REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa najmu

main image
Umowa najmu. Na podstawie umowy najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz (oznaczony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju).

Umowa najmu - forma umowy

Umowa najmu nieruchomości lub pomieszczenia na okres dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie.

Obowiązki wynajmującego

Do obowiązków wynajmującego należy:

a) wydanie rzeczy najemcy (w stanie przydatnym do użytku),

b) utrzymanie rzeczy w stanie przydatnym do użytku przez cały okres trwania najmu (z tym że drobne nakłady obciążają najemcę),

c) obowiązek zapewnienia najemcy spokojnego używania rzeczy.

Obowiązki najemcy

Najemca ma obowiązek:

a) zapłaty czynszu (zazwyczaj ma charakter okresowy),

b) używania rzeczy w sposób określony w umowie (a w braku takich postanowień w sposób odpowiadający właściwościom i przeznaczeniu rzeczy).

Rękojmia

Gdy rzecz najęta ma wady, które ograniczają jej przydatność do umówionego użytku, najemca może żądać odpowiedniego obniżenia czynszu za czas trwania wad. Natomiast, jeżeli w chwili wydania najemcy rzecz miała wady, które uniemożliwiają przewidziane w umowie używanie rzeczy, albo jeżeli wady takie powstały później, a wynajmujący mimo otrzymanego zawiadomienia nie usunął ich w czasie odpowiednim, albo jeżeli wady usunąć się nie dadzą, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia.

Ustawowe prawo zastawu

Celem zabezpieczenia czynszu i świadczeń dodatkowych (gdy najemca zalega nie dłużej niż rok), wynajmującemu przysługuje ustawowe prawo zastawu na rzeczach ruchomych wniesionych do przedmiotu najmu.

Termin płatności czynszu

Czynsz należy uiszczać w terminie umówionym. Jeżeli umowa nie określa tego terminu czynsz powinien być płacony z góry (gdy najem ma trwać nie dłużej niż miesiąc – za cały czas najmu, a gdy najem ma trwać dłużej niż miesiąc albo gdy umowa była zawarta na czas nie oznaczony – miesięcznie, do 10. dnia miesiąca).

Zakończenie najmu

Gdy umowa była zawarta na czas oznaczony, zakończenie najmu następuje z upływem terminu końcowego(też przez wypowiedzenie, gdy umowa tak przewidywała). Natomiast jeżeli umowa była zawarta na czas nieoznaczony – najem ustaje wskutek wypowiedzenia przez każdą ze stron z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku ustawowych (gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc – najpóźniej na 3 miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny miesięcznie – na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu – na 3 dni naprzód; gdy najem jest dzienny – na jeden dzień naprzód).

Zobacz: Najem

Zobacz serwis: Umowy

Podstawa prawna: Kodeks cywilny

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA