REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieruchomość

main image
Nieruchomość, jako rzecz będąca przedmiotem prawa, została zdefiniowana w Kodeksie cywilnym. Wyróżnia się nieruchomości gruntowe, budynkowe i lokalowe.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Pojęcie nieruchomości zostało zdefiniowane w art. 46 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale związane z gruntem lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Tak określony zakres pojęcia nieruchomości przy okazji pozwala nam zdefiniować pojęcie rzeczy ruchomej, która w Kodeksie cywilnym zdefiniowana nie jest, ale przyjmuje się, że jest nią wszystko to co nie jest nieruchomością.

Rodzaje nieruchomości

Definicja zawarta w art. 46 Kodeksu cywilny pozwala wyróżnić trzy rodzaje nieruchomości. Zgodnie z tym przepisem mamy nieruchomości gruntowe, budynkowe oraz lokalowe.

Co do zasady nieruchomości gruntowe są podstawową kategorią. W prawie cywilnym obowiązuje zasada, wyrażana w łacińskiej maksymie superficies solo cedit (to, co znajduje się na gruncie przypada gruntowi), zgodnie z którą budynki trwale związane z gruntem stanowią jego część składową.

Wyjątki od tej zasady zostały oznaczone właśnie w art. 46, zgodnie z którym nieruchomości budynkowe i lokale mogą stanowić odrębny przedmiot prawa własności na mocy przepisów szczególnych.

Z odrębną własnością budynków będziemy mieli do czynienia w sytuacji, gdy budynki stoją na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Podstawa prawna:

Kodeks Cywilny

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA