REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Eksmisja polega na przeprowadzeniu czynności prawnych i faktycznych, które mają wywołać skutek w postaci opróżnienia lokalu lub nieruchomości z osób i rzeczy oraz wydania jej osobie do niej uprawnionej.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Okoliczności

Eksmisji można żądać wobec osoby, która nie posiada wobec zajmowanej nieruchomości lub rzeczy żadnego tytułu prawnego.

Takie przypadki mają miejsce, gdy osoba samowolnie zajmie lokal lub nie opuści go pomimo zakończenia trwania stosunku prawnego np. mieszkanie było wynajęte do 1 grudnia 2010, a po upływie tego terminu lokator nie opuścił wynajmowanego lokalu.

Egzekucja jest również możliwa w sytuacjach wyjątkowych, takich jak przeprowadzenie koniecznego remontu budynku ze względu na zachowanie bezpieczeństwa mieszkańców jak również osób przypadkowych takich jak piesi.

Podstawa prawna

Podstawą prawną dokonania eksmisji jest Kodeks cywilny. Na podstawie artykułu 222 KC właściciel może żądać od osoby, która faktycznie włada rzeczą jej wydania, chyba że ta osoba posiada skuteczny tytuł prawny do tej rzeczy np. umowę.

Eksmisja

Postępowanie podzielone jest na etapy. Pierwszy z nich polega na wezwaniu do dobrowolnego oddania rzeczy, kolejny to droga sądowa bądź wniosek do organu administracji.

Ostatnim etapem jest egzekucja, czyli przymusowe wykonanie nałożonego obowiązku. Egzekucję przeprowadzają organy państwowe, mianowicie komornik lub administracyjny organ egzekucyjny.

W polskim prawie nie ma możliwości eksmisji lokatora i niezapewnienia mu lokum.

Nie można przeprowadzić tak zwanej eksmisji na bruk. Egzekucja musi być wstrzymana aż do czasu zapewnienia przez gminę takiej osobie lokalu do zamieszkania.

Zobacz serwis: Nieruchomości

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA