REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nowelizacja, Policja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Policjanci zatrzymali 16-latka przewożącego młodsze rodzeństwo

Beztroskie podejście rodziców do własnych dzieci może skończyć się tragedią, jednak najwyraźniej nie wszyscy o tym wiedzą. Policjanci zatrzymali samochód, którym kierował 16-latek, a środku pojazdu siedziało również młodsze rodzeństwo nastolatka. A to wszystko za zgodą rodziców.

Kolejni kierowcy jechali pod prąd na drogach szybkiego ruchu

To już jest prawdziwa plaga podobnych przypadków. Niektórzy kierowcy w poważaniu mają przepisy ruchu drogowego i wydaje im się, że mogą bezkarnie poruszać się pod prąd na autostradach i drogach ekspresowych. Tym razem swoją głupotą popisali się kierowcy z województwa lubuskiego.

Ruszyła policyjna akcja „Piesi”

Dzisiaj od godziny 6:00 policja prowadzi ogólnopolską akcję „Piesi”. Funkcjonariusze drogówki zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych oraz samych pieszych. Akcja potrwa do godziny 22:00.

Kontrola drogowa - kto może zatrzymać pojazd?

Codziennie w Polsce kierowcy są zatrzymywani do kontroli drogowej przez policję. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko policja ma takie uprawnienia. Kto może zatrzymać pojazd do kontroli drogowej?

REKLAMA

Tragiczny wypadek na trasie S3 - kolejny kierowca jechał pod prąd

W ostatnim czasie mamy istną plagę kierowców niepotrafiących się zachować na drogach szybkiego ruchu. Po raz kolejny ktoś postanowił pojechać ekspresówką pod prąd, a efekt był łatwy do przewidzenia. W tragicznym wypadku jedna osoba zmarła, a druga trafiła do szpitala.

Policyjny pościg za złodziejem motocykla. Przestępca gnał z prędkością 185 km/h!

Miniony weekend był pierwszym typowo wiosennym weekendem w tym roku. Stosunkowo wysoka temperatura oraz ładna pogoda sprawiły, że na drogi wyjechali motocykliści. Również złodzieje jednośladów skorzystali z okazji i ruszyli na łowy. Jednego z nich, po szaleńczym pościgu, złapali gorzowscy policjanci.

Kuriozalna sytuacja podczas kontroli policyjnej – 14-latek kierowcą, matka pasażerką

Głupota ludzka potrafi zdumiewać, a jednym z jej przykładów może być sytuacja, z jaką mieli do czynienia funkcjonariusze sulęcińskiej drogówki. Po zatrzymaniu auta z powodu przekroczenia dopuszczalnej prędkości okazało się, że za kierownicą siedział 14-latek a obok niego jego matka.

Policyjne urządzenia do pomiaru prędkości nie zawsze są precyzyjne

Sąd w Lublinie uniewinnił kierowcę, który został nagrany przez wideorejestrator i ukarany za przekroczenie prędkości. Działanie systemów mierzących prędkość w radiowozach jest szeroko krytykowane m.in. za sprawą nieprecyzyjnych wyników i pomiarów „na oko”.

REKLAMA

Czy można dostać mandat za zbyt wolną jazdę?

Zbyt wolna jazda też powoduje niebezpieczeństwo na drodze. Grozi nam za to mandat w wysokości nawet 300 zł i 2 punkty karne.

Jak rozpoznać nieoznakowane radiowozy BMW?

Do 26 października bieżącego roku na polskie drogi wyjedzie łącznie 140 nieoznakowanych radiowozów marki BMW. Niektóre z egzemplarzy już trafiły w ręce policji i służą do walki z piratami drogowymi. Podpowiadamy jak rozpoznać nieoznakowane radiowozy BMW.

Kiedy policjant może zatrzymać prawo jazdy?

Dla niektórych osób kierowanie samochodem jest sposobem na życie. Istnieje wiele zawodów, których sednem jest kierowanie, począwszy od zawodowych kierowców tirów, kończąc na listonoszach. Utrata uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym dla takich osób jest prawdziwą tragedią. Zazwyczaj cofnięcie uprawnień jest poprzedzone zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy przez policję. Czy zastanawiałeś się kiedyś w jakich sytuacjach policjant może zatrzymać tobie prawo jazdy?

Yanosik teraz także w języku ukraińskim

Szokujący raport NIK: policjanci jeżdżą zużytymi autami i nie dbają o radiowozy

W ostatnim czasie głośno było o przekazywaniu w ręce policjantów nieoznakowanych radiowozów BMW. Co z tego, że policja dostała do użytku 140 nowych maszyn, skoro i tak ciągle brakuje pojazdów, a funkcjonariusze nie dbają o samochody? Raport Najwyższej Izby Kontroli dobitnie wykazał stan polskiej drogówki.

Nowy pomysł rządu - obowiązkowe kaski dla rowerzystów

Przedstawiciele partii rządzącej oraz członkowie komisji infrastruktury mają pomysł na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Chcą wprowadzić obowiązkowe kaski rowerowe dla dzieci oraz ograniczenie dozwolonej prędkości w godzinach nocnych.

Policja użyła śmigłowca do tropienia piratów drogowych

W miniony weekend tysiące uczniów rozpoczynało i kończyło ferie. Wzmożony ruch na drogach sprawił, że policja sięgnęła po niecodzienne środki do walki z piratami drogowymi.

Od lutego będzie można płacić za mandaty kartą lub Blikiem

Na opłacanie mandatów kartą jeszcze w trakcie policyjnej kontroli czekało wielu kierowców, zwłaszcza tych z zagranicy. Już od lutego policja będzie miała możliwość przyjmować płatność kartą oraz Blikiem.

Spadek liczby przestępstw w 2017 r.

Komenda Główna Policji opublikowała raport podsumowujący rok 2017 pod kątem przestępczości kryminalnej i wykrywalności przestępstw. Z danych wynika, że z roku na rok poziom przestępczości w Polsce maleje przy jednoczesnym wzroście wykrywalności.

Koniec z sumowaniem punktów karnych – zmiany na rok 2018

Od 4. czerwca bieżącego roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego. Jedną z nowości będzie koniec tzw. sumowania punktów karnych przez policję.

Policja otrzymała kolejne nieoznakowane radiowozy BMW

Kolejne radiowozy z logo BMW na masce trafiły do policyjnej floty. Nowe auta będą patrolować tereny województwa lubelskiego i łódzkiego.

Nowe nieoznakowane radiowozy trafiły do województwa pomorskiego

Kolejne nieoznakowane radiowozy BMW trafiają do drogówki w całej Polsce. Teraz niemieckie sedany pojawiły się w województwie pomorskim.

Ruszają kontrole autokarów

Już za kilka dni zaczną się ferie zimowe, dlatego policja już podejmuje działania związane z bezpieczeństwem dzieci przewożonych w autokarach. Funkcjonariusze policji będą badać stan techniczny pojazdów oraz trzeźwość kierowców.

Policja otrzymała nową broń do walki z piratami drogowymi

Kilka dni temu świętokrzyska drogówka otrzymała do dyspozycji nowe mierniki prędkości. To nowoczesne urządzenia, które są w stanie nie tylko precyzyjnie zmierzyć prędkość, ale także zarejestrować wykroczenie drogowe w formie filmu.

Policja właśnie zaczęła korzystać z terminali płatniczych – ruszył program pilotażowy

Na to rozwiązanie czekało wielu kierowców jeżdżących po Polsce. Terminale płatnicze, bo o nich mowa, właśnie trafiły do opolskiej policji w ramach programu pilotażowego.

Kielecka policja otrzymała nowe radiowozy

Kilka dni temu świętokrzyska policja otrzymała do dyspozycji nowe radiowozy. Wśród nich znalazły się takie modele jak np. Opel Mokka lub Hyundai i20. Uwaga – do kieleckiej drogówki trafiły również nieoznakowane BMW 330i.

Kolejne nieoznakowane BMW trafiło do policji

W 2018 roku walka z piratami drogowymi przybierze na sile, ponieważ po drogach będzie jeździć 140 nowych nieoznakowanych radiowozów. Wszystkie nowe BMW Serii 3 trafią do policji do 26 października bieżącego roku, ale pierwsze z zamówionych aut już jeżdżą po Polsce.

Wznowienie postępowania dyscyplinarnego przez funkcjonariusza

Funkcjonariusze uniewinnieni w postępowaniu karnym uzyskają możliwość wznowienia postępowania dyscyplinarnego w swojej sprawie - to główne założenie senackiego projektu zmieniającego przepisy. Przepisy umożliwią powrót do służby funkcjonariuszom zwolnionym za czyn mogący być zarówno przestępstwem jak i przewinieniem dyscyplinarnym, a następnie uniewinnionym w postępowaniu karnym.

Kamery na policyjnych mundurach są już obecne

Od dnia 18 grudnia 2017 r. na terenie Warszawy można spotkać pierwsze patrole policji wyposażone w kamery na mundurach. Jest to element programu pilotażowego, którego celem jest wyposażenie wszystkich patroli policji w całej Polsce w kamery.

Zmiany w Sądzie Najwyższym przyjęte przez Sejm

W dniu 8 grudnia 2017 r. Sejm RP przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Nowelizacja pozwala na złożenie do SN skargi nadzwyczajnej na wyroki polskich sądów z ostatnich 20 lat. Zmiany przewidują także powstanie autonomicznej Izby Dyscyplinarnej, w której też będą orzekać ławnicy.

Trwa policyjna akcja „Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo”

Nieodpowiednie ustawienie świateł to powszechne zjawisko na polskich drogach. Policja wraz z firmą Yanosik zorganizowała akcję „Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo”, mającą na celu uświadomienie kierowców o problemie.

Policja otrzymała nową broń do walki z piratami drogowymi. To laserowe mierniki prędkości LaserCam 4!

W czerwcu bieżącego roku policja zakończyła przetarg na zakup nowych mierników prędkości. Wygrała firma Lifor z Bytomia, która zobowiązała się do dostarczenia 400 laserowych mierników prędkości LaserCam 4 za kwotę 13,7 mln zł. Pierwsze urządzenia właśnie trafiły do policji.

Amortyzacja dziedziczonego majątku na dotychczasowych zasadach

Ministerstwo Finansów w porozumieniu z Ministerstwem rozwoju stwierdziło, że amortyzacja dziedziczonego majątku powinna odbywać się na dotychczasowych zasadach. Jednocześnie zapowiedziano nowe rozwiązanie w stosunku do darowizn.

Akcja ,,Znicz 2017’’

Jak co roku przed 1 listopada rusza policyjna akcja ,,Znicz’’. W czasie jej trwania należy spodziewać się wzmożonych działań Policji ze względu na intensywniejszy ruch drogowy.  W tym roku akcja ,,Znicz 2017’’ zbiegnie się w czasie z akcją ,,NIE ZABIJAJ’’ prowadzoną wspólnie przez Policję, Konferencją Episkopatu Polski oraz Polską Radą Ekumeniczną.  W tym okresie każdy uczestnik ruchu drogowego powinien zachować szczególną ostrożność.

Zmiany w opłatach komorniczych - 2018

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy ws. opłat komorniczych. Przewiduje ona m.in. wprowadzenie niższych stawek dla dłużników, którzy dobrowolnie opuszczają lokal.

Znaczny spadek fałszywych alarmów bombowych dzięki ustawie antyterrorystycznej

Od wprowadzenia ustawy o działaniach antyterrorystycznych minął już ponad rok. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) publikuje dane, z których wynika, że jednym ze skutków ustawy jest ograniczenie liczby fałszywych powiadomień o podłożeniu ładunków wybuchowych.

Surowsze kary dla funkcjonariuszy stosujących tortury – nowelizacja KK

Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem ustawy nowelizującej Kodeks karny (dalej k.k.). Wejście w życie nowych przepisów miałoby poskutkować penalizacją stosowania przez funkcjonariuszy publicznych tortur, a także zaostrzeniem górnej granicy kar jakim podlegać będą funkcjonariusze stosujący nieuzasadnioną przemoc wobec obywatela.

mDokumenty – kierowcy będą mogli jeździć bez prawa jazdy i dowodu

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB) pracuje nad projektem programu mDokumenty, który umożliwi kierowcom poruszanie się po drogach bez prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego czy też dowodu OC. Dokumenty te mają przybrać formę elektroniczna.

Kara 30 lat pozbawienia wolności w Polsce? Nadchodzą zmiany w Kodeksie karnym

W Ministerstwie Sprawiedliwości toczą się pracę nad projektem ustawy nowelizującej Kodeks karny (dalej: k.k.). Nowe przepisy zakładają m.in. rezygnację z punktowo wymierzanej kary 25 pozbawienia wolności i wprowadzenie nowej, górnej granicy kary pozbawienia wolności w wysokości 30 lat.

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zakazie propagowania komunizmu

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zakazie propagowania komunizmu. Nowe przepisy zakładają m.in. usunięcie obiektów budowlanych o charakterze nieużytkowym w tym pomników, obelisków gloryfikujących ustrój totalitarny.

Legalizacja marihuany medycznej

9 lipca 2017 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę legalizującą medyczną marihuanę. Nowe przepisy zakładają, że każdy lekarz (oprócz lekarza weterynarii) w Polsce będzie mógł wystawić pacjentowi receptę na preparat z konopi indyjskich, który ma być wytwarzany w aptece po okazaniu tej recepty.

Zakaz propagowania komunizmu - Senat przegłosował zmiany

W czwartek senatorowie przegłosowali nowelizację ustawy, która przewiduje utworzenie mechanizmów prawnych pozwalających na usunięcie z przestrzeni publicznej budowli gloryfikujących ustrój totalitarny.

Nowe prawo alimentacyjne weszło w życie

31 maja 2017 r. weszła w życie ustawa mająca na celu skuteczniejsze egzekwowanie alimentów. Według Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michała Wójcika na zmiany w tym obszarze czekano wiele lat.

Zaostrzenie kar za przestępstwa w ruchu drogowym od czerwca 2017 r.

6 maja prezydent podpisał ustawę zwiększającą kary za przestępstwa w ruchu drogowym. Większość nowelizacji wejdźcie w życie 14 dni po podpisaniu ustawy. Jakie będą nowe kary za przestępstwa w ruchu drogowym?

Nowelizacja KPA w 2017 r.

1 czerwca 2017 r. w życie wchodzi nowelizacja KPA. Głównym celem ustawy zmieniającej jest przyspieszenie postępowania administracyjnego. Ustawa wprowadza również zasadę przyjaznej interpretacji przepisów – „w razie wątpliwości co do treści normy prawnej, należy rozstrzygnąć na korzyść strony”.

Za mandat zapłacisz kartą

Policjanci otrzymają terminale płatnicze. Za mandat będzie można zapłacić kartą. Zmiany dotyczą także cudzoziemców.

Zastosowanie dozoru policyjnego

Dozór policyjny podobnie jak inne środki zapobiegawcze jest stosowany zarówno przez sąd jak i prokuratora w celu zabezpieczenia prawidłowego toku procesu karnego. Co zatem odróżnia dozór od pozostałych środków?

Podsumowanie majówki na drogach w 2017 r.

Na polskich drogach podczas majowego długiego weekendu doszło do 356 wypadków, w których zginęło 30 osób a 477 zostało rannych.

Policja twierdzi, że mierniki UltraLyte działają prawidłowo

Policja działając w ramach ustawowych uprawnień wykorzystuje różnego rodzaju urządzenia służące do mierzenia prędkości poruszających się pojazdów. Jednym z takich urządzeń jest laserowy miernik prędkości UltraLyte. To jedno z najnowocześniejszych urządzeń tego typu dostępnych na rynku. Jego skuteczność potwierdzają badania i świadectwa legalizacji w różnych krajach. Jedynym celem wykorzystywania mierników prędkości jest troska o bezpieczeństwo na polskich drogach.

Zgromadzenia - czym są i jak należy je zgłaszać

Kwestie związane ze zgromadzeniami zostały uregulowane w ustawie Prawo o zgromadzeniach (dalej: p.o.z.). Przepisy tej ustawy wyodrębniają trzy rodzaje zgromadzeń oraz określają procedurę zgłaszania zamiaru organizacji zgromadzenia.

Państwowa Służba Ochrony zastąpi Biuro Ochrony Rządu

Państwowa Służba Ochrony będzie jednostką wyspecjalizowaną w ochronie najważniejszych osób w państwie i zastąpi Biuro Ochrony Rządu. Projekt w tej sprawie trafił już do konsultacji.

100 proc. pensji na L4 dla funkcjonariuszy służb mundurowych i specjalnych

Policjanci, strażnicy graniczni, funkcjonariusze BOR oraz strażacy walczą o zwolnienia lekarskie płatne w 100 proc. Chodzi o L4 wystawiane na okres do 30 dni.

REKLAMA