| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Bezdomność i mieszkanie komun. > Co to jest pomieszczenie tymczasowe?

Co to jest pomieszczenie tymczasowe?

Okres ochronny dla lokatorów trwa od 1 listopada do 31 marca. W tym okresie nie można eksmitować lokatorów do pomieszczeń tymczasowych, legalne są jedynie eksmisje do lokali zastępczych i socjalnych.

Pomieszczenia tymczasowe

Wprowadzenie możliwości eksmisji lokatorów do pomieszczeń tymczasowych miał chronić przed eksmisją na bruk. Na podstawie artykułu 1046 Kodeksu postępowania cywilnego powstała możliwość usuwania niewypłacalnych lokatorów do piwnic, kotłowni a nawet opuszczonych magazynów przemysłowych. Osoba, która trafi do takiego pomieszczenia tymczasowego traci status najemcy, w wyniku czego wcześniej czy później trafia prosto na bruk.

Lokator eksmitowany do lokalu tymczasowego może w nim przebywać tylko przez kilka miesięcy. Pomieszczenia te są wynajmowane przez właściciela lokalu, z którego nastąpiła eksmisja i tylko przez ten czas eksmitowany ma możliwość przebywania w tym lokalu.

Przepisy dotyczące pomieszczeń tymczasowych są niedookreślone. Luki w przepisach pozwalają na eksmisję do pomieszczeń o bardzo trudnych warunkach. Często dochodzi więc do nadużyć prawa.

Zobacz: Wymagania dla lokali socjalnych

Kodeks postępowania cywilnego określa jednak pewne wymogi co do pomieszczenia tymczasowego.

Powinno być one:

• Nadające się do zamieszkania;

• Zapewniać co najmniej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na jedną osobę;

• Znajdować się w tej samej lub pobliskiej miejscowości, jeżeli zamieszkanie w tej miejscowości nie pogorszy nadmiernie warunków życia osób przekwaterowanych

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

Przepisy o konieczności zapewnienia pomieszczenia tymczasowego dla eksmitowanych lokatorów został przez Trybunał Konstytucyjny uznany za niezgodny z ustawą zasadniczą. Oznacza to, że właściciele mieszkań nie będą musieli zapewniać eksmitowanym pomieszczeń tymczasowych.

Orzeczenie to zostało wydane 4 listopada 2010 roku, przy czym Trybunał Konstytucyjny odroczył uchylenie niekonstytucyjnego przepisu na 12 miesięcy.

Zobacz serwis: Pomoc społeczna

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe AGbiuro Adam Giedrojć

Nowoczesne biuro rachunkowe z profesjonalną obsługą małych i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »