REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okres ważności recepty lekarskiej

Okres ważności recepty lekarskiej/ Fot. Fotolia
Okres ważności recepty lekarskiej/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Okres ważności recepty lekarskiej, co do zasady, nie może przekraczać 30 dni. Z dniem 4 października 2014 roku zmianie uległy zasady wystawiania recept lekarskich, dotyczące głównie długości okresu, na jaki może zostać wypisana recepta oraz ilości leku, jaką lekarz może przepisać na jednej recepcie.

Zgodnie ze zmianami w sposobie wystawiania recept lekarskich, jakie nastąpiły z dniem 4 października 2014 roku lekarz może wystawić tylko określoną liczbę recept dla danego pacjenta.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

 1. Lekarz może wystawić do 12 recept na występujące po sobie okresy stosowania (nieprzekraczające łącznie 360 dni stosowania), z zastrzeżeniem, że na jednej recepcie nie może zostać przepisany lek na więcej niż 120 dni stosowania.
 2. W niektórych przypadkach liczba recept może być wyższa i wynosić aż 16. Lekarz może wypisać do 16 recept, gdy dotyczą one niezbędnych pacjentowi leków recepturowych (tzn. takich, które są wykonywane na indywidualne zamówienie, na miejscu wykonane w aptece). Leki recepturowe przyjmują najczęściej postać maści, kremów, mazideł, past lub żeli do stosowania na skórę. Okres ich stosowania nie może przekraczać 120 dni (tj. około 4 miesięcy). Co ważne apteka jest ustawowo zobowiązana do przygotowania leku w ciągu 48 godzin od momentu złożenia recepty przez pacjenta w aptece. Jeżeli lek ma w swoim składzie narkotyki lub ma zostać wykonany na „cito”, to należy go sporządzić w ciągu 4 godzin.
 3. Warto pamiętać, że lekarzowi przysługuje uprawnienie do wypisania recepty na podwójną ilość leku recepturowego.
 4. Jeśli zaś chodzi o różnego rodzaju środki antykoncepcyjne, to lekarzowi nie wolno wystawić więcej niż 6 recept na następujące po sobie okresy stosowania (nieprzekraczające łącznie 6-miesięcznego stosowania). Oznacza to, że podczas jednej wizyty lekarskiej możemy otrzymać maksymalnie 6 recept na środki antykoncepcyjne. A okres stosowania, na jaki tabletki wystarczą, to maksymalnie pół roku.
 5. Lekarz ma prawo wystawić także receptę na ilość leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego. Okres jego stosowania/ zażywania nie może przekroczyć 120 dni. 

Co powinna zawierać recepta?

Realizacja recept na leki refundowane

W tym miejscu warto podkreślić, że zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne termin realizacji recepty, co do zasady, nie może przekroczyć 30 dni. Termin ten liczony jest od daty jej wystawienia, która widnieje na samej recepcie. Poniżej kilka wyjątków od tej ogólnej zasady:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • recepta wydawana na antybiotyk jest ważna jedynie 7 dni;
 • recepta dotycząca leków lub wyrobów medycznych sprowadzanych z zagranicy dla użytkowników indywidualnych nie może być ważna dłużej niż 120 dni; w tym przypadku – głównie ze względów proceduralnych i logistycznych – ustawodawca zdecydował się na wydłużenie terminu; 
 • recepta, która swoją treścią obejmuje preparaty immunologiczne, wytwarzane indywidualnie dla pacjenta (np. szczepionki) jest ważna 90 dni.

Powyższe zmiany zostały wprowadzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2014 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie recept lekarskich.

Źródło: Rzecznik Praw Pacjenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Inne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

ZUS: Ważne zmiany dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób skorzysta z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

REKLAMA

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

REKLAMA

Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

Jak uniknąć ekościemy (greenwashingu)? System weryfikacji technologii środowiskowych ETV

Innowacyjne technologie środowiskowe to szansa, aby sprostać pilnym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoją Europa i świat. Jednak stopień ich komercjalizacji i zastosowanie w gospodarce nadal pozostają zaskakująco niskie pomimo  potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczyną może być potrójne ryzyko niepowodzenia rynkowego: ryzyko związane z wdrażaniem technologii środowiskowej, ryzyko związane z wdrażaniem innowacji oraz ryzyko związane ze zwrotem kosztów inwestycji. Ograniczenie tych ryzyk przez twórców i dostawców technologii jest trudnym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych narzędzi. Z pomocą może przyjść system weryfikacji technologii środowiskowych ETV, oparty na normie ISO 14034. 

REKLAMA