Kategorie

Rośnie liczba kierowców prowadzących pod wpływem narkotyków

Rośnie liczba kierowców prowadzących pod wpływem narkotyków/fot. sxc.hu
Rośnie liczba kierowców prowadzących pod wpływem narkotyków/fot. sxc.hu
www.sxc.hu
Biuro Ruchu Drogowego opublikowało dane, z których wynika że w latach 2014-2017 znacząco wzrosła liczba kierowców prowadzących pod wpływem narkotyków. Do najczęściej wykrywanych substancji należy marihuana, amfetamina oraz benzodiazepina czyli składnik leków uspokajających. Niepojące jest również przyzwolenie pasażerów na prowadzenie samochodu przez odurzonego kierowcę.

Dane Biura Ruchu Drogowego KGP z lat 2014-2017 wskazują na ponad 50-procentowy wzrost liczby kierowców złapanych na prowadzeniu po narkotykach. Marihuana, amfetamina i benzodiazepiny, czyli składniki leków uspokajających, to najczęściej wykrywane substancje.

Z badania przeprowadzonego przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii wynika, że z roku na rok wzrasta liczba kierowców prowadzących pojazd pod wpływem substancji odurzających. Ponad 1 proc. Polaków przyznało, że w ostatnich 12 miesiącach prowadzili pojazd po ich zażyciu, co w praktyce wskazuje na setki tysięcy kierujących na polskich drogach. Analizy wskazują też, że znaczna grupa pasażerów godzi się z tym, że wiezie ich odurzony kierowcę.

Problem jest jeszcze mało zdiagnozowany

Podczas czwartkowej konferencji prasowej poświęconej tej tematyce dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego Marcin Ślęzak podkreślił, że "problem kierowców pod wpływem substancji psychoaktywnych jest niewiele mniejszy niż tych pod wpływem alkoholu, ale dużo bardziej skomplikowany ze względu na ilość substancji dostępnych na rynku". Ślęzak zauważył w rozmowie z PAP, że problem ten jest "jeszcze mało zdiagnozowany, dlatego warto się nad nim pochylić".

Jego zdaniem wszystkie substancje psychoaktywne zaburzają ludzką ocenę sytuacji, jednak każda z nich działa trochę inaczej. Dyrektor ITS wskazał też, że są substancje utrzymujące się w organizmie nawet do 30 dni. "Istnieje takie przeświadczenie jak przy alkoholu, że jak zażyło się substancję psychoaktywną, to po upływie 24 godzin można kierować autem. Przykładowo, marihuana zostaje w organizmie przynajmniej kilka dni i przez ten czas nadal może wpływać na postrzeganie rzeczywistości" – zauważył dyrektor ITS.

Dyrektor biura ds. przeciwdziałania narkomanii Piotr Jabłoński powiedział, że "generalnie substancje zmieniające świadomość upośledzają możliwość prowadzenia pojazdów w bardzo różny sposób – możemy źle oceniać odległość, barwy, ryzyko podejmowanych decyzji albo np. zachowywać się w sposób ospały". Wskazał, że to zależy od rodzaju przyjętej substancji. Jego zdaniem każda taka substancja "zawsze upośledza albo uniemożliwia racjonalne zachowanie za kierownicą".

Jabłoński podał też, że 38 proc. osób zgłaszających się na odwyk, chce leczyć się od marihuany. To – jego zdaniem – wskazuje, że "wpływa ona na naszą fizyczność, zdrowie somatyczne i zachowania, a także na sposób myślenia i podejmowania decyzji". Ekspert zwrócił też uwagę, że wielu ludzi nie wybiera "klasycznej marihuany" tylko "coś, z grupy substancji psychoaktywnych, których działanie jest zbliżone do klasycznej marihuany". Powiedział, że te substancje są trudniej wykrywalne przez testy, które stosuje policja, dlatego "część ludzi woli ryzykować i kupować taki towar, czasem nawet podejrzany, ale nieidentyfikowalny".

Piotr Jabłoński wskazał na konieczność edukacji społecznej w tym zakresie. "Jeśli jesteśmy świadkami takiej sytuacji, nie pozwólmy osobie +pod wpływem+ wsiadać za kierownicę. Czasem mówmy – +jeśli już musisz to robić, to chociaż zorganizuj sobie bezpieczny transport do domu, nie kieruj sam+" – podkreślił.

Alkohol nadal ogromnym problemem

Zdaniem podinspektora Radosława Kobrysia z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji "problem narkotyków nie jest jeszcze tak duży, jak o wiele starszy problem z alkoholem". Podał, że "liczba osób zatrzymywanych pod wpływem alkoholu jest ogromna. Tylko w 2017 roku zatrzymaliśmy prawie 110 tys. osób pod wpływem alkoholu, podczas gdy pod wpływem narkotyków było nieco powyżej 1,5 tys.". Zauważył, że liczby te wskazują, że "problem jest mały, ale to nie do końca prawda, bo dostępność narkotyków wciąż rośnie". "Właśnie teraz jest moment, żeby uświadamiać ludzi. Nawet jeśli ta liczba nie jest duża, to nie chcemy, żeby się powiększała" – podkreślił Kobryś.

Dane Biura Ruchu Drogowego KGP z lat 2014-2017 wskazują na ponad 50-procentowy wzrost liczby kierowców złapanych na prowadzeniu po narkotykach. Ujawnianie takich przypadków wynika z coraz większej liczby kontroli na obecność substancji zabronionych. W 2014 roku drogówka zatrzymała 995 kierowców pod wpływem narkotyków. W 2015 roku – 1281. W roku 2017 było ich już 1535. Z danych policji wynika, że średnio co szóste badanie wskazuje na zażycie substancji tego typu.

Wśród wykrywalnych substancji najczęściej są marihuana i amfetamina – informuje ITD. Inne wykrywane substancje to benzodiazepiny będące składnikiem leków uspokajających, a także syntetyczne substancje, tzw. dopalacze. 

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  1 sty 2000
  18 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.