REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo, Majątek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

O czym należy wiedzieć tworząc oddział spółki zagranicznej

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, oddział to wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza jego siedzibą lub poza głównym miejscem wykonywania działalności.

Warto dobrze przygotować się do pracy urzędnika

Służba przygotowawcza jest integralnym elementem kultury organizacyjnej i systemu rozwoju zawodowego pracowników administracji publicznej. Doświadczenia z funkcjonowania tej zasady doskonale sprawdzają się w administracji samorządowej.

Mobbing

Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Zastępstwo prawne starostwa

Zawarto umowę cywilnoprawną z kancelarią prawną w celu obsługi starostwa. W umowie jest zapis, że koszty zastępstwa poza wynagrodzeniem należą się obsługującej nas kancelarii. Po uregulowaniu należności przez dłużnika koszty zastępstwa procesowego księgowane są w budżecie i wprowadzane po stronie wydatków w planie budżetu w celu wypłacenia kancelarii. Czy istnieje możliwość wypłacania kosztów zastępstwa procesowego, pomijając budżet przez rachunek depozytowy?

REKLAMA

Formy zatrudniania nauczycieli

Dyrektor szkoły lub innej placówki oświatowej jest zobowiązany do zatrudniania nauczycieli w tej formie, jaka wynika z przepisów Karty Nauczyciela. Karta Nauczyciela zaś uzależnia formę zatrudnienia nauczycieli przede wszystkim od stopnia awansu zawodowego posiadanego przez kandydata do pracy na stanowisku nauczyciela.

Kiedy darowizna wchodzi do majątku wspólnego małżonków?

Przedmiot darowizny wchodzi do majątku odrębnego małżonka, chyba że darczyńca inaczej postanowił. Darczyńca musi zaznaczyć, że przedmiot darowizny wejdzie w skład majątku wspólnego małżonków.

W jaki sposób małżonkowie zarządzają majątkiem wspólnym?

Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem osobistym. Natomiast oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny.

Jakie sytuacje można uznać za wypadek przy pracy

Do nieszczęśliwych zdarzeń może dojść w każdym miejscu, czyli także na stanowisku pracy. Są jednak takie okoliczności, które nie kwalifikują się jako wypadek w pracy.

REKLAMA

Obowiązki samorządu związane z okresem zimowym

Zima i związane z tą porą roku ujemne temperatury oraz opady śniegu to czas wytężonego wysiłku organizacyjnego i finansowego dla niektórych podmiotów wchodzących w skład sektora samorządowego. Dotyczy to zwłaszcza zarządców dróg i budynków komunalnych.

Czy niepracujący małżonek ma prawo do majątku wspólnego?

Przy podziale majątku uwzględniane jest przyczynienie się poszczególnych małżonków do jego powstania. Sąd nie bierze jednak pod uwagę wyłącznie pracy zarobkowej.

Konsekwencje wzrostu płacy minimalnej

Rada Ministrów zdecydowała o podniesieniu od 1 stycznia 2011 r. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od nowego roku wyniesie ono 1386 zł. Zmiana wysokości najniższej pensji pociągnie za sobą m.in. zmianę kwot innych świadczeń przysługujących osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.

Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną - czy możliwa?

Państwo Jagielscy od roku żyją w faktycznej separacji. Nie podejmują żadnych wspólnych decyzji, gdyż każda taka próba kończy się konfliktem. Ostatnio Pani Jagielska dowiedziała się z otrzymanego od komornika pisma, że jej mąż w tym czasie znacznie się zadłużył…

Podział majątku w sądzie

Brak porozumienia małżonków co do ustanowienia rozdzielności majątkowej, nie zamyka drogi do wystąpienia z takim żądaniem przez każdego z nich do sądu, w razie wystąpienia ważnych powodów.

Komisja Majątkowa idzie do likwidacji

Komisja Majątkowa, która rozstrzygała roszczenia majątkowe Kościoła względem państwa wkrótce przestanie działa. To efekt nieprawidłowości, jakie pojawiły się przy przekazywaniu Kościołowi majątku.

W jaki sposób małe firmy są narażone na przestępstwa w Sieci?

Coraz częściej prasa donosi o przypadkach przestępstw internetowych, których ofiarami padają znane firmy oraz osoby publiczne. Coraz częściej jednak ofiarami cyberprzestępców padają małe i średnie przedsiębiorstwa. Cenna jest więc wiedza, w jaki sposób można zabezpieczyć się przed działaniami cyber- i typosquatterów.

Kiedy ustaje małżeńska wspólność majątkowa

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Małżonek ma prawo do korzystania z mieszkania w trakcie małżeństwa

Małżonkowie są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Wypełnienie tych obowiązków jest ułatwione, gdy małżonkowie mieszkają razem.

Jak ubiegać się o promesę koncesji?

Przedsiębiorca, który otrzymał promesę może mieć dużą pewność, że uzyska również koncesję. Jednak już samo ubieganie się o promesę koncesji pozwoli przedsiębiorcy rozpoznać jakie ma szansę na koncesję. Czy warto zatem ubiegać się o promesę koncesji?

Co gdy liczba koncesji jest ograniczona?

Przetarg w postępowaniu koncesyjnym pomoże dokonać wyboru przedsiębiorcy lub też przedsiębiorców spośród tych, którzy najlepiej odpowiadają warunkom podjęcia i wykonywania działalności gospodarczej objętej koncesjonowaniem.

Jakie są uniwersalne zasady ubiegania się o koncesję?

W przypadku postępowania o udzielenie koncesji z pewnością konieczna będzie znajomość przepisów szczegółowych ustaw, które określają zakres i warunki wykonywania działalności gospodarczej podlegającej koncesjonowaniu. Jednak wspólne, uniwersale zasady określone zostały w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

Jaka działalność objęta jest monopolem państwa?

Podjęcie niektórych rodzajów działalności gospodarczej nie jest możliwe bez uzyskania koncesji. Koncesjonowanie przez państwo działalności gospodarczej czynione jest w imię ochrony dziedzin szczególnie ważnych dla gospodarki narodowej oraz dla bezpieczeństwa obywateli. Wymóg uzyskania koncesji w znacznym stopniu ogranicza swobodę gospodarczą. W jakim przypadku konieczne jest uzyskanie koncesji?

Kiedy przedsiębiorca ma obowiązek obrotu bezgotówkowego?

Przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w określonych przypadkach przewidują obowiązek dokonywania przez przedsiębiorcę płatności za pośrednictwem rachunku bankowego. Kiedy taka forma rozliczeń jest obowiązkowa?

Kto może prowadzić bingo pieniężne?

Grami losowymi są gry o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku, a warunki gry określa regulamin. Jednym z rodzajów gry losowej jest gra bingo pieniężne.

Jaka reklama gier jest zakazana?

Musisz wiedzieć, że w przypadku reklamy gier ustawodawca wprowadził szereg ograniczeń. Zakazy dotyczą zarówno nadawania reklam, promocji jak i informowania o sponsorowaniu przez podmiot prowadzący działalność w zakresie gier.

Kiedy można zwolnić pracownika samorządowego mianowanego

Samorządowi pracownicy mianowani korzystają ze szczególnej ochrony stosunku pracy. Trudniej jest ich zwolnić niż osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Kiedy można zwolnić pracownika samorządowego mianowanego

Samorządowi pracownicy mianowani korzystają ze szczególnej ochrony stosunku pracy. Trudniej jest ich zwolnić niż osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Kiedy można zwolnić pracownika samorządowego mianowanego

Samorządowi pracownicy mianowani korzystają ze szczególnej ochrony stosunku pracy. Trudniej jest ich zwolnić niż osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny jest odpadem ( cz.1)

Od 2005 r. , po wejściu Ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, gminy muszą  wspierać powstawanie systemu selektywnej zbiórki „elektrośmieci”.

Czy rodzice mogą swobodnie dysponować spadkiem dziecka?

Gdy dziecko dziedziczy znaczny majątek, pojawia się pytanie, czy rodzice mogą nim swobodnie dysponować. Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym rodzice obowiązani są sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską.

Kiedy można zwolnić pracownika samorządowego mianowanego

Samorządowi pracownicy mianowani korzystają ze szczególnej ochrony stosunku pracy. Trudniej jest ich zwolnić niż osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Czy przedsiębiorca może swobodnie ustalać ceny za usługi transportowe?

Co do zasady przedsiębiorca może swobodnie kształtować ceny swoich usług. Jednak w przypadku działalności taksówkarzy i firm świadczących usługi przewozowe transportu zbiorowego rada gminy może ustalić ceny urzędowe.

Jak określić ceny urzędowe na produkty lecznicze?

Co do zasady strony mają swobodę w kształtowaniu cen towarów i usług w umowie sprzedaży. Ustawa o cenach przewiduje jednak pewne wyjątki, kiedy swoboda ta może zostać ograniczona. Jednym z tych wyjątków jest określenie cen urzędowych na produkty lecznicze i wyroby medyczne.

Jakie są konsekwencje nieokreślenia ceny w umowie sprzedaży?

Nieodzownym warunkiem umowy sprzedaży jest podanie ceny. Nie musi to być konkretna kwota. Kodeks cywilny dopuszcza możliwość wskazania podstaw do jej ustalenia. A jakie są konsekwencje nieokreślenia w umowie sprzedaży ceny?

Jak określić cenę w umowie sprzedaży?

Nie ulega wątpliwości, że dla zawarcia umowy sprzedaży konieczne jest uzgodnienie przez strony ceny, przy czym, nie zawsze cena wyrażona musi być konkretną kwotą pieniędzy. Jak zatem można określić cenę?

Jak wygląda oferta sprzedaży w świetle prawa?

Zgodnie z art. 543 Kodeksu cywilnego wystawienie rzeczy w miejscu sprzedaży na widok publiczny z oznaczeniem ceny uważa się za ofertę sprzedaży. Oferent jest związany ofertą.

Zachowanie porządku w lokalu obwodowej komisji wyborczej

Sprawne i zgodne z prawem przeprowadzenie głosowania wymaga między innymi zachowania porządku w lokalu obwodowej komisji wyborczej, gdzie należy wyborcom zapewnić możliwość realizacji ich praw. Temu służą stosowne uregulowania zawarte w ordynacji wyborczej.

Odpowiedzialność organizatora imprezy masowej - porada

Na rynku funkcjonuje obecnie wiele przedsiębiorców zajmujących się organizacją imprez masowych. Przedsiębiorca organizujący tego typu imprezę zobowiązany jest do zapewnienia uczestniczącym w niej osobom bezpieczeństwa. Chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo pod względem medycznym, technicznym, przeciwpożarowym oraz sanitarnym. Jaka jest zatem odpowiedzialność organizatora imprezy masowej?

Jakie działania można podjąć aby uchylić europejski nakaz zapłaty?

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej przedsiębiorcy zyskali możliwość swobodnego działania na rynku wewnętrznym. Aby równie sprawnie dochodzić roszczeń w postępowaniu przed sądem ukształtowano na mocy przepisów unijnych oraz kodeksu postępowania cywilnego, europejskie postępowanie nakazowe. Jest to postępowanie mające na celu przyspieszenie i usprawnienie dochodzenia bezspornych roszczeń.

Przed sąd jakiego państwa należy wnieść pozew wszczynający europejskie postępowanie nakazowe?

Wraz z wejściem do Unii Europejskiej polscy przedsiębiorcy zyskali możliwość prowadzenia działalności międzynarodowej w ramach rynku unijnego. Aby ułatwić dochodzenie roszczeń na drodze sądowej, przepisy unijne oraz nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego powołały do życia przepisy o europejskim postępowaniu nakazowym. Postępowanie to ma na celu ułatwienie oraz przyspieszenie procedury dochodzenia roszczenia, które jest w zasadzie niewątpliwe. Wydany w nim europejski nakaz zapłaty jest akceptowany i wykonalny w każdym państwie Unii.

Czym jest europejskie postępowanie nakazowe i jakie niesie korzyści?

W związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej, rozszerzyło się pole działalności przedsiębiorców. Uzyskali oni możliwość działalności międzynarodowej w ramach rynku wspólnotowego. Jednak działalność ta może wiązać się konieczność dochodzenia swoich roszczeń od przedsiębiorcy z innego państwa. W celu usprawnienia tej procedury, w ramach nowelizacjo kodeksu postępowania cywilnego, dodane zostało europejskie postępowanie nakazowe.

Czym jest europejskie postępowanie w sprawach drobnych roszczeń?

Wejście Polski do Unii Europejskiej pozwoliło przedsiębiorcom na większą swobodę działalności na rynku wspólnotowym, również z kontrahentami z innych państw. Jednak działania te mogą się także wiązać ze sporami, które znajdą swój finał w sądach. Dlatego też konieczne było ukształtowanie postępowania, które ujednoliciłby procedurę, a jednocześnie było szybkie i oszczędne oraz łatwiejsze.

Wybory samorządowe 2010 – czy możemy głosować w dowolnie wybranym miejscu?


Już 21 listopada 2010 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybierać będziemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, oraz członków rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich. Ale czy każdy będzie mógł zagłosować w wyborach samorządowych? Co w sytuacji gdy mieszkasz w innej miejscowości niż miejscowość, w której jesteś zameldowany na pobyt stały? Co jeśli akurat w tym dniu zaplanowałeś spędzenie czasu poza miejscem swojego zamieszkania lub zameldowania?

Czy małżonek dziedziczy środki zgromadzone w OFE?

Małżonek jest uprawniony do przejęcia połowy środków zgromadzonych w OFE przez zmarłego współmałżonka. Możliwe jest to w takim zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot wspólności majątkowej.

Kiedy majątkiem dziecka zarządza kurator

Jeżeli dobro dziecka pozostającego pod opieką tego wymaga, sąd opiekuńczy wydaje niezbędne zarządzenia dla ochrony jego osoby lub majątku aż do czasu objęcia opieki przez opiekuna; w szczególności sąd opiekuńczy może ustanowić w tym celu kuratora.

Warto dobrze przygotować się do pracy urzędnika

Służba przygotowawcza jest integralnym elementem kultury organizacyjnej i systemu rozwoju zawodowego pracowników administracji publicznej. Doświadczenia z funkcjonowania tej zasady doskonale sprawdzają się w administracji samorządowej.

Ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej - na czym polega

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, (zw. dalej KRO) z mocy ustawy powstaje między małżonkami ustrój wspólności majątkowej, oczywiście jeżeli wcześniej małżonkowie nie zawarli umowy majątkowej małżeńskiej.

Czy można podważyć prawomocną decyzję podatkową, gdy polski przepis jest sprzeczny z prawem UE

Organ podatkowy wydał decyzję ostateczną w oparciu o przepis prawa krajowego, który jest sprzeczny z prawem wspólnotowym. Co można zrobić w takiej sprawie?

Jakie sytuacje można uznać za wypadek przy pracy

Do nieszczęśliwych zdarzeń może dojść w każdym miejscu, czyli także na stanowisku pracy. Są jednak takie okoliczności, które nie kwalifikują się jako wypadek w pracy.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2011 r.

Od 1 stycznia 2011 r. minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosić 1 386 zł. Tak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 5 października 2010 r.

Roboty budowlane a ingerencja na posesji sąsiedniej

Podczas wykonywania robót budowlanych lub, jeszcze wcześniej, prac przygotowawczych niekiedy zachodzi potrzeba wejścia na teren nieruchomości sąsiedniej. Może to polegać np. na wejściu do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości. Taka ingerencja powinna nastąpić w drodze negocjacji. Inwestor ma obowiązek jeszcze przed rozpoczęciem robót uzyskać zgodę właściciela sąsiedniej nieruchomości oraz uzgodnić sposób, zakres i terminy korzystania z tych obiektów, a także ewentualną rekompensatę z tego tytułu. Lecz nie zawsze negocjacje przynoszą pożądany efekt.

REKLAMA