| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Jaka alternatywa dla odwróconej hipoteki?

Jaka alternatywa dla odwróconej hipoteki?

Nowa usługa na rynku nieruchomości – agencje nieruchomości proponują sprzedaż dużego mieszkania, a w zamian zakup dwóch, jednego do zamieszkania, drugiego – na wynajem. Takie rozwiązanie ma być alternatywą dla odwróconej hipoteki.

Odwrócona hipoteka przeznaczona jest dla osób powyżej 60. roku życia i posiadających jedno z poniżej wskazanych praw do zajmowanego lokalu:

1. prawo własności;

2. prawo własności nieruchomości w części ułamkowej;

3. prawo użytkowania wieczystego;

4. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Zobacz również: Nieruchomości

Takie osoby mogą zdecydować się na podpisanie umowy z bankiem lub inna instytucją finansową, na mocy której zobowiązują się do zrzeknięcia się prawa do lokalu po śmierci. W zamian otrzymywać będą comiesięczną (ewentualnie jednorazową) wypłatę.

Takie rozwiązanie obecne jest w kilku krajach Unii Europejskiej, bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych. W Polsce jest, jak na razie, w fazie projektu.

Agencje nieruchomości oferują usługę, która ma polegać na tym, że:

1. osobom, które są właścicielami dużego mieszkania proponują ich sprzedaż;

2. za uzyskane w ten sposób pieniądze pomagają znaleźć dwa mniejsze mieszkania – jedno do zamieszkania, drugie zaś do wynajmu.

Grupą docelową takiej usługi są głównie osoby starsze, emeryci.

Zobacz również: Czy hipoteka odwrócona to dobre rozwiązanie dla seniora?

Agencja nieruchomości na takiej transakcji zyskuje prowizję. W jej ramach pomaga znaleźć odpowiedni lokal, ale również wyremontować je czy nawet znaleźć osoby chętne do wynajęcia jednego z zakupionych lokali.

Takie rozwiązanie wydaje się o tyle interesujące, że z jednej strony zmniejsza wydatki osoby na utrzymanie mieszkania, umożliwia osiągnięcie pewnych zysków z wynajmu, a do tego taka osoba nie pozbawia się prawa własności do nabytych lokali.

Wyliczenia wskazują, że zyski z wynajmu małego lokalu będą znacznie większe od wypłaty, którą mają zaoferować banki w ramach odwróconej hipoteki. Taka wypłata (za mieszkanie warte 400 tysięcy złotych) miałaby wynosić od 400 do 800 zł (choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby instytucja oferująca odwróconą hipotekę mogła ustalić dużo wyższą rentę). Biorąc pod uwagę wysokość czynszu w niektórych polskich miastach, zyski z alternatywnego rozwiązania mogą sprawić, że do kieszeni emeryta trafi nawet dwukrotnie więcej pieniędzy.

Wysokość wypłaty w ramach odwróconej hipoteki będzie zależna od wieku osoby, która będzie chciała skorzystać z tej usługi. Gdy ustawa o odwróconej hipotece wejdzie w życie, okaże się na jakim poziomie będzie się kształtować wysokość wypłaty. Jeżeli będą istniały pewne konkurencyjne rozwiązania, banki będą raczej podwyższać jej wysokość.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Agencje nieruchomości oferują usługę, która ma polegać na tym, że osobom, które są właścicielami dużego mieszkania proponują ich sprzedaż, a uzyskane w ten sposób pieniądze pomagają znaleźć dwa mniejsze mieszkania – jedno do zamieszkania, drugie zaś do wynajmu.
Agencje nieruchomości oferują usługę, która ma polegać na tym, że osobom, które są właścicielami dużego mieszkania proponują ich sprzedaż, a uzyskane w ten sposób pieniądze pomagają znaleźć dwa mniejsze mieszkania – jedno do zamieszkania, drugie zaś do wynajmu.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sklepy KOMFORT S.A.

Sklepy KOMFORT S.A. to największa w Polsce sieć specjalizująca się w sprzedaży pokryć podłogowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »