Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okres ważności recepty lekarskiej

Okres ważności recepty lekarskiej/ Fot. Fotolia
Okres ważności recepty lekarskiej/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Okres ważności recepty lekarskiej, co do zasady, nie może przekraczać 30 dni. Z dniem 4 października 2014 roku zmianie uległy zasady wystawiania recept lekarskich, dotyczące głównie długości okresu, na jaki może zostać wypisana recepta oraz ilości leku, jaką lekarz może przepisać na jednej recepcie.

Zgodnie ze zmianami w sposobie wystawiania recept lekarskich, jakie nastąpiły z dniem 4 października 2014 roku lekarz może wystawić tylko określoną liczbę recept dla danego pacjenta.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

 1. Lekarz może wystawić do 12 recept na występujące po sobie okresy stosowania (nieprzekraczające łącznie 360 dni stosowania), z zastrzeżeniem, że na jednej recepcie nie może zostać przepisany lek na więcej niż 120 dni stosowania.
 2. W niektórych przypadkach liczba recept może być wyższa i wynosić aż 16. Lekarz może wypisać do 16 recept, gdy dotyczą one niezbędnych pacjentowi leków recepturowych (tzn. takich, które są wykonywane na indywidualne zamówienie, na miejscu wykonane w aptece). Leki recepturowe przyjmują najczęściej postać maści, kremów, mazideł, past lub żeli do stosowania na skórę. Okres ich stosowania nie może przekraczać 120 dni (tj. około 4 miesięcy). Co ważne apteka jest ustawowo zobowiązana do przygotowania leku w ciągu 48 godzin od momentu złożenia recepty przez pacjenta w aptece. Jeżeli lek ma w swoim składzie narkotyki lub ma zostać wykonany na „cito”, to należy go sporządzić w ciągu 4 godzin.
 3. Warto pamiętać, że lekarzowi przysługuje uprawnienie do wypisania recepty na podwójną ilość leku recepturowego.
 4. Jeśli zaś chodzi o różnego rodzaju środki antykoncepcyjne, to lekarzowi nie wolno wystawić więcej niż 6 recept na następujące po sobie okresy stosowania (nieprzekraczające łącznie 6-miesięcznego stosowania). Oznacza to, że podczas jednej wizyty lekarskiej możemy otrzymać maksymalnie 6 recept na środki antykoncepcyjne. A okres stosowania, na jaki tabletki wystarczą, to maksymalnie pół roku.
 5. Lekarz ma prawo wystawić także receptę na ilość leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego. Okres jego stosowania/ zażywania nie może przekroczyć 120 dni. 

Co powinna zawierać recepta?

Realizacja recept na leki refundowane

W tym miejscu warto podkreślić, że zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne termin realizacji recepty, co do zasady, nie może przekroczyć 30 dni. Termin ten liczony jest od daty jej wystawienia, która widnieje na samej recepcie. Poniżej kilka wyjątków od tej ogólnej zasady:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • recepta wydawana na antybiotyk jest ważna jedynie 7 dni;
 • recepta dotycząca leków lub wyrobów medycznych sprowadzanych z zagranicy dla użytkowników indywidualnych nie może być ważna dłużej niż 120 dni; w tym przypadku – głównie ze względów proceduralnych i logistycznych – ustawodawca zdecydował się na wydłużenie terminu; 
 • recepta, która swoją treścią obejmuje preparaty immunologiczne, wytwarzane indywidualnie dla pacjenta (np. szczepionki) jest ważna 90 dni.

Powyższe zmiany zostały wprowadzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2014 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie recept lekarskich.

Źródło: Rzecznik Praw Pacjenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Inne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

  Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

  TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

  Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

  Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

  Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

  REKLAMA

  Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

  Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

  Minister Telus: mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa, gdyż byłoby to niepotrzebne zaostrzenie sytuacji. Podkreślił, że tranzyt zboża przez polskie terytorium odbywa się bez zakłóceń.

  Wyrok TSUE w sprawie polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych

  Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok dotyczący polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych. TSUE rozstrzygnie dzisiaj, czy do uznania nieuzgodnionego indywidualnie warunku umownego za nieuczciwy wystarczające jest stwierdzenie, że treść tego warunku umownego odpowiada treści postanowienia wzorca umownego wpisanego do rejestru klauzul niedozwolonych.

  Kiedy ZUS wypłaca 300 zł na wyprawkę szkolną? Ważny jest termin złożenia wniosku

  Wnioski o 300 zł w ramach programu "Dobry start" rodzice mogą składać do 30 listopada. Rodzice, którzy złożyli wniosek do końca sierpnia, powinni otrzymać przelew najpóźniej 30 września. 

  REKLAMA

  Raport: do 2028 roku popularność zyska pięć zawodów

  Według danych z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) za 5, 10 czy 15 lat będziemy marzyć o zupełnie innych ścieżkach kariery niż obecnie. Jakie sa możliwe scenariusze przyszłości?

  UODO rozpatruje skargę dotyczącą ChatGPT

  Jak poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych, skarżący zarzuca twórcy tego narzędzia - firmie OpenAI to, że m.in. przetwarza ona dane w sposób niezgodny z prawem, nierzetelny, a zasady na jakich się to odbywa są nieprzejrzyste.

  REKLAMA