reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Bezdomność i mieszkanie komun. > Co to jest pomieszczenie tymczasowe?

Co to jest pomieszczenie tymczasowe?

Okres ochronny dla lokatorów trwa od 1 listopada do 31 marca. W tym okresie nie można eksmitować lokatorów do pomieszczeń tymczasowych, legalne są jedynie eksmisje do lokali zastępczych i socjalnych.

Pomieszczenia tymczasowe

Wprowadzenie możliwości eksmisji lokatorów do pomieszczeń tymczasowych miał chronić przed eksmisją na bruk. Na podstawie artykułu 1046 Kodeksu postępowania cywilnego powstała możliwość usuwania niewypłacalnych lokatorów do piwnic, kotłowni a nawet opuszczonych magazynów przemysłowych. Osoba, która trafi do takiego pomieszczenia tymczasowego traci status najemcy, w wyniku czego wcześniej czy później trafia prosto na bruk.

Lokator eksmitowany do lokalu tymczasowego może w nim przebywać tylko przez kilka miesięcy. Pomieszczenia te są wynajmowane przez właściciela lokalu, z którego nastąpiła eksmisja i tylko przez ten czas eksmitowany ma możliwość przebywania w tym lokalu.

Przepisy dotyczące pomieszczeń tymczasowych są niedookreślone. Luki w przepisach pozwalają na eksmisję do pomieszczeń o bardzo trudnych warunkach. Często dochodzi więc do nadużyć prawa.

Zobacz: Wymagania dla lokali socjalnych

Kodeks postępowania cywilnego określa jednak pewne wymogi co do pomieszczenia tymczasowego.

Powinno być one:

• Nadające się do zamieszkania;

• Zapewniać co najmniej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na jedną osobę;

• Znajdować się w tej samej lub pobliskiej miejscowości, jeżeli zamieszkanie w tej miejscowości nie pogorszy nadmiernie warunków życia osób przekwaterowanych

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

Przepisy o konieczności zapewnienia pomieszczenia tymczasowego dla eksmitowanych lokatorów został przez Trybunał Konstytucyjny uznany za niezgodny z ustawą zasadniczą. Oznacza to, że właściciele mieszkań nie będą musieli zapewniać eksmitowanym pomieszczeń tymczasowych.

Orzeczenie to zostało wydane 4 listopada 2010 roku, przy czym Trybunał Konstytucyjny odroczył uchylenie niekonstytucyjnego przepisu na 12 miesięcy.

Zobacz serwis: Pomoc społeczna

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przepisy o konieczności zapewnienia pomieszczenia tymczasowego dla eksmitowanych zostały uznane za niekonstytucyjne.
Przepisy o konieczności zapewnienia pomieszczenia tymczasowego dla eksmitowanych zostały uznane za niekonstytucyjne.

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Łukaszyk

Radca Prawny Paulina Łukaszyk specjalizuje się w problematyce gospodarki nieruchomościami, postępowań egzekucyjnych oraz prawa cywilnego. Na co dzień zajmuje się sprawami branży wodociągowo-kanalizacyjnej, aspektami prawnymi funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych oraz ochroną danych osobowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama