| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Jak wykupić mieszkanie od jednostki samorządu terytorialnego?

Jak wykupić mieszkanie od jednostki samorządu terytorialnego?

Jeżeli gmina zamierza sprzedać mieszkanie komunalnego powinna w pierwszej kolejności poinformować (na piśmie) jego najemcę (gdy ten posiada prawo pierwszeństwa w kupnie). O czym warto wiedzieć wykupując mieszkanie?

Gmina, chcąc sprzedać mieszkanie (lub kilka mieszkań) komunalnych, jest obowiązana sporządzić i podać do publicznej wiadomości wykaz tych nieruchomości. Taki wykaz powinien zostać wywieszony w siedzibie właściwego urzędu (na okres 21 dni), ogłoszony w prasie lokalnej oraz zamieszczony na stronie internetowej tego urzędu. 

Najemcy mieszkań komunalnych powinni zostać poinformowani o sprzedaży na piśmie, wraz z pouczeniem, iż przysługuje im prawo pierwszeństwa w zakupie lokali. Wystarczy, aby w terminie 21 dni od dnia doręczenia pisma, złożyli wniosek o nabycie nieruchomości.

Zobacz również: ABC Gminy

Najemca, który nabywa od jednostki samorządu terytorialnego mieszkanie komunalne, poza zapłatą ceny mieszkania, określoną przez rzeczoznawcę, obowiązany jest ponieść koszty związane z:

1. przygotowaniem mieszkania do sprzedaży;

2. zawarciem umowy w formie aktu notarialnego (taksa notarialna);

3. ujawnieniem swoich praw w księdze wieczystej.

Jeżeli chcesz odkupić mieszkanie od gminy, a nie stać Cię na zapłatę całej kwoty, możesz złożyć wniosek o rozłożenie zapłaty na raty. 

Zanim złożysz wniosek o rozłożenie zapłaty na raty, warto, abyś wiedział, że maksymalny okres, na jaki może zostać rozłożona spłata wynosi 10 lat. Co więcej, gmina będzie mogła zabezpieczyć się na wypadek zalegania z zapłatą, poprzez ustanowienie hipoteki.

Zobacz również: Nieruchomości

Pierwsza rata powinna zostać wpłacona nie później niż do dnia zawarcia umowy, która przeniesie na Ciebie własność nieruchomości. Jak wygląda spłata kolejnych rat? Wszystko określisz w umowie zawartej z gminą.

Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że pozostająca do spłacenia, rozłożona na raty kwota, podlega oprocentowaniu. Zastosowanie ma tu stopa procentowa równa stopie redyskonta weksli stosowanej przez NBP. Aktualnie wynosi ona 4%.

Kupując mieszkanie od gminy, możesz ubiegać się o przyznanie bonifikaty, czyli zniżki od ceny lokalu. Każda bonifikata przyznawana jest indywidualnie, tzn. że inną możesz dostać Ty, inną Twój sąsiad. Zgodę na przyznanie bonifikaty wyraża rada gminy w uchwale, natomiast o wysokości przyznanej zniżki – organ wykonawczy, czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »