REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Najem, Lokal

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wynajem mieszkania - krok po kroku

Co powinniśmy wiedzieć o wynajmowaniu mieszkań? Jakie prawa mają najemcy, a jakie obowiązki? Na co zwrócić umowę przy sporządzaniu umowy i dlaczego warto być ostrożnym i skrupulatnym przy odbiorze mieszkania? Tutaj znajdziesz odpowiedź.

Za jakie nieprawidłowości odpowiada najemca?

Niekiedy zdarza się tak, że najemcy pozostawiają po sobie zdewastowane mieszkanie. Jak dochodzić odszkodowania? Za co odpowiada najemca, a co należy wliczyć do „kosztów” wynajmowania?

Jak dochodzić odszkodowania od byłego najemcy?

Po zakończeniu umowy najmu najemca powinien zwrócić rzecz w stanie niepogorszonym. Za remont zdewastowanego mieszkania będzie zatem płacił najemca.

Rodzina nie wstąpi w miejsce najemcy lokalu komunalnego

Wkrótce mieszkań komunalnych i socjalnych nie będzie można przekazywać z pokolenia na pokolenie. W razie śmierci najemcy umowa będzie wygasała.

REKLAMA

Co to jest pomieszczenie tymczasowe?

Okres ochronny dla lokatorów trwa od 1 listopada do 31 marca. W tym okresie nie można eksmitować lokatorów do pomieszczeń tymczasowych, legalne są jedynie eksmisje do lokali zastępczych i socjalnych.

Czym jest lokal użytkowy?

Lokal użytkowy to część budynku składająca się z jednego lub więcej pomieszczeń, wydzielona stałymi przegrodami budowlanymi, albo cały budynek, nie będący mieszkaniem, pomieszczeniem technicznym czy gospodarczym. Lokalem użytkowym będzie więc na przykład pomieszczenie biurowe, gabinet lekarski, lokal sklepowy, lokal produkcyjny czy magazyn. Lokale użytkowe muszą spełniać szereg surowych wymogów, zależnie od prowadzonej w nich działalności.

Najem samochodu – piszemy umowę

Zawierając umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się przekazać najemcy samochód do używania na czas oznaczony lub nie. Z kolei najemca zobowiązuje się płacić określony czynsz.

Jaka alternatywa dla odwróconej hipoteki?

Nowa usługa na rynku nieruchomości – agencje nieruchomości proponują sprzedaż dużego mieszkania, a w zamian zakup dwóch, jednego do zamieszkania, drugiego – na wynajem. Takie rozwiązanie ma być alternatywą dla odwróconej hipoteki.

REKLAMA

Jak wykupić mieszkanie od jednostki samorządu terytorialnego?

Jeżeli gmina zamierza sprzedać mieszkanie komunalnego powinna w pierwszej kolejności poinformować (na piśmie) jego najemcę (gdy ten posiada prawo pierwszeństwa w kupnie). O czym warto wiedzieć wykupując mieszkanie?

Jak eksmitować uciążliwego lokatora?

Choć ustawa o ochronie praw lokatorów, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu objęcie ich jak najszerszą ochroną, nie zapomina jednak o sąsiadach i współlokatorach, którzy muszą zmagać się z uciążliwym mieszkańcem. Co można zrobić, by eksmitować uciążliwego lokatora?

Zmiany w przyznawaniu gminnych lokali

Lokale gminne tylko dla najuboższych, ograniczona pomoc w formie dodatków mieszkaniowych – to zmiany jakie proponuje Ministerstwo Infrastruktury.

Czy opodatkowaniu podlegają pracownicy zatrudniani w najmie

Najem

Umowa najmu należy do kategorii umów nazwanych, a jej istotne postanowienia zostały określone w Kodeksie cywilnym w art. 659 – 692. Istotą najmu jest oddanie rzeczy do używania na czas oznaczony lub nieoznaczony.

Nieruchomość

Nieruchomość, jako rzecz będąca przedmiotem prawa, została zdefiniowana w Kodeksie cywilnym. Wyróżnia się nieruchomości gruntowe, budynkowe i lokalowe.

Eksmisja

Eksmisja polega na przeprowadzeniu czynności prawnych i faktycznych, które mają wywołać skutek w postaci opróżnienia lokalu lub nieruchomości z osób i rzeczy oraz wydania jej osobie do niej uprawnionej.

Umowa najmu

Umowa najmu. Na podstawie umowy najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz (oznaczony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju).

Samodzielny lokal mieszkalny

Samodzielny lokalem mieszkalnym to wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Dotyczy to także (odpowiednio) samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne. Spełnienie powyższych wymagań stwierdza starosta w formie zaświadczenia.

Jak założyć biuro lub gabinet lekarski w lokalu?

Jeżeli dysponujemy lokalem mieszkalnym i planujemy w nim założyć biuro, gabinet lekarski czy inną działalność gospodarczą, warto pamiętać, że w wielu przypadkach wymaga to dokonania odpowiednich zgłoszeń, ustaleń i zgód. W wielu przypadkach nie obędzie się bez architekta i przeprowadzenia odpowiednich modyfikacji w lokalu.

Jak bronić się przed podwyżką czynszu?

Jeżeli spółdzielnia planuje podwyżkę czynszów, musi nas o tym powiadomić z 3-miesięcznym wyprzedzeniem. W przypadku opłat niezależnych od spółdzielni wyprzedzenie wynosi 14 dni. Przysługuje nam prawo zaskarżenia podwyżki do sądu. Spółdzielnia nie może też arbitralnie ustalić wyższych stawek czynszu od lokali użytkowych. Tymczasem bardzo często spółdzielnie ustalają nawet trzykrotnie wyższe opłaty za lokale użytkowe niż za lokale mieszkalne.

Za co płaci najemca a za co właściciel?

Najemca lokalu powinien wiedzieć, że wynajmujący ma obowiązek utrzymywania nieruchomości w stanie zdatnym do użytku przez cały czas trwania najmu. W związku z tym powinien pokryć koszty wszelkich napraw koniecznych. Z kolei na najemcę nałożony został obowiązek ponoszenia drobnych nakładów połączonych ze zwykłym używaniem nieruchomości.

Kiedy TBS może wypowiedzieć najem?

Towarzystwa Budownictwa Społecznego wynajmują po preferencyjnych cenach lokale mieszkalne. Aby uzyskać niższy czynsz (a niejednokrotnie mieszkanie w ogóle) – należy się wykazać odpowiednim poziomem dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. – oszustwo w tym zakresie może skończyć się wypowiedzeniem najmu ze skutkiem natychmiastowym

Jak podnosić czynsz w wynajmowanym mieszkaniu?

Jeżeli wynajmujemy mieszkanie (mieszkania), w sposób który nie można nazwać najmem okazjonalnym wysokość i częstotliwość podwyżek czynszu podlega regulacjom prawnym chroniącym lokatora. Teoretycznie wysokość czynszu nie jest już odgórnie ustalana, jednakże nie zawsze jest dowolna- w niektórych przypadkach podlega też kontroli Sądu.

Jak założyć księgę wieczystą dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu?

Jedną z wielu zalet własnościowego prawa do lokalu w porównaniu z prawem lokatorskim jest możliwość założenia dla niego księgi wieczystej. Nie jest to trudne a znacznie ułatwia obrót lokalem i przyspiesza procedury związane z wzięciem kredytu zabezpieczonego hipoteką na własnościowym prawie do lokalu.

Czym charakteryzuje się najem zwrotny?

Najem zwrotny jest jedną z form pozyskiwania kapitału. Wykorzystuje się go przede wszystkim na rynku nieruchomości. Deweloperzy stosują taką praktykę głównie po wybudowaniu i odsprzedaniu budynku – wynajmując jego część od nowego właściciela.

Czy warto przekształcać spółdzielcze prawo własnościowe w prawo odrębnej własności?

Pytanie o zasadność przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu we własność spotyka się w praktyce z różnymi odpowiedziami. Jedni uważają że na pewno warto się „uwłaszczyć”, inni uważają, że „uwłaszczenie” niewiele zmienia. Warto przyjrzeć się bliżej zaletom i ewentualnym wadom takiego „uwłaszczenia”.

Kiedy sąd nakaże opuszczenie lokalu przez spawcę przemocy w rodzinie?

Zmiana ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i niektórych innych ustaw, która weszła w życie w dniu 1 sierpnia 2010 r. wprowadziła do Kodeksu postępowania karnego nowy rodzaj środka zapobiegawczego, tj. nakaz opuszczenia lokalu mieszkalnego przez sprawcę zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym.

Lokale budowane przez spółdzielnię w celu ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu

Spółdzielnie mieszkaniowe mogą budować budynki w celu sprzedaży znajdujących się w nich lokali na rzecz członków spółdzielni lub na rzecz osób spoza grona członków spółdzielni.

Najem lokali mieszkalnych- informacje ogólne

Mieszkanie, przysłowiowy „dach nad głową” jest jedną z najważniejszych, rzeczy w życiu człowieka. Wiele osób będących na różnym etapie życia, zmuszonych jest do korzystania z cudzych mieszkań, w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Najczęściej korzystanie z cudzych mieszkań odbywa się w formie najmu, ponieważ jest to, jak się wydaje najprostsza i najpewniejsza forma prawna umożliwiająca używanie cudzych mieszkań.

Jak dochodzić swoich praw gdy spółdzielnia zwleka z realizacją wykupu lokalu?

Znowelizowana na 2010 rok Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych ułatwia dochodzenie przekształcenia lokalu w prawo własności, między innymi w pełni zwalniając spółdzielcę z obowiązku ponoszenia kosztów sądowych.

Umowa najmu, a umowa dzierżawy

Decydując się na oddanie danej rzeczy w używanie powinniśmy zastanowić się, na tym na jakiej podstawie oprzeć, takie przekazanie. Prawo przewiduje tu bowiem dwie podstawowe formy, które na pierwszy rzut oka niczym wielkim się od siebie nie różnią. Jedna z nich to umowa najmu, druga to umowa dzierżawy.

Kiedy i jak wypowiedzieć umowę najmu?

Umowa najmu ma w swoją konstrukcję wpisaną pewną ciągłość. Wypowiedzenie najmu poprzedzone jest okresem wypowiedzenia. W przypadku najmu lokali mieszkalnych terminy mogą wynosić nawet kilka lat. W przypadku umów na czas określony wypowiedzenie może być w ogóle niemożliwe.

Jak rozliczyć czynsz za najem samochodu?

Czynsz za najem samochodu nie stanowi opłaty za użytkowanie samochodu. Natomiast firma może czynsz za najem samochodu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Jak okazjonalnie wynająć dom?

Od 28 stycznia 2009 r. właściciele lokali, którzy nie chcą mieć problemów z pozbyciem się uciążliwego lokatora zyskali nową możliwość, otóż mogą wynająć swój dom lub mieszkanie na podstawie umowy o najem okazjonalny.

Czym jest partycypacja w kosztach budowy lokalu?

Partycypacja jest rodzajem uczestnictwa danej osoby w kosztach budowy lokalu mieszkalnego. Towarzystwo Budownictwa Społecznego zawiera z taką osobą umowę, na mocy które otrzymuje ona prawo wskazania osoby, która zostanie najemcą lokalu.

Czynsz (co stanowi podstawę jego wysokości?)

W obecnej sytuacji na rynku mieszkaniowym kwestie związane z czynszem budzą wiele emocji. Warto zatem spojrzeć na to, z czego składa się czynsz i co wpływa na jego wysokość.

Jak zawrzeć umowę najmu mieszkania?

Przy obecnych cenach nieruchomości, mało kogo stać jest obecnie na kupno mieszkania. Nadal jednak wiele osób chce mieszkać „na swoim”, albo jest do tego zmuszonym- np. w wyniku podjęcia studiów lub pracy w innym mieście. Z drugiej strony właściciele kilku mieszkań- czy to nabywcy, czy np. spadkobiercy chcą na nich zarobić. Rozwiązaniem tych „problemów” jest rzecz jasna umowa najmu. W przypadku jednak lokali mieszkalnych, trzeba uważać m.in. na ustawę o ochronie praw lokatorów, która może sprawić, że korzystne dla nas (jako wynajmujących) postanowienia umowne nie będą wiążące dla najemcy.

Czym jest najem zwrotny?

Najem zwrotny nie jest jeszcze w Polsce instytucją dobrze znaną i rozpowszechnioną. Na czym polega i jakie płyną z niego korzyści dla obu stron takiej umowy?

Czym jest najem w sektorze prywatnym?

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie decydują się na wynajem nieruchomości w sektorze prywatnym. Poniżej zostaną omówione najważniejsze kwestie dotyczące tego, czym jest sektor najmu prywatnego oraz powody, dla których ludzie decydują się na wynajem w sektorze prywatnym.

Kto może być partycypantem i najemcą w TBS?

Głównym celem Towarzystw Budownictwa Społecznego jest budowa mieszkań i ich eksploatowanie na zasadach najmu. Towarzystwa otrzymują na ten cel preferencyjny kredyt. Jednak aby zostać najemcą trzeba spełnić określone przez ustawę oraz statut Towarzystwa warunki.

Jak ustalić wynagrodzenie lub czynsz w umowie?

Przy zawarciu umowy o dzieło, czy umowy najmu, jedną z podstawowych kwestii jest określenie wynagrodzenia. Warto pamiętać o tym, że prawo cywilne zostawia nam dużo swobody w tym zakresie.

Lokale zastępcze i zamienne

Chcąc pozbyć się lokatora, który np. zalega z płatnością czynszu, należy liczyć się z koniecznością zapewnienia mu innego lokalu.

Praktyczne aspekty dotyczące najmu lokali

Zawierając umowę najmu lokalu należy zwrócić uwagę na szereg szczegółów, które w przypadku ich niezachowania mogą sprowadzić spore problemy na obie strony umowy.

Wypowiedzenie umowy najmu na czas nieokreślony przez wynajmującego

Wynajmujący może wypowiedzieć umowę zawartą na czas nieokreślony. Musi jednak liczyć się z tym, że będzie musiał długo czekać na to, aż najemca opuści lokal

Warunki nawiązania stosunku najmu mieszkania

Wynajmujący może wynająć swój lokal dowolnej osobie. W stosunku do najmu mieszkań i innych lokali znajduje zastosowanie ogólna zasada dotycząca najmu, która mówi, że strony nawiązują stosunek najmu z drodze umowy (umowa ta może być zawarta w formie ustnej, pisemnej, a nawet dorozumianej).

Opodatkowanie najmu okazjonalnego

Od 1 stycznia 2010 r. najem okazjonalny został objęty podatkiem zryczałtowanym w wysokości 8,5%, bez względu na wysokość osiąganych przychodów. Zmieniła się nie tylko wysokość podatku, ale także inne warunki, na których osoba fizyczna może wynająć mieszkanie innej osobie.

Zakłócanie porządku domowego przez najemcę

Problem trudnych lokatorów, którzy zakłócają, bądź nie przestrzegają porządku domowego może się przydarzyć każdemu z wynajmujących. W takiej sytuacji wynajmujący może skorzystać ze swego prawa pozwalającego na wypowiedzenie umowy najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia.

Najem przez małżonków

Prawo przewiduje szczególne rozwiązania dotyczące nawiązania stosunku najmu między wynajmującym, a najemcą, który posiada własną rodzinę. Rozwiązania te mają na celu zapewnienie odpowiedniej ochrony rodzinie najemcy ( a konkretnie jego małżonkowi).

Kto otrzyma zakwaterowanie w lokalu wojskowym?

Uprawnionymi do uzyskania przydziału kwatery na czas pełnienia służby od 1 lipca 2010r. są nie tylko żołnierze zawodowi w służbie stałej, ale również kontraktowej. Prawo to przysługuje od momentu wyznaczenia na pierwsze stanowisko do dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej.

Zwrot wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym

Czy podatnik z uwagi na podjęcie decyzji o przeznaczeniu mieszkania na wynajem i w konsekwencji podpisanie umowy dzierżawy, jest zobowiązany do wycofania wniosku o zwrot VAT za materiały budowlane związane z wcześniejszymi pracami remontowymi w tym mieszkaniu?

Wizytacje lokali

Właściciel wynajmowanego lokalu może chcieć od czasu do czasu sprawdzić jak najemca korzysta z mieszkania.

REKLAMA