REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Umowa najmu należy do kategorii umów nazwanych, a jej istotne postanowienia zostały określone w Kodeksie cywilnym w art. 659 – 692. Istotą najmu jest oddanie rzeczy do używania na czas oznaczony lub nieoznaczony.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Umowa najmu uregulowana jest w Kodeksie cywilnym w art. 659 – 692. Niemniej jednak przepisy, które regulują ten typ umów znajdują się także w przepisach pozakodeksowych, jak ustaw o ochronie praw lokatorów.

Umowa najmu

Zgodnie z art. 659 Kodeksu cywilnego przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Co do zasady przedmiotem takiej umowy będą rzeczy niezużywalne. Nie będą to tylko nieruchomości lecz także ruchomości. Dopuszczalne jest również najmowanie części składowych danej rzeczy (np. pokoju).

Najem może dotyczyć tak nieruchomości, ruchomości, jak również części składowych rzeczy.

Czynsz

W zamian za oddanie rzeczy najemcy do używania, ten jest zobowiązany do zapłaty określonego w umowie czynszu. Najczęściej czynsz jest świadczeniem okresowym, płaconym przeważnie co miesiąc. Niemniej jednak dopuszczalnej jest również jednorazowe uregulowanie czynszu.

Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju.

Forma zawarcia umowy

Umowa najmu może być zawarta w formie dowolnej, czyli także ustnej. Jednakże zgodnie z art. 660 Kodeksu cywilnego, w przypadku umowy najmu na czas określony, dłuższy niż rok, powinna być ona zawarta na piśmie. Niezachowanie tej formy będzie oznacza, że poczytuje się taką umowę jako zawartą na czas nieoznaczony.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Podstawa prawna:

Kodeks Cywilny

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA