REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy małżonkowie odpowiadają za swoje długi?

Radca prawny Agnieszka Lisak - Kancelaria Prawna Lex Consulting
Obok majątku wspólnego każdy z małżonków zachowuje swój majątek osobisty, do którego przede wszystkim należą prawa majątkowe posiadane przed zawarciem małżeństwa, a także prawa nabyte przez dziedziczenie, darowiznę, zapis, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił.
Obok majątku wspólnego każdy z małżonków zachowuje swój majątek osobisty, do którego przede wszystkim należą prawa majątkowe posiadane przed zawarciem małżeństwa, a także prawa nabyte przez dziedziczenie, darowiznę, zapis, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił.

REKLAMA

REKLAMA

Z chwilą zawarcia małżeństwa dochodzi pomiędzy małżonkami do powstania z mocy ustawy wspólności majątkowej. Co do zasady obejmuje ona wszystko to, co małżonkowie nabywają w trakcie trwania małżeństwa, czyli mówiąc językiem potocznym to, czego „dorabiają się” w czasie związku.

Kiedy w 2004 roku uchwalona została nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, prasa bardzo pozytywnie zaopiniowała wprowadzone przez ustawodawcę zmiany. Zwracano uwagę na to, że nowelizacja dostosowuje regulacje do aktualnych uwarunkowań zarówno społecznych jak i gospodarczych. Niestety jak pokazuje praktyka intencje ustawodawcy nie do końca pokryły się z oczekiwaniami społecznymi, a w szczególności oczekiwaniami przedsiębiorców.

REKLAMA

Ustawowa wspólność majątkowa

REKLAMA

Z chwilą zawarcia małżeństwa dochodzi pomiędzy małżonkami do powstania z mocy ustawy wspólności majątkowej. Co do zasady obejmuje ona wszystko to, co małżonkowie nabywają w trakcie trwania małżeństwa, czyli mówiąc językiem potocznym to, czego „dorabiają się” w czasie związku.

W szczególności do wspólnego majątku należą:
- pobrane wynagrodzenia za pracę,
- dochody z innej działalności zarobkowej (np. gospodarczej),
- dochody z majątku wspólnego (np. czynsz ze wspólnego wynajmowanego mieszkania),
- dochody z majątku osobistego,
- środki zgromadzone na rachunku funduszu emerytalnego.

Obok majątku wspólnego każdy z małżonków zachowuje swój majątek osobisty, do którego przede wszystkim należą prawa majątkowe posiadane przed zawarciem małżeństwa, a także prawa nabyte przez dziedziczenie, darowiznę, zapis, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił.

Z czasem dochodzi do stopniowego zanikania majątku osobistego każdego z małżonków, na rzecz majątku wspólnego. Dzieje się tak dlatego, że rzeczy ruchome, jakie małżonkowie posiadali przed zawarciem małżeństwa ( takie jak sprzęt AGD, samochód…) w miarę używania tracą na wartości. Jedynie nieruchomości czy też antyki potrafią utrzymywać swą dotychczasową wartość pomimo upływu czasu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Czy niepracujący małżonek ma prawo do majątku wspólnego?

Odpowiedzialność za długi

W chwili obecnej w prawie cywilnym jeden małżonek nie odpowiada już za długi drugiego małżonka. Małżonek dłużnik odpowiada przed wierzycielami jedynie majątkiem osobistym, wynagrodzeniem za pracę lub z tytułu innych dochodów. A jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, odpowiada także z przedmiotów wchodzących w skład tego przedsiębiorstwa.

Podczas egzekucji wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku wspólnego małżonków tylko wtedy, gdy zobowiązanie zostało zaciągnięte za zgodą drugiego z nich.

Zgoda na zaciągnięcie zobowiązania przez drugiego z małżonka

REKLAMA

Nie do końca jednak wiadomo, jak miałoby wyglądać takie wyrażanie zgody na zaciągnięcie zobowiązania przez drugiego z małżonków w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Obrocie, który charakteryzuje szybkość, a często spontaniczność podejmowanych decyzji. Wspólnicy spółek osobowych codziennie zawierają szereg umów, zaciągają liczne kredyty kupieckie, tj. nabywają towar i usługi z odroczonym terminem płatności. Aby w takich przypadkach interes wierzycieli (firm usługowych, budowlanych…) został w pełni zabezpieczony w każdym przypadku zaciągający zobowiązanie wspólnik musiałby dokonywać czynności prawnej wespół z małżonkiem, co praktycznie nie jest możliwe do zrealizowania.

Należy także zwrócić uwagę na fakt, że źródłem wielu zobowiązań bynajmniej nie są umowy, a w takim przypadku w ogóle nie ma możliwości domagania się przez wierzyciela wyrażenia zgody na zaciągniecie zobowiązania przez dłużnika. Np. w przypadku, gdy dług jest wynikiem czynu niedozwolonego (kradzieży, błędu w sztuce lekarskiej, uszkodzenia ciała w wyniku wypadku samochodowego), gdy zobowiązanie wynika z nałożonej przez sąd grzywny, zasądzonych kosztów procesu, bezpodstawnego wzbogacenia lub też gdy jest zobowiązaniem o charakterze alimentacyjnym….

Zobacz również: Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną - czy możliwa?

Zgoda małżonka na zaciągnięcie zobowiązania

Wymóg zaciągania zobowiązań za zgodą drugiego małżonka jest możliwy do zrealizowania bez większych trudności jedynie w przypadku umów w obrocie konsumenckim, gdzie ich sporadyczny charakter pozwala na domaganie się, by konsument tj. przyszły dłużnik dokonywał czynności w obecności drugiego małżonka, np. przy zakupie w sklepie towaru na kredyt, zaciągnięciu pożyczki; praktyka ta jest także powszechnie stosowana w przypadku kredytów udzielanych przez banki.

Jak już pisano powyżej, brak zgody małżonka na zaciągnięcie zobowiązania formalnie nie zamyka wierzycielowi drogi do prowadzenia egzekucji, albowiem zgodnie z art. 41 par. 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ma on możliwość dochodzenia swoich roszczeń z:
- wynagrodzenia za pracę,
- dochodów uzyskiwanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej,
- z przedmiotów wchodzących w skład przedsiębiorstwa (jeżeli wierzytelność powstała w związku z jego prowadzeniem),
- majątku osobistego dłużnika.

W praktyce szybkie i skuteczne zaspokojenie wierzyciela przy takim rozwiązaniu bywa trudne. Prowadzenie egzekucji z majątku osobistego często staje się iluzoryczne, albowiem jak już wcześniej napisano, majątek ten w wielu przypadkach nie istnieje. Zdarza się i tak, że sytuacja finansowa dłużnika jest bardzo dobra i stać go na spłacenie swoich długów, niestety nie musi tego robić, jeżeli tylko to co posiada wchodzi do majątku wspólnego, zaś drugi z małżonków nie wyraził zgody na zaciągnięcie zobowiązania. Można mieć poważne wątpliwości, co do słuszności takiego rozwiązania, w mojej ocenie niestety godzi ono w interes wierzycieli i bezpieczeństwa obrotu prawnego.*

(* Artykuł nie dotyczy odpowiedzialności podatkowej).

Zobacz również serwis: Małżeństwo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • tup
    2022-09-26 12:12:07
    W takiej sytuacji można zwrócić się po poradę do adwokata. Sam korzystałem w pomocy w kancelarii Cejrowski w Gdańsku i nie żałuję.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 2023 r. prawo gwarantuje wdowie, dzieciom i rodzicom zabitych policjantów świadczenia. Wdowa dożywotnio miesięcznie około 7500 zł. Dla dziecka połowa tej kwoty [maksymalnie do 24. roku życia].

Poprzedni parlament systemowo rozwiązał problem świadczeń dla rodzin zmarłych policjantów i żołnierzy, gdy ich śmierć miała związek ze służbą.

Płacisz gminie za odśnieżenie publicznego chodnika przed Twoim domem! Ty za pracę nie otrzymasz wynagrodzenia ani zwrotu kosztów

Jeżeli gmina odśnieży swój chodnik przed Twoim domem, to musisz jej za to zapłacić. Jeżeli sam to zrobisz, nie otrzymasz żadnego wynagrodzenia ani zwrotu kosztów.

Boisz się grzywny 1500 zł i odśnieżasz chodnik za gminę? A sprawdziłeś, czy jest tam miejski trawnik? [wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu]

Twoja działka sąsiaduje z chodnikiem? Jeżeli jest tam pas zieleni (nie należący do Ciebie), to nie masz obowiązku odśnieżania gminnego chodnika (jako właściciel nieruchomości). 

TSUE: jedynie zawinione naruszenie RODO może prowadzić do nałożenia administracyjnej kary pieniężnej

Trybunał Sprawiedliwości UE wyjaśnił we wtorkowym wyroku warunki, na jakich krajowe organy nadzorcze mogą nałożyć administracyjną karę pieniężną na jednego lub więcej administratorów danych za naruszenie ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO). Zgodnie z orzeczeniem, nałożenie takiej kary zakłada zawinione zachowanie, co znaczy, że naruszenie zostało popełnione umyślnie lub nieumyślnie.

REKLAMA

Odpowiedzialność za szkody spowodowane przez dzikie zwierzęta - wyrok TK

Przepisy Prawa łowieckiego, ograniczające odpowiedzialność w określonych przypadkach za szkody spowodowane w uprawach przez dzikie zwierzęta, są zgodne z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

Polacy w mediach społecznościowych. Chcemy prywatności, ale nie czytamy regulaminów

Polacy korzystający z mediów społecznościowych deklarują, że dbają o bezpieczeństwo swoich danych. Z badania wynika, że aż 63% ankietowanych przed założeniem konta zwraca uwagę na politykę prywatności i zasady korzystania z nowego serwisu. Dla 71% kluczowa jest możliwość konfiguracji ustawień prywatności konta użytkownika. Jednocześnie okazuje się, że znaczna część osób korzystających z Facebooka nie zgadza się z zapisami znajdującymi się w regulaminie tego serwisu. Może to oznaczać, że wbrew zapewnieniom, wielu użytkowników wcale go nie czyta.

Analiza: Najszybciej na świąteczne zakupy zarobią górnicy i programiści, a najwolniej kelnerzy

Zarabiający średnią krajową muszą przepracować prawie 7 dni, żeby zorganizować Święta. To o dzień dłużej niż rok wcześniej. Polacy otrzymujący minimalne wynagrodzenie potrzebują dwa razy tyle czasu, wynika z analizy Personnel Service.

Boże Narodzenie 2023. Jedni wyjeżdżają na święta, inni zamawiają gotowe potrawy – tradycje zmieniają się na naszych oczach

Do niedawna firmy cateringowe czekały na Boże Narodzenie licząc przede wszystkim na duże zarobki z obsługi firmowych wigilii i gwiazdkowych przyjęć dla pracowników. Po pandemii, gdy spowszedniało zamawianie jedzenia do domu, rosną obroty branży gastronomicznej z obsługi prywatnych klientów. Zamawianie gotowych potraw na rodzinną Wigilię czy na świąteczny stół w czasie Bożego Narodzenia to już nie fanaberie leniwych czy zmęczonych gospodarzy niemal gotowych świątecznych kolacji, śniadań czy obiadów, ale coraz powszechniejsza praktyka.

REKLAMA

Nowy standard nadawania kanałów TVP od połowy grudnia 2023 r. [dwa terminy zmian]. Sprawdź telewizor i dekoder czy będziesz mógł odbierać te programy!

Ministerstwo Cyfryzacji i Telewizja Polska SA informują, że między 15 a 19 grudnia 2023 r. nastąpi w całej Polsce zmiana standardu nadawania multipleksu 3 (MUX-3) naziemnej telewizji cyfrowej, który umożliwia odbiór większości programów Telewizji Polskiej S.A. Chodzi tu o TVP1, TVP2, TVP3, TVP Historia, TVP Sport i TVP Info (jednocześnie TVP Historia i TVP3 przejdą na standard HD). Zmiana ta zostanie dokonana w dwóch etapach.

Kiedy kolejne posiedzenie Sejmu? Grudzień 2023

Nadchodzące posiedzenia Sejmu RP, zaplanowane na 6 i 7 grudnia 2023 roku, zapowiadają się jako dni pełne istotnych wydarzeń i kluczowych decyzji. Zaczynając od środy, 6 grudnia, o godzinie 9:00, czeka nas szereg ważnych punktów porządku dziennego, które mogą mieć znaczący wpływ na kształtowanie polskiej polityki i społeczeństwa.

REKLAMA