotów powiązanych lub podmiotów mających miejsce zamieszkania bądź siedzibę na terytorium stosującym szkodliwą konkurencję podatkową. Wraz z pojawieniem się nowych regulacji pojawiły się również wątpliwości odnośnie do tego, które koszty i jakie dokładnie usługi wchodzą w zakres ograniczenia.

Zmiany w leasingu od 2019 r - czy nadal będzie się opłacał?

Od 2019 r. przedsiębiorcy będą mieli możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zapłatę rat leasingowych, ale tylko do kwoty 150 000 zł. Oznacza to, że jedynie dla samochodów do wartości 150 000 zł (kwota netto + VAT niepodlegający odliczeniu) będzie można rozliczyć w kosztach całą wartość zapłaconych rat leasingowych.

Zmiany w rozliczaniu samochodów firmowych od 2019 r.

Limit amortyzacji aut osobowych od 2019 r. wzrośnie do 150 tys. zł, z obecnie obowiązujących 20 tys. euro (około 86 tys. zł). Równocześnie prowadzący firmę zaliczy do kosztów podatkowych maksymalnie 150 tys. zł wydatków związanych z zakupem samochodu osobowego. Nie będzie mógł odliczyć przy jego sprzedaży więcej niż ten limit.

Jak przewozić dziecko w samochodzie w 2019 r.

Chyba każdy kierowca instynktownie czuje, że przewożenie dziecka w samochodzie przy zabezpieczeniu go wyłącznie pasami jest niewystarczające. Ci, którzy tak uważają mają rację – takie zachowanie jest lekkomyślne i karane mandatem. W celu odpowiedniego zabezpieczenia dziecka w trakcie podróży należy skorzystać z fotelika lub innego urządzenia przytrzymującego. Jakie dziecko ma obowiązek jazdy w foteliku bezpieczeństwa i kiedy ten obowiązek ustaje?

Leasing czy wynajem - co się bardziej opłaca?

Od kilku lat rośnie wśród przedsiębiorców zainteresowanie nowoczesną formą finansowania, jaką jest wynajem długoterminowy pojazdu. Produkt ten pojawił się na polskim rynku kilka lat temu, ale to właśnie obecnie branża przeżywa największy rozkwit. Coraz więcej firm preferuje wynajem samochodów, niż ich zakup. Z czego wynika tak duże zainteresowanie wynajmem? Jak prezentuje się oferta na tle klasycznego leasingu operacyjnego i co jest bardziej opłacalne? Na podstawie dostępnych kalkulatorów ofert, przygotowaliśmy przykładową symulację kosztów obu rozwiązań.

Jazda bez dowodu rejestracyjnego od 1 października 2018 r.

Jazda bez dowodu rejestracyjnego będzie możliwa już od 1 października 2018 r. Nie oznacza to jednak, iż kierowcy nie będą kontrolowani. Nadal muszą również posiadać taki dokument.

Prace nad nowymi produktami można rozliczyć z ulgą podatkową na B+R

W polskiej gospodarce wprowadzanie nowych produktów na rynek stało się niemal codziennością. Okazuje się jednak, że niewiele polskich przedsiębiorstw zdaje sobie sprawę z tego, że w przypadku kosztów poniesionych na prace nad nowymi produktami można rozliczyć tzw. ulgę podatkową na B+R (badania i rozwój).

Kary za cofanie licznika w autach - Rząd przyjął projekt ustawy

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający surowe kary dla osób ,,przekręcających'' liczniki w samochodach. Przyjęta przez Radę Ministrów nowelizacja Kodeksu drogowego i Kodeksu karnego zakłada, że każde "przekręcenie" licznika będzie groziło od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia, zarówno wykonawcy jak i zleceniodawcy przekręcenia. Co więcej, grzywnę do 3 tys. zł dostać będzie mógł właściciel, który nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów wymiany licznika na nowy.

Wynajem auta - jak zrobić to dobrze?

Wynajem auta staje się coraz popularniejszą opcją na wakacyjny wypad lecz nie tylko. Możliwość wypożyczenia auta ma każda pełnoletnia osoba posiadająca ważne prawo jazdy. Co powinna zawierać umowa najmu auta, jak zareklamować wypożyczony samochód i o czym należy pamiętać przy jej podpisywaniu?

Opłaty komornicze 2019

Od 1 stycznia 2019 r. opłaty komornicze i pozostałe koszty reguluje ustawa o kosztach komorniczych. Możliwość pobrania opłat komorniczych istnieje jedynie w przypadkach określonych w ustawie.

Zasady zaliczania do kosztów wydatków na rzecz podmiotów powiązanych

Na początku tego roku weszły w życie nowe przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które ograniczają możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów niektórych wydatków ponoszonych na rzecz podmiotów powiązanych. Natomiast w kwietniu Ministerstwo Finansów doprecyzowało, o jakie koszty chodzi.

Wydatki na ubezpieczenie samochodu osobowego w kosztach uzyskania przychodu

W większości przedsiębiorstw samochód osobowy jest w nich obecny jako składnik majątku. W jednoosobowych działalnościach gospodarczych zazwyczaj są to prywatne samochody właścicieli wprowadzane na stan środków trwałych i używane od tego momentu w celach mieszanych (tj. zarówno w celach prywatnych jak i w celach służbowych). Wprowadzenie samochodu jako składnika majątku firmy pozwala na zminimalizowanie skutków podatkowych, poprzez zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z tym pojazdem.

REKLAMA