reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Jak wykupić mieszkanie od jednostki samorządu terytorialnego?

Jak wykupić mieszkanie od jednostki samorządu terytorialnego?

Jeżeli gmina zamierza sprzedać mieszkanie komunalnego powinna w pierwszej kolejności poinformować (na piśmie) jego najemcę (gdy ten posiada prawo pierwszeństwa w kupnie). O czym warto wiedzieć wykupując mieszkanie?

Gmina, chcąc sprzedać mieszkanie (lub kilka mieszkań) komunalnych, jest obowiązana sporządzić i podać do publicznej wiadomości wykaz tych nieruchomości. Taki wykaz powinien zostać wywieszony w siedzibie właściwego urzędu (na okres 21 dni), ogłoszony w prasie lokalnej oraz zamieszczony na stronie internetowej tego urzędu. 

Najemcy mieszkań komunalnych powinni zostać poinformowani o sprzedaży na piśmie, wraz z pouczeniem, iż przysługuje im prawo pierwszeństwa w zakupie lokali. Wystarczy, aby w terminie 21 dni od dnia doręczenia pisma, złożyli wniosek o nabycie nieruchomości.

Zobacz również: ABC Gminy

Najemca, który nabywa od jednostki samorządu terytorialnego mieszkanie komunalne, poza zapłatą ceny mieszkania, określoną przez rzeczoznawcę, obowiązany jest ponieść koszty związane z:

1. przygotowaniem mieszkania do sprzedaży;

2. zawarciem umowy w formie aktu notarialnego (taksa notarialna);

3. ujawnieniem swoich praw w księdze wieczystej.

Jeżeli chcesz odkupić mieszkanie od gminy, a nie stać Cię na zapłatę całej kwoty, możesz złożyć wniosek o rozłożenie zapłaty na raty. 

Zanim złożysz wniosek o rozłożenie zapłaty na raty, warto, abyś wiedział, że maksymalny okres, na jaki może zostać rozłożona spłata wynosi 10 lat. Co więcej, gmina będzie mogła zabezpieczyć się na wypadek zalegania z zapłatą, poprzez ustanowienie hipoteki.

Zobacz również: Nieruchomości

Pierwsza rata powinna zostać wpłacona nie później niż do dnia zawarcia umowy, która przeniesie na Ciebie własność nieruchomości. Jak wygląda spłata kolejnych rat? Wszystko określisz w umowie zawartej z gminą.

Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że pozostająca do spłacenia, rozłożona na raty kwota, podlega oprocentowaniu. Zastosowanie ma tu stopa procentowa równa stopie redyskonta weksli stosowanej przez NBP. Aktualnie wynosi ona 4%.

Kupując mieszkanie od gminy, możesz ubiegać się o przyznanie bonifikaty, czyli zniżki od ceny lokalu. Każda bonifikata przyznawana jest indywidualnie, tzn. że inną możesz dostać Ty, inną Twój sąsiad. Zgodę na przyznanie bonifikaty wyraża rada gminy w uchwale, natomiast o wysokości przyznanej zniżki – organ wykonawczy, czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Najemcy mieszkań komunalnych powinni zostać poinformowani o sprzedaży na piśmie, wraz z pouczeniem, iż przysługuje im prawo pierwszeństwa w zakupie lokali.
Najemcy mieszkań komunalnych powinni zostać poinformowani o sprzedaży na piśmie, wraz z pouczeniem, iż przysługuje im prawo pierwszeństwa w zakupie lokali.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama