REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższe kary grzywny dla skazanych

Marta Piórkowska
Stawka dzienna nie może być niższa od 10 złotych ani też przekraczać 2000 tys. zł.
Stawka dzienna nie może być niższa od 10 złotych ani też przekraczać 2000 tys. zł.

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązująca od czerwca br. nowelizacja kodeksu karnego wprowadziła zaostrzenie kary grzywny. Jeżeli sąd zdecyduje się na nadzwyczajne zaostrzenie kary, będzie mógł wymierzyć skazanemu 810 stawek dziennych, co w zależności od wysokości stawki może dawać kwotę opiewającą nawet na 1,6 mln złotych.

Karę grzywny za przestępstwo wymierza się w stawkach dziennych, określając liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki. Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, najniższa stawka wynosi 10 zaś najwyższa 540, natomiast w wypadku kary nadzwyczajnie obostrzonej 810. Ustalając stawkę dzienną sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe. Stawka dzienna nie może być niższa od 10 złotych ani też przekraczać 2000 tys. zł. Jeżeli zgodnie z nowymi przepisami sąd zaostrzając nadzwyczajnie karę wymierzy grzywnę w wysokości 810 stawek dziennych po 2 tysiące zł., skazany będzie musiał zapłacić w przybliżeniu 1,6 mln zł.

REKLAMA

Problem z egzekucją grzywien

Sędziowie podważają zasadność wprowadzonych zmian. Uważają, że orzekanie tak wysokich grzywien, nie przyczyni się do spadku przestępczości, a jedynie zwiększy ilość kar, których nie udało się wyegzekwować. Należy mieć na uwadze, że skazani to zwykle osoby bezrobotne albo osiągające niskie dochody, dlatego w ich przypadku bezcelowe jest zasądzenie wysokiej grzywny, bo w rzeczywistości nie ma możliwości jej ściągnięcia. Zgodnie z przepisami wykonawczymi nie zarządza się egzekucji, jeżeli z okoliczności sprawy wynika, że byłaby ona bezskuteczna. Sędziowie uważają, że problemem nie jest wysokość grzywien a sposób ich ściągania, dlatego postulują o przeniesienie egzekucji grzywien z sądów do urzędów skarbowych.

Zobacz: Podsłuch w przepisach kodeksu postępowania karnego

Grzywny będą ściągane przez urzędy skarbowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości wystosowało projekt zmian w kodeksie wykonawczym, przyjęty w kwietniu br. przez Komitet Rady Ministrów i skierowany na posiedzenie rządu, który przewiduje, że grzywny wymierzane przez sądy będą ściągane przez urzędy skarbowe, co ma przede wszystkim umożliwić usprawnienie procedur, zmniejszenie kosztów postępowania oraz skrócenie czasu ich trwania. Urzędy skarbowe będą upoważnione jedynie do egzekucji grzywien, nie będą natomiast miały kompetencji do ich umarzania, co leży w gestii sądu.

Głównym założeniem jest skuteczność egzekucji grzywien, dlatego proponowane zmiany przewidują rezygnację z instytucji jej odraczania i rozkładania na raty. Do tej pory skazani nagminnie wykorzystywali tę możliwość co powodowało kilku miesięczne odwlekanie wykonania kary. Poza tym termin na uiszczenie kary grzywny ma zostać skrócony z 30 do 14 dni. 

Zobacz również serwis: Wymierzanie kar

Po wprowadzeniu nowej regulacji skazany nie będzie mógł zaskarżyć orzeczeń, które nie mają wpływu na treść jego praw i obowiązków (dotyczących np. właściwości sądu) oraz decyzji wydanych na jego korzyść, takich jak zmniejszenie liczby godzin wykonywanej pracy, czy też wysokości miesięcznych potrąceń z wynagrodzenia za pracę. Zaskarżeniu będą podlegały tylko niektóre decyzje w postępowaniu wykonawczym, m.in. postanowienia w przedmiocie zatarcia skazania, zmiany grzywny na pracę społecznie użyteczną i zarządzenia jej wykonania, zarządzenia wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności, umorzenia grzywny.

Zobacz również serwis: Prawo karne

Wartą uwagi zmianą jest także wyłączenie bezkarności osób, którym wymierzono grzywnę w wysokości 500 zł. Obecnie, gdy egzekucja okaże się bezskuteczna i nie ma możliwości zmiany na inny sposób wykonania grzywny, skazany pozostaje bezkarny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

REKLAMA

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

1209,94 zł netto zasiłku w pierwszych 3 miesiącach. Od 1 czerwca 2024 r. wyższy zasiłek dla bezrobotnych

Ile wynoszą kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2024 r. Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

Zmowa cenowa ws. sprzętu RTV i AGD? UOKiK przeszukał siedzibę Xiaomi Polska

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące podejrzenia nielegalnego ustalania cen sprzętu elektronicznego. W tym celu przeprowadzono przeszukania w siedzibie Xiaomi Polska oraz u dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

REKLAMA

Zasiłek dla bezrobotnych. Jaka kwota od 1 czerwca 2024 r.?

Od 1 czerwca 2024 r. wzrośnie wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Jaka jest kwota świadczenia po waloryzacji? Od czego zależy wysokość otrzymywanej pomocy? Jak długo przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Nie będzie kredytu 0 proc.? Zdaniem Ministra Finansów, wszystko zależy od Polski 2050

Nie będzie kredytu 0 proc.? Zdaniem Ministra Finansów, wszystko zależy od Polski 2050. Liczba nieruchomości na rynku wpływa na ich cenę. Musi zostać wypracowane rozwiązanie systemowe, by powstawało w Polsce więcej mieszkań.

REKLAMA