| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Księga wieczysta > Internetowy dostęp do ksiąg wieczystych

Internetowy dostęp do ksiąg wieczystych

Internetowy dostęp do ksiąg wieczystych możliwy jest od 1 lipca 2014 roku na gruncie nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Nowe przepisy w znaczący sposób ułatwiają dostęp do ksiąg wieczystych.

Do tej pory, aby uzyskać na przykład odpis księgi wieczystej konieczne było pofatygowanie się do sądu rejonowego prowadzącego tą księgę. Wprawdzie od 2010 roku funkcjonuje internetowa przeglądarka ksiąg wieczystych, jednak dopiero zapisy ustawy, która wchodzi w życie 1 lipca 2014 roku powodują, iż generowany przez system dokument (odpis, wyciąg, zaświadczenie) ma moc urzędową.

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Dostęp do ksiąg wieczystych na nowych zasadach

Co dają nowe przepisy? Przede wszystkim możliwość składania wniosku i wydanie dokumentu, który posiada moc dokumentu wydawanego przez sąd. Składa się go do CIKW (Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych). W tym celu na stronie https://ekw.ms.gov.pl należy wybrać opcję „Składanie wniosków o wydanie dokumentu z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych” a następnie podać numer księgi wieczystej i rozwiązać „zadanie logiczne” (np. jaki wynik otrzymamy dodając 5 do 5 i odejmując 4). Następnie, po wybraniu dokumentu, jaki chcemy uzyskać (odpis zwykły, zupełny czy też wyciąg) należy wskazać formę dostarczenia dokumentu: do samodzielnego wydruku bądź też korespondencyjne wydanie dokumentu.

Zadaj pytanie na FORUM

Opłata za odpis

Teraz trzeba wniosek opłacić. System sam wskazuje wysokość tej opłaty. Za wydanie zwykłego odpisu księgi wieczystej życzy sobie 20,00 zł, za pełny odpis 50,00 zł, zaś za wyciągi od 5,00 zł do 20,00 zł. System udostępnia możliwość płatności przelewem automatycznym on-line oferowanym przez PayPro S.A. pod znakiem towarowym „Przelewy 24”.

Oprócz prawa do składania wniosku o wydanie dokumentu dotyczącego księgi wieczystej, mamy też możliwość przeglądania ksiąg wieczystych (przy czym konieczna jest znajomość pełnego numeru księgi wieczystej) jak również weryfikacji samodzielnie wydrukowanych dokumentów i sprawdzenia, czy treść dokumentu nie uległa zmianie od czasu wydania tych dokumentów.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Czytaj także

Eksperci:

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

DEWELOPERSKI.com

Blog o działalności deweloperskiej, kluczowych aspektach zarządzania i obrocie nieruchomościami

Źródło:

Kancelaria Ślązak, Zapiór i Wspólnicy

Zdjęcia

Internetowy dostęp do ksiąg wieczystych/ fot. Fotolia
Internetowy dostęp do ksiąg wieczystych/ fot. Fotolia

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »