REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nowelizacja, Księgi wieczyste

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe przepisy w sprawie bramek na autostradach

Nowelizacja ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym zakłada możliwość podnoszenia bramek w razie zatorów na autostradach zarządzanych przez państwo. Kiedy wejdzie w życie?

Posłowie będą płacić mandaty?

Sej zagłosuje nad projektem nowelizacji przepisów, które umożliwią karanie mandatami parlamentarzystów i prokuratorów.

Szkoły i centra kształcenia praktycznego mogą dalej prowadzić stacje kontroli pojazdów

Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym, zakładającą m.in. możliwość dalszego prowadzenia stacji kontroli pojazdów przez m.in. szkoły, centra kształcenia praktycznego.

Nowelizacja ustawy o drogach gminnych 2015'

Dziś wchodzi w życie nowelizacji ustawy o drogach gminnych. Przewiduje ona m.in., że że dawne drogi krajowe, zastępowane przez drogi ekspresowe czy obwodnice, nie będą otrzymywać - jak dotychczas - kategorii drogi gminnej, a będą zaliczane do kategorii dróg wojewódzkich. Gminy będą jednak mogły za pomocą specjalnych instrumentów przywracać im kategorię dróg gminnych. W jaki sposób?

REKLAMA

Komisja sejmowa za wprowadzeniem możliwości sprawdzania punktów karnych przez internet

Sejmowa komisja spraw wewnętrznych poparła projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, który wprowadza m.in. możliwość sprawdzenia stanu przyznanych punktów karnych przez internet. PiS był przeciwko.

Projekt nowelizacji Prawa lotniczego przyjęty

Rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa lotniczego. Co się zmieni?

Nowelizacja Prawa Lotniczego - co się zmieni?

W myśl nowelizacji prawa lotniczego, którym zajmie się rząd, firmy zarządzające ruchem lotniczym będą miały obowiązek przedstawienia przed startem samolotu planu lotu. Jeżeli tego nie zrobią, zostaną ukarane wysoką grzywną. Co jeszcze ma się zmienić?

Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie morskim

Sejm przyjął nowelizację ustawy o bezpieczeństwie morskim. Według niej polska administracja będzie przekazywała corocznie m.in. dane o dyplomach i świadectwach marynarzy do KE.

REKLAMA

Projekt nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym ma zapewnić możliwość szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa na autostradach.

Nowela ustawy o drogach publicznych

Nowe drogi ekspresowe nie będą otrzymywać już statusu drogi gminnej, a będą zaliczane do kategorii dróg wojewódzkich.

Projekt nowelizacji Prawa lotniczego

Projekt nowelizacji Prawa lotniczego zakłada m.in. że Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego będzie mógł z urzędu wszcząć kontrolę przewoźnika lotniczego.

Nowe przepisy o oświetleniu dróg krajowych i ekspresowych

Senatorowie wnieśli kilka poprawek do nowelizacji Prawa energetycznego. Według nowych zasad gminy będą płaciły za oświetlenie tylko tych dróg poza obszarem zabudowy, które służą ruchowi lokalnemu.

Mandat zapłaci właściciel pojazdu, a nie sprawca wykroczenia?

Projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym zakłada m.in. że w przypadku przekroczenia prędkości udokumentowanego zdjęciem z fotoradaru, karą za przewinienie zostanie obarczony właściciel pojazdu, a przecież bardzo często kierowca łamiący przepisy nie jest właścicielem auta, które prowadzi.

Nowelizacja prawa karnego i karnego skarbowego

Rządowe Centrum Legislacji ogłosiło projekt nowelizacji prawa karnego i karnego skarbowego. Projekt przewiduje m.in. kary za finansowanie grup terrorystycznych, zmowę przy praniu pieniędzy i równe sankcje za udział w nielegalnych grach hazardowych w kraju i za granicą.

Wysokość mandatu będzie zależna od średniej pensji?

Według projektu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym wysokość mandatów ma być wyliczana na podstawie wysokości średniej pensji w Polsce. Na jakich zasadach?

Jak wymienić dowód osobisty 2015 r.?

W przypadku kradzieży, zgubienia lub upływu terminu ważności dowodu osobistego należy go wymienić. W tym celu należy złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, który składa się w dowolnej gminie na terenie całego kraju lub też przesłać wniosek elektronicznie.

Pijany kierowca zapłaci za leczenie siebie i swojej ofiary

Zgodnie z projektem noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, kierowca, który spowoduje wypadek komunikacyjny będąc pod wpływem alkoholu bądź środka odurzającego będzie mógł zostać obciążony kosztami świadczeń medycznych udzielonych jemu i jego ofiarom.

Dziecko w foteliku zależne od jego wysokości: nowelizacja u prezydenta

Na podpis prezydenta czeka nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym dotycząca uzależnienia konieczności przewożenia dziecka w foteliku od jego wzrostu a nie wieku.

Cywilne samoloty będą korzystały z wojskowych lotnisk?

Projekt nowelizacji Prawa lotniczego został skierowany do dalszych prac. Wg niego samoloty cywilne będą mogły korzystać z wojskowych lotnisk. Na jakich zasadach?

Koniec opłaty recyklingowej przy rejestracji pojazdów?

Sejmowa komisja środowiska przyjęła projekt nowelizacji przepisów dot. recyklingu pojazdów. Zakłada on zrezygnowanie z opłaty 500 zł w przypadku samochodów sprowadzanych zza granicy.

Będą zmiany w ubezpieczeniach OC

Projekt Ministerstwa Finansów ma na celu właściwe wdrożenie regulacji unijnej dyrektywy komunikacyjnej. Będą zmiany m.in. w ubezpieczeniach OC.

W Polsce powstanie więcej dróg 2 plus 1

Zgodnie z najnowszą nowelizacją przepisów techniczno-budowlanych dla dróg publicznych w Polsce powstanie więcej dróg w przekroju 2+1. To rozwiązanie popularne w Skandynawii przyczyni się m.in. do zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce.

Samorządy mogą już inwestować w budowę linii kolejowych

Choć trudno w to uwierzyć, jeszcze do niedawna samorządy nie mogły zgodnie z prawem zainwestować w budowę linii kolejowej. Zmieniła to nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym.

Nowe przepisy dotyczące stosowania pasów bezpieczeństwa

Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Zmienią się m.in. przepisy dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach oraz używania pasów bezpieczeństwa.

Nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym podpisana

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o transporcie kolejowym. Czy to oznacza, że w końcu inwestycje kolejowe można będzie przeprowadzać łatwiej?

Nowelicaja ustawy Prawo lotnicze

Nowelizacja ustawy Prawo lotnicze ma dostosować polskie prawo lotnicze do unijnego. Nowe uprawnienia zyska m.in. prezes ULC.

Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych w transporcie drogowym

Zgodnie z nowelizacją ustawy o transporcie drogowym, zostanie w Polsce wyznaczonych 21 dworców autobusowych (w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców, obsługa powyżej 500 tys. odjeżdżających rocznie), w których osoby niepełnosprawne będą mogły skorzystać z nieodpłatnej pomocy.

Współwłaściciele hal garażowych mają głos we wspólnocie mieszkaniowej

Zgodnie z planowaną nowelizacją ustawy o własności lokali, współwłaściciele hal garażowych uzyskają takie samo prawo głosu we wspólnocie mieszkaniowej, co właściciele lokali mieszkaniowych.

Nowe przepisy odnośnie przewożenia dzieci samochodem

Projekt nowelizacji Prawa o Ruchu Drogowym zakłada m.in. zniesienie granicy wieku 12 lat dla obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach. Co jeszcze się zmieni?

Nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym

Sejm znowelizował ustawę o transporcie kolejowym. Zmiany dot. m.in. ułatwień w zakresie prowadzenia inwestycji infrastrukturalnych na kolei.

Skierowanie do okulisty i dermatologa od stycznia 2015

Od stycznia 2015 roku potrzebne będzie skierowanie do okulisty i dermatologa. W następnym miesiącu będziemy musieli najpierw odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu, który zadecyduje, czy musimy odwiedzić specjalistę: okulistę lub dermatologa.

Recykling pojazdów - zmiany w przepisach

Rząd zajmie się propozycją zmian w przepisach o recyklingu pojazdów. Nowelizacja ma m.in. wyeliminować proceder nielegalnego demontażu pojazdów.

Dalsza informatyzacja ksiąg wieczystych

Projekt zmian w kodeksie postępowania cywilnego przewiduje dalszą informatyzację ksiąg wieczystych. 5 listopada sejmowa komisja do spraw kodyfikacji jednogłośnie zaakceptowała projekt.

Szykuje się nowelizacja ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji

Rząd zajmie się nowelizacją ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Głównie chodzi o ograniczenie szarej strefy w przetwarzaniu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Księgi wieczyste dostępne w internecie

Od 1 lipca 2014 r. przeglądanie, jak i pobieranie odpisów z ksiąg wieczystych, możliwe jest poprzez teleinformatyczny system Elektroniczne Księgi Wieczyste (EKW), który jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Załatwienie spraw wymagających odpisów z księgi, takich jak zaciągnięcie kredytu hipotecznego czy dokonanie czynności dotyczącej nieruchomości u notariusza, powinno stać się łatwiejsze.

Księgi wieczyste - ułatwiony dostęp

Księgi wieczyste od 1 lipca 2014 roku są dostępne online, w formie systemu informatycznego. Ułatwienie dostępu do ksiąg wieczystych polega głównie na umożliwieniu uzyskania odpisu z księgi wieczystej, wyciągu lub zaświadczenia o zamknięciu księgi wieczystej przez Internet. Ułatwiony dostęp jest możliwy dzięki Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Domniemanie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza to jedna ze zmian wprowadzonych do postępowania spadkowego nowelizacją z dnia 12 sierpnia 2014 roku. Czy ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowe poprzez założenie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza jest korzystne dla spadkobierców?

Nowe odpisy i wyciągi z ksiąg wieczystych

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że od 6 sierpnia 2014 r. Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych wydaje odpisy zwykłe księgi wieczystej oraz wyciągi z księgi wieczystej w zmienionej postaci.

Zmiany w odpisach zwykłych i wyciągach z ksiąg wieczystych

Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadziło znaczne ułatwienia w dostępie do ksiąg wieczystych przez Internet. Od 6 sierpnia 2014 r. Centralna Ewidencja Ksiąg Wieczystych udostępnia odpisy zwykłe i wyciągi z księgi wieczystej w zmienionej postaci.

Księgi wieczyste dostępne przez Internet

Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadza nową e-usługę, polegającą na łatwiejszym dostępnie do ksiąg wieczystych przez Internet. Teraz dostęp jest znacznie szybszy i łatwiejszy, dodatkowo można od razu uzyskać z nich wyciąg.

Prawne podsumowanie lipca 2014 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych z zakresu regulacji dotyczących ksiąg wieczystych, Krajowego Rejestru Karnego, prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz informowania o cenach towarów i usług, które weszły w życie w lipcu 2014 r., jak również wybrane orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie

Kary pozbawienia wolności, obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie, zabieranie prawa jazdy czy nawiązka na rzecz poszkodowanych, to tylko niektóre z kar, które będą nakładane na nietrzeźwych kierowców od 1 lipca 2015 roku. Kierowcy już wcześniej skazani za nietrzeźwość będą musieli montować w samochodach blokady alkoholowe.

Internetowy dostęp do ksiąg wieczystych

Internetowy dostęp do ksiąg wieczystych możliwy jest od 1 lipca 2014 roku na gruncie nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Nowe przepisy w znaczący sposób ułatwiają dostęp do ksiąg wieczystych.

Zmiany w zasadach składania wniosków o wpis do księgi wieczystej

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w kodeksie postępowania cywilnego oraz niektórych ustaw. Zmiany obejmują m.in. dołączanie dokumentów do wniosku o wpis do księgi wieczystej wyłącznie w formie papierowej.

Elektroniczne księgi wieczyste

Elektroniczne księgi wieczyste oraz usprawnienie postępowań z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych to założenia projektu ustawy, który został przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 24 czerwca 2014 roku. Autorem projektu jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

Nowelizacja kodeksu karnego

Nad nowelizacją kodeksu karnego prace rozpoczął Sejm RP. Zmiany w zakresie prawa karnego mają dotyczyć w głównej mierze zasad wymiaru kary oraz hierarchii kar.

Zwiększona karalność za pornografię i prostytucję dziecięcą

Podniesienie wieku ochrony małoletnich przed wykorzystywaniem seksualnym to jedna z głównych zmian, która weszła w życie po nowelizacji Kodeksu karnego.

Nowelizacja kodeksu karnego

8 maja 2014 r. została przyjęta nowelizacja projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. To najobszerniejsza i najdonioślejsza w skutkach od czasów uchwalenia kodeksu w 1997 r. nowelizacja przepisów prawa karnego dotycząca zasad wymiaru kary oraz hierarchii kar.

Nowelizacja Kodeksu karnego

29 kwietnia (wtorek) Rząd zajmie się projektem ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości stanowi największą od 1997 roku nowelizację Kodeksu karnego. Jak zmienią się przepisy materialne prawa karnego w 2015 roku?

Zmiany w polityce karnej

We wtorek – 29 kwietnia 2014 roku - przedmiotem prac rządowych będzie projekt zmian Kodeksu karnego. Zmiany w polityce karnej stanowią drugą część reformy, która ma wejść w życie w lipcu 2015 roku.

REKLAMA