REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ustalić wynagrodzenie lub czynsz w umowie?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Ustalenie wynagrodzenia w umowie.
Ustalenie wynagrodzenia w umowie.

REKLAMA

REKLAMA

Przy zawarciu umowy o dzieło, czy umowy najmu, jedną z podstawowych kwestii jest określenie wynagrodzenia. Warto pamiętać o tym, że prawo cywilne zostawia nam dużo swobody w tym zakresie.

Swoboda umów

Konstruując treść umowy powinniśmy wiedzieć, że przepisy prawa cywilnego dają nam duże pole manewru w zakresie kształtowania treści. Kodeksowe zapisy dotyczące umowy najmu, umowy o dzieło, umowy zlecenia czy też innych nie wszędzie konstruują obowiązkową treść. Bardzo często zostawiają dowolność w jej modyfikowaniu, czy nawet wyłączaniu.

REKLAMA

Podstawową zasadą prawa zobowiązań (odnoszącego się do umów) jest zawarta w art. 353(1) Kodeksu cywilnego zasada swobody umów. Zgodnie z tym przepisem strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości stosunku prawnego, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Zobacz: Na co zwrócić uwagę przy pisaniu umowy o dzieło?

Jak ustalić wynagrodzenie, czynsz, czy cenę?

REKLAMA

Negocjując z drugą stroną treść umowy, jedną z podstawowych kwestii często będzie ustalenie nie tyle wysokości wynagrodzenia, ale raczej sposobu jego ustalenia. Sposób jego ustalenia może być rozmaity, ale powinien przede wszystkim odpowiadać specyfice łączącego nas stosunku.

Bardzo często zdarzyć się może tak, że wysokość wynagrodzenie nie jest możliwa do określenia przy samym zawieraniu umowy. Nie jest znany zakres pełny zakres obowiązków, do których będziemy zobowiązani, wysokość wynagrodzenie będzie zależała od innych wskaźników, czy cen albo chociażby od woli drugiej strony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD NR 1: Mechanik zobowiązuje się do kontroli stanu technicznego samochodu oraz dokonania wszelkich niezbędnych napraw. Przy zawarciu umowy nie jest w stanie określić zakresu napraw, a tym bardziej kosztów części zamiennych.

PRZYKŁAD NR 2: Strony zawierają umowę najmu autokaru wraz z obsługą bez wyraźnego określenia czasu pracy kierowców oraz dystansu, jaki ma pokonać autokar. Sposób ustalenia wynagrodzenia musi uwzględniać fakt, że wynajmujący będzie musiał wypłacić pensję za przepracowany czas zatrudnianym przez siebie kierowcom, jak również to, że wynagrodzenie za najem autokaru powinno być uzależnione także od tego, czy przejechał on 200 km, czy może 2000 km.

Zobacz serwis: Umowy


Nie zawsze wynagrodzenie ryczałtowe

Tak jak wynika to z powyższych przykładów, nie zawsze wskazane będzie ustalenie wynagrodzenia ryczałtowego w umowie. Niekiedy warto zamiast samej wysokości wynagrodzenia określić sposób jej ustalenia w przyszłości.

I tak przykładowo w sytuacji umowy z mechanikiem możliwe jest do ustalenia ryczałtowe wynagrodzenie za samo dokonanie przeglądu a także wpisanie sposób ustalenia wynagrodzenia za dokonanie niezbędnych napraw poprzez nałożenie obowiązku sporządzenia kosztorysu przez mechanika i uzyskanie zgody co do niego od właściciela pojazdu.

POBIERZ WZÓR: Umowa z mechanikiem

W odniesieniu do wynajmu autokaru (przykład numer 2) ustalenie wysokości czynszu można oprzeć przykładowo na liczbie przejechanych kilometrów oraz godzinach przepracowanych przez kierowców. Oczywiście reguły określające wynagrodzenie mogą być skomplikowane. Wynajmujący może sobie zażyczyć części wynagrodzenia w wysokości ustalonej z góry oraz pozostałej części w wysokości zależnej od innych czynników (liczba kilometrów, czas pracy).

POBIERZ WZÓR: Umowa najmu autokaru wraz z obsługą

Ustalenie ceny przy sprzedaży

REKLAMA

Podobne pole swobody cechuje także umowę sprzedaży, gdzie cena nie musi być określona wprost. W tej kwestii należy jednak pamiętać o tym, że samo wskazanie choćby podstaw do ustalenia ceny w przyszłości musi być. Inaczej taka umowa nie będzie zakwalifikowana jako umowa sprzedaży.

Zgodnie z art. 536 Kodeksu cywilnego cenę można określić przez wskazanie podstaw do jej ustalenia. Same podstawy ustalenia nie muszą istnieć w chwili zawarcia umowy ale mogą powstać dopiero w przyszłości.

Cena może być określona za pomocą określonych klauzul: „według ceny giełdowej”, „według ceny rynkowej”. Ważne jest jednak wskazanie czasu i miejsca ustalenia ceny zgodnie z powyższymi klauzulami. Ceny rynkowe, jak i giełdowe ulegają wahaniom, mogą być również odmienne na różnych rynkach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

REKLAMA

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

REKLAMA

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

REKLAMA