| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Czy niepracujący małżonek ma prawo do majątku wspólnego?

Czy niepracujący małżonek ma prawo do majątku wspólnego?

Przy podziale majątku uwzględniane jest przyczynienie się poszczególnych małżonków do jego powstania. Sąd nie bierze jednak pod uwagę wyłącznie pracy zarobkowej.

Pani Dominika L. rozwiodła się z mężem dwa lata temu. Do dnia dzisiejszego nie został jednak podzielony majątek, który w trakcie trwania małżeństwa został nabyty przez oboje małżonków. Dominika L. chciałaby wszystko podzielić po połowie, jednakże jej były mąż Artur L. nie wyraża na to zgody twierdząc, iż wszystko należy się jemu, gdyż wyłącznie on pracował zarobkowo, a Dominika L. zajmowała się jedynie domem i wychowaniem dzieci. Dominika L. zastanawia się, czy stanowisko jej męża jest prawidłowe i czy należy jej się cokolwiek ze wspólnego majątku?

Stanowisko byłego męża Dominiki L. nie jest prawidłowe, a jego argumenty, że skoro tylko on pracował zarobkowo w trakcie trwania małżeństwa, to cały majątek należy się jemu, są błędne.

Zasady podziału majątku

Zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz utrwalonym orzecznictwem Sądu Najwyższego, oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Jedynie z ważnych powodów każdy z byłych małżonków może żądać, aby ustalenie udziałów w tym majątku nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tegoż majątku. Przy ocenie zaś przez sąd, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym (art. 43 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Przy ocenie przyczynienia się małżonków do powstania majątku wspólnego, sąd bierze pod uwagę również osobistą pracę przy wychowaniu dzieci we wspólnym gospodarstwie domowym.

Zobacz serwis: W sądzie

Skoro Dominika L. zajmowała się prowadzeniem domu i wychowaniem dzieci, a utrzymanie domu spoczywało na Arturze L., to zapewne sąd dzieląc majątek pomiędzy nią, a jej byłego mężem orzeknie, iż każdemu należy się połowa majątku, który został nabyty w trakcie trwania małżeństwa. Tylko w wyjątkowej sytuacji, gdyby Dominika L. w sposób rażący lub uporczywy nie przyczynia się do powstania majątku wspólnego stosownie do posiadanych sił i możliwości, sąd mógłby orzec, iż jej udział w majątku wspólnym jest mniejszy niż połowa.

Zobacz serwis: Małżeństwo

Jeżeli jednak Dominika L. sumiennie wywiązywała się z roli żony i matki oraz dobrze zajmowała się dziećmi i domem, wówczas należy się jej połowa majątku, nawet jeżeli w trakcie małżeństwa nie pracowała. Na równi bowiem z pracą zarobkową traktowana jest praca związana z prowadzeniem domu i wychowaniem dzieci.

Czytaj także

Eksperci:

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.
Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »