REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dochodzić odszkodowania od byłego najemcy?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Odszkodowanie od byłego najemcy? Za co i kiedy?
Odszkodowanie od byłego najemcy? Za co i kiedy?

REKLAMA

REKLAMA

Po zakończeniu umowy najmu najemca powinien zwrócić rzecz w stanie niepogorszonym. Za remont zdewastowanego mieszkania będzie zatem płacił najemca.

Najem

Zawierając umowę najmu obie strony biorą na siebie pewne zobowiązania, czy też obowiązki. Z jednej strony wynajmujący za opłatą oddaje najemcy mieszkanie, z drugiej zaś należy wymienić obowiązki najemcy.

REKLAMA

Zgodnie z art. 675 Kodeksu cywilnego po zakończeniu najmu najemca powinien zwrócić rzecz w stanie niepogorszonym. Obowiązek ten ma niekiedy bardzo istotne znaczenie o czym świadczą problemy użytkowników naszego forum. „Wyjeżdżając do pracy za granicę wynająłem mieszkanie pewnemu człowiekowi. Po powrocie okazało się, że mieszkanie jest strasznie zdewastowane, a remont nie będzie tani. Jak tymi kosztami obciążyć najemcę pyta się jeden z naszych użytkowników.

POBIERZ WZÓR: Pozew o odszkodowanie

Zdewastowane mieszkanie

Jak zatem widać problem może być znaczny, a także dość kosztowny. Na szczęście co do zasady takimi kosztami będzie można obciążyć osobę lub osoby, którym wynajmowaliśmy mieszkanie. Jeżeli wynajmujący nie zażyczył sobie przy podpisywaniu kaucji trzeba będzie liczyć się z koniecznością wytoczenia pozwu. Oczywiście jest to rozwiązanie czasochłonne dlatego najpierw najlepiej spróbować ugodowego rozwiązania sporu. Można stworzyć listę nieprawidłowości oraz wezwać na piśmie najemcę do doprowadzenia mieszkania do stanu, jaki powinien zaistnieć przy końcu umowy.

Zobacz serwis: Umowa najmu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W innym przypadku pozostaje droga sądowa, a konkretnie powództwo odszkodowawcze. Najemca, który doprowadził do dewastacji naszego mieszkania naruszył bowiem warunki umowy, z czego wynikła szkoda.

REKLAMA

Podstawowe pytanie brzmi w takiej sytuacji jakiego odszkodowania się domagać. Generalnie można stwierdzić, iż powinniśmy się domagać takiej sumy, na jaką ponieśliśmy szkodę. Najłatwiej obliczyć ją w sytuacji, gdy dokonaliśmy remontu na własną rękę. Wtedy też koszt usunięcia wszystkich nieprawidłowości będzie naszą szkodą.

Należy jednak pamiętać, że pozwany może podnosić zarzut, iż przepłaciliśmy za remont. W przypadku uznania tego argumentu, sąd nie uzna całości naszego roszczenia ale tylko uzasadnioną część.

Należy jednak pamiętać, że nie za wszystko odpowiedzialny będzie najemca. Jak ustalić za jakie nieprawidłowości odpowiada najemca – czytaj w części drugiej.

Zobacz: Czy najemca może zawrzeć umowę z wodociągami?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. 54 800 zł (niestety bez odsetek). Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA