REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wykupić mieszkanie od jednostki samorządu terytorialnego?

Marta Wrzosek
Najemcy mieszkań komunalnych powinni zostać poinformowani o sprzedaży na piśmie, wraz z pouczeniem, iż przysługuje im prawo pierwszeństwa w zakupie lokali.
Najemcy mieszkań komunalnych powinni zostać poinformowani o sprzedaży na piśmie, wraz z pouczeniem, iż przysługuje im prawo pierwszeństwa w zakupie lokali.

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli gmina zamierza sprzedać mieszkanie komunalnego powinna w pierwszej kolejności poinformować (na piśmie) jego najemcę (gdy ten posiada prawo pierwszeństwa w kupnie). O czym warto wiedzieć wykupując mieszkanie?

Gdy gmina chce sprzedać mieszkanie komunalne…

REKLAMA

Gmina, chcąc sprzedać mieszkanie (lub kilka mieszkań) komunalnych, jest obowiązana sporządzić i podać do publicznej wiadomości wykaz tych nieruchomości. Taki wykaz powinien zostać wywieszony w siedzibie właściwego urzędu (na okres 21 dni), ogłoszony w prasie lokalnej oraz zamieszczony na stronie internetowej tego urzędu. 

Najemcy mieszkań komunalnych powinni zostać poinformowani o sprzedaży na piśmie, wraz z pouczeniem, iż przysługuje im prawo pierwszeństwa w zakupie lokali. Wystarczy, aby w terminie 21 dni od dnia doręczenia pisma, złożyli wniosek o nabycie nieruchomości.

Zobacz również: ABC Gminy

Koszty wykupu mieszkania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najemca, który nabywa od jednostki samorządu terytorialnego mieszkanie komunalne, poza zapłatą ceny mieszkania, określoną przez rzeczoznawcę, obowiązany jest ponieść koszty związane z:

1. przygotowaniem mieszkania do sprzedaży;

2. zawarciem umowy w formie aktu notarialnego (taksa notarialna);

3. ujawnieniem swoich praw w księdze wieczystej.

Jeżeli chcesz odkupić mieszkanie od gminy, a nie stać Cię na zapłatę całej kwoty, możesz złożyć wniosek o rozłożenie zapłaty na raty. 

Gdy chcesz rozłożyć zapłatę na raty

Zanim złożysz wniosek o rozłożenie zapłaty na raty, warto, abyś wiedział, że maksymalny okres, na jaki może zostać rozłożona spłata wynosi 10 lat. Co więcej, gmina będzie mogła zabezpieczyć się na wypadek zalegania z zapłatą, poprzez ustanowienie hipoteki.

Zobacz również: Nieruchomości

Pierwsza rata powinna zostać wpłacona nie później niż do dnia zawarcia umowy, która przeniesie na Ciebie własność nieruchomości. Jak wygląda spłata kolejnych rat? Wszystko określisz w umowie zawartej z gminą.

Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że pozostająca do spłacenia, rozłożona na raty kwota, podlega oprocentowaniu. Zastosowanie ma tu stopa procentowa równa stopie redyskonta weksli stosowanej przez NBP. Aktualnie wynosi ona 4%.

Kupując mieszkanie od gminy, możesz ubiegać się o przyznanie bonifikaty, czyli zniżki od ceny lokalu. Każda bonifikata przyznawana jest indywidualnie, tzn. że inną możesz dostać Ty, inną Twój sąsiad. Zgodę na przyznanie bonifikaty wyraża rada gminy w uchwale, natomiast o wysokości przyznanej zniżki – organ wykonawczy, czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm. Najważniejsze zmiany

W dniu 23 maja 2024 r. Sejm przyjął długo oczekiwaną ustawę o ochronie sygnalistów. Główne założenia ustawy nie zmieniły się od ostatniego projektu zaprezentowanego przez Radę Ministrów. Niemniej posłowie zdecydowali się na wprowadzenie kilku poprawek, w tym te najważniejsze dotyczące grup kapitałowych.

Podwyżka ryczałtu na przejazdy. Od 1 czerwca 2024 r. będzie to 889,40 zł. Sprawdź dla kogo i jak uzyskać wyższą kwotę

889,40 zł – tyle od 1 czerwca 2024 r. będzie wynosił ryczałt za przejazdy, których koszt może być finansowany w ramach bonu stażowego.

Lato w mieście: lista zakwalifikowanych

Od 14 do 26 maja do północy trwały zapisy na tegoroczną edycję warszawskiej akcji "Lata w Mieście". Kiedy listy zakwalifikowanych? 

Redaktor Infor.pl i Dziennik.pl płynie dla psów ze schroniska. Co to za akcja?

Piotr Nowak, prowadzący codzienny Przegląd Prasy i portali na Infor.pl nie jest obojętny na los zwierząt. Aby zwrócić uwagę na potrzeby zwierzaków ze schroniska w Sosnowicach przepłynie dystans 5 km wpław. Zdradzamy szczegóły akcji. 

REKLAMA

Od 2025 r. renta socjalna ma zwiększyć się o dodatek, tak aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 r. Dla kogo dodatek?

Od 2025 roku renta socjalna zwiększy się o dodatek, w ten sposób, aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 roku. Dla kogo dodatek do renty socjalnej? Od kiedy?

2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej będzie wynosiło to świadczenie. Od 1 czerwca, dla osób przed 30 rokiem życia.

Od 1 czerwca 2024 r. osoby przed 30 rokiem życia będą mogły liczyć na większe wsparcie. 2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej niż do końca maja 2024 r. będzie wynosił bon stażowy, do którego mają pierwszeństwo.

Od 1 czerwca 2024 r. o ponad 200 zł wzrosną stawki premii stażowych

W Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie w sprawie wysokości kwot premii i kosztów przejazdu. Od 1 czerwca wzrosną stawki premii stażowych wypłacanych przez starostów w związku z promocją zatrudnienia bezrobotnych do 30 roku życia i kwoty ryczałtu z tytułu kosztów przejazdu. Ile dokładnie?

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę, która wdraża dyrektywę UE dotyczącą wymogów dostępności produktów i usług.

REKLAMA

Obchody urodzin Hitlera. Ruszyła rozprawa odwoławcza

W poniedziałek, w Sądzie Okręgowym w Rybniku, rozpoczęła się odwoławcza rozprawa dotycząca obchodów urodzin Adolfa Hitlera, które miały miejsce w Wodzisławiu Śląskim w 2017 roku. Wcześniej, sześciu uczestników tego zgromadzenia zostało skazanych na zawieszone kary więzienia przez sąd rejonowy w Wodzisławiu.

Jak chronić dane transakcyjne w świecie tradycyjnych i cyfrowych walut?

Świat finansów ewoluuje, a wraz z nim sposób, w jaki przechowujemy i wykorzystujemy pieniądze. Od gotówki po kryptowaluty – każda forma wymaga stosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa, które pozwolą chronić dane transakcyjne. W jaki sposób zabezpieczać te dane w świecie walut tradycyjnych i cyfrowych?

REKLAMA