REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy dochodzi do pomówienia burmistrza lub radnego

Anna Kujaszewska

REKLAMA

Zdarza się, że praca samorządowca jest oceniana w sposób krytyczny z użyciem ostrych słów. Jakie przesłanki muszą być spełnione, aby pociągnąć autora takich wypowiedzi do odpowiedzialności?

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. zapewnia wolność wyrażania poglądów oraz wolność w pozyskiwaniu i rozpowszechnianiu informacji. Wolność ta ma jednak granice wprowadzone przez ustawodawcę. Ustawa z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (dalej: k.k.) przewiduje odpowiedzialność karną za zachowania, które godzą w godność, dobre imię czy honor. Nie są do zaakceptowania takie zachowania – wypowiedzi, które poniżają, powodują utratę zaufania czy wręcz uniemożliwiają funkcjonowanie osób czy innych podmiotów w danym środowisku.

Osoby publiczne są szczególnie narażone na poddawanie ich oraz ich pracy ocenie. Do należytego wykonywania swoich zadań burmistrzowi czy radnym zaufanie jest niezbędne. Pod adresem tych osób niejednokrotnie kierowane są nieprzychylne wypowiedzi.

Czy każda wypowiedź krytyczna skierowana przeciwko danej osobie lub jej działaniom stanowi czyn zabroniony przez prawo?

Czym jest pomówienie

Pomówienie oznacza przypisanie komuś nieprawdziwych zarzutów, niesłuszne oskarżenie. Może ono prowadzić do upokorzenia osoby, do utraty jej dobrego imienia.

Więcej: Kiedy dochodzi do pomówienia burmistrza lub radnego>>

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
QUIZ Język polski - pisownia "nie" z różnymi częściami mowy. Wiesz, jak to zapisać?
Pisownia "nie" bywa kłopotliwa. Nieprzyjaciel czy nie przyjaciel? Prosimy o niepalenie czy nie palenie? Niektóre reguły trudno zapamiętać. Rozwiąż quiz i sprawdź, jak Ci pójdzie.
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

QUIZ Zdajesz maturę z łaciny? A znasz te zwroty i sentencje łacińskie?
Veni, vidi, vici, Alma Mater, curriculum vitae, Virtuti militari, deus ex machina... Łacina używana jest po dziś dzień. Sprawdź, czy znasz zwroty i sentencje łacińskie, które wciąż funkcjonują współczesnym języku.
Emerytura to prawo a nie obowiązek. ZUS: można sporo zyskać przechodząc na emeryturę później: Ulga podatkowa i wyższa emerytura

Jak wiadomo nie każdy senior przechodzi od razu na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn). Wiele osób ma tego świadomość i - jeżeli tylko rodzaj pracy i zdrowie na to pozwalają - przechodzą na emeryturę później wiedząc, że dłuższa aktywność zawodowa i dłuższy okres płacenia składek przekładają się na wyższą emeryturę. ZUS wskazuje, że są też i dodatkowe korzyści z dłuższej pracy w postaci ulgi zwalniającej z podatku. 

REKLAMA

Podatek od posiadania psa w 2024 roku - zostało mało czasu na zapłacenie tej daniny!

Podatek od posiadania psa trzeba zwykle opłacać do 30 kwietnia każdego roku. W przypadku gdy podatnik staje się właścicielem pupila w trakcie roku kalendarzowego, wtedy daninę należy uiścić najczęściej w ciągu 2 miesięcy od daty wejścia w posiadanie czworonoga. Warto mieć na uwadze, że nieuiszczenie podatku od psa może skutkować nałożeniem kary pieniężnej.

QUIZ z lektury "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego. Uda Ci się zdobyć komplet punktów?
"Zbrodnia i kara" znajduje się na liście lektur obowiązkowych. Warto znać tę jedną z najwybitniejszych powieści XIX wieku. W quizie zadajemy 10 pytań, na które zna odpowiedź każdy, kto przeczytał książkę.
QUIZ z lektury "Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa. 10/10 tylko dla znawców
"Mistrz i Małgorzata" Bułhakowa jest lekturą na poziomie rozszerzonym, jednak sporo osób uważa, że to książka, którą każdy powinien przeczytać. Sprawdź, jak dobrze ją pamiętasz.
QUIZ z lektury "Dziady" Adama Mickiewicza. Uda Ci się zdobyć 7/10 punktów?
Jak dobrze znasz cykl dramatów Adama Mickiewicza? Wiesz, w jakiej chronologii się ukazywały? Potrafisz dokończyć słynne cytaty? Znasz charakterystyczne cechy poszczególnych części? Sprawdź się w naszym quizie o "Dziadach".

REKLAMA

QUIZ z lektury "Chłopi" Władysława Stanisława Reymonta. Uda Ci się zdobyć chociaż 7/10?
Quiz z lektury. Po "Lalce", "Dziadach" czy "Mistrzu i Małgorzacie" nie mogło zabraknąć i tej lektury. "Chłopi" to powieść społeczno-obyczajowa, która dzięki ostatniej ekranizacji przeżywa swój renesans nie tylko wśród młodzieży. Sprawdź, jak dobrze ją pamiętasz!
QUIZ z lektury "Boska komedia" Dantego Alighieri. 7/10 to dobry wynik
Arcydzieło literatury włoskiej i klasyka literatury światowej. "Boskiej komedii" nie mogło zabraknąć w naszych quizach z lektury. Sprawdź, jak dobrze znasz tę książkę.

REKLAMA