REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomość, Rynek nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rynek nieruchomości a carsharing

Z roku na rok wzrasta liczba samochodów, w związku czym coraz dotkliwszy staje się problem z ich parkowaniem. Dotyczy to nie tylko centrów miast i starych osiedli mieszkaniowych, ale także nowo wybudowanych nieruchomości. Rozwiązaniem może być carsharing, czyli auta na minuty.

Podatek od nieruchomości w 2020 r.

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają nieruchomości lub obiekty budowlane, tj. grunty, budynki lub ich części, budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Znane są już górne stawki tego podatku, które będą obowiązywały w 2020 r. W tym roku wprowadzone zostały również jednolite wzory formularzy w zakresie podatku od nieruchomości, które obowiązują we wszystkich gminach. Ile wyniesie podatek od nieruchomości w 2021 roku?

Dlaczego dotychczas nie przyjęto ustawy o REIT-ach?

Pomimo wcześniejszych zapowiedzi, ustawa tworząca polskie REIT-y ostatecznie nie została przyjęta. Ekspert tłumaczy przyczyny tej ciekawej sytuacji.

Proces wyboru mieszkania zajmuje średnio 5 miesięcy

Wybór oraz dokonanie zakupu mieszkania wiąże się z odpowiedzią na wiele pytań, jak również ze szczegółową analizą potrzeb i możliwości, zwłaszcza tych finansowych. Zdaniem ekspertów proces ten zajmuje zazwyczaj około 5 miesięcy. Z czego to wynika?

REKLAMA

Kiedy najkorzystniej sprzedać nieruchomość?

Kiedy najkorzystniej sprzedać mieszkanie? To pytanie zadaje sobie każdy właściciel nieruchomości. Bez względu na to czy sprzedajemy mieszkanie, czy jest to kolejna sprzedaż inwestycji, ważny jest czas sprzedaży. Kiedy wystawić nieruchomość na sprzedaż? Czy występuje sezonowość w branży nieruchomości? Co wpływa na najkorzystniejszy efekt sprzedaży nieruchomości? Na te i inne pytania odpowiada ekspert Nowodworski Estates Adrian Sowa w rozmowie z Elżbietą Jachymczak.

Prowizje dla pośredników na rynku nieruchomości

Ile wynoszą prowizje dla pośredników na rynku nieruchomości i czy zawsze trzeba je płacić? Jak orzekają sądy?

Rynek nieruchomości - tendencje i poszukiwani pracownicy

Rynek nieruchomości w 2018 r. charakteryzował się rekordową liczbą transakcji komercyjnych. Nastąpił wysoki wzrost cen mieszkań. Jacy pracownicy będą poszukiwani na rynku nieruchomości w najbliższej przyszłości?

Najem lokali mieszkalnych a podatek od nieruchomości

Tytuł tego artykułu mógłby brzmieć: "Uważaj komu wynajmujesz mieszkanie!" Dlaczego? Ponieważ od tego komu wynajmuje się lokal mieszkalny zależy stawka podatku od nieruchomości. Wynajęcie lokalu podmiotowi prowadzącemu w nim działalność gospodarczą może doprowadzić do „wskoczenia” w najwyższą z możliwych stawek, przewidzianą dla podmiotów prowadzących działalność.

REKLAMA

Najem mieszkań w 2019 r. – czy wciąż będzie się opłacał?

Sytuacja na rynku nieruchomości pokazuje, że mamy do czynienia obecnie z coraz większym i szybszym wzrost cen mieszkań. W 2018 r. ceny zwiększyły się o 6%, dając dwa razy większy przyrost niż rok wcześniej. W rozpoczynającym się 2019 r. ceny prawdopodobnie wciąż będą wysokie. Jak w związku z tym może się zmienić rynek najmu?

Wiek mieszkania a jego cena

Czy na rynku nieruchomości najdroższe są najmłodsze mieszkania? Czy obowiązuje zasada wyznawana przez miłośników wina, że najbardziej pożądane są te najstarsze? Odpowiedź na te pytania nie jest wcale jednoznaczna.

2018 – rekordowy rok na rynku nieruchomości

2018 rok był świetny dla rynku nieruchomości mieszkaniowych. Niektóre statystki osiągnęły najwyższe wartości od 2008 roku. Dlatego warto życzyć sobie, aby rok 2019 był tak dobry, jak ten mijający.

Apartamenty czy rezydencje - co preferują najbogatsi?

Obecnie oferta domów jednorodzinnych o najwyższym standardzie w największych miastach niż jest dużo mniejsza niż oferta mieszkań z najwyższej półki. Bogaci Polacy preferują mieszkania niż rezydencje.

Opodatkowanie VAT zbycia nieruchomości komercyjnych - objaśnienia MF

Resort finansów przygotował objaśnienia dotyczące opodatkowania podatkiem VAT transakcji zbycia nieruchomości komercyjnych. Stanowią one wynik prowadzonych od września 2018 r. konsultacji podatkowych w tej sprawie.

Ceny mieszkań w Warszawie wzrosły w 2018 r.

Liczba transakcji na pierwotnym rynku mieszkaniowym w Warszawie w ostatnim czasie spadała. Wg danych NBP w okresie od czerwca do sierpnia 2018 r. zawarto 3 937 transakcji. Co interesujące jednocześnie skróceniu uległ czas potrzebny do sprzedania mieszkania.

Trendy na rynku mieszkaniowym – szeregowce hitem

Jeden z dominujących trendów na rynku mieszkaniowym w ostatnich latach stanowi bez wątpienia rosnąca popularność mieszkań oraz domów w zabudowie szeregowej. Szeregowce łączą zalety mieszkania oraz domu jednorodzinnego.

Zmiany infrastruktury w obrębie nowych osiedli - jak to wygląda w praktyce?

Czy standardowa jest sytuacja, w której deweloper realizujący projekt mieszkaniowy partycypuje w budowie infrastruktury w pobliżu swoich inwestycji? Jakie zmiany infrastrukturalne wprowadzają deweloperzy

Otwarte czy zamknięte - jakich osiedli powstaje więcej?

Czy powstaje więcej osiedli otwartych, czy zamkniętych? Od czego zależy to, czy osiedle będzie zamknięte?

Opróżnione miejsce hipoteczne – szansa dla wierzycieli

Wierzyciel hipoteczny może domagać się od właściciela nieruchomości zobowiązania do przeniesienia jego hipoteki na miejsce opróżnione przez inną hipotekę. Takie roszczenie może zostać ujawnione w księdze wieczystej.

Dane z II kw. 2018 r. z rynku deweloperskiego – słabnie podaż i popyt

W II kwartale 2018 r. spadki na rynku deweloperskim. Analiza Działu Badań i Analiz Grupy Emmerson dowodzi, że zarówno sprzedaż mieszkań, jak i debiutująca podaż rynkowa spadły po ok. 12% w I półroczu 2018 r. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Czy wspólnota mieszkaniowa może odciąć dopływ wody?

Kwestia odcięcia dopływu wody poruszana jest najczęściej w kontekście nierzetelnych lokatorów niewywiązujących się z obowiązku zapłaty należności - odcięcie wody w tym wypadku ma stanowić narzędzie ,,zachęcające'' niechcianych lokatorów do opuszczenia zajmowanych nieruchomości. Sprawa jednak nie jest prosta - przesłanki odcięcia dopływu wody stanowią katalog zamknięty. Czy wspólnota mieszkaniowa ma prawo do odcięcia dopływu wody?

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w pierwszej połowie 2018 roku

Jak wyglądała sytuacja na rynku mieszkaniowym do czerwca 2018 roku? Jak prezentował się popyt na mieszkania wśród Polaków w 2017 roku? Na te i inne pytania poznają Państwo odpowiedzi w tym artykule.

Biurowców nigdy za wiele

Globalny rynek biurowy znajduje się obecnie w fazie dynamicznego rozwoju. Z danych międzynarodowej firmy doradczej JLL wynika, że w I kw. 2018 r. łączny popyt na 96 przebadanych rynkach osiągnął najwyższy poziom od 2008 r. – 10 mln mkw. 

Gdzie obcokrajowcy kupują najwięcej mieszkań

Obcokrajowcy najchętniej kupują lokale w dużych aglomeracjach, takich jak Warszawa i Kraków. Okazuje się też, że Ukraińcy przejęli od Niemców pałeczkę pierwszeństwa pod względem kupowanych w Polsce mieszkań.

Czy opłaca się kupić i odsprzedać nowe mieszkanie?

Inwestycja w nieruchomość to jedna z najkorzystniejszych lokat kapitału. Nowe mieszkanie możemy kupić na wynajem i czekać na zwrot pieniędzy albo od razu sprzedać z zyskiem. Zakupy spekulacyjne mogą okazać się szybkim i opłacalnym biznesem, zwłaszcza w okresie wzmożonego zainteresowania nowymi mieszkaniami.

Program Dostępność Plus - architektoniczne wsparcie dla niepełnosprawnych

W kwietniu Premier Morawiecki zapowiedział wprowadzenie Paktu na rzecz programu Dostępność Plus 2018-2025. W ramach tej koncepcji w najbliższych latach aż 23 mld zł zostanie przeznaczonych na inwestycje mające na celu likwidację barier w przestrzeni publicznej. Pieniądze będą pochodzić z funduszy krajowych, unijnych oraz tak zwanych funduszy norweskich i EOG. W zamierzeniu rządu program ten ma ułatwić życie osobom starszym, niepełnosprawnym oraz matkom z małymi dziećmi. Co ważne, plany usprawnień dotyczą także mieszkań.

Domek letniskowy - przyjaciel urlopowicza

Własny domek letniskowy może być świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu z dala od miejskiego zgiełku i problemów dnia codziennego. Nie dziwi więc fakt, że Polacy nadal chętnie szukają tego typu nieruchomości wypoczynkowych, do których będą mogli wracać gdy tylko nadarzy się ku temu okazja.

Najem prywatny nieruchomości i jego skutki podatkowe

Wynajem nieruchomości przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej (tzw. najem prywatny) rodzi określone skutki podatkowe na gruncie podatku od towarów i usług. Warto mieć to na uwadze i pamiętać o tych obowiązkach, gdyż często zdarza się, że osoby nie prowadzące działalności gospodarczej wynajmują nieruchomości.

Grillowanie - sąsiedzi i prawo

"W majówkę chciałabym zaprosić znajomych na grilla. Mieszkamy w domu szeregowym pod miastem. Nasza działka sąsiaduje bezpośrednio z dwiema innymi. Czy nasi sąsiedzi mogą nam zarzucić, że grillowanie jest niezgodne z prawem?" - pyta pani Dorota.

Jak radzi sobie rynek mieszkaniowy bez programu MdM

Program Mieszkanie dla Młodych (MdM), zasilający głównie rynek pierwotny, przeszedł do historii. Deweloperzy muszą zatem radzić sobie bez rządowego wsparcia. Czy oznacza to wzrost zainteresowania lokalami z drugiej ręki?

Wszystko w zasięgu ręki  

Kupując mieszkanie przywiązujemy coraz większą wagę do otaczającej nas infrastruktury. Idealna lokalizacja to taka, w obrębie której możemy mieszkać, pracować i spędzać wolny czas.

Rewolucja podatkowo-prawna na rynku nieruchomości w 2018 r.

Za nami kolejny rekordowy rok na rynku nieruchomości komercyjnych. Był to także rok bardzo dynamiczny dla branży mieszkaniowej – mimo rosnących cen, popyt na nowe mieszkania przekroczył podaż. Natomiast to, co może wpłynąć na rynek nieruchomości w 2018 roku to z jednej strony zmiany w obszarze podatków, wprowadzenie zakazu handlu w niedziele, a z drugiej nowe technologie i zmieniające się zwyczaje oraz zachowania konsumentów i pracowników.

Mieszkania z widokiem na Wisłę

Coraz więcej warszawskich deweloperów zaczyna realizację inwestycji mieszkaniowych na terenach leżących w pobliżu Wisły. Widok na rzekę jest ich bezsprzecznym atutem. Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym warto zastanowić się, czy ten czynnik będzie dla kupującego istotnym kryterium wyboru. Piękne widoki i tereny spacerowe wzdłuż rzeki mogą stanowić kluczowy czynnik przy wyborze mieszkania.

Studenci to żyła złota

Właściciele mieszkań w Warszawie to nie tylko ich użytkownicy, ale też liczna grupa, która wynajmuje swą nieruchomość. Strategiczną grupą, chętną wynająć mieszkanie, są studenci wyższych uczelni. Stanowią oni grono coraz poważniejszych klientów, gotowych zapłacić za dobry standard wynajmowanej nieruchomości oraz jej korzystną lokalizację.

Zakup mieszkania - lokalizacja ważniejsza niż cena

Okazuje się, co wynika z przeprowadzonych badań, że decydując się na zakup mieszkania, kierujemy się przede wszystkim jego lokalizacją. A zatem najpierw szukamy mieszkania w dogodnym dla siebie położeniu, a dopiero później analizujemy ceny. Dlaczego lokalizacja jest dla nas ważniejsza niż koszt zakupu nieruchomości?

Wpływ zmian w przepisach o zagospodarowaniu przestrzennym na rynek mieszkaniowy

Rynek mieszkaniowy jest obecnie w znakomitej formie. Pozytywny trend może jednak zaburzyć nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, powodując znaczne zmniejszenie liczby budowanych w Polsce mieszkań.

Za nami rok rekordów na rynku mieszkaniowym

W roku 2017 deweloperzy sprzedali najwięcej mieszkań w historii. Nowe inwestycje powstawały w zawrotnym tempie, a podaż ledwo nadążała za ogromnym popytem. Zdrożały materiały budowlane, wzrosły ceny gruntów, a na rynek wprowadzano coraz więcej luksusowych lokali. Jaki był rok 2017?

Wola – dzięki biurowcom rośnie popyt na apartamenty

Na warszawskiej Woli rośnie nowe zagłębie biurowe. Coraz więcej firm przenosi swoje siedziby z „Mordoru” właśnie do nowych budynków na Woli. Wraz z większą aktywnością segmentu biurowego, w dzielnicy wzrasta również zainteresowanie mieszkaniami z górnej półki.

Jak będzie wyglądała sytuacja na rynku nieruchomości w 2018 roku?

Program „Mieszkanie dla Młodych” dobiega końca, program „Rodzina na Swoim” wygasa, a Mieszkania Plus jeszcze nie powstały. Osoby, które planują zakup nieruchomości, czeka kilka lat bez żadnych dopłat rządowych. Jaka więc będzie sytuacja na rynku nieruchomości w 2018 roku? W jaki sposób poradzą sobie deweloperzy?

Rynek nieruchomości – zmiany w 2018 roku

Rynek nieruchomości w mijającym rok był rekordowy pod wieloma względami. Czy kolejny rok będzie równie dobry? W 2018 roku rynek nieruchomości czekają zmiany, m.in. w prawie budowlanym. W jaki sposób nowe regulacje wpłyną na deweloperów? Czy przyszły rok przyniesie wzrost cen mieszkań?

Przepis ws. zwrotu wywłaszczonej nieruchomości niekonstytucyjny

We wtorek Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną dwóch osób dotyczącą wywłaszczenia nieruchomości i zasad jej zwrotu, co reguluje ustawa o gospodarce nieruchomościami.

Krajowy Zasób Nieruchomości już od 2018 r.

W 2018 r. planuje się zwiększenie zasobów mieszkaniowych oraz poprawę stanu technicznego tych już istniejących. Co się zmieni?

Minimalny wzrost cen mieszkań. Czy to początek zmian na rynku nieruchomości?

Ceny mieszkań w II kwartale 2017 roku, w skali kraju wzrosły o 2 procent – wynika z raportu przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny. Nie we wszystkich jednak województwach odnotowano podwyżki. Czy oznacza to początek większych zmian na rynku nieruchomości?

Polska „w stanie budowy” - większy popyt na nowe mieszkania

Popyt na mieszkania od dłuższego czasu konsekwentnie się zwiększa, co powoduje, że rynek mieszkaniowy w Polsce bije kolejne rekordy. Od kilku lat obserwujemy także wzrost ceny gruntów pod budowę. Dodatkowo ustawa o obrocie gruntami rolnymi wprowadza istotne ograniczenia. Jak to wszystko wpływa na ceny mieszkań?

Na co należy zwrócić uwagę kupując mieszkanie na rynku wtórnym?

Zakup mieszkania na rynku wtórnym może wiązać się z licznymi problemami wynikającymi z prostego faktu, że było ono wcześniej użytkowane. Istnieje więc ryzyko, że nie znamy jego prawdziwego stanu prawnego. Tak się dzieje w szczególności, gdy nieruchomość pozostaje w stanie zadłużenia lub obciążona jest hipoteką. Jak więc uniknąć podobnych trudności i co należy koniecznie uwzględnić przy zakupie?

Nowe zasady dotyczące opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste

Użytkownik wieczysty opłaca opłatę roczną przez czas trwania użytkowania wieczystego. Ostatnia nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami ma za zadanie doprecyzować niejasne przepisy w tym zakresie. Zmienią się zasady dotyczące opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste.

Dobra passa na rynku mieszkaniowym. Deweloperzy biją kolejne rekordy

Już od pewnego czasu deweloperzy informują o znakomitych wynikach w branży. Nigdy wcześniej nie rozpoczęto tak wielu budów i nie wydano tak wielu pozwoleń na realizację następnych. Czy wobec tego rynek pierwotny poradzi sobie z rekordowo wysoką podażą mieszkań?

Konsekwencje związane z bezumownym korzystaniem z nieruchomości

Z różnych przyczyn – politycznych czy gospodarczych – zdarzają się sytuacje, że ktoś inny – bez woli, a czasem również wiedzy właściciela – posiada jego nieruchomość czerpiąc z niej korzyści. Z bezumownym korzystaniem z nieruchomości przez osoby trzecie mamy najczęściej do czynienia w przypadku odmowy wydania nieruchomości po upływie terminu obowiązywania umowy dzierżawy czy leasingu. Właściciel może wówczas domagać się rekompensaty z odpowiedniego tytułu, jednak dochodzenie roszczeń uzupełniających jest ograniczone czasowo, przedawniają się one z upływem roku od dnia zwrotu nieruchomości.

Poręczyciel, który spłacił kredyt powinien wpisać się do hipoteki nieruchomości

Poręczyciel, aby uzyskać pełną ochronę wierzytelności hipotecznej nabytej na skutek spłaty wierzyciela, powinien zadbać o ujawnienie swojego prawa (wpisu zmiany wierzyciela hipotecznego) w księdze wieczystej nieruchomości. Wstąpienie przez poręczyciela w prawa zaspokojonego wierzyciela następuje z mocy prawa.

Kiedy możliwe jest rozwiązanie umowy dożywocia?

Umowa dożywocia może być korzystna dla osób starszych, zapewnić im w podeszłym wieku utrzymanie oraz opiekę. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy któraś ze stron tej umowy rozmyśli się i chce ją odwołać. Możliwe jest to tylko w wyjątkowych przypadkach.

Nowy projekt ustawy o REIT-ach już w maju

Czy wprowadzenie REIT-ów, czyli funduszy nieruchomościowych korzystnie wpłynie na rynek nieruchomości?

REKLAMA