REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie

Anna Łabuzek
Obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie/fot. Fotolia
Obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie/fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kary pozbawienia wolności, obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie, zabieranie prawa jazdy czy nawiązka na rzecz poszkodowanych, to tylko niektóre z kar, które będą nakładane na nietrzeźwych kierowców od 1 lipca 2015 roku. Kierowcy już wcześniej skazani za nietrzeźwość będą musieli montować w samochodach blokady alkoholowe.

Celem prac posłów z Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i surowsze karanie pijanych kierowców. Pierwsze czytanie projektu miało miejsce dnia 23 lipca 2014 roku.

REKLAMA

Dotychczasowe uregulowania kodeksowe

Jak stanowi art. 42 Kodeksu karnego sąd obligatoryjnie orzeka o zakazie prowadzenia wszystkich pojazdów lub pojazdów określonego rodzaju, gdy sprawca w momencie popełnienia przestępstwa był w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, bądź też zbiegł z miejsca zdarzenia. Co więcej, taki zakaz jest dożywotni, jeżeli w wyniku wypadku tak spowodowanego jakaś osoba poniosła śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu. Recydywiści również karani są dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów (odstąpienie następuje tylko w wyjątkowych przypadkach).

Aktualny taryfikator punktów karnych 2014 r.

Stan nietrzeźwości w Kodeksie karnym

REKLAMA

W Kodeksie karnym jest również uszczegółowione, że stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg (lub oba przypadki prowadzą do stężenia przekraczającego tę wartość).

Do tej pory osoba kierująca pojazdem pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego - podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. W przypadku wcześniejszego już skazania prawomocnym wyrokiem w którymś z powyższych przypadków - podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Alkomat – obowiązkowe wyposażenia auta

Proponowane zmiany w przepisach

Wchodząca w życie nowelizacja wzmacnia dolegliwość kar nakładanych na nietrzeźwych kierowców. Kierujący pojazdami po wpływem alkoholu lub środków odurzających na powodować obligatoryjne zabieranie przez sąd prawa jazdy. Złapani pierwszy raz na okres od 3 do 5 lat utracą dokument, a recydywiści zostaną go pozbawieni dożywotnio. Co więcej taki zakaz będzie obejmował wszelkie pojazdy mechaniczne. Wcześniej taka praktyka była stosowana tylko w przypadku spowodowania przez kierowcę  śmiertelnego wypadu drogowego bądź wywołania uszczerbku na zdrowiu.

Zadośćuczynienie za doznaną szkodę

System kar będzie przewidywał większe zadośćuczynienie przez kierowcę. Określona zostaje również orzekana przez sąd kwota, którą winny kierowca zapłaci na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Wcześniej jej wysokość nie była uściślona, teraz osoby złapane pierwszy raz zapłacą minimum 5 tysięcy złotych a recydywiści, co najmniej 10 tysięcy złotych.

Nowe kary dla pijanych kierowców

Projekt przewiduje również grzywną, karą ograniczenia wolności lub karę więzienia do 2 lat za prowadzenie pojazdu bez wcześniej zabranego prawa jazdy.

Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów

Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów orzekany w przypadku spowodowania przez pijanego kierowcę śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu osoby pozostaje bez zmian, a odstąpienie od kary nastąpi tylko w szczególnych przypadkach. Natomiast będą oni musieli zapłacić nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego lub jego najbliższych w wysokości przynajmniej 10 tysięcy złotych.

Zatrzymanie prawa jazdy

Kolejną rządową propozycją jest wprowadzenie możliwości zatrzymania prawa jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w stosunku do obowiązującego limitu. Przy przekroczeniu prędkości o niższej wysokości będą stosowane dotychczasowe sankcje.

Obowiązkowa blokada alkoholowa

Zupełną innowacją jest natomiast wymóg montowania w samochodach kierowców wcześniej skazanych za nietrzeźwość tzw. blokadę alkoholową, która spowoduje nieodpalanie się silnika, jeżeli poziom alkoholu w powietrzu wydychanym przez kierowcę wyniesie 0,1 mg alkoholu w 1 dm3.  Po otrzymaniu czasowego zakazu prowadzenia pojazdów taki kierowca, chcąc odzyskać uprawnienia będzie musiał obligatoryjnie zamontować taką blokadę w swoim samochodzie i posiadanie jej będzie wymagane przez 3 lata. W jego prawie jazdy zamieszczona zostanie informacja o takiej blokadzie.

Podstawy prawne:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. z 2014 r., poz. 538 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sejm RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MC: Zmiany w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ochrona przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni będzie wzmocniona

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ustawa ma wzmocnić ochronę obywateli oraz instytucji przed rosnącymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Projekt został skierowany do konsultacji publicznych, które potrwają do 24 maja 2024 r.

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w konkretnych latach. Po osiągnięciu wieku 55. w przypadku kobiet i 60. w przypadku mężczyzn

Część osób może przejść na wcześniejszą emeryturę. Aktualnie bowiem nabycie prawa do emerytury pomostowej przysługuje osobom znacznie młodszym niż wcześniej. Przyszli emeryci nie muszą teraz udowadniać, że wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r.

RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem; pozwólcie dzieciom wypocząć

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

REKLAMA

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

Chcesz potańczyć? 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można dostać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego, ale trzeba nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

REKLAMA

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

REKLAMA