Obowiązek przewożenia dziecka w foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym (np. podkładka) od pewnego czasu nie jest uzależniony od wieku dziecka, a od jego wzrostu. Dawniej, obowiązek korzystania z fotelika lub innych urządzeń dotyczył dzieci poniżej 12 roku życia i mierzących poniżej 150 cm wzrostu. Od pewnego czasu obowiązują nowe przepisy w tym zakresie, które zniosły granicę wiekową.
Zobacz również:
Kiedy dziecko musi być przewożone w foteliku?
Obowiązek przewożenia dziecka w foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym (dalej: w foteliku) dotyczy dziecka mierzącego mniej niż 150 cm wzrostu, nawet do osiągnięcia pełnoletności. Dotyczy to pojazdów o kategorii M1, N1, N2 i N3:
reklama
reklama
- M - pojazdy samochodowe przeznaczone do przewozu osób mające co najmniej cztery koła.
- M1 - mają nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy.
- Pojazdy kategorii N to pojazdy samochodowe o co najmniej czterech kołach, przeznaczone do przewozu ładunków, w tym:
- N1 - pojazdy zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków i mające maksymalną masę całkowitą nieprzekraczającą 3,5 t;
- N2 - pojazdy zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków i mające maksymalną masę całkowitą przekraczającą 3,5 t, ale nieprzekraczającą 12 t;
- N3 - pojazdy zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków i mające maksymalną masę całkowitą przekraczającą 12 t.
Webinarium dr Magdalena Kasprzak: Zmiany w Karcie Nauczyciela – Termin: 29 sierpnia
Fotelik samochodowy – jakie standardy powinien spełniać?
Zgodnie z przepisami kodeksu drogowego, fotelik powinien być dopasowany do masy i wzrostu przewożonego dziecka. Dodatkowo fotelik powinien spełniać wymogi określone w przepisach UE lub regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dzieci w pojeździe.
Fotelik musi mieć certyfikat ECE R44-03 lub ECE R44-04. Należy jednak zaznaczyć, że te certyfikaty to jedynie minimalne standardy jakie fotelik musi spełnić aby zostać dopuszczonym do sprzedaży. Wynika z tego, że sprzęt certyfikowany nie musi być w 100% bezpieczny. Przy wyborze fotelika należy zwrócić uwagę m.in. na testy konsumenckie np. ADAC, NHTSA, AA.
Przepisy wskazują również na obowiązek montażu fotelika w sposób zgodny z zaleceniami producenta, co dla części osób nie jest takie oczywiste – wiele z nich ignoruje instrukcję montażu fotelika i robi to ,,na oko’’. Takie działanie może sprawić, że fotelik nie będzie skutecznie spełniał swojej funkcji i nie uchroni dziecka przed skutkami kolizji.
Odstępstwa od obowiązku jazdy w foteliku
Prawo przewiduje kilka wyjątków od obowiązku wożenia dziecka w foteliku: