reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Jak ustalić wynagrodzenie lub czynsz w umowie?

Jak ustalić wynagrodzenie lub czynsz w umowie?

Przy zawarciu umowy o dzieło, czy umowy najmu, jedną z podstawowych kwestii jest określenie wynagrodzenia. Warto pamiętać o tym, że prawo cywilne zostawia nam dużo swobody w tym zakresie.

Swoboda umów

Konstruując treść umowy powinniśmy wiedzieć, że przepisy prawa cywilnego dają nam duże pole manewru w zakresie kształtowania treści. Kodeksowe zapisy dotyczące umowy najmu, umowy o dzieło, umowy zlecenia czy też innych nie wszędzie konstruują obowiązkową treść. Bardzo często zostawiają dowolność w jej modyfikowaniu, czy nawet wyłączaniu.

Podstawową zasadą prawa zobowiązań (odnoszącego się do umów) jest zawarta w art. 353(1) Kodeksu cywilnego zasada swobody umów. Zgodnie z tym przepisem strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości stosunku prawnego, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Zobacz: Na co zwrócić uwagę przy pisaniu umowy o dzieło?

Jak ustalić wynagrodzenie, czynsz, czy cenę?

Negocjując z drugą stroną treść umowy, jedną z podstawowych kwestii często będzie ustalenie nie tyle wysokości wynagrodzenia, ale raczej sposobu jego ustalenia. Sposób jego ustalenia może być rozmaity, ale powinien przede wszystkim odpowiadać specyfice łączącego nas stosunku.

Bardzo często zdarzyć się może tak, że wysokość wynagrodzenie nie jest możliwa do określenia przy samym zawieraniu umowy. Nie jest znany zakres pełny zakres obowiązków, do których będziemy zobowiązani, wysokość wynagrodzenie będzie zależała od innych wskaźników, czy cen albo chociażby od woli drugiej strony.

PRZYKŁAD NR 1: Mechanik zobowiązuje się do kontroli stanu technicznego samochodu oraz dokonania wszelkich niezbędnych napraw. Przy zawarciu umowy nie jest w stanie określić zakresu napraw, a tym bardziej kosztów części zamiennych.

PRZYKŁAD NR 2: Strony zawierają umowę najmu autokaru wraz z obsługą bez wyraźnego określenia czasu pracy kierowców oraz dystansu, jaki ma pokonać autokar. Sposób ustalenia wynagrodzenia musi uwzględniać fakt, że wynajmujący będzie musiał wypłacić pensję za przepracowany czas zatrudnianym przez siebie kierowcom, jak również to, że wynagrodzenie za najem autokaru powinno być uzależnione także od tego, czy przejechał on 200 km, czy może 2000 km.

Zobacz serwis: Umowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Paszkowski

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama