REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Najem, Remont

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak stworzyć kolorową elewację?


Jeśli chcemy, żeby nasz dom wyglądał oryginalnie, powinniśmy zadbać o odpowiedni dobór koloru elewacji. Dzięki umiejętnemu zestawieniu barw uda nam się podkreślić poszczególne elementy budynku. Nie wiesz jak się za to zabrać? Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki.

Eksmisja

Eksmisja polega na przeprowadzeniu czynności prawnych i faktycznych, które mają wywołać skutek w postaci opróżnienia lokalu lub nieruchomości z osób i rzeczy oraz wydania jej osobie do niej uprawnionej.

Jakie zastosowania może mieć podwieszany sufit?



Podwieszany sufit pozwala maskować budowlane niedoskonałości i ukryć instalację. Podwieszony sufit jest idealnym rozwiązaniem także dla tych, którzy mieszkają przy ulicy. Doskonale pochłania dźwięki, trzeba jednak liczyć się z tym, że jego montaż jest czasochłonny.

Czy piwnica może stanowić dodatkowe pomieszczenie mieszkalne?


Powierzchnia piwniczna może być zaadaptowana na część mieszkalną. Zanim zaczniemy ją aranżować, powinniśmy sprawdzić jak wygląda izolacja ścian i instalacje odprowadzające wodę.

REKLAMA

Jak wybrać i kupić płytki podłogowe?


Remont kuchni, łazienki czy innego pomieszczenia, w którym na podłodze mają znaleźć się płytki, nasuwa wiele pytań. Jaki rodzaj płytek wybrać? Z jakiego materiału powinny być wykonane? Ile płytek kupić? Jakich materiałów użyć do ich położenia? Bez odnalezienia odpowiedzi na nie, układanie posadzki może zakończyć się katastrofą – estetyczną, użytkową i finansową. Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w dalszej części artykułu.

Umowa najmu

Umowa najmu. Na podstawie umowy najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz (oznaczony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju).

Za co płaci najemca a za co właściciel?

Najemca lokalu powinien wiedzieć, że wynajmujący ma obowiązek utrzymywania nieruchomości w stanie zdatnym do użytku przez cały czas trwania najmu. W związku z tym powinien pokryć koszty wszelkich napraw koniecznych. Z kolei na najemcę nałożony został obowiązek ponoszenia drobnych nakładów połączonych ze zwykłym używaniem nieruchomości.

Kiedy TBS może wypowiedzieć najem?

Towarzystwa Budownictwa Społecznego wynajmują po preferencyjnych cenach lokale mieszkalne. Aby uzyskać niższy czynsz (a niejednokrotnie mieszkanie w ogóle) – należy się wykazać odpowiednim poziomem dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. – oszustwo w tym zakresie może skończyć się wypowiedzeniem najmu ze skutkiem natychmiastowym

REKLAMA

Jak podnosić czynsz w wynajmowanym mieszkaniu?

Jeżeli wynajmujemy mieszkanie (mieszkania), w sposób który nie można nazwać najmem okazjonalnym wysokość i częstotliwość podwyżek czynszu podlega regulacjom prawnym chroniącym lokatora. Teoretycznie wysokość czynszu nie jest już odgórnie ustalana, jednakże nie zawsze jest dowolna- w niektórych przypadkach podlega też kontroli Sądu.

Jak wygląda wykonanie Bezspoinowego Systemu Ociepleń?


Sprawdzonym rozwiązaniem izolacji cieplnej budynku są Bezspoinowe Systemy Ociepleń. Jest to jeden z najważniejszych jego elementów. Odpowiednio dobrany i wykonany wpływa na trwałość elewacji i energooszczędność inwestycji.

Czym charakteryzuje się najem zwrotny?

Najem zwrotny jest jedną z form pozyskiwania kapitału. Wykorzystuje się go przede wszystkim na rynku nieruchomości. Deweloperzy stosują taką praktykę głównie po wybudowaniu i odsprzedaniu budynku – wynajmując jego część od nowego właściciela.

Jak wygląda właściwe utrzymanie elewacji?


Właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek, narzucany przez prawo budowlane, prawidłowego administrowania obiektami budowlanymi. Oznacza to, że muszą prowadzić książki obiektu budowlanego i przeprowadzać okresowe kontrole stanu technicznego elewacji. Jednak nie odnosi się to do budynków mieszkalnych jednorodzinnych i budownictwa zagrodowego i letniskowego.

Najem lokali mieszkalnych- informacje ogólne

Mieszkanie, przysłowiowy „dach nad głową” jest jedną z najważniejszych, rzeczy w życiu człowieka. Wiele osób będących na różnym etapie życia, zmuszonych jest do korzystania z cudzych mieszkań, w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Najczęściej korzystanie z cudzych mieszkań odbywa się w formie najmu, ponieważ jest to, jak się wydaje najprostsza i najpewniejsza forma prawna umożliwiająca używanie cudzych mieszkań.

Umowa najmu, a umowa dzierżawy

Decydując się na oddanie danej rzeczy w używanie powinniśmy zastanowić się, na tym na jakiej podstawie oprzeć, takie przekazanie. Prawo przewiduje tu bowiem dwie podstawowe formy, które na pierwszy rzut oka niczym wielkim się od siebie nie różnią. Jedna z nich to umowa najmu, druga to umowa dzierżawy.

Kiedy i jak wypowiedzieć umowę najmu?

Umowa najmu ma w swoją konstrukcję wpisaną pewną ciągłość. Wypowiedzenie najmu poprzedzone jest okresem wypowiedzenia. W przypadku najmu lokali mieszkalnych terminy mogą wynosić nawet kilka lat. W przypadku umów na czas określony wypowiedzenie może być w ogóle niemożliwe.

Jak rozliczyć czynsz za najem samochodu?

Czynsz za najem samochodu nie stanowi opłaty za użytkowanie samochodu. Natomiast firma może czynsz za najem samochodu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Jak okazjonalnie wynająć dom?

Od 28 stycznia 2009 r. właściciele lokali, którzy nie chcą mieć problemów z pozbyciem się uciążliwego lokatora zyskali nową możliwość, otóż mogą wynająć swój dom lub mieszkanie na podstawie umowy o najem okazjonalny.

W jaki sposób zabezpieczyć posadzkę podłogi na gruncie?

Posadzka na gruncie znajduje się w każdym domu, bez względu czy jest w nieogrzewanej piwnicy czy w mieszkalnej części domu. Posadzka wymaga wykonania warstwy ocieplenia – chroniącej przed przemarzaniem podłogi wzdłuż ściany zewnętrznej – oraz wykonania hydroizolacji, chroniącej przed podsiąkiem kapilarnym wody.

Ekspert radzi: jak wymienić pękniętą płytkę ceramiczną


Każdy rodzaj płytki ceramicznej może ulec uszkodzeniu. Wystarczy przez przypadek upuścić na nie coś ciężkiego, by powstały nieusuwalne pęknięcia. Wymiana płytki jest na tyle prosta, że możemy zrobić to sami, przy pomocy szybkowiążącego kleju i fugi.

Czynsz (co stanowi podstawę jego wysokości?)

W obecnej sytuacji na rynku mieszkaniowym kwestie związane z czynszem budzą wiele emocji. Warto zatem spojrzeć na to, z czego składa się czynsz i co wpływa na jego wysokość.

Jak zawrzeć umowę najmu mieszkania?

Przy obecnych cenach nieruchomości, mało kogo stać jest obecnie na kupno mieszkania. Nadal jednak wiele osób chce mieszkać „na swoim”, albo jest do tego zmuszonym- np. w wyniku podjęcia studiów lub pracy w innym mieście. Z drugiej strony właściciele kilku mieszkań- czy to nabywcy, czy np. spadkobiercy chcą na nich zarobić. Rozwiązaniem tych „problemów” jest rzecz jasna umowa najmu. W przypadku jednak lokali mieszkalnych, trzeba uważać m.in. na ustawę o ochronie praw lokatorów, która może sprawić, że korzystne dla nas (jako wynajmujących) postanowienia umowne nie będą wiążące dla najemcy.

Czym jest najem zwrotny?

Najem zwrotny nie jest jeszcze w Polsce instytucją dobrze znaną i rozpowszechnioną. Na czym polega i jakie płyną z niego korzyści dla obu stron takiej umowy?

Czym jest najem w sektorze prywatnym?

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie decydują się na wynajem nieruchomości w sektorze prywatnym. Poniżej zostaną omówione najważniejsze kwestie dotyczące tego, czym jest sektor najmu prywatnego oraz powody, dla których ludzie decydują się na wynajem w sektorze prywatnym.

Kto może być partycypantem i najemcą w TBS?

Głównym celem Towarzystw Budownictwa Społecznego jest budowa mieszkań i ich eksploatowanie na zasadach najmu. Towarzystwa otrzymują na ten cel preferencyjny kredyt. Jednak aby zostać najemcą trzeba spełnić określone przez ustawę oraz statut Towarzystwa warunki.

Jak ustalić wynagrodzenie lub czynsz w umowie?

Przy zawarciu umowy o dzieło, czy umowy najmu, jedną z podstawowych kwestii jest określenie wynagrodzenia. Warto pamiętać o tym, że prawo cywilne zostawia nam dużo swobody w tym zakresie.

Lokale zastępcze i zamienne

Chcąc pozbyć się lokatora, który np. zalega z płatnością czynszu, należy liczyć się z koniecznością zapewnienia mu innego lokalu.

Praktyczne aspekty dotyczące najmu lokali

Zawierając umowę najmu lokalu należy zwrócić uwagę na szereg szczegółów, które w przypadku ich niezachowania mogą sprowadzić spore problemy na obie strony umowy.

Wypowiedzenie umowy najmu na czas nieokreślony przez wynajmującego

Wynajmujący może wypowiedzieć umowę zawartą na czas nieokreślony. Musi jednak liczyć się z tym, że będzie musiał długo czekać na to, aż najemca opuści lokal

Warunki nawiązania stosunku najmu mieszkania

Wynajmujący może wynająć swój lokal dowolnej osobie. W stosunku do najmu mieszkań i innych lokali znajduje zastosowanie ogólna zasada dotycząca najmu, która mówi, że strony nawiązują stosunek najmu z drodze umowy (umowa ta może być zawarta w formie ustnej, pisemnej, a nawet dorozumianej).

Opodatkowanie najmu okazjonalnego

Od 1 stycznia 2010 r. najem okazjonalny został objęty podatkiem zryczałtowanym w wysokości 8,5%, bez względu na wysokość osiąganych przychodów. Zmieniła się nie tylko wysokość podatku, ale także inne warunki, na których osoba fizyczna może wynająć mieszkanie innej osobie.

Zakłócanie porządku domowego przez najemcę

Problem trudnych lokatorów, którzy zakłócają, bądź nie przestrzegają porządku domowego może się przydarzyć każdemu z wynajmujących. W takiej sytuacji wynajmujący może skorzystać ze swego prawa pozwalającego na wypowiedzenie umowy najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia.

Najem przez małżonków

Prawo przewiduje szczególne rozwiązania dotyczące nawiązania stosunku najmu między wynajmującym, a najemcą, który posiada własną rodzinę. Rozwiązania te mają na celu zapewnienie odpowiedniej ochrony rodzinie najemcy ( a konkretnie jego małżonkowi).

Kto otrzyma zakwaterowanie w lokalu wojskowym?

Uprawnionymi do uzyskania przydziału kwatery na czas pełnienia służby od 1 lipca 2010r. są nie tylko żołnierze zawodowi w służbie stałej, ale również kontraktowej. Prawo to przysługuje od momentu wyznaczenia na pierwsze stanowisko do dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej.

Zwrot wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym

Czy podatnik z uwagi na podjęcie decyzji o przeznaczeniu mieszkania na wynajem i w konsekwencji podpisanie umowy dzierżawy, jest zobowiązany do wycofania wniosku o zwrot VAT za materiały budowlane związane z wcześniejszymi pracami remontowymi w tym mieszkaniu?

Wizytacje lokali

Właściciel wynajmowanego lokalu może chcieć od czasu do czasu sprawdzić jak najemca korzysta z mieszkania.

Jak wybrać formę opodatkowania najmu mieszkania/domu?

Dochody uzyskiwane z najmu lub dzierżawy podlegają (jak większość naszych dochodów) opodatkowaniu. Ustawodawca pozwala nam jednak na wybór sposobu opodatkowania. Najniższa stawka procentowa nie zawsze oznacza najniższe oprocentowanie. Co zatem lepsze ? Ryczałt, skala podatkowa, czy podatek liniowy przedsiębiorców ?

Jak zostać najemcą Towarzystwa Budownictwa Społecznego?

Aby zostać najemcą Towarzystwa Budownictwa Społecznego, należy spełnić dwa warunki. Uprawnienie to nie przysługuje, jeżeli potencjalny najemca posiada tytuł prawny do innego lokalu mieszkalnego w tym samym mieście oraz jeżeli suma dochodów przekracza ustalone maksimum.

Czym jest TBS?

Towarzystwo Budownictwa Społecznego, zwane w skrócie TBS działają na podstawie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Jest to specjalny podmiot powołany do tworzenia zasobu mieszkań przeznaczonych, w głównej mierze, dla osób niezamożnych.

Adaptacja strychu na dodatkowy pokój? Potrzebna jest zgoda!


Dla osób mieszkających na najwyższym piętrze strych może być dodatkowym pomieszczeniem mieszkalnym. Jednak zanim zdecydujemy się na adaptacje takiego pomieszczenia musimy potrzebować zgody wszystkich mieszkańców - strych przecież jest wspólny!

Jakie schody wybrać: drewniane czy żelbetowe?

Wybór schodów może spędzać sen z powiek. To, jakie schody pojawią się w naszym wymarzonym domu, najlepiej ustalić już na etapie budowy. Jakie schody wybrać: żelbetonowe czy drewniane? Czym się kierować przy podejmowaniu decyzji?

W jaki sposób dobrać materiał na elewację?


Odpowiedni wybór materiału na elewację nada naszemu domowi charakteru, jednocześnie będzie naszą wizytówką. Materiał elewacyjny powinien chronić izolację cieplną oraz mur konstrukcyjny przed czynnikami atmosferycznymi i mechanicznymi, dlatego powinien mieć odpowiednie parametry wytrzymałościowe. Estetyka, ochrona, technologia ścian i względy ekonomiczne będą decydowały o doborze odpowiedniego materiału na elewację.

Jak skutecznie wyciszyć mieszkanie?


Nie musimy godzić się z tym, że w naszym mieszkaniu panuje hałas. Zamontowanie podwieszonych sufitów pochłonie niepotrzebne dźwięki. Czasem wystarczy wymiana okien.

Co dalej z obowiązkiem meldunkowym?

Najemcy również podlegają obowiązkowi meldunkowemu. Zmiany w przepisach dotyczących meldunku nie oznaczają, że zostanie on zniesiony. Przynajmniej nie przed 2014 r.

Kto odpowiada za zaległy czynsz?

Wynajmujący nie musi dochodzić zapłaty czynszu wyłącznie od osoby, z którą spisał umowę. Współodpowiedzialne są również osoby dorosłe, które z nim zamieszkują.

Co oznacza określenie "budowa"?

W profesjonalnym języku budowlanym pojawia się wiele określeń związanych z budową i pracami budowlanymi. W prawie budowlanym ograniczono ilość określeń, sprecyzowano zakres i znaczenie terminu budowa.

Remont starego mieszkania


Stare mieszkania, a szczególnie te budowane w dobie socjalistycznego kryzysu kryją w sobie wiele niespodzianek natury budowlanej. Brak materiałów na rynku, absurdalne oszczędności, nierealne normatywy i wieczny brak funduszy wygenerował liczne patenty zastępcze w zamian za przewidziane w projekcie rozwiązania techniczne i materiałowe.

Dokumenty potrzebne do pozwolenia na rozbiórkę


Jeżeli zamierzamy usunąć z naszej działki jakikolwiek obiekt budowlany musimy zastanowić się czy nie musimy uzyskać pozwolenia na rozbiórkę. Warto wiedzieć, że jest to element wymagany w odniesieniu do większości obiektów budowlanych.

Remont – czy wymianę okien trzeba zgłaszać w urzędzie?


Czy wymiana okien wymaga pozwolenia lub zgłoszenia do Urzędu? To pytanie często pojawiają się w czasie remontu mieszkania. Poniżej kilka ważnych faktów.

Remont mieszkania – czas potrzebny na formalności


Przed przystąpieniem do remontu musimy określić jego zakres. Wiąże się to nie tylko z wyliczeniem kosztów jakie będziemy musieli ponieść przy jego wykonaniu, ale również z wyliczeniem czasu potrzebnego na czynności formalno-prawne, które będziemy musieli wykonać jeszcze przed jego rozpoczęciem.

Jak samodzielnie pomalować pokój?


Fachowiec wcale nie jest nie jest niezbędny, gdy chcemy zmienić kolor ścian w naszym domu. Bez problemu możemy zrobić to własnoręcznie! Wystarczy tylko pamiętać o kilku szczegółach…

REKLAMA