REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem mieszkania - krok po kroku

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Przeczytaj co warto wiedzieć o najmie mieszkania.
Przeczytaj co warto wiedzieć o najmie mieszkania.

REKLAMA

REKLAMA

Co powinniśmy wiedzieć o wynajmowaniu mieszkań? Jakie prawa mają najemcy, a jakie obowiązki? Na co zwrócić umowę przy sporządzaniu umowy i dlaczego warto być ostrożnym i skrupulatnym przy odbiorze mieszkania? Tutaj znajdziesz odpowiedź.

Wynajmowanie mieszkanie to często droga przez mękę. Niestety nie zawsze problemy kończą się wraz z podpisaniem umowy. Zanim podpiszemy się pod nią warto dowiedzieć się czegoś na temat ram prawnych wynajmu mieszkania. Tutaj zdobędziesz podstawowe informacje oraz dowiesz się gdzie pogłębić swoją wiedzę. Skorzystaj również z naszej obszernej bazy wzorów pism i umów.

REKLAMA

POBIERZ WZORY: Umowy najmu i dzierżawy

Obowiązek meldunkowy?

Jeszcze do niedawna był tyleż powszechnych, co i powszechnie nieprzestrzeganym prawem. Obowiązek meldunkowy spoczywa także na najemca i to w dodatku pod groźbą finansowej kary. Sytuacja ta ulegnie zmianie od 1 sierpnia 2011 r. Sam obowiązek meldunkowy jednak pozostanie.

Czytaj: Co dalej z obowiązkiem meldunkowym?

Czytaj: Meldunek to obowiązek najemcy, nie wynajmującego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Protokół odbioru mieszkania?

Dobrze spisania umowa najmu powinna być w miarę szczegółowa. Jeżeli wynajmujący żąda kaucji trzeba taki fakt zawrzeć w umowie. Nie mniej istotne jest dokładne opisanie mieszkania. Obowiązkiem najemcy jest oddanie mieszkania w stanie niepogorszonym. Przy odbiorze warto zatem spisać protokół i dokładnie opisać stan mieszkania. Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj: Co zawrzeć w umowie najmu mieszkania i jak dochodzić roszczeń?

Najem przez agencję?

Szukając mieszkania bardzo często natykamy się na oferty z agencji. Co powinniśmy wiedzieć jeżeli decydujemy się skorzystać z usług profesjonalnego pośrednika?

Czytaj: Co warto wiedzieć o umowie z agencją nieruchomości?

Czytaj: Czy agencji zawsze trzeba płacić prowizję przy wynajmie?

Malowanie ścian

O obowiązkach najemcy bardzo często przypominamy sobie, gdy zbliża się koniec naszej umowy. Wtedy przeważnie zaczynamy się zastanawiać jakie naprawy mogą obciążać nas, czyli najemców. Częstym problemem jest kwestia malowania ścian. Czy to obowiązek najemcy?

Czytaj: Czy najemca musi odmalować ściany?


Wypowiedzenie umowy

Równie palącym problemem może być kwestia wypowiedzenia umowy. Nie zawsze bowiem taka możliwość będzie możliwa. W sytuacji zawarcia umowy na czas określony, wypowiedzenie będzie możliwe tylko wtedy, gdy taka możliwość została przewidziana w umowie, a wypowiedzenie może nastąpić tylko w wypadkach przewidzianych przez umowę. Z kolei wypowiedzenie umowy przez wynajmującego podlega ścisłemu ograniczeniu.

Czytaj: Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania

Czytaj: Jak i kiedy wynajmujący może wypowiedzieć umowę najmu mieszkania?

Kto naprawia mieszkanie?

Bardzo ważnym jest również ustalenie na kim ciąży obowiązek napraw w mieszkaniu. W tej kwestii należy odróżnić sytuacje w których określone naprawy powinien wykonać wynajmujący, od drobnych napraw, które obciążają najemcę. Na wynajmującym spoczywają obowiązki utrzymania w należytym stanie, porządku i czystości pomieszczeń i urządzeń budynku, służących do wspólnego użytku mieszkańców, oraz jego otoczenia; dokonywanie napraw budynku, jego pomieszczeń i urządzeń (art. 6a ustawy o ochronie praw lokatorów).

Czytaj: Jak wyegzekwować utrzymanie w należytym stanie przedmiotu najmu?

Najemca powinien pamiętać również o tym, że dokonywanie zmian w mieszkaniu jest ograniczone. W określonych sytuacjach najemca nie musi prosić wynajmującego zgodę na daną zmianę. Będzie tak np. w przypadku założenia linii telefonicznej. W innych sytuacjach jednak przeważnie zgoda wynajmującego będzie konieczna.

Czytaj: Czy można wyremontować lokal bez zgody wynajmującego?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA