| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie

Obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie

Kary pozbawienia wolności, obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie, zabieranie prawa jazdy czy nawiązka na rzecz poszkodowanych, to tylko niektóre z kar, które będą nakładane na nietrzeźwych kierowców od 1 lipca 2015 roku. Kierowcy już wcześniej skazani za nietrzeźwość będą musieli montować w samochodach blokady alkoholowe.

Celem prac posłów z Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i surowsze karanie pijanych kierowców. Pierwsze czytanie projektu miało miejsce dnia 23 lipca 2014 roku.

Dotychczasowe uregulowania kodeksowe

Jak stanowi art. 42 Kodeksu karnego sąd obligatoryjnie orzeka o zakazie prowadzenia wszystkich pojazdów lub pojazdów określonego rodzaju, gdy sprawca w momencie popełnienia przestępstwa był w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, bądź też zbiegł z miejsca zdarzenia. Co więcej, taki zakaz jest dożywotni, jeżeli w wyniku wypadku tak spowodowanego jakaś osoba poniosła śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu. Recydywiści również karani są dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów (odstąpienie następuje tylko w wyjątkowych przypadkach).

Aktualny taryfikator punktów karnych 2014 r.

Stan nietrzeźwości w Kodeksie karnym

W Kodeksie karnym jest również uszczegółowione, że stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg (lub oba przypadki prowadzą do stężenia przekraczającego tę wartość).

Do tej pory osoba kierująca pojazdem pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego - podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. W przypadku wcześniejszego już skazania prawomocnym wyrokiem w którymś z powyższych przypadków - podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Alkomat – obowiązkowe wyposażenia auta

Proponowane zmiany w przepisach

Wchodząca w życie nowelizacja wzmacnia dolegliwość kar nakładanych na nietrzeźwych kierowców. Kierujący pojazdami po wpływem alkoholu lub środków odurzających na powodować obligatoryjne zabieranie przez sąd prawa jazdy. Złapani pierwszy raz na okres od 3 do 5 lat utracą dokument, a recydywiści zostaną go pozbawieni dożywotnio. Co więcej taki zakaz będzie obejmował wszelkie pojazdy mechaniczne. Wcześniej taka praktyka była stosowana tylko w przypadku spowodowania przez kierowcę  śmiertelnego wypadu drogowego bądź wywołania uszczerbku na zdrowiu.

Zadośćuczynienie za doznaną szkodę

System kar będzie przewidywał większe zadośćuczynienie przez kierowcę. Określona zostaje również orzekana przez sąd kwota, którą winny kierowca zapłaci na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Wcześniej jej wysokość nie była uściślona, teraz osoby złapane pierwszy raz zapłacą minimum 5 tysięcy złotych a recydywiści, co najmniej 10 tysięcy złotych.

Nowe kary dla pijanych kierowców

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Sejm RP

Zdjęcia

Obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie/fot. Fotolia
Obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie/fot. Fotolia

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krystian Marczak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »