reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Zdrowie seniora > Terminy realizacji recept

Terminy realizacji recept

Recepty lekarskie są wystawiane według określonego wzoru. Co do zasady termin realizacji recept wynosi 30 dni od dnia wystawienia. Apteka ma obowiązek przechowywania recept przez okres 5 lat licząc od końca roku, w którym zostały zrealizowane.

Od 7 września 2019 r. obowiązują nowe terminy realizacji recept. Więcej informacji w artykule pt. Termin realizacji recepty po zmianach w 2019 r.

Termin realizacji

Termin realizacji recepty nie może przekroczyć 30 dni od daty jej wystawienia, a w przypadku recept wystawionych na kolejne trzy miesięczne kuracje 30 dniowy termin realizacji jest liczony od naniesionej na recepcie daty realizacji, z zastrzeżeniem poniższych punktów:

  1. termin realizacji recepty na antybiotyki oraz recepty wystawionej w ramach pomocy doraźnej nie może przekroczyć 7 dni od daty jej wystawienia;
  2. termin realizacji recepty na leki lub wyroby medyczne sprowadzane z zagranicy dla użytkowników indywidualnych na zasadach określonych w odrębnych przepisach nie może przekroczyć 120 dni od daty jej wystawienia;
  3. termin realizacji recepty na preparaty immunologiczne wytwarzane dla indywidualnego pacjenta nie może przekroczyć 90 dni od daty jej wystawienia.

Recepta po zrealizowaniu pozostaje w aptece. Jeżeli jest wydawana z kopią, w aptece pozostaje jej oryginał.

Leki refundowane dla osób korzystających ze świadczeń na podstawie przepisów o koordynacji wydaje się po dołączeniu do recepty kopii dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń w ramach systemu koordynacji. Kopię tego dokumentu apteka składa w siedzibie właściwego miejscowo oddziału wojewódzkiego Funduszu, dwa razy w miesiącu, w następujących terminach:

  1. za okres od 1. do 15. dnia miesiąca - do pięciu dni roboczych od dnia zakończenia okresu rozliczeniowego;
  2. za okres od 16. do ostatniego dnia miesiąca - do pięciu dni roboczych od dnia zakończenia okresu rozliczeniowego.

Przechowywanie

Recepty przechowywane są w aptece w sposób uporządkowany, pogrupowane według daty realizacji recepty, w tym - według podmiotu obowiązanego do refundacji. Do celów kontroli przez Inspekcję Farmaceutyczną lub Fundusz recepty przechowywane są w aptece przez okres 5 lat, licząc od końca roku, w którym zostały zrealizowane.

Zobacz: Kryteria tworzenia wykazów leków refundowanych

Poprawki

Na recepcie mogą być dokonywane poprawki wyłącznie przez osobę wystawiającą receptę. Każda poprawka dokonywana na recepcie wymaga dodatkowego odciśnięcia pieczątki i podpisu tej osoby, umieszczonych przy poprawionej informacji. Na recepcie nie mogą być zamieszczane informacje niezwiązane z jej przeznaczeniem, w tym reklamy.

Zobacz również serwis: Prawa seniora

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 29.10.2019

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Receptę należy zrealizować w ciągu 30 dni od jej wystawienia.
Receptę należy zrealizować w ciągu 30 dni od jej wystawienia.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama