| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Senat przyjął ustawę o Radzie Dialogu Społecznego

Senat przyjął ustawę o Radzie Dialogu Społecznego

Senat 10 lipca przyjął ustawę o Radzie Dialogu Społecznego. Ustawa zakłada utworzenie Rady, jako forum trójstronnej współpracy strony pracowniczej, pracodawców oraz strony rządowej.

 Rada ma zastąpić funkcjonującą obecnie Trójstronną Komisję do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

- Ustawa była wypracowywana w dyskusji, w dialogu autonomicznym, najpierw pomiędzy związkowcami a pracodawcami – mówił w Senacie minister Kosiniak-Kamysz.  - Chciałbym podziękować partnerom społecznym, ekspertom, wszystkim, którzy uczestniczyli w konsultacjach społecznych – bo omawiany projekt został później poddany klasycznym konsultacjom społecznym z różnymi środowiskami – za wkład pracy w powstanie wspomnianej ustawy. To jest najlepszy przykład tworzenia prawa: właśnie w porozumieniu, w dyskusji, w ścieraniu się stanowisk, które na początku nie zawsze są takie same. Chodzi o dojście do najlepszego możliwego rozwiązania.

Do zadań Rady należeć będzie w szczególności: wyrażanie opinii i zajmowanie stanowisk, opiniowanie projektów założeń projektów aktów prawnych oraz inicjowanie procesu legislacyjnego. Ponadto Rada będzie wspierać prowadzenie dialogu na wszystkich szczeblach jednostek samorządu terytorialnego.

- Ustawa o dialogu społecznym jest obecnie najbardziej innowacyjną w Europie, bo daje niezwykłą podmiotowość partnerom społecznym – oceniał minister Kosiniak-Kamysz. - Daje możliwość przedstawiania własnych projektów, skierowania zapytania do Sądu Najwyższego i rotacyjnego przewodnictwa. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też wzmocnienie działań opiniodawczych poprzez powstanie Biura Rady Dialogu Społecznego.

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego. /fot. Fotolia
Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego. /fot. Fotolia

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »