Recepta farmaceutyczna w 2021 r.
27.07.2021
Czym jest recepta farmaceutyczna? Kto w 2021 r. może skorzystać z takiej recepty? Kiedy można ją wystawić?
Kiedy senior ma prawo do tańszych lub bezpłatnych leków? Co warto wiedzieć o refundacji?
Od 8 stycznia 2020 r. pacjenci będą otrzymywali wyłącznie e-recepty. Tradycyjne papierowe recepty będą wystawiane tylko wyjątkowo. Co zatem senior powinien wiedzieć o elektronicznych receptach?
Pacjenci często zastanawiają się, w jakim terminie mogą realizować recepty. Po zmianie przepisów, obowiązującej od 7 września 2019 r. obowiązuje dłuższy termin na realizację e-recepty.
Okres ważności recepty lekarskiej
31.10.2014
Okres ważności recepty lekarskiej, co do zasady, nie może przekraczać 30 dni. Z dniem 4 października 2014 roku zmianie uległy zasady wystawiania recept lekarskich, dotyczące głównie długości okresu, na jaki może zostać wypisana recepta oraz ilości leku, jaką lekarz może przepisać na jednej recepcie.
System eWUŚ funkcjonuje od 1 stycznia 2013 r. W jaki sposób ma on ułatwić pacjentom dostęp do świadczeń? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
Specjalne numery infolinii maja pomóc pacjentom, którzy maja problem z otrzymaniem prawidłowo wystawionej recepty.
Obecnie w ustawie Prawo farmaceutyczne nie znajdziemy definicji „wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych”. Już wkrótce taka definicja się pojawi i, najprawdopodobniej, zakończy praktykę sprzedaży leków na receptę przez Internet.
Co powinna zawierać recepta?
28.02.2011
Zasady wystawienia recepty uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, w którym odnajdziemy przepisy wskazujące jak powinna zostać wypełniona recepta oraz jaki jest termin jej ważności. Co powinno znaleźć się na recepcie?
Jak długo ważna jest recepta?
28.02.2011
Recepta, którą otrzymujemy od lekarza powinna być zgodna z obowiązującym wzorem, wypełniona czytelnie oraz opatrzona datą wystawienia. Tylko po spełnieniu tych warunków, farmaceuta zrealizuje receptę.
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych określa komu przysługują bezpłatne leki .
Chciałabym wyjechać na kilka miesięcy z kraju. Czy lekarz może wypisać mi większą dawkę leku, żebym mogła wziąć je ze sobą?
Błędy w recepcie - czy można ją zrealizować
27.09.2011
W pewnych sytuacjach, gdy recepta nie zawiera pewnych informacji lub są one błędnie wpisane, niezbędnych poprawek może dokonać farmaceuta. Nie dotyczą one jednak danych niezbędnych do wystawienia recepty, a więc m. in. postaci leku czy jego dawki.
Mój lekarz wypisał mi receptę na trzy różne lekarstwa. Jeden z tych leków jeszcze posiadam, więc chętnie kupiłbym go za kilka dni. Czy mam taką możliwość?
Zgodnie z projektem rządu na nowej liście leków refundowanych znajdą się analogi insulin dla pacjentów chorych na cukrzycę. Refundacja obejmie również niemal 400 odpowiedników oryginalnych medykamentów.
Kiedy mam prawo otrzymać tańszy lek
30.10.2019
Farmaceuta powinien poinformować chorego, o możliwości nabycia tańszego odpowiednika. Jedynie w przypadku wyraźnej adnotacji lekarza umieszczonej na recepcie nie można dokonać zamiany lekarstwa.
Zapomniałem recepty - czy otrzymam lek
27.09.2011
Nie pamiętam, gdzie położyłem receptę, a powinienem stale zażywać przepisane przez lekarza tabletki. Czy aptekarz wyda mi lek pomimo braku recepty?
Czy farmaceuta może odmówić wydania leku?
27.09.2011
Zgłosiłam się do apteki po odbiór sporządzonego dla mnie lekarstwa, jednak aptekarka odmówiła mi jego wydania. Powiedziała, że od przygotowania leku do mojego zgłoszenia się po jego odbiór upłynęło zbyt wiele czasu. Czy farmaceuta może nie wydać leku na receptę?
Aptekarze w Internecie sprawdzą czy dana recepta nie jest skradziona, zgubiona lub sfałszowana.
Na to czy dany lek będzie refundowany wpływa wiele czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę jego koszty produkcji i skuteczność. To, które leki znajdą się na liście leków refundowanych jest szczególnie ważne dla grup uprzywilejowanych, które bezpłatnie zaopatrują się w leki refundowane.
Terminy realizacji recept
29.10.2019
Recepty lekarskie są wystawiane według określonego wzoru. Co do zasady termin realizacji recept wynosi 30 dni od dnia wystawienia. Apteka ma obowiązek przechowywania recept przez okres 5 lat licząc od końca roku, w którym zostały zrealizowane.
Odpłatność za leki - zasady
30.10.2019
Zasady odpłatności za leki podstawowe, uzupełniające oraz recepturowe są określone w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
W jaki sposób wydaje się leki refundowane
27.09.2011
Istnieją pewne zasady według, których wydaje się refundowane leki i wyroby medyczne. Przepisy przewidują również przeprowadzanie kontroli, której podlega wystawianie i realizacja recept obejmujących leki refundowane.
Ministerstwo Zdrowia przygotowuje zmiany w prawie dotyczące sprzedaży wysyłkowej leków, co ukróci internetowy handel lekami na receptę.