reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Podział majątku w sądzie

Podział majątku w sądzie

Brak porozumienia małżonków co do ustanowienia rozdzielności majątkowej, nie zamyka drogi do wystąpienia z takim żądaniem przez każdego z nich do sądu, w razie wystąpienia ważnych powodów.

Przez ważne powody należy rozumieć zaistnienie sytuacji, która zagraża interesom majątkowym jednego z małżonków, jak również nie służy dobru założonej przez małżonków rodziny.

Ważnym powodem będzie trwonienie majątku przez jednego z małżonków, np. wskutek nałogu alkoholowego lub narkotykowego, jak również faktyczna separacja, która uniemożliwia małżonkom współdziałanie w zarządzie majątkiem wspólnym.

W sprawie o ustanowienie rozdzielności ustawowej sąd jest obowiązany zbadać, czy powództwo nie zmierza do pokrzywdzenia wierzycieli jednego z małżonków (wyrok SN z 24.05.1994 r. I CRN 50/94).

Zobacz również: Kiedy ustaje małżeńska wspólność majątkowa

Oznaczenie dnia ustanowienia rozdzielności

Rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia. Sąd może jednak, w wyjątkowych wypadkach, ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa, w szczególności, gdy małżonkowie żyli w rozłączeniu.

O ustanowieniu rozdzielności małżeńskiej ze skutkiem wstecznym sąd nie może orzec przy całkowitym pominięciu zagrożeń dla interesów osób trzecich (wyrok SN z dnia 11.01.1995 r. II CRN 148/94).

Ustanowienie rozdzielności majątkowej na żądanie wierzyciela

Wierzyciel jednego z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej, jeżeli uprawdopodobni, że zaspokojenie wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym wymaga dokonania podziału majątku wspólnego małżonków.

Po ustanowieniu przez sąd rozdzielności majątkowej na żądanie jednego z małżonków, istnieje możliwość zawarcia przez małżonków umowy majątkowej małżeńskiej. W sytuacji, gdy rozdzielność majątkowa została ustanowiona na żądanie wierzyciela, małżonkowie mogą zawrzeć umowę majątkową małżeńską, po dokonaniu podziału majątku wspólnego lub po uzyskaniu przez wierzyciela zabezpieczenia, albo zaspokojenia wierzytelności, lub po upływie trzech lat od ustanowienia rozdzielności.

Zobacz również serwis: Małżeństwo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama