REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sąd polubowny ds. domen internetowych

Sąd polubowny ds. domen internetowych działa przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji (PIIT).
Sąd polubowny ds. domen internetowych działa przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji (PIIT).

REKLAMA

REKLAMA

Sąd polubowny ds. domen internetowych działa przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji (PIIT). Rozstrzyga spory prawne, jakie mogą wyniknąć podczas procesu rejestracji domeny internetowej.

Do najczęstszych przypadków, w których orzeka sąd polubowny przy PIIT należy kwestia naruszenia własności przemysłowej przy rejestracji domen internetowych. Coraz częściej można również spotkać sprawy z zakresu naruszenia dóbr osobistych (np. naruszenie godności).

REKLAMA

Utworzenie sądu polubownego ds. domen internetowych ma związek z rozwojem rynku handlu nazwami witryn internetowych. W wielu sytuacjach może być to intratny sposób na zarobkowanie. Po rejestracji domeny jej właściciel najczęściej występuje do innych podmiotów z ofertą sprzedaży.

Często jednak przy procesie rejestracji domeny możliwe jest wystąpienie nadużyć związanych z naruszeniem cudzych praw. Najczęstszym przykładem jest posługiwanie się znakami towarowymi przedsiębiorców. Tutaj zaczyna się rola sądu polubownego, który może rozstrzygnąć konflikt prawny między właścicielem domeny, a podmiotem, którego prawa zostały rzekomo naruszone.

Sądownictwo polubowne jest dobrowolne, dlatego też na postępowanie przed sądem polubownym muszą wyrazić zgodę obydwie strony.

Zobacz również serwis: W sądzie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak działa sąd polubowny

Postępowanie przed sądem polubownym ds. domen internetowych dzieli się na postępowanie arbitrażowe oraz mediacyjne.

REKLAMA

W tym pierwszy przypadku wszczęcie postępowania powinno być poprzedzone przesłaniem na adres PIIT informacji o zamiarze wszczęcia postępowania arbitrażowego. Powinna ona zawierać oświadczenie o zamiarze wszczęcia postępowania oraz dane stron sporu, a także nazwę spornej domeny.

W przypadku gdy właścicielem domeny jest osoba fizyczna w celu zdobycia danych właściciela domeny należy złożyć wniosek o udostępnienie danych ze zbioru danych osobowych u administratora bazy.

Jak zostało to już wspomniane wyżej samo postępowanie jest dobrowolne dla obydwu stron. Toteż po otrzymaniu informacji sąd musi uzyskać zgodę obydwu stron, co przejawia się w podpisaniu przesłanej klauzuli arbitrażowej.

Zobacz również serwis: Sądy polubowne

Gdy pozwany nie zgodzi się na postępowanie

Oczywiście pozwany ma pełne prawo do odmowy poddania się arbitrażowi, jednak może mieć to dla niego negatywne konsekwencje. Zgodnie z pkt. 23 Regulaminu NASK (jednostki prowadzącej rejestr domen z końcówką .pl) w przypadku odmowy poddania się postępowaniu przed sądem polubownym umowa o rejestrację domeny ulega rozwiązaniu z upływem trzech miesięcy. Tym samym abonent – pozwany traci prawa do domeny o tym adresie.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Samo postępowanie powinno być dużo szybsze, niż przed sądem powszechnym. Strony wybierają arbitrów oraz mają możliwość zawarcia ugody.

Sąd polubowny przy PIIT rozstrzyga spory prawne powstałe przy rejestracji domen internetowych z końcówką .pl.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

REKLAMA

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA