REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ustalić wynagrodzenie lub czynsz w umowie?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Ustalenie wynagrodzenia w umowie.
Ustalenie wynagrodzenia w umowie.

REKLAMA

REKLAMA

Przy zawarciu umowy o dzieło, czy umowy najmu, jedną z podstawowych kwestii jest określenie wynagrodzenia. Warto pamiętać o tym, że prawo cywilne zostawia nam dużo swobody w tym zakresie.

Swoboda umów

Konstruując treść umowy powinniśmy wiedzieć, że przepisy prawa cywilnego dają nam duże pole manewru w zakresie kształtowania treści. Kodeksowe zapisy dotyczące umowy najmu, umowy o dzieło, umowy zlecenia czy też innych nie wszędzie konstruują obowiązkową treść. Bardzo często zostawiają dowolność w jej modyfikowaniu, czy nawet wyłączaniu.

REKLAMA

Podstawową zasadą prawa zobowiązań (odnoszącego się do umów) jest zawarta w art. 353(1) Kodeksu cywilnego zasada swobody umów. Zgodnie z tym przepisem strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości stosunku prawnego, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Zobacz: Na co zwrócić uwagę przy pisaniu umowy o dzieło?

Jak ustalić wynagrodzenie, czynsz, czy cenę?

REKLAMA

Negocjując z drugą stroną treść umowy, jedną z podstawowych kwestii często będzie ustalenie nie tyle wysokości wynagrodzenia, ale raczej sposobu jego ustalenia. Sposób jego ustalenia może być rozmaity, ale powinien przede wszystkim odpowiadać specyfice łączącego nas stosunku.

Bardzo często zdarzyć się może tak, że wysokość wynagrodzenie nie jest możliwa do określenia przy samym zawieraniu umowy. Nie jest znany zakres pełny zakres obowiązków, do których będziemy zobowiązani, wysokość wynagrodzenie będzie zależała od innych wskaźników, czy cen albo chociażby od woli drugiej strony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD NR 1: Mechanik zobowiązuje się do kontroli stanu technicznego samochodu oraz dokonania wszelkich niezbędnych napraw. Przy zawarciu umowy nie jest w stanie określić zakresu napraw, a tym bardziej kosztów części zamiennych.

PRZYKŁAD NR 2: Strony zawierają umowę najmu autokaru wraz z obsługą bez wyraźnego określenia czasu pracy kierowców oraz dystansu, jaki ma pokonać autokar. Sposób ustalenia wynagrodzenia musi uwzględniać fakt, że wynajmujący będzie musiał wypłacić pensję za przepracowany czas zatrudnianym przez siebie kierowcom, jak również to, że wynagrodzenie za najem autokaru powinno być uzależnione także od tego, czy przejechał on 200 km, czy może 2000 km.

Zobacz serwis: Umowy


Nie zawsze wynagrodzenie ryczałtowe

Tak jak wynika to z powyższych przykładów, nie zawsze wskazane będzie ustalenie wynagrodzenia ryczałtowego w umowie. Niekiedy warto zamiast samej wysokości wynagrodzenia określić sposób jej ustalenia w przyszłości.

I tak przykładowo w sytuacji umowy z mechanikiem możliwe jest do ustalenia ryczałtowe wynagrodzenie za samo dokonanie przeglądu a także wpisanie sposób ustalenia wynagrodzenia za dokonanie niezbędnych napraw poprzez nałożenie obowiązku sporządzenia kosztorysu przez mechanika i uzyskanie zgody co do niego od właściciela pojazdu.

POBIERZ WZÓR: Umowa z mechanikiem

W odniesieniu do wynajmu autokaru (przykład numer 2) ustalenie wysokości czynszu można oprzeć przykładowo na liczbie przejechanych kilometrów oraz godzinach przepracowanych przez kierowców. Oczywiście reguły określające wynagrodzenie mogą być skomplikowane. Wynajmujący może sobie zażyczyć części wynagrodzenia w wysokości ustalonej z góry oraz pozostałej części w wysokości zależnej od innych czynników (liczba kilometrów, czas pracy).

POBIERZ WZÓR: Umowa najmu autokaru wraz z obsługą

Ustalenie ceny przy sprzedaży

REKLAMA

Podobne pole swobody cechuje także umowę sprzedaży, gdzie cena nie musi być określona wprost. W tej kwestii należy jednak pamiętać o tym, że samo wskazanie choćby podstaw do ustalenia ceny w przyszłości musi być. Inaczej taka umowa nie będzie zakwalifikowana jako umowa sprzedaży.

Zgodnie z art. 536 Kodeksu cywilnego cenę można określić przez wskazanie podstaw do jej ustalenia. Same podstawy ustalenia nie muszą istnieć w chwili zawarcia umowy ale mogą powstać dopiero w przyszłości.

Cena może być określona za pomocą określonych klauzul: „według ceny giełdowej”, „według ceny rynkowej”. Ważne jest jednak wskazanie czasu i miejsca ustalenia ceny zgodnie z powyższymi klauzulami. Ceny rynkowe, jak i giełdowe ulegają wahaniom, mogą być również odmienne na różnych rynkach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA