REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo, Sąd

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czym są systemy argentyńskie

System konsorcyjny, znany też jako system argentyński jest zakazany w polskim porządku prawnym. Art. 10 ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym wprowadza zakaz prowadzenia samego systemu, jak również organizowania grupy osób (konsumentów) w celu finansowania zakupu w tym modelu.

Czym są agresywne praktyki rynkowe

Agresywne praktyki rynkowe dopiero niedawno zostały wprowadzone do prawa krajowego, jak i unijnego. Nie wyklucza to faktu, że szybko zostały uznane za najcięższą formę nieuczciwych praktyk rynkowych.

Czym jest czarna lista agresywnych praktyk rynkowych

Agresywne praktyki rynkowe są uważane za najcięższą postać naruszenia wolności konsumenta. W ustawie wyodrębniono listę ośmiu najcięższych zachowań, które stanowią tzw. czarną listę agresywnych praktyk.

Więcej pieniędzy na działanie e-sądu

Ministerstwo Sprawiedliwości jest zadowolone z e-sądu i przeznaczy na jego działalność dodatkowe 2 mln złotych. Dzięki temu e-sąd zostanie wzmocniony kadrowo.

REKLAMA

Przykłady zaniechania wprowadzającego w błąd

Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym wprowadza przykładowy katalog zaniechań wprowadzających w błąd, jednak oczywiście najlepszym źródłem jest samo życie, czyli decyzje Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Zaniechanie wprowadzające w błąd - charakterystyka

Niepodanie lub przemilczenie istotnych z punktu widzenia konsumenta informacji niewątpliwie stanowi jedno z najpoważniejszych naruszeń obowiązków przedsiębiorcy. Ponadto pogwałca podstawowe prawo konsumenta – prawo do uzyskania pełnej informacji o produkcie.

Czarna lista praktyk wprowadzających w błąd – cz. 2

Czarna lista praktyk wprowadzających w błąd jest bardzo długa – obejmuje aż 23 pozycje. Mimo to, przepisy są jasne, a takie uregulowanie pomaga w lepszym zrozumieniu obowiązującego prawa.

Czarna lista praktyk wprowadzających w błąd – cz. 1

Praktyki wprowadzające w błąd to kategoria bardzo obszerna. Tak szeroki zakres ułatwia nadużycia, dlatego też ustawodawca zdecydował się wprowadzić listę praktyk bezwzględnie zakazanych.

REKLAMA

Działania wprowadzające w błąd – przykłady

W pełniejszym zrozumieniu problematyki działań wprowadzających w błąd pomoże nie tylko uważne studiowanie przepisów ustawy, ale także analiza orzecznictwa UOKiK.

Czym jest działanie wprowadzające w błąd

Praktykę rynkową uznaje się za działanie wprowadzające w błąd, jeżeli w jakikolwiek sposób powoduje ono lub może powodować podjęcie przez przeciętnego konsumenta decyzji dotyczącej umowy, której inaczej by nie podjął.

Czym są nieuczciwe praktyki rynkowe

Nieuczciwe praktyki rynkowe są bezwzględnie zakazane. Kwestie te reguluje ustawa o zwalczaniu nieuczciwych praktyk rynkowych, która jednocześnie implementowała europejskie przepisy regulujące kwestie nieuczciwej konkurencji.

Czy można wnieść apelację bez żądania uzasadnienia wyroku?

Uzasadnienie wyroku I instancji jest często niezbędnym elementem do poprawnego sporządzenia apelacji. Nie oznacza to jednak, że uzasadnienie skarżonego wyroku jest niezbędne do tego, by móc ją wnieść.

Nagroda jubileuszowa w przypadku zmiany etatu

W przypadku zmiany wymiaru czasu pracy pracownika samorządowego, nagrodę jubileuszową należy ustalić od wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody.

Jaka jest różnica między postępowaniem pojednawczym, a mediacją?

Zarówno w postępowaniu mediacyjnym, jak i w postępowaniu pojednawczym strony mogą zawrzeć ugodę. Czym zatem różnią się te dwie instytucje?

Podjęcie zawieszonego postępowania

W przypadkach określonych w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego sąd będzie może zawiesić toczące się postępowanie cywilne. Co do zasady, w przypadku ustania przyczyny zawieszenia danego postępowania, sąd wydaje postanowienie o jego ponownym podjęciu. Jednak należy pamiętać, że w niektórych przypadkach konieczny będzie wniosek stron.

Wymogi pozwu zbiorowego

W pozwie grupowym należy zawrzeć m.in. oświadczenie członków grupy, jak również wskazać przesłanki, które umożliwiają rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym. W samej treści pozwu należy również dokonać ujednolicenia roszczeń i ewentualnego podziału na podgrupy.

Jak przebiega postępowanie grupowe?

Dochodzenie roszczenia w postępowaniu grupowym jest dobrowolne. Zgodę muszą wyrazić wszyscy członkowie grupy. W ich imieniu powództwo wytoczy reprezentant grupy, który zostanie przez nich zaakceptowany.

Kiedy można zwolnić pracownika samorządowego mianowanego

Samorządowi pracownicy mianowani korzystają ze szczególnej ochrony stosunku pracy. Trudniej jest ich zwolnić niż osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Ceny roamingu w Unii Europejskiej pozostaną bez zmian

W dniu 8 czerwca 2010 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej „ETS”) wydał wyrok, w którym stwierdził, iż rozporządzenie wspólnotowe dotyczące roamingu jest ważne, a tym samym, że Wspólnota była uprawniona do ustanowienia limitów opłat pobieranych przez operatorów telefonii komórkowej za połączenia roamingowe zarówno w rozliczeniach pomiędzy operatorami, jak i naliczanych użytkownikom telefonów.

Właściwość delegacyjna sądu w postępowaniu cywilnym

Właściwość delegacyjna wynika z przydzielenia danej sprawy sądowi przez sąd wyższej instancji. Ma ona miejsce zarówno ze względów konieczności, jak i ze względu celowości.

Jak określić wartość przedmiotu sporu w sprawie o rozwiązanie umowy najmu?

W przypadku sprawy o rozwiązanie umowy najmu stosujemy szczególna zasadę obliczania wartości przedmiotu sporu. Warto pamiętać, że wartość przedmiotu sporu w takim przypadku będzie zupełnie inna w zależności od tego czy umowa została zawarta na czas oznaczony czy też na czas nieoznaczony.

Krótszy czas oczekiwania na orzeczenia sądu

Od początku sierpnia w życie wejdą zmiany mające na celu skrócenie czasu oczekiwania na orzeczenia sądu. Minister Sprawiedliwości podpisał już w tej sprawie rozporządzenie.

Umowne kształtowanie odpowiedzialności dłużnika

Kodeks cywilny zawiera jedynie ramowe zasady odpowiedzialności za niewykonanie zobowiązania- dopuszcza w tym zakresie daleko idące zmiany. Strony w umowie mogą zarówno rozszerzyć jak i zawęzić w stosunku do norm kodeksowych- zmiany te mają jednak swoje granice.

Nakaz zapłaty przeciwko osobie przebywającej za granicą

Obecnie mieszkam za granicą, a w miejscu zameldowania mieszka jedynie moja mama. Niedawno na jej adres przyszedł, skierowany przeciwko mnie, nakaz zapłaty. Co w takiej sytuacji mam zrobić?

Projekt ustawy o publicznym transporcie zbiorowym - potwierdzenie zgłoszenia przewozu

Przewoźnik, czyli przedsiębiorca zajmujący się przewozem ludzi będzie mógł wykonywać działalność po zgłoszeniu tego faktu do właściwego terytorialnie organizatora tego typu przewozu. Będzie on musiał ponadto postarać się o potwierdzenia zgłoszenia przewozu, które wydawane jest w formie decyzji administracyjnej.

Czy uznanie powództwa można odwołać?

Jestem pozwanym w sprawie cywilnej, w której uznałem powództwo. Po pewnym czasie jednak stwierdziłem, iż mam pewne możliwości obrony. Czy mogę odwołać takie uznanie?

Jak sformułować zapis na sąd polubowny

W sprawach gospodarczych, zwłaszcza pomiędzy stałymi partnerami, często lepszym sposobem rozstrzygnięcia rodzącego się sporu będzie sąd polubowny. Zobacz jak można skonstruować zapis na sąd polubowny.

Protesty wobec planów likwidacji wydziałów rodzinnych w sądach

Adwokaci i kuratorzy są niezadowoleni z planów likwidacji wydziałów rodzinnych w sądach, co jest zapowiadane przez Ministerstwo Sprawiedliwości – czytamy w czwartkowym „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Jak wnieść apelację

Sąd wydał w mojej sprawie niekorzystny dla mnie wyrok. Moim zdaniem jest on całkowicie błędny. Mam świadomość, że mogę wnieść apelację tylko nie bardzo wiem, jak to zrobić.

Ocena okresowa pracownika samorządowego

Otrzymanie przez pracownika negatywnej oceny wymaga dokonania ponownej oceny nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od dnia przeprowadzenia poprzedniej. Konsekwencją uzyskania kolejnej negatywnej oceny jest rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem okresów wypowiedzenia.

Umowa zastawu

Zastaw jest ograniczonym prawem rzeczowym pozwalającym na zabezpieczenie wierzytelności. Zastaw może być ustanowiony zarówno na rzeczach ruchomych, jak też na niektórych prawach zbywalnych (m.in. akcje, obligacje).

Ranking wydziałów prawa „DGP”: Najlepsza Warszawa

W czwartej edycji rankingu wydziałów prawa, przeprowadzonym przez „Dziennik Gazetę Prawną” po raz kolejny bezkonkurencyjny okazał się Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Czy można odwołać pełnomocnictwo?

Pełnomocnictwo występuje w obrocie prawnym w wielu rodzajach. Jego odwołanie może nastąpić w każdym czasie.

Czym jest pełnomocnictwo ogólne?

Pełnomocnictwo ogólne pozwala na wykonywanie praw majątkowych mocodawcy zgodnie z zasadami prawidłowej gospodarki.

Kiedy wnieść zażalenie

Zażalenie jest środkiem odwoławczym, który przysługuje od postanowień sądu, które nie rozstrzygają co do istoty sprawy. Regułą jest, że zaskarżalne są wszystkie postanowienia kończące postępowanie w sprawie.

Jakie koszty zwróci nam przegrany

Co do zasady wygrana strona w procesie cywilnym może domagać się zwrotu kosztów od przegranego. Koszty te muszą być jednak poniesione w oparciu o kryterium celowości obrony lub dochodzenia swoich praw.

Podjęcie postępowania zawieszonego z urzędu

W określonych sytuacjach sąd podejmie zawieszone postępowanie z urzędu. Niekiedy konieczne będzie jednak złożenie odpowiedniego wniosku.

Jakie są skutki nieuiszczenia należne opłaty sądowej

Bez należnej opłaty sądowej sąd nie podejmie żadnych czynności wskutek wniesienia pisma. Jeżeli strona nie uzupełni braku w terminie tygodnia, pismo zostanie zwrócone.

Kiedy należy oznaczyć wartość przedmiotu sporu

W przypadku pism procesowych dotyczących roszczeń majątkowych konieczne jest podawanie wartości przedmiotu sporu. Nieoznaczenie wartości stanowi brak formalny pisma.

Potwierdzenie zawarcia umowy sprzedaży

Zawarcie umowy sprzedaży powoduje powstanie po stronie nabywcy szeregu uprawnień. Ich egzekwowanie może nastąpić na podstawie potwierdzenia umowy sprzedaży.

Projekt ustawy o publicznym transporcie zbiorowym – umowa o świadczenie usług

W rządowym projekcie ustawy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego wybór trybu, w jakim nastąpi wybór operatora pozostawiono do decyzji organizatora.

Drugi pozew w trybie wyborczym

Do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął już drugi pozew w trybie wyborczym. Tym razem to sztab Jarosława Kaczyńskiego pozywa Bronisława Komorowskiego.

Zapadł wyrok w procesie Komorowski-Kaczyński

W dniu dzisiejszym zapadł wyrok z pozwu w trybie wyborczym jaki złożył sztab Bronisława Komorowskiego. Zgodnie z orzeczeniem sądu Jarosław Kaczyński musi sprostować swoją wypowiedź. Wyrok nie jest prawomocny.

Jakie są terminy dochodzenia roszczeń konsumenckich?

Obowiązujące w polskim systemie prawnym ustawy tzw. konsumenckie, regulują szczególne uprawnienia konsumenckie będące wygodnym instrumentem pomocnym w przypadku otrzymania towaru niezgodnego z umową lub gdy otrzymany towar nie spełnia oczekiwań konsumenta. Jakie są to uprawnienia?

Skarga kasacyjna w postępowaniu cywilnym

Skarga kasacyjna to środek zaskarżenia przysługujący stronie od wyroku lub postanowienia wydanych przez sąd II instancji i kończących postępowanie w sprawie. Sądem kasacyjnym jest Sąd Najwyższy.

Kiedy zapis na sąd polubowny traci moc, a kiedy jest bezskuteczny?

Zapis na sąd polubowny zawarty w umowie (statucie) spółki bądź też zawarty w umowie między stronami, powoduje, że strony mogą dochodzić roszczeń wynikający z danego stosunku prawnego przed sądem polubownym. W przypadku wniesienia sprawy przed sąd powszechny, sąd na zarzut pozwanego (uczestnika postępowania nieprocesowego) zapisu przed sąd polubowny, zgłoszony przed wdaniem się w spór co do istoty sporu – pozew (wniosek) odrzuci. Sąd powszechny nie odrzuci pozwu (wniosku) gdy okaże się, że zapis na sąd polubowny jest nieważny.

Kiedy można pójść do sądu arbitrażowego?

Sądy arbitrażowe, działające na przykład przy izbach gospodarczych mogą rozstrzygać w sprawach wynikające z umów zwartych między stronami. Mimo, iż sąd arbitrażowy nie jest sądem powszechnym to wyrok bądź ugoda zawarta przed tym sądem ma moc prawną taką jak wyrok sądu powszechnego. Kiedy i jak można skorzystać z sądu arbitrażowego?

Co zrobić w razie utraty tytułu wykonawczego?

Tytuł wykonawczy to tytuł egzekucyjny zaopatrzony klauzulą wykonalności. Tylko oryginał tytułu wykonawczego może stanowić podstawę do wszczęcia postępowania egzekucyjnego przez komornika sądowego. Co należy zrobić w przypadku, gdy tytuł wykonawczy został utracony, zagubiony lub skradziony? Czy oznacza to, że wierzyciel został pozbawiony możliwość egzekucji sądowej? Czy istnieje możliwość odtworzenia utraconego tytułu wykonawczego? Jak można odtworzyć utracony tytuł wykonawczy?

Czy można złożyć wniosek o uzupełnienie wyroku?

Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego przewidują możliwość zarówno złożenia wniosku o uzupełnienie, sprostowanie jak i wykładnię wyroku. W jakich sytuacjach można złożyć taki wniosek? Czy złożenie wniosku o sprostowanie, uzupełnienie czy wykładnię wyroku ma wpływ na bieg terminu do wniesienie środka zaskarżenia?

Kiedy zachodzi wyłączna właściwość miejscowa sądu?

Kierując sprawę do sądu co do zasady właściwym miejscowo będzie sąd, w okręgu którego pozwany ma miejsce zamieszkania lub, w przypadku gdy pozywana zostaje osoba prawna lub jednostka – sąd w okręg którego znajduje się jej siedziba. W pewnych przypadkach mając na uwadze ułatwienie dochodzenia roszczeń, ustawodawca przewidział możliwość wyboru, przez wnoszącego pozew, sądu do którego ten może sprawę skierować, niestety w przypadku niektórych spraw – pozew możne zostać wytoczony jedynie przed określony sąd. W jakich przypadkach ustawodawca uznał, iż właściwy jest wyłącznie określony sąd?

REKLAMA