reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Jak dochodzić odszkodowania od byłego najemcy?

Jak dochodzić odszkodowania od byłego najemcy?

Po zakończeniu umowy najmu najemca powinien zwrócić rzecz w stanie niepogorszonym. Za remont zdewastowanego mieszkania będzie zatem płacił najemca.

Najem

Zawierając umowę najmu obie strony biorą na siebie pewne zobowiązania, czy też obowiązki. Z jednej strony wynajmujący za opłatą oddaje najemcy mieszkanie, z drugiej zaś należy wymienić obowiązki najemcy.

Zgodnie z art. 675 Kodeksu cywilnego po zakończeniu najmu najemca powinien zwrócić rzecz w stanie niepogorszonym. Obowiązek ten ma niekiedy bardzo istotne znaczenie o czym świadczą problemy użytkowników naszego forum. „Wyjeżdżając do pracy za granicę wynająłem mieszkanie pewnemu człowiekowi. Po powrocie okazało się, że mieszkanie jest strasznie zdewastowane, a remont nie będzie tani. Jak tymi kosztami obciążyć najemcę pyta się jeden z naszych użytkowników.

POBIERZ WZÓR: Pozew o odszkodowanie

Zdewastowane mieszkanie

Jak zatem widać problem może być znaczny, a także dość kosztowny. Na szczęście co do zasady takimi kosztami będzie można obciążyć osobę lub osoby, którym wynajmowaliśmy mieszkanie. Jeżeli wynajmujący nie zażyczył sobie przy podpisywaniu kaucji trzeba będzie liczyć się z koniecznością wytoczenia pozwu. Oczywiście jest to rozwiązanie czasochłonne dlatego najpierw najlepiej spróbować ugodowego rozwiązania sporu. Można stworzyć listę nieprawidłowości oraz wezwać na piśmie najemcę do doprowadzenia mieszkania do stanu, jaki powinien zaistnieć przy końcu umowy.

Zobacz serwis: Umowa najmu

W innym przypadku pozostaje droga sądowa, a konkretnie powództwo odszkodowawcze. Najemca, który doprowadził do dewastacji naszego mieszkania naruszył bowiem warunki umowy, z czego wynikła szkoda.

Podstawowe pytanie brzmi w takiej sytuacji jakiego odszkodowania się domagać. Generalnie można stwierdzić, iż powinniśmy się domagać takiej sumy, na jaką ponieśliśmy szkodę. Najłatwiej obliczyć ją w sytuacji, gdy dokonaliśmy remontu na własną rękę. Wtedy też koszt usunięcia wszystkich nieprawidłowości będzie naszą szkodą.

Należy jednak pamiętać, że pozwany może podnosić zarzut, iż przepłaciliśmy za remont. W przypadku uznania tego argumentu, sąd nie uzna całości naszego roszczenia ale tylko uzasadnioną część.

Należy jednak pamiętać, że nie za wszystko odpowiedzialny będzie najemca. Jak ustalić za jakie nieprawidłowości odpowiada najemca – czytaj w części drugiej.

Zobacz: Czy najemca może zawrzeć umowę z wodociągami?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama