REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzina nie wstąpi w miejsce najemcy lokalu komunalnego

Subskrybuj nas na Youtube
Najbliższym najemcy – małżonkowi, dzieciom najemcy, dzieciom współmałżonka, innym osobom, wobec których najemca miał obowiązek alimentacyjny, oraz osobie, która pozostawała z najemcą we wspólnym faktycznym pożyciu – będzie przysługiwało roszczenie o zawarcie umowy najmu jednego lokalu.
Najbliższym najemcy – małżonkowi, dzieciom najemcy, dzieciom współmałżonka, innym osobom, wobec których najemca miał obowiązek alimentacyjny, oraz osobie, która pozostawała z najemcą we wspólnym faktycznym pożyciu – będzie przysługiwało roszczenie o zawarcie umowy najmu jednego lokalu.

REKLAMA

REKLAMA

Wkrótce mieszkań komunalnych i socjalnych nie będzie można przekazywać z pokolenia na pokolenie. W razie śmierci najemcy umowa będzie wygasała.

Osoby zamieszkujące z najemcą będą miały roszczenie o zawarcie umowy najmu jednego lokalu.

REKLAMA

To jedno z najważniejszych rozwiązań, które zamierza wprowadzić resort infrastruktury. Ma już gotowy projekt zmian w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy, a także do kodeksu cywilnego oraz ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Trafił on do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Przyspieszenie prac to efekt tego, że Zespół ds. Programowania Prac Rządu zaopiniował pozytywnie założenia zmian, proponując, aby dalsze prace odbywały się już na projektem ustawy. Zgodę na zmianę trybu pracy – z założeń na gotowe przepisy – wyraził Maciej Berek, sekretarz Rady Ministrów.

Jeśli zmiany wejdą w życie nie będzie dzisiejszego automatycznego wstąpienia najbliższych w najem po zmarłym. Umowa wygaśnie, a osoby zamieszkujące w lokalu będą miały obowiązek opuścić go w ciągu 6 miesięcy od śmierci najemcy.

REKLAMA

Najbliższym najemcy – małżonkowi, dzieciom najemcy, dzieciom współmałżonka, innym osobom, wobec których najemca miał obowiązek alimentacyjny, oraz osobie, która pozostawała z najemcą we wspólnym faktycznym pożyciu – będzie przysługiwało roszczenie o zawarcie umowy najmu jednego lokalu. Jest jednak haczyk – trzeba będzie w takim przypadku spełnić kryteria wysokości dochodów gospodarstwa domowego ustalone przez radę gminy. Chodzi o to, aby lokale trafiały do osób w rzeczywiście trudnej sytuacji finansowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najbliżsi będą mieli szansę na mieszkanie, gdy przebrną przez formalności i spełnią kryterium dochodów. W pierwszej kolejności zainteresowani będą musieli w terminie trzech miesięcy od śmierci najemcy złożyć gminie oświadczenie woli zawarcia umowy najmu. Jeśli tego nie zrobią – pożegnają się z jakimkolwiek lokalem, bo ich roszczenie o zawarcie umowy wygaśnie z mocy prawa. Natomiast jeśli oświadczenie zostanie złożone w terminie, miasto będzie miało obowiązek przedstawienia uprawnionym (w ciągu 6 miesięcy od otrzymania oświadczenia) pisemnie propozycji zawarcia umowy najmu. Jednak wcale nie będzie to musiał być dotychczasowy lokal. Miasto będzie mogło zaproponować lokal mniejszy.

Lokal ten będzie musiał jednak spełnić wymagania dla lokalu zamiennego. Zgodnie z przepisami, lokalem zamiennym jest lokal znajdujący się w tej samej miejscowości, w której jest położony lokal dotychczasowy, wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne, w jakie był wyposażony lokal używany dotychczas, o powierzchni pokoi takiej, jak w lokalu dotychczasowym.

Teraz najem jest praktycznie dziedziczny. Prawo wstąpienia w miejsce najemcy w razie jego śmierci mają m.in. dzieci, małżonek, inna osoba, wobec której najemca miał obowiązek alimentacyjny, lub osoba, z którą pozostawał faktycznie we wspólnym pożyciu, pod warunkiem że stale zamieszkiwały z najemcą. Osoby te nie są sprawdzane pod względem dochodów.

Pełny tekst: Nie będzie dziedziczenia czynszówek

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile zarabiają lekarze w publicznej służbie zdrowia? Od kilku tysięcy złotych na umowie o pracę do 100 tys. zł i więcej za jedną fakturę wystawioną szpitalowi

Lekarz w publicznym systemie ochrony zdrowia może liczyć na zarobki od kilku tysięcy złotych na umowie o pracę do 100 tys. zł i więcej za jedną fakturę wystawioną szpitalowi. Najmniej zarabiają lekarze na początku drogi zawodowej. Kontrowersje budzą niektóre kontrakty lekarzy specjalistów.

Europa stawia na migrantów. Polska się starzeje i wyludnia – co dalej?

Rekordowa liczba ludności w Unii Europejskiej – 450,4 mln osób – to efekt rosnącej imigracji, która rekompensuje spadek urodzeń i przewagę zgonów. Europa starzeje się, a migranci łagodzą demograficzny kryzys. Polska, z ujemnym bilansem ludności, stoi dziś na rozdrożu.

18 lipca pieniądze z ZUS wpłyną na konto. Dobre wieści dla tysięcy Polaków

Już 18 lipca 2025 r. na konta tysięcy emerytów trafią środki z ZUS, mimo że standardowy termin wypłat przypada na 20 lipca. Ze względu na niedzielę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesunął wypłatę świadczeń o dwa dni wcześniej. To dobra wiadomość dla wielu seniorów.

Popularne tężnie solankowe niebezpieczne dla zdrowia – groźne bakterie, grzyby, promieniowce i gronkowce wykryte w wodzie solankowej i problem braku norm czystości „leczniczej mgiełki”

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytety Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie wynika, że coraz bardziej zyskujące na popularności miejskie tężnie solankowe, na których pobyt – pod względem absorbcji jodu – porównywany bywa z trzydniowym pobytem nad morzem – pozostawiają wiele do „życzenia” pod względem czystości mikrobiologicznej krążącej w nich wody solankowej oraz wytwarzającej się z niej mgiełki, która jest bezpośrednio wdychana przez użytkowników takich instalacji. Bakterie E.coli, E. faecalis i C. perfringens, to tylko niektóre z groźnych dla zdrowia patogenów wykrytych w solance jednej z miejskich tężni. Powagę problemu potęguje fakt braku odpowiednich norm prawnych.

REKLAMA

Polacy są skłonni udostępniać handlowcom swoje dane, jeśli w zamian otrzymają konkretne korzyści

Powstał bardzo ciekawy raport zawierający informacje dotyczące tego, że: DANE W HANDLU SĄ CORAZ MOCNIEJSZĄ „WALUTĄ”. Jak to możliwe? Okazuje się, że Polacy są skłonni udostępniać handlowcom swoje dane, jeśli w zamian otrzymają konkretne korzyści.

800 plus dla seniorów czy nawet 50. latków: za każde wychowane i pracujące dziecko, które płaci podatki w Polsce. Czy wejdzie?

Pojawiają się kolejne głosy i wiadomości od Czytelników w sprawie tzw. dodatku emerytalnego (czy nawet przedemerytalnego) z tytułu wychowania dziecka. Miałoby to być tzw. 800 plus dla seniorów czy nawet 50. latków: za każde wychowane i pracujące dziecko, które płaci podatki w Polsce. Czy taka regulacja wejdzie w życie? Czekamy na odpowiedź z Kancelarii Prezydenta RP.

Minister infrastruktury: jeszcze w 2025 r. wprowadzimy obowiązek jazdy w kasku na rowerze i hulajnodze elektrycznej przez dzieci i młodzież do lat 16

Jest uchwała w sprawie wprowadzenia ustawowego obowiązku noszenia kasku podczas jazdy m.in. rowerem i hulajnogą elektryczną przez dzieci do lat 16. Przepis ma zostać dodany do nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym - poinformował 14 lipca szef MI Dariusz Klimczak.

Renta wdowia a 14. emerytura – co warto wiedzieć? Sprawdź, czy stracisz świadczenie

Nowe przepisy wprowadzane w 2025 roku miały być ulgą dla tysięcy seniorów, którzy po śmierci małżonka zostali z ograniczonymi środkami do życia. Renta wdowia, nowy instrument łączący własną emeryturę z częścią renty rodzinnej, budziła nadzieję. Niestety, radość nie trwała długo. Okazuje się, że w wielu przypadkach przyjęcie renty wdowiej może pozbawić seniora czternastej emerytury.

REKLAMA

Samodzielność kontra mikrozarządzanie: jak zaufanie wpływa na rozwój pracowników

Choć wielu pracowników deklaruje gotowość do samodzielnego działania, to wiele organizacji boryka się z deficytem zaufania do podwładnych. Nadal można obserwować, że style zarządzania opierają się na ścisłej kontroli, przez co ograniczają możliwości rozwoju pracowników i tłumią ich kreatywność.

Co przy spadku daje tzw. transmisja?

Co przy spadku daje tzw. transmisja? Mało osób ma świadomość tej instytucji. a jest ona kluczowa w postępowaniu spadkowym, bo daje ochronę spadkobiercom i spadkodawcom. Co to zatem jest transmisja oraz kim jest transmitent i transmitariusz?

REKLAMA